Šta je novo?

OCZ Vertex2 SSD sa Sandforce 1200 kontrolerom - moja iskustva

Proday

Znamenit
Učlanjen(a)
02.01.2005
Poruke
20,286
Poena
1,425
Posto je Mushkin Callisto dobio svoju temu odlucih i ja da podignem jednu slicnog sadrzaja. Prvenstveno je namenjena da poredimo rezultate svi mi koji imamo Vertex 2 i iznosimo impresije/kritike o istima, kao i da nebrljamo temu o Mushkinu.

Sto se samog ssd-a tice da ne pricam mnogo i da se ne ponavljam. Windows je jednostavno poleteo, odziv je odlican, nema čangrljanja i treperenja lampice dok radi, apsolutno hladan na dodir.

Disk sam instalirao u AHCI modu, stavio posljedne intel officijelne drajvere i rezultati su sledeci....
 

Prilozi

  • crysmark.jpg
    crysmark.jpg
    167.9 KB · Pregleda: 239
  • Hd Tach.jpg
    Hd Tach.jpg
    173.2 KB · Pregleda: 264
  • crystalmark old.jpg
    crystalmark old.jpg
    77.6 KB · Pregleda: 317
  • Atto new.jpg
    Atto new.jpg
    111.9 KB · Pregleda: 233
  • as ssd old.jpg
    as ssd old.jpg
    89 KB · Pregleda: 281
Ima li uopste koristi od AHCI na SSD? NCQ optimizuje rad mehanickih diskova, a hot swap je nebitan za performanse... Secam se i da je OCZ za neke ranije serije preporucivao da se ne ukljucuje AHCI jer je bilo nekih problema, ne znam da li to vazi i za ove nove serije....
 
Ima li uopste koristi od AHCI na SSD? NCQ optimizuje rad mehanickih diskova, a hot swap je nebitan za performanse... Secam se i da je OCZ za neke ranije serije preporucivao da se ne ukljucuje AHCI jer je bilo nekih problema, ne znam da li to vazi i za ove nove serije....

evo prema AS SSD Benchmark-u ..obratiti paznju na 4k x64 read
 

Prilozi

  • IDE as-ssd-bench KINGSTON SSDNow  09-Sep-10 14-44-50.png
    IDE as-ssd-bench KINGSTON SSDNow 09-Sep-10 14-44-50.png
    50.6 KB · Pregleda: 348
  • AHCI2 as-ssd-bench KINGSTON SSDNow  09-Sep-10 16-01-04.png
    AHCI2 as-ssd-bench KINGSTON SSDNow 09-Sep-10 16-01-04.png
    51.2 KB · Pregleda: 310
Mmsandi hvala za koristan info!
 
mmsandi je napisao(la):
evo prema AS SSD Benchmark-u ..obratiti paznju na 4k x64 read
Hvala za brojke! Kopao sam malo po netu i definitivno NCQ nije rezervisan samo za mehanicke diskove
toma
The question is a good one: how the heck did Intel manage to create a MLC flash SSD that is faster than a high-end SLC product? And why do the drives store 80 GB or 160 GB, while silicon-based chips typically have capacities of 32, 64 and 128 GB? The answer is multi-channel flash. Intel uses its own SATA/300 controller and addresses ten different MLC flash channels at once, using a 16 MB cache memory. It also employs native command queuing (NCQ) to be able to distribute read and write operations across the available channels efficiently.
i techreport
NCQ was originally designed to compensate for the rotational latency inherent to mechanical hard drives, but here it's being used in reverse, because Intel says its SSDs are so fast that they actually encounter latency in the host system. It takes a little time (time is of course relative when you're talking about an SSD whose access latency is measured in microseconds) between when a system completes a request and the next one is issued. NCQ is used to queue up to 32 requests to keep the X25-E busy during any downtime between requests
Znaci, ne pratim na casu :crash:
 
Poslednja izmena:
Disk sam instalirao u AHCI modu, stavio posljedne intel officijelne drajvere i rezultati su sledeci....


Iako je Vertex2 60gb stigao pre 10-tak dana, jos nisam stigao da ga instaliram, planiram za vikend :(
Pa, imam jedno pitanje?
Instaliracu Windows 7 Ultimate 64-bit, ahci mod, Intel RST 9.6.0.1014, ostale drivere (sound, Video), preporucene tweak-ove za SSD, i onda, da li Intel SSD Toolbox ? OCZ Toolbox jos nije dostupan za siroke narodne mase, ako se ne varam...
 
Poslednja izmena:
nema na cemu

@mizzy
intel ssd toolbox je samo za intelove ssd-ove ..ja sam morao da flashujem intel-ov firmware da bih ga koristio

..ovaj intel rst samo tokom instalacije windows-a ide, je li tako?
 
Poslednja izmena:
Instaliracu Windows 7 Ultimate 64-bit, ahci mod, Intel RST 9.6.0.1014, ostale drivere (sound, Video), preporucene tweak-ove za SSD, i onda, da li Intel SSD Toolbox ? OCZ Toolbox jos nije dostupan za siroke narodne mase, ako se ne varam...
Ocz toolbox ces stvarno tesko naci, a koliko sam skontao intelov nece da radi! Mada ja mislim da to i ne smem da koristim obzirom da mi je operativni sistem na disku (ako sam dobro skontao gube se podaci)!

.ovaj intel rst samo tokom instalacije windows-a ide, je li tako?
Instaliras vindovs i instaliras rst posle...eventualno mozes sa f6 odnosno da mu ubacis sam drajvere prilikom instaliranja sa usba ili neke druge lokacije mada ovako je lakse!
 
Khm... nesto su mi write performanse prilicno male???
 
Slab je Kingston kad je u pitanju write. Evo kakve rezultate ja dobijam sa V-Serijom 64gb.
 

Prilozi

  • kingston.jpg
    kingston.jpg
    120.5 KB · Pregleda: 255
mislim da je alfaunits mislio na vertex ..i bas je malo ovo 60ak po as ssd i crystaldisku ako im je vjerovat
 
Neki benchmark programi ocigledno ne rade kako treba sa ssd diskovima. Doduse i na samom ocz sajtu stoji...

Rated speeds may vary slightly depending on the benchmark used, drivers, windows version, bios version and file size. We recommend using ATTO, IOMeter, and PC Mark Vantage for benchmarking SSDs and to achieve maximum rated specifications.
 
To je vec prevara, IOMeter, ATTO i PC Mark koriste jako kompresibilne patterne, CrystalMark bas ima mogucnost da koristi random pattern da bi se sprecilo da se gleda brzina kompresije umesto brzina flash-a.

Ali nisam ocekivao da bude toliko niska. (ako se kopira npr. video materijal, on je jako ne-kompresibilan, CDM brzine bi bile dobijene, ne IOMeter)
 
U pravu si Alfa skroz...evo sad se ubedacih kad videh temu http://www.xtremesystems.org/forums/showpost.php?p=4544587&postcount=10

I kako ja sad da skontam sta nije u redu, da li nesto nije dobro podeseno ili je nesto do diska ili sta?!
Da li je moguce da je covek dobio onoliko vece cifre za write zato sto je disk od 100gb ne od 60;kontam da to veze nema :(

edit: sad gledam da je lik radio sa msahci drajverima a kod mene iaStor; takodje kaze da je velika razlika kada iskljuci drugi (klasicni disk). Sad cu bas da probam!!!
 
Poslednja izmena:
i meni su malo slabiji rezultati na iastor
 

Prilozi

  • IRS as-ssd-bench KINGSTON SSDNow  10-Sep-10 16-47-40.png
    IRS as-ssd-bench KINGSTON SSDNow 10-Sep-10 16-47-40.png
    51 KB · Pregleda: 184
mmsandi daj rezultat iz crystalmark-a pls. I nisu meni malo slabiji rezultati nego vise od 2 odnosno 4x koliko imaju -jj- i bro20000
 
Da su vam seq. write veci od random ne bi bilo sumnjivo ovako ocigledno nesto ne valja.
Moguce je da on ima vece brzine jer koristi non-random pattern (CDM i AS SSD oba daju da se bira koji se koristi), mada mislim da je njegov rezultat ipak pravi (sa random patternom).

Probajte tweakove koje je pomenuo ;) Najbitnije Turn off write buffer flushing. (na Intelima nema nikakve razlike ali mozda na SF kontrolerima ima)

U pravu si Alfa skroz...evo sad se ubedacih kad videh temu http://www.xtremesystems.org/forums/showpost.php?p=4544587&postcount=10

I kako ja sad da skontam sta nije u redu, da li nesto nije dobro podeseno ili je nesto do diska ili sta?!
Da li je moguce da je covek dobio onoliko vece cifre za write zato sto je disk od 100gb ne od 60;kontam da to veze nema :(

edit: sad gledam da je lik radio sa msahci drajverima a kod mene iaStor; takodje kaze da je velika razlika kada iskljuci drugi (klasicni disk). Sad cu bas da probam!!!
 
KAzes njegov rezultat ok, ali par postova nize se pojavljuje lik sa jos bolesnijim ciframa; cekam bas da vidim sta ce da mi napise sta je koristio i koji mod odabrao!!

http://www.xtremesystems.org/forums/showpost.php?p=4545142&postcount=17

Sad cu da probam ovaj write buffer da ubijem!

Evo sta mi kaze Ao1

The test data that AS SSD & Crystal generate is not compressible. A Sandforce based drive needs to be able to compress data to achieve its rated read & write speeds. If it can’t compress the data write & read speeds slow down significantly. The 0 fill option on Crystal allows the data to be 100% compressed. It can therefore read and write much faster.

In real life data will be somewhere in-between. Think of it like zipping a file. Some files can be compressed to reduce the file size significantly. Those files will work very well with a Sandforce drive. Other files are already in a compressed format. If you try to zip an mp3 for example it won’t get much smaller.

This makes it very difficult to compare Sandforce based drives with SSD’s that do not compress data because performance is directly related to the data that you are writing and then reading.

I da dodam sliky kristala sa 0000 odnosno bez kompresije (sta mu uopste dodje ta kompresija alfa nisam bas najbolje razumeo)?!
 

Prilozi

  • crystalmark all0000.jpg
    crystalmark all0000.jpg
    77.2 KB · Pregleda: 108
Poslednja izmena:
KAzes njegov rezultat ok, ali par postova nize se pojavljuje lik sa jos bolesnijim ciframa; cekam bas da vidim sta ce da mi napise sta je koristio i koji mod odabrao!!
http://www.xtremesystems.org/forums/showpost.php?p=4545142&postcount=17
Ne znam sta je koristi ali 1MB/s random read/write nisu bolesni nego veliki problem - sem ako nesto nisam pogresno procitao?

Sad cu da probam ovaj write buffer da ubijem!
Ne treba da ubijes write buffer vec flush write buffera ;)

I da dodam sliky kristala sa 0000 odnosno bez kompresije (sta mu uopste dodje ta kompresija alfa nisam bas najbolje razumeo)?!
Pa Sandforce kontroleri kompresuju podatke pre nego sto ih upisu na sam flash. Prvo to ubrza pisanje jer se manje podataka upisuje (u vecini slucajeva, sad je pitanje koliko i kada), a drugo (mozda bitnije) manje se trosi flash!
Ja sam ocekivao da kad podaci nisu (primetno) kompresibilni (sto je recimo bilo koji JPG, ZIP, EXE, MPG, MP3...) da ce brzina biti nesto kao u JJ-evom postu.
Ono sto OCZ i ostali SF SSD-ovi promovisu jesu brzine pisanja kada su podaci dovoljno kompresibilni, u ostalim slucajevima se ne mogu te brzine postici.

Ali nerealno je da su random i sequential brzine slicne (kod vas maltene iste!). To izgleda kao neki limit ili SATA kontrolera (sto nema logike), ili namerni limit samog primerka SSD-a (ili SSD-a manje velicine), kao sto Intel radi sa X25-V i X25-M.
Znaci kod vas nesto ocigledno ne valja..
 
