Šta je novo?

nV 9800GT GPU usage on WinXP x86 SP3 za igru L4D2

umpah-pah

Cenjen
Učlanjen(a)
03.07.2009
Poruke
163
Poena
170
Moja oprema  
CPU & Cooler
Noctua NH-U12S on AMD Ryzen3 3300X
Matična ploča
Biostar X570GT8
RAM
2x8GB DDR4 Corsair Vengeance LPX
GPU
Sapphire Pulse RX 6650 XT
Storage
3xHDD (Hitachi Ultrastar-1TB, WD EZEX-1TB, Toshiba 3TB ), 1xSSD (Crucial CT 256MX), 2xNVMe (Kingston A2000-512GB+KC3000-1TB)
Zvuk
ALC1220 integrale na CreativeGigaWorks-T40 Series II
PSU
Seasonic Core GC-650W
Kućište
Fractal Design Focus G gunmetal
Monitor
iiyama ProLite X2474HS VA 75Hz
Miš & tastatura
Steelseries Rival3 na Steelseries QCK midi+Logi obicna membranska
Ostale periferije
XBOX 360 kontroler
Mobilni telefon
Pixel 3
Pristup internetu
  1. Optički internet
Daklem, ponukan postovima iz teme o losoj iskoriscenosti novijih nV GPU-ova pod Windows7 OS i pojedinim igrama, evo mog doprinosa za matoru 9800GT i matori X2 7750 BE (kuma), na matorom XP-u... znaci trenutna konfa iz potpisa

WinXP SP3 apdejtovan sa autopatcherom, mator gotovo 2 godine, izmenjane karte na njemu razne i ati i nV, pun i ozbiljnog (CAD/CAM) i neozbiljnog softvera ;)

Odrzava se CCleanerom i jv16PowerTool-om za ciscenje registri repova, ponekad driver sweeper-om

L4D2 legalan, sa steam-a, singleplayer kampanja, sve up-to-date, probano juce, 266.58 nVidia Driver

Reza 1680x1050 fullscreen, 8xCSAA, 16XAniso, shader detail Very High, effect detail high,model/texture detail high, multicore rendering enabled, VSync disabled















GPU usage od (95-99)% in-game, fluidan gejmplej, naravno u velikoj guzvi pada FPS i na 35, grafika je difolt, CPU je na 3GHz, ali bitan je GPU usage

Gdin_M ima pravo da nesto ne stima sa drajverom za W7 i DX9 igrama i ponekim GTX460

Ja znam da bih pri svim istim ostalim parametrima (OS, cpu,memorija=const.), a promenom na jacu graficku uvek ocekivao veci FPS od novije nego od starije karte u istoj igri

Daklem, XP rula i dalje, a 9800GT kida:cigar:

PPS: modovi mogu ovo da prikljuce kao primer kako otprilike radi 9800GT na L4D2 onoj privremeno lock-ovanoj temi, ovo je cist primer, bez mnogo price
 
Nema ovde niceg novog, G92 kad je izasao bio je ispred svog vremena, kao i G80 pre njega. G92 jeste matorka ali sa zrelim drajverima cini cuda. Jedan od najboljih GPU-ova koje je nVidia ikada izbacila, i u leji velikana stoji rame uz rame uz ATi-jev R300 iz 9700Pro. Bas bi lepo bilo videti kako bi radila na nekoj Core i7 2600k @5GHz...
 
Poslednja izmena:
Mislim da je njemu vise bio cilj da uporedi sa problematicnim performansama koje pojedini ljudi imaju sa GTX 460 u istoj igri (btw. Gdin_M je isto imao 9800GT prije GTX 460). Nekako mi se cini da ce i u ovoj temi da bude veselo kao i onoj o losem GPU usage sa GTX 460 :D.
 
@ umpah-pah

A kako ti radi na win7?

btw, ja sam sada malo provrteo gtx 570 (e8400@4ghz, x38 chipset) u l4d2. Single player, u gužvi je gpu usage ~55-70%, kad nema gužve 80-95%, na win 7. Nemam XP da isrobam kako je tamo.
 

Prilozi

  • left4dead2 2011-01-27 23-15-36-99.jpg
    left4dead2 2011-01-27 23-15-36-99.jpg
    246.5 KB · Pregleda: 60
  • left4dead2 2011-01-27 23-36-32-26.jpg
    left4dead2 2011-01-27 23-36-32-26.jpg
    245.9 KB · Pregleda: 62
  • left4dead2 2011-01-27 23-26-10-40.jpg
    left4dead2 2011-01-27 23-26-10-40.jpg
    343.4 KB · Pregleda: 54
  • left4dead2 2011-01-27 23-38-33-00.jpg
    left4dead2 2011-01-27 23-38-33-00.jpg
    276.1 KB · Pregleda: 48
Poslednja izmena:
Will try, coming soon :)

Ne ocekujem da ce da radi gore nego na XP, barem se nadam, ipak je ovo 9800GT :d

Upravo bekapujem L4D2 na D:\ drive, pa cu videti kad udjem u W7 x64 kako ce da sljaka, pa kacim rezove

I mene interesuje kako ce se matorka pokazati na W7 sa zadnjim drajverima, vrlo retko idem u W7, vise mi je OS za testiranje, najvise zbog OpenGL-a i CAD-ova koji mi subjektivno bolje rade na XP-u

Poz
 
Ja sa Core2 Duo 8200 i P35 pločom sa 1.0a slotom nisam imao nikakvih problema sa GPU usage sa Radeonom HD6870. Znam da je bilo dosta argumenata kako je CPU bottleneck, ali kako onda sve radi bez problema sa C2D 8200 na stocku? I još dodatno je stari tip PCI-X slot-a. Ja bih takođe dobro promislio pre pljuvanja M-a - čini mi se da ima dovoljno stvari koje ukazuju da nešto stvarno ne štima. Trenutno imam X48 ploču, ne bi trebalo da to preterano promeni situaciju - sad je karta u PCI-X 2.0 slot-u. U 3DMark11 razlika je neznatna.
Pre ovog AMD-a sam držao samo nV karte i bio sam jako zadovoljan i kartama i drajverima, i samo slučajem je HD 6870 je došao umesto MSI Talon Hawk-a, čisto da se zna da zašto postujem, da ne bih bio optužen za trolovanje po nV temi. I sad bih vrlo rado probao 560Ti TwinFrozr OC, mada me ova i druga zloglasna tema baca u razmišljanje...
 
