Šta je novo?

Hardver Office build

Procesori, matične ploče, memorije, hlađenje, grafičke kartice i ostale PC komponente

Mihailo02

Cenjen
Učlanjen(a)
28.11.2010
Poruke
175
Poena
180
U procesu sam sklapanja konfiguracije u firmi, i generalno imam isplanirano vecinu stvari, ali svakako prihvatam sugestije. Ideja je bila da se neke stvari uzmu polovne, ali kako stoji situacija na oglasima, nista od toga... Kako ce se masina koristiti za program koji koristi samo cpu, prva zelja je 5900x, ali videcemo od konacne cifre da li se mogu uklopiti...

CPU: 5900x ili 5700g (u principu zavisi iskljucivo od finansija, jer za 5900 treba i grafika, dovoljna je 1050ti ili nesto slicno)
Cooler: Arctic Freezer 36
MB: MSI B550-A PRO
RAM: 2x16gb Kingston Fury Beast (cl16 3200 ili cl 18 3600)
SSD: Kingston KC3000 512gb

-Ima li neka pametna a jeftinija alternativa za ssd?
-Kuciste nemam definisano i tu mi treba pomoc, trenutno imamo jedno u firmi be quiet 500, i njega bih i sada uzeo u slucaju 5700g, ali za 5900x bih se morao ograniciti na 50ak evra. Predlog?
-Napajanje u slucaju 5700g verovatno moze neko i od 450w, a u slucaju 5900x verujem da bi i 550w bilo dovoljno, ali bih radije isao na 650w. Ovde apsolutno nemam predstavu sta izabrati, a nista mi jasnije nije ni nakon citanja one teme o napajanjima... Ne bih stedeo ali ako je ikako moguce ostati u okviru 70ak evra.
 
5900x uz zasebnu grafiku je bolje rešenje, sigurno.
Što se kućišta tiče, ako vam ne treba front USB-C port, ADATA XPG Valor Mesh je odlična varijanta za male pare:
https://www.itsvet.com/kuciste_adata_xpg_valor_mesh_black_valormeshwof_bkcww-pdaa1-21.i?id=4178
Dobar airflow i 4 ventilatora za manje od 40€, možda i best buy kod nas trenutno, lol.
Ako biste USB-C, tu ćete već morati da iskeširate više...ima Raijintek Silenos MS, recimo, ali ta verzija je bez ventilatora dok je ona sa ventilatorima 8500. Ili ovaj LC Power koji nije loš i ima ventove ali je 67€ i beo.

450W je dovoljno i za 5900x sa slabom grafičkom ali za 70€ ima i jačih poput MSI A650BN...

Ploča je ok, RAM takođe (slobodno uzmite 3600 MHz), kao i SSD i kuler.
 
Poslednja izmena:
5900x je svakako prioritet, finansije su upitne posto mora i software da se kupi...
U medjuvremenu ja nadjoh ovo FSP, mozda mi je malo prihvatljivije zbog izgleda i ovih zvucnih panela. Cak ni obican USB napred nije obavezan, ne secam se kad smo ih poslednji put koristili... 😅
SSD nema potrebe za vise od 500gb...
 
Поздрав,
Да ли си можда размишљао о интел варијанти, ја колико сам испратио 13600К (без оц-а) је бољи од 5900x а цена је скоро иста.
Притом интел је мало мање пробирљив када је це меморија у питању, и да не буде забуне причам о перформансама у мулти-треду. Ја сам себи узео интел само због "стабилности и компатибилности", јер имам и један комп са АМДом и било је мало зезања (а Бога ми и доста нервирања) да га покренем са Кингстон меморијом ...
едит: заборавих, са интелом, имаш и интегрисану графу, тако да тај новац можеш да употребиш за боље кућиште и напајање.
 
5900x je svakako prioritet, finansije su upitne posto mora i software da se kupi...
U medjuvremenu ja nadjoh ovo FSP, mozda mi je malo prihvatljivije zbog izgleda i ovih zvucnih panela. Cak ni obican USB napred nije obavezan, ne secam se kad smo ih poslednji put koristili... 😅
SSD nema potrebe za vise od 500gb...
Malko je zatvoren taj FSP, ne znam da li ima dovoljan protok vazduha za 5900x u loadu...? Koliko je uopšte opterećen procesor?
Da izgleda "poslovnije", stoji.
 
Да ли си можда размишљао о интел варијанти, ја колико сам испратио 13600К (без оц-а) је бољи од 5900x а цена је скоро иста.
Da budem iskren, ni pomislio nisam, niti sam imao predstavu da i5 performansama parira ryzenu 9 prosle generacije...
A kako 5900x izgleda nema ni u radnjama ni po oglasima, upravo sam poceo da gledam ploce za intel. 😅 Jedino sto mi se cini da je ta integrisana grafika poprilicno losija od one na ryzenu 5700g recimo... Ne znam koliko je sposobna za cad/bim i slicne programe...
Malko je zatvoren taj FSP, ne znam da li ima dovoljan protok vazduha za 5900x u loadu...? Koliko je uopšte opterećen procesor?
Da izgleda "poslovnije", stoji.
Procesor ce dobar deo radnog vremena (20-30%) raditi u full loadu... Cini mi se da i bequiet pure base 500 ima nesto losiji air flow, ali sa druge strane je dosta tise od ostalih koje imamo i prija usima... 😅
 
@Mihailo02
Неко неписано правило којим се ја водим, ако треба сирове снаге бирам АМД, ако су потребне инструкције бирам Интел. Рекао бих да нема неке претеране разлике између плавих и црвених у последњих пар генерација која би превагнула само на једну страну. Што се интегрисане графике тиче, ту је АМД суверени владар, али прво погледај на нету разлике 5600/5600Г и 5700/5700Г, влада мишљење да процесори са интегрисаном графиком нису баш "јаки" као "чистокрвни" процесори. И све те интегрисане графике су негде у нивоу 1030, ако имаш ту 1050ти, свакако је употреби.
Поздрав од Михајла.
 
Primarno ce se koristiti za program za staticki proracun (radimpex tower) i cad/bim programe.
Nemam 1050ti, nego kazem dovoljno je maltene bilo sta samo da baca sliku na 2-3 fhd monitora...
Imamo jedan 5600g koji se koristi samo za cad/bim i gura zadovoljavajuce, ali nista spec. 5700 je sto se grafike tice i nesto bolji i dodatno ima jos 2 jezgra, ali bih radije isao na veci broj jezgara...
13600k kombo mi se cini 100tinak evra skuplji od 5900x, a nisam siguran da ce njegova grafika biti dovoljna..
 
За 2 фхд монитора 13600к са интегрушом би морао да буде довољан. Не знам које цене гледаш, ја сам видео 13600к -40к дин + мобо 25к дин + рам 14к дин.
Али ако си задовољан са 5600г, да ти убацим још једног црва сумње . Зашто не размишљаш о 7700Х (можда чак и 7600Х) или 8700Г ? Лично мислим да цена за 8700Г много безобразна, за 7700Х ти треба и графа, али имаш платформу коју сигурно можеш да надоградиш бар још једном. И мала напомена сви ови Г процесори су приметно слабији од чистокрвних рођака, иако носе исто име.
Као што сам раније написао, за посао мени је без премца комбинација плавих и зелених, па после тога све остале комбинације, али како живимо у Србистану и морају да се праве компромиси, види која комбинација највише одговара новчанику, па тако и одлучи.
 
Ovo kao da sam ja pitao pre neki dan.... uglavnom, zamenio sam kombinaciju R5 5600 + GTX 1050 2GB bez nekog posebnog razloga osim želje da nemam GPU u kućištu, za R7 5700g i za sad sam zadovoljan.
 
Nazad
Vrh Dno