Šta je novo?

nVidia Lovelace (RTX 4000)

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ovo plus Intel 13. generacija i grejna sezona moze da pocne.
 
^ bolje uzmi pelet ili drva, izađe dosta jeftinije 😀
 
I to ćemo da vidimo
 
izgleda da su uspeli da smanje potrošnju pa neće biti potreban Đerdap po grafičkoj


no, zna li se nešto o podršci za video kodeke?
 
Pretpostavljam sve što i do sad, kao i hardverski AV1. Radeon 7000 će ga dobiti, Intelov Arc ga podržava, nema razloga da Lovelace neće imati hardverski AV1...
 
očekuje se da arhitektura bude predstavljena za manje od mesec dana
1661805307605.png
 
očekuje se da arhitektura bude predstavljena za manje od mesec dana
Pogledajte prilog 353791
Jako, ali JAKO sam skeptičan po pitanju ovih datuma. U prodavnicama i dalje postoji ogromna količina 3xxx kartica. Pogotovo na zapadu gde su cene ispod MSRP-a. Kartice ni približno ne odlaze onom brzinom kojom je Nvidia planirala, a ni AMD ni malo ne olakšava celu situaciju. Ima tu još jedan problem. Trenutno raspoloživa 3xxx serija je i više nego jaka. Može da se nosi sa svim naslovima koju su se pojavili do danas čak i u 4K rezoluciji. Tako da, čak i ako se 4080 i 4090 pojave za mesec - dva, jako je upitno kome takva kartica treba ? 8K gaming? High refresh rate 4K gaming ? Koliki je to procenat ukupnog tržišta ? Ja razumem zacrtani launch date, i takođe razumem da se ovo ništa ne razlikuje od dosadašnje prakse gde je Nvidia uvek predstavljala prvo high end kartice po sumanutim cenama koje posle par meseci mogu da kupe harcore entuzijasti, a onda se kroz 4-6 meseci pojave jeftiniji derivati. Problem je u tome što za razliku od 3xxx, 2xxx, i svih prethodnih Nvidia serija, nije postojao ovaj problem sa nagomilanim zalihama prethodne generacije. Ako performanse stvarno budu ludačke kao što je najavljeno, to će još dodatno ugroziti prodaju 3xxx serije. Ako performanse zakažu, onda je 4xxx serija totalni promašaj. Ako drastično obore cene postojećih zaliha 3xxx serije, postavlja se pitanje koliki je to finansijski gubitak za Nvidiju ?
 
Ne žalim ih ni malo. Dosta su se oparili dok je trajalo mining ludilo. Imaju i problem što zahtevnih igara nema na vidiku (neki novi Crysis). RTX3080 će biti dovoljan u naredne 2 godine minimum.
Ja bih lično kupi seriju 3 bez razmišljanja, samo nek je ponude po realnim cenama.
 
Kakav crni gubitak, oni su sve te 3xxx platili još pre 2 godine. Potrajaće dok se ne zalete stvari ponovo - potrebne su igre i to više njih, potrebna je kampanja, prodaja, da nas ubeđuju ponovo da je nama to potrebno. Verujem da nisam jedini koji je na gaming i zaboravio.
 
Stancaju se 4090 karte punom parom xD
ZOTAC-GeForce-RTX-4090-Graphics-Card-Custom-low_res-scale-4_00x-1030x891.jpg
 
Sta je bre ovo... Da kupujem agregat...
 
TDP 450W. Valjda će biti dovoljan taj kuler.
 
Dal' će biti neka za vodeno hlađenje?

Ružna ova "budža" nameštena za hlađenje 🤢
 
Grafička ko kućište, još samo da ostave prostora da se u grafičku ubace ostale komponente :p
 
Jedva cekam sliku kada neko ubode ovu zver u mini-ATX plocu. :D
 
Ima na YT 3090ti vs 3090 Tuf asus. Znaci 3090 izgleda kao neka 3060 pored nje. Tako će biti i sa 4000 serijom
 
ako moze FE da hladi... mislim :D

mada meni je sexy ona Noctua edition, to je isto tipa 4 slot zauzima
 
^ i od ostalih proizvođača će biti između 3.5-4 slota
 
Kako je krenulo, lansirace samo 4090 da bi donekle odrzali prodaju rtx30 serije koja ce i dalje biti pumpana za prodaju.

Samo jak AMD moze da zauzda planove nvidije, videcemo kako ce sve ispasti. Svakako ce Nvidija prva izbaciti nov GPU u prodaju.
 
Skoro 60% više CUDA Cores u odnosu na 3090, samo što je ista količina memorije, to mi nije jasno, i na 3000 seriji su očajno rasporedili količine memorije po modelima, mislim da će tako i sada da bude, pa će posle da izbacuju revizije sa više memorije, kao što je bio slučaj sa 3080.
 
Ima li neko da planira pre-order 4090?
Zajebani vrati se... 😂
 
Kako je krenulo, lansirace samo 4090 da bi donekle odrzali prodaju rtx30 serije koja ce i dalje biti pumpana za prodaju.

Samo jak AMD moze da zauzda planove nvidije, videcemo kako ce sve ispasti. Svakako ce Nvidija prva izbaciti nov GPU u prodaju.
A AMD nema zalihu aktuelne serije kuju treba da rasproda?
 
^ naravno da ima, da nema zaliha na prezentaciji 7000 procesora reklo bi se nešto više oko kartica a samo prikazano kako izgledaju ventilatori.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno