Šta je novo?

Obnova raid-a

gmlale

Čuven
Učlanjen(a)
09.12.2003
Poruke
727
Poena
619
Moja oprema  
Mobilni telefon
063626864
Pristup internetu
  1. Optički internet
Na masini koju sam napakovao da bude sql server i koja je toj svrsi sluzili oko mesec dana se se pojavili problemi, da ne smaram, problemi su vezani za maticnu plocu i maticna ploca se mora menjati. U pitanju je Asus P5Ql-E(Intel® P43 ICH10R) sa raidom i na njoj sam formirao raid-10 sa 4 wd 500gb diska. Posto nisam uspeo da nadjem identicnu plocu nasao sam Asus P5QC (Intel® P45 / ICH10R).
Inace na masini je instaliran Win 2003 server i potrebno mi je da kod prebacivanja na drugu plocu sve radi kao i pre.
Potrebni su mi saveti o tome sta treba sve da preduzmem (sem kreiranja raida) da bi to odradio kako treba.
 
Ja sam skoro prebacivao RAID0 sa ASUS M3A na ovu plocu iz potpisa i sve je proslo bez problema. Ploca je uredno prepoznala RAID niz tako da nisam morao kreirati novi. Naravno napravio sam backup podataka.
Vjerujem da bi i kod tebe sve radilo bez problema jer obe ploce imaju ICH10R.
 
a moze da se desi da sve kreno po zlu i da ostnes bez svih podataka
 
a moze da se desi da sve kreno po zlu i da ostnes bez svih podataka

Sta da krene po zlu, pretpostavljam da bi raid kad kreiram morao da ispostujem redosled diskova kakvi su bili i u prethodnom raidu.
 
Posto ti je isti raid kontroler *ICH10R* ne bi trebalo da imas ikakvih problema..
Ja sam probao sve kombinacije ICH8R, ICH9R, ICH10R i svaki put je radilo bez problema.
Ali sa nVraid-a nisam mogao na intel i obratno
 
Preferiram sw RAID kad god je to moguće.
Badava mirrori ako ti crkne kontroler ili ploča. To više ni Bog ne sastavi, ako ne nađeš identični/kompatibilni hardver. Imali smo nekoliko takvih situacija u firmi s IBM x serijom, srećom svaki put se u sistem sali našla kompatibilna mašina iz iste serije pa smo se izvukli.
 
Poslednja izmena:
A zasto bi problem bio ako ti crkne ploca/kontroler, a ti si prethodno koristio Mirroring? Tu ne vidim nikakav problem... Ali ako koristis RAIDx gde je x>1, e onda moze da bude (nazalost) problema...

A ovi RAID kontroleri na plocama odradjuju Stripping izvanredno, ali Mirroring ume dosta da gusi sistem dok obavlja sve upise...
 
A zasto bi problem bio ako ti crkne ploca/kontroler, a ti si prethodno koristio Mirroring? Tu ne vidim nikakav problem... Ali ako koristis RAIDx gde je x>1, e onda moze da bude (nazalost) problema...

Pa problem je ako je mašina stara npr. 3+ godina, IBM ne prodaje taj model isto toliko (EOL), i nemaš drugu istu takvu/kompatibilnu mašinu u sistem sali. Kako ćeš izvući podatke iz hw mirrora?
Ponekad je i druga verzija biosa na identičnom raid kontroleru dovoljan razlog da ne prepozna polje.
 
Poslednja izmena:
Iz HW Mirrora ces nakaciti taj jedan hard na bilo koji kontroler bilo koje ploce, naravno na kojima je isti interfejs i podatke ces procitati kao i sa svakog drugog diska. Da bi procitao podatke sa jednog diska iz RAID Mirrora, nije potrebna obnova RAID-a..
Ili ja tebe nisam razumeo sta ti hoces da kazes..
 
Iz HW Mirrora ces nakaciti taj jedan hard na bilo koji kontroler bilo koje ploce, naravno na kojima je isti interfejs i podatke ces procitati kao i sa svakog drugog diska.

To radi tako samo u teoriji.
Npr. kreiraš polje na 3ware kontroleru koji ti je crko i sada želiš inicijalizirati polje na Server Raid/Adaptec/nekom drugom kontroleru :p
 
Hoces da kazes da su podaci sa jednog diska iz mirrora necitljivi kad se taj disk prikljuci na neku drugu plocu ili kontroler?
Prvi put cujem. Cemu onda mirror ako ti i dalje trebaju dva ili koliko vec diskova si drzao u mirroru da bi samo iscitao podatke??
 
Mirror ima funkciju ako ti crkne disk (što je veća vjerojatnost), a ne kontroler.
Isti problem ne pogađa sw raid, te do neke mjere fake/BIOS raid (Intel/Nvidia) s time da se tu treba zadržati s vendorom s kojim se počelo kad se mijenja čipset/ploča.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno