Šta je novo?

Ocenite i pomozite mi u odluci za pravljenje rig-a

kymnotizer

Poštovan
Učlanjen(a)
17.06.2016
Poruke
1
Poena
51
Zdravo momci. Treba mi pomoc vas daleko iskusnijih u svemu ovome. Resio sam da napravim rigza farmanje ethereum-a nakon par meseci razmisljanja hocu-necu. Hteo sam I pre ali nisam mogao zbog finansija a I bolje 3 puta odmeriti pa preseci.
Uspeo sam da skupim 1500e za rig I evo sta sam zamislio. Postavicu konfiguraciju na kraju .
Prvo sto me zanima je da li je ova ploca dobar izbor? Zakljucio sam da moze 7 grafickih na nju da se stavi? Jel to bezbedno da tako kazem? Pristajem I na 6 bez problema, samim tim bih uzeo BTC plocu za 6 grafickih.
Drugo, videcete da sam upisao jedno napajanje I 3 graficke. Kontam da krenem sa malo manjom investiciom da ne bih ja "licno I personalno" skembao 1500e iz ne znanja ili "press the big red button" znatizelje.
Dakle ja bih sa jednim napajanjem I 3 graficke prvi mesec dana a posle bih uzeo jos 2-3 graficke I napajanje ako sve bude u redu.
Konfiguracija je sledeca:

Motherboard: MSI MB - SOCKET 1150 - Z97 GAMING 5
CPU: INTEL Celeron G1820 2.7GHz Box
RAM: Kingston 8GB kit (2x4GB) DDR3 HyperX FURY Blue 1600MHz CL10
SSD: KINGSTON SSDNow 120GB, 2.5", SATA III, V300
POWER: LC-POWER LC1000 V2.3 Legion X2 Metatron Gaming Series 1000W
GPU: 3xASUS Radeon R9 380X 4GB GDDR5 256bit - STRIX-R9380X-OC4G-GAMING

Mozda ovo nekome deluje smesno ili amaterski ali razumite da upravo to I jesam, amater/pocetnik.
Svaki savet ili misljenje su mi vise nego dobrodosli. Preporuku po vasem misljenju bih naravno razmotrio jer ipak ste pametniji sto se ovoga tice.
Cisto da dopunim osim hardvera, vidim Windows 8 se pokazao najbolje pa bih njega koristio. Moze I Linux distro , upoznat sam manje vise sa Backtrack I Ubuntu

Imam previse obaveza tokom ove nedelje pa bih tek sledeci ponedeljak ovo sve mogao da kupim. Bila bi mi potrebna I pomoc od nekoga po pitanju sklapanja. Sto naravno ne bih ocekivao da neko uradi za DZ. U Sapcu sam inace, dosao bih po coveka, vratio, odveo na pljesku...
 
NE treba ti ta ploca..uzmi btc plocu, ne treba ti ssd uzmi obicni hard, napajanje bih isao na 1200w ako ides sa 6 kartica i nikako vise od toga...ovde se nece sloziti samnom ali ja sam za varijantu, 2 riga po tri kartice na po 1000w napajanju i ostavljas prostor za jos po jednu kasnije.
 
Hvala ti na odgovoru @toogood. Ali zar mi 2 riga ne znace I dupli troskovi za opremu? 2 maticne, 2 procesora itd itd?
Koju BTC plocu preporucujes kod nas da uzmem? Ne uspevam nista da nadjem, sve rasprodato u radnjama
 
znace vece troskove ali resavas se problema grejanja, dodatnog budzenja itd itd. ploca, procesor i ram su najjeftinije komponente riga...napajanja ides sa 1000w i mozes proci za 350 evra za dva nova ili manje....ASrock ploca h81 imas jos tema o tome da se ne ponavljamo
 
Moja Konfig ti je nesto ovako:
MB 1 x H97 Anniversary
PSU 2 x Corsair RM850i
CPU Intel G1840
GPU 6 x Sapphire 380 Nitro 4GB5 256bit
Ram 8Gb Hyper
SSD 120 GB
Snaga 128 Mh/s

E sad, ako vec hoces za pocetak 3 Gpu... Samo prepolovi ovako nesto na 3 GPU i 1 PSU! Meni sa ovim napajanjem sve radi opusteno... Mozes i da cekas 480 kartice pa onda da sklapas, manje trose i td. + lakse ces prodati tamo nekad :) Naravno, to cekanje ima svoju cenu pa vidi sta ti je najisplativije. Na kraju krajeva samo se "+$" racuna u sto kracem vremenskom intervalu :))) :wave:
 
Poslednja izmena:
Sacekajte dan/dva bice jeftinih rigova sve vise... sto bi kupovali novo :)
 
te dve ploce sto kazete su mi I bile Prva ideja jer svi ih preporucuju ali ne mogu bas nigde da ih nadjem. Zbog toga sam I trazio nesto drugo. Cuo sam nesto o Madjarskoj, da probam tamo da nadjem sve delove. Jos su I jeftiniji. Jeste li malo upoznati sa tim?
 
Jesi li siguran da jos uvek hoces da pravis RIG? :p hahahahahahahahahahahahahah
 
mozda mu je smesno sto novcic koji se kopa ima mali problema i doziveo je dosta veliki pad
 
Tako nekako, @Matrixxsu ti je odg pre mene. Samo sto po meni to "mali" i nije bas tako mali... Jos jednom preispitaj sve i baci pogled na celu situaciju, mozda je bolje malo da pricekas da vidis sta ce biti...
 
