Šta je novo?

Objektivi - diskusija za početnike

Bolje uzmi 28-135 i 85/1.8, napravice ti bolje fotke. 24-105L je objektiv bez kompromisa, sluzi onima koji ne mogu da priuste promasen fokus, prestanak fotkanja ako padne kisa, bolji je za snimanje videa, moze i da ispadne i da mu nista ne bude, itd. Ali ako uzmes i 85/1.8, napravices gomilu fotki koje 24-105 jednostavno ne moze, zato je uvek bolje imati dva jeftinija objektiva, odnosno bar jedan prajm.
 
Aj na brzaka i ja da pitam nesto. Posto sam na kraju zavrsio sa 5dC, sada imam dilemu oko objektiva. Budzet mi je oko 640e i ja sam se zalepio za 24-105 L. Medjutim skoro sam imao ponudu za 28-135 koji je skoro nov, i razmisljam ostalo bi mi dosta kusura da eventualno kupim jos neki prime tipa 85mm 1.8 i jos neku opremu..Znam da je 24-105 bolji objektiv ali da li ta razlika vredi 350e ? Sto je najgore od 24-105 na oglasima nema traga ni glasa. Jedan ocuvan i malo koriscen primerak mi je dostupan ali tek od prvog avgusta. A mogu poruciti i nov iz engleske za oko 580e..Kad nisam imao 5dc, 24-105ica je bilo na oglasima koliko oces, cak novih primeraka za 500e..
Sta si se namerio da fotkas?
Strpi se za 24-105L, mozda trenutno nema na oglasima ali bice sasvim sigurno uskoro, skoro uvek ih ima po 3-4 komada, da biras.
 
Poslednja izmena:
Pa klasika, hteo bi jedan objektiv koji mi pokriva vise situacija, kad jednostavno nemam vremena da menjam objektive, nego jedan i udri i siroko i portrete. Naravno u tu svrhu ulaze i deciji rodjendani, proslave i slicne low light situacije gde bi verovatno koristio i blic. Dakle sve je to za neku amatersku primenu, nista ozbiljno.

PS

150e za 28-135 i 500e za 24-105 je prilicna razlika, da imam 800ak europskih ne bih razmisljao ali budzet je ipak malo kraci. Takodje i razlika u sirini je opet na strani L objektiva.. Neam pojma, gadna dilema :)
 
Poslednja izmena:
24-105l je za dve klase bolji od 28-135, a vredi da se uzme i u razmatranje 50 1.4 koja ovih dana, polovan i u odlicnom stanju, moze da se pazari za jako malo para. Takodje razmisli o novom 50 1.8 III, vidim na netu da je odlican a cena smesna. Sto se mene tice, to je najuniverzalnija kombinacija ff objektiva koja postoji.
 
Da, stoji da 28-135 nema sta da trazi pored L-a, ali da li je 24-105 + 50 1.8 STM bolji od kombinacije 28-135, 85 1.8 i 50 1.8 STM ?
 
Sto se mene tice jeste, jer ces 85icu najmanje koristiti...
 
Ako se ne bavis profesionalnom fotografijom onda mislim da taj L objektiv ti nece nesto mnogo znaciti, bolje uzmi 17-40L i neki prajm, npr 35mm
 
Sa 24-105 ćeš na 5D1 morati da nosiš blic i na plaži :D...
 
Ma na 5D keca i pikslu da staviš bila bi oštra :p

Ako planiraš duže vreme da budeš na tom telu, onda 28-135 i 50stm bi bio moj glas.
 
Pa planiram da se skrasim sa peticom ;) osim ako ne izvucem neku lovu na lutriji ;)

A tamron 28-75 2.8 ? Pojavio se jedan na oglasima, dao bi ga covek za 200e.. Opet mi ostaje dovoljno za prajm ili dva..
 
On je fenomenalan objektiv za te pare ali pošto im kvalitet neverovatno varira od primerka do primerka, moraš ozbiljno da vodiš računa i dobro da probaš. Stvarno ume da bude oštar u p.m. Ja sam koristio 3 komada od kojih je jedan bio očaj, neupotrebljiv do ispod nekih f5.6, drugi decentrisan i ne preterano oštar ali upotrebljiv na f4, i treći koji je na f2.8 i više nego upotrebljiv a na 3.2 stvarno odličan.

Tako da ako to planiraš lepo ga testiraj. Po meni mu je mana bokeh koji za moj ukus nije nešto, kao i izrada, deluje ok ali se lako ošteti.
 
Poslednja izmena:
Problem je sto je covek iz pirota. Covek me ubedjuje da je dobar primerak pa cu verovatno i skociti do pirota pa sta bude. Gledao sam njegove primere i ne izgleda lose. Sta vise svidja mi se kako radi ali problem je sto ne znam na kojim blendama su te slike..

https://www.facebook.com/staraplaninaxtreme

Izgleda prihvatljivo za moje potrebe..
 
Poslednja izmena:
Nikako ne uzimaj bez da ga testiraš na tvom telu. 5D nema štelovanje fokusa tako da to ti je što ti je. Lepo idi probaj, pogledaj oštrinu, fokus itd.
Na 2.8 na 5d on treba da bude odličan ako je dobar primerak.
 
Zasto se o kvalitetu objektiva stalno prica samo o ostrini ? A gde je fokus, mehanika, boje, i ovo biranje primeraka ? Pa to je raspad samo da bi dobio 2.8 blendu koja na tom rasponu uopste nije interesantna, ni bitna, mnogo je bolje uzeti par prajmova ili neki canonov zoom ako bas mora.
 
Ljudi jos nisu otkrili da je 50mm 1.8 II @2.8 ostat makar kao 24-70mm f2.8 II, ako ne i ostriji :).
 
Moj prvi izbor je bio 24-105 L i verovatno bi ga uzeo da je bar jedan bio na oglasima, medjutim u medjuvremenu sam naisao na dobar i ocuvan primerak 28-135ice i pitao sam ovde za misljenje da li je bolje uzeti jeftiniji zoom + 2 prajma ili samo skuplji, bolji zoom tipa 24-105. A onda se pojavio i tamron, koga opet mnogi preporucuju i koji je za moje potrebe i za te pare potpuno ok objektiv, uz koji bih takodje mogao da uzmem 85icu i 50icu..Jednostavno jedan zum moram imati za te neke situacije kada necu moci da menjam ili kada ce me jednostavno mrzeti da nosim 3 objektiva. A opet zelim da imam i prajm koji izuva bilo koji zum u tom cenovnom rangu. Pored svega toga zelim i da nabavim objektiv sto pre, a ko za inat trenutno bas nema nekog izbora na oglasima..Racunam i da jeftinijim zumovima cena ne moze drasticno da padne, tako da se uvek moze prodati za slicne pare ako mi se ne svidi. 150e za 28-135 ili 200e za tamrona cak i da im se nesto desi ajde da kazem nije tolika steta, kao recimo 500e za 24-105 :) Neam pojma vise ni sam, zelim da uzmem najbolje sto mogu sa svojim budzetom, i kalkulisem vec danima a sve je na prazno jer nista od tih objektiva nisam ni isprobao.
 
Sad sam snimio na kupujemprodajem, 28-105 za 90 evra. Taj objektiv ume super da bude, jedan od najboljih ako ne i najbolji od tih matorih canon objektiva. I zaboravih u prethodnom postu da ti napisem. Na 5D sam bio bas zadovoljan sa 24-85 USM, fokus ultra brz (isto kao i na 28-105), sasvim dovoljno ostar sirom otvoren na 5D, a veliki plus mu je tih 24mm.
 
Gotovo je, dogovorio sam se za tamrona pa cu videti kakav je..
 
24-85 je ipak za klasu bolji od 28-105 (makar što se tiče krajnjih rezultata), a rekao bih da se prodaju za iste pare... :)
 
Da li je neko probao Canon 55-250 f/4-5.6 IS STM? Vidim da ga svi redom hvale, a u Americi može da se kupi za vrlo pristojnu cenu (oko $180). Interesantno je da ga posebno hvale u kombinaciji sa EOS M, a ja bih ga baš na tom telu i koristio.
 
Mislim na onaj 3.5-4.5 28-105, isti fazon izrade kao 24-85. Ali da, jeste 24-85 bolji ali ume da bude solidno skuplji. Prvi je do 100 evra, drugi od 120 do 150.
 
Da, ja sam moj prodao za 70 evra odmah, ako se dobro secam a bio je solidno izgreban, plus prednji element je imao jedno 5 do 6 ogrebotina, i 2 onako bas solidne tacke. Al da budemo iskreni radio je super.
 
Poslednja izmena:
Није за објектив тему али узех Xume адаптер и filter holder са магнетом на који се само залепи било који филтер без навртања. Одлична ствар.
 
Није за објектив тему али узех Xume адаптер и filter holder са магнетом на који се само залепи било који филтер без навртања. Одлична ствар.

cestitke,

nznam da li ima nesto u objektivu sto ne bi bas trebalo da se namagnetise, tj. da li je sigurno koristiti te magnentne filter holdere ?
 
*ebeš Srbina ako se ne preplaši od nekog novog izuma :D.
 
Како мислиш да ли је сигурно? :). Па није нуклеарка:).
 
Mozda ima neki HDD u objektivu pa moze da se razmagnetise :d:d:d
 
Mozda misli - ima nekih metalnih mehanizama u objektivu, da li taj magnet utice na njihov rad...
 
Bez brige, objektivi su čista mehanika/optika.
 
Nazad
Vrh Dno