Ne znam sta je koristi ali 1MB/s random read/write nisu bolesni nego veliki problem - sem ako nesto nisam pogresno procitao?
NA levoj slici mu ja klasican hd na desnoj vertex 2 ;)

Ne treba da ubijes write buffer vec flush write buffera ;)
Ma na to sam i mislio :D

Pa Sandforce kontroleri kompresuju podatke pre nego sto ih upisu na sam flash. Prvo to ubrza pisanje jer se manje podataka upisuje (u vecini slucajeva, sad je pitanje koliko i kada), a drugo (mozda bitnije) manje se trosi flash!
Ja sam ocekivao da kad podaci nisu (primetno) kompresibilni (sto je recimo bilo koji JPG, ZIP, EXE, MPG, MP3...) da ce brzina biti nesto kao u JJ-evom postu.
Ono sto OCZ i ostali SF SSD-ovi promovisu jesu brzine pisanja kada su podaci dovoljno kompresibilni, u ostalim slucajevima se ne mogu te brzine postici.
Mnogo koristan post, hvala na objasnjenju druze. A za -JJ- sad i meni cudno kako je dobio tolike rezultate za write kada nije radio test sa sve nulama kao mi nego defoult :trust:

Ali nerealno je da su random i sequential brzine slicne (kod vas maltene iste!). To izgleda kao neki limit ili SATA kontrolera (sto nema logike), ili namerni limit samog primerka SSD-a (ili SSD-a manje velicine), kao sto Intel radi sa X25-V i X25-M.
Znaci kod vas nesto ocigledno ne valja..
E za ovo vec pojma nemam sta je :wall: ... jedino da probam na jmicron kontroler da stavim ssd pa format i iz pocetka dignem sistem?!
 
NA levoj slici mu ja klasican hd na desnoj vertex 2 ;)
Aha, nisam video desnu sliku ;)
Kod njega je sigurno kompresibilan pattern, te brzine bi trebalo i vi da dobijete ako u CDM/AS SSD stavite da ne bude random pattern.


Mnogo koristan post, hvala na objasnjenju druze. A za -JJ- sad i meni cudno kako je dobio tolike rezultate za write kada nije radio test sa sve nulama kao mi nego defoult :trust:
JJ-ev rezultat je i za ocekivati... da je SF moze samo 60MB/s da uradi seq. upis za nekompresibilne podatke, vracali bi ga vise nego Sony baterije!

E za ovo vec pojma nemam sta je :wall: ... jedino da probam na jmicron kontroler da stavim ssd pa format i iz pocetka dignem sistem?!
Ne moras reinstall - samo aktiviraj prvo JMicron kontroler, upali Windows da ga vidi, i instaliraj driver za njega. Onda samo prebaci SSD na taj kontroler i probaj (ako nemas druge diskove ne bi trebalo ni boot.ini/BCD da menjas cak). NAPOMENA: ako imas drugih diskova nije ovako jednostavno.
Ja cesto samo prebacim disk sa jednog na drugi kontroler za neke probice, bez problema se dize Windows ako je imao driver za novi kontroler.
Mada sumnjam da ce JMicron biti bolji od Intela... ne dobijas ti nesto tipa tik ispod PCIe x? brzine (tipa 230 MB/s, 480 MB/s...) pa da se sumnja na kontrolersku vezu. Ipak je 60MB/s cudni limit... ali obavezno probaj drugde taj SSD.
Kazem, da daje samo 60MB/s, vise bi se isplatilo uzeto X25-M.
 
evo crystalmark-a ..ovo je na ahci, makoh irs
 

Prilozi

  • crystalmark.jpg
    crystalmark.jpg
    64.5 KB · Pregleda: 75
mms, koji ti to disk imas?? Koliko vidim to je KINGSTON, znaci nije SF kontroler... ako je tako, molim te ne mesaj ga u OCZ Vertex 2 temu.
 
Poslednja izmena:
covjek me zamolio da mu izbacim crystalmark, a zna da imam kingston
 
Konacno...

Evo i mog OCZ Vertex2-a u kucistu...

Ahci, IaStor... Mali test, Win7 tek treba backupovati
 

Prilozi

  • Disk Test.jpg
    Disk Test.jpg
    108.3 KB · Pregleda: 89
Zaboravih da napisem da das def rezultat ne 0000. Interesuje me da li si blize 60 broju ili 100 ko neki?!
 
Nazad
Vrh Dno