Poslednja izmena:
lol cuj pljuvanje mene. :D Ne znam sto bi to neko uopste radio, jedino ko moze da se pljuje su drajveri, a za ostalo samo mozemo da ih branimo ili optuzujemo, a vidi se ko je krivac.:D
 
lol cuj pljuvanje mene. :D Ne znam sto bi to neko uopste radio, jedino ko moze da se pljuje su drajveri, a za ostalo samo mozemo da ih branimo ili optuzujemo, a vidi se ko je krivac.:D
Verovatno sam se pogrešno izrazio - ali čini mi se da je prošla tema polako krenula u nekom drugom smeru od rasprave o drajverima.
 
Jel to samo gtx460 pod win 7 ima problema sa dx9 igrama,jel zna neko sta je sa gts 450?
Juce sam uzeo grafu pa sam kontao da stavim win7, al posto jos uvek najvise igram dx9 igre malo cu da odgodim prelazak na sedmicu dok se stanje ne stabilizuje.
Igram gore pomenutu igru na xp i mogu samo da potvrdim da nikakvih problema nema, 1080p sve na max ,igrica klizi.
 
Evo malog update-a opet od mene vezano za to kako radi matora 9800gt sa 266.58 na Win7 Pro X64 u L4D2 i subjektivni utisci
Masina je ova iz potpisa

(Sorry sto kasnim, morao sam da reinstaliram oba win-a, imao sam peh sa multiboot-om (bladi Acronis OS selector) :D)

Dakle, definitivno drajver/karta ne radi isto u igri na XP i W7, na XP-u su prilicno bolje performanse...i na 7 nije lose, ali zna da bude choppy, laggy, i pada i varira GPU usage strasno kao sto je rAMA gore napomenuo, od (55-99)%...ranije nisam toliko obracao paznju na GPU usage, sad itekako hocu

Iz zezanja sam pustio i matori 3d chmark 06 na oba sistema i cak i u njemu seta GPU usage na W7, mnogo je nekonzistentniji, neravnomeran i varira, cas djipa, cas pada, dobio sam pri svim istim setovanjima na XP-u 11399 markova, na W7 10785 sa istim drajverom i svim istim setovanjima (procesor na 3GHz, karta def, setovanja u drajveru ista)

Kao kuriozitet navodim da da 3dm06 na XP-u cesto pokazuje const. (99-100)% GPU usage na testovima, ovo ne moze da se vidi nijednom na 3dm06 na Windows7 (max je do 99%, i puno varira GPU load i usage)

EVGA precision 2.0.2 nesto nije hteo da hvata screenshotove na W7 x64, Unwinder je menjao dll za hvatanje skrinshotova u RTSS-u (Riva Tuner statistic serveru), ali ga ocito nije usavrsio, pa sam sa sedmice hvatao SS sa Precision-om 2.0.1 i sa MSI Afterburnerom 2.0 (mislim da koristi isti statistic server kao i Riva 2.0.1)

Ja sam svoj vrednosni sud o nVidijinim drajverima za Windows7 doneo zasad, definitivno nesto ne stima kao kod dobrog starog XP-a...da li je do toga sto se drajver "optimizuje" za nove graficke, da li do Win7, da li do unwinder-ove neusavrsene alatke, stvarno ne znam, ali developeri moraju mnogo jos da se potrude da dovedu drajver do nivoa XP-a

Mislim da im se sveti to silno izbacivanje novih karata u kratkom roku,forsiranje M$ OS-ova koji sve krace traju, promene arhitekture chipova, sveopsta trka bez realne potrebe, kad je sve manje PC igara vrednih igranja

Danas covek kupi kartu i nije miran ni 3 meseca, izbaci se nova brza za istu cenu...a nijedna nije futureproof, ne dobace ni do 7000 markica na performance poslednjeg 3dmarka ;)

Skrinshotici, W7x64, L4D2 up-to-date, 266.58 ForceWare, EVGA 2.0.1 i MSI AB 2.0


http://www.imagebam.com/image/6eb4c2118523625
http://www.imagebam.com/image/5aed8d118523665
http://www.imagebam.com/image/3e6f1f118523695
http://www.imagebam.com/image/a8df9f118523728
 
A najjace je sto sam ja imao odlican fps na win7 sa 9800gt dok sam je terao, sto se vidi sa onih xfire screenova.

Do sad sam imao dosta grafickih i nikad nikakve ozbiljne probleme sa drajverima nisam imao i sve je uvek radilo kako treba, a problemi su se pojavili od skora sa ovim novim batchem drajvera. To samo pokazuje koliko su drajveri otisli u....
 
Poslednja izmena:
Ja neznam vi ko da ste mala deca od 5 godina, CPU bottleneck zavisi od kombinacije CPU, jacine GPU-a i igre... to sto CPU na 2.7Ghz vuce igru na ~90% GPU usag-e (9800GT), neznaci da ce moci da gura ~2.5x jacu garficku (GTX 460) na 90% GPU usage-a!
Pa poenta CPU bottleneck-a je bas u tome da se ispoljava na jacim grafickim