Poslednja izmena:
da,sve je sada pod znakom pitanja,ako eter pukne tj cena jako padne nece ti se bas oprema brzo isplatiti
 
Milion puta je receno da investicija nije sigurna, i da investiras onoliko koliko si spreman da izgubis (sa tim da ovde i nije tako posto se oprema uvek moze prodati tako da i sam rizik nije toliko veliki ali je opet rizik). Meni su uvek govorili da se oprema ne kupuje kad je rudarenje najjace nego kad je susa, em je oprema najjeftinija em je ima, sto vi svi veliki rudari niste svi rasprodali opremu 2014.(ok ima ih dosta koji jesu)? Ali oni koji nisu ko ce da prizna koliko je love zgrnuo na ETH-u...niko..kopa se godinu dana. Ko iole hoce da razmislja i racuna moze za 10 min da izracuna, kolika je zarada(i na iskopaj i prodaj, i na holdovanju veceg ili manjeg dela)....Samo po jednom rigu, a kamoli na vise.
Ako je decko odlucio, sam je odlucio(ili je bar tako trebao). Ako mu se ne isplati za 3 meseca mozda ce za godinu dana, ali ko moze da garantuje da se suta ili za 2-3 meseca ili vise nece pojaviti neki novi eth, a da ne pominjem sto sam napisao na jednoj temi da se eth sahranjuje 6 meseci pa uvek bude suprotno, i posto je kod njega sve ludo i nema logike...mozda iz ovog izadje jos jaci...sve je pod mozda...
Triputa, meri jendom seci kao i svugde u zivotu kod odluka.
 
Slazem se sve sa @zhex84... Sve je na tebi jesi li spreman da udjes u vatru ili ne ;))) Tri puta meri, jednom seci ^^
 
Racunaj da ako ti treba vise od dva i po meseca da isplatis otpremu vec si zakasnio. ;)
 
ko se zalece sad zbog ETH-a, bolje da saceka jos malo (koji mesec), ako vec nije usao pre 2-3 meseca u sve ovo....
 
@nenadue89, video sam taj pad. A i Hashflare me obradovao pre 3 dana kad sam se ulogovao. Imam tamo 0.7Th/s na bitcoin.
@zhex84, nece za 3 meseca. ja sam teski pesimista. ali racunam da ce godinu dana NESTO donositi. A da uzmem bolji auto od mog Susama mi nece donositi nista.
@Markoxxx, "od cekanja nema selameta". ja dok cekam koji mesec ja mogu koji dinar da uzmem. zar ne? cak i ako ne mogu, mozda da ostavljam ETH sa strane pa ako skoci da prodam tada.
Cak i ako ETH padne, oprema nece propasti, rudaricu nesto drugo. verovatno manje nego sto bih mogao sa opremom koja ce tek izaci ali ipak ce biti nesto, platicu racune i kupiti cigare.
Ne razmisljam ja o ovome kao nesto sto ce mi kupiti stan negde. Ali verujem da ce mi znatno olaksati zivot. Bar zimi kad mi majstori nemamo posla
 
Treba da znas da je 90+% procenta cloud mininga puklo jer ovi sto ih pokrecu muljaju.......... za hashflare ne znam posto me cloud mining ne interesuje jer kocept nema smisla
 
da da, u startu sam ja znao da sam concept nema smisla ali ulozio malo nesto pa dok traje traje. Cisto da imam sta da nadgledam I pratim
 
@bratlemi91 samo da znas da je bilo dosta perioda kada mining nije pokrivao racune za struju....


sad je sve na tebi, hocu samo da ti kazem da budes svestan rizika, nista drugo.

Naravno da moze da bude i bolje nego sad...
 
Poslednja izmena:
presekao sam. samo valjda nece biti bas veliki pad dok ja dodjem u srbiju pa dok mi stigne oprema iz madjarske. Pitao sam nekog lika da mi naruci sad iako sam preko, ponudio mu 10% uplate unapred ali me ipak odbio, kaze kad dodjem.
Videcemo, ja sam odlucio, sad nema nazad pa da zemlja gori
 
Pa taman dok dodjes pocece da prodaju rigove za badava, kupis onda lepo polovan za male pare!:d
 
nema price o polovnom. Nesto sto meni treba a nije bas ni predvidjeno da radi 24/7 nije mudro uzimati polovno. Sta na primer ploca da mi crkne? Dok ja BTC plocu posaljem tipu od kog sam kupio, dok on posalje za madjarsku, dok oni odluce da nakon 45 dana ne mogu da je poprave pa jave ovom da javi meni da odlucim da li da uzmem nesto drugo za te pare pa dok to stigne, stigla I nova godina a mojih 6 grafickih vise nemaju razlog da postoje. novo je novo. Ipak, igra tu I sreca ulogu, nije bas sve tako crno-belo ali ipak cu se drzati novog
 
Gresis....... ako nesto crkne odma kupujes zamenu, to sto je novo nije nikakva garancija, eno po oglasima samo nicu delovi rudnika, vide ljudi da je kraj puta tu negde blizu
 
Poslednja izmena:
e to si vec u pravu. treba odmah zamenu uzimati... Najgore da stoji ako je cena dobra. a ako nije, onda moze I da se ceka garancija
 
Gresis....... ako nesto crkne odma kupujes zamenu, to sto je novo nije nikakva garancija, eno po oglasima samo nicu delovi rudnika, vide ljudi da je kraj puta tu negde blizu
Vidim i diff se ukanalio ;)
 
Diff se toliko ukanalio, da jos malo nece trebati poolovi :)))) Hahahahahahahahahha
 
Ja ne kopam ETH jer ima profitabilnije, samo necu da kazem jer bi 30+ grafike pokvarile mast

mada trenutno je razlika 10-15%
 
Poslednja izmena:
Ko normalan još kopa ETH?
 
Nazad
Vrh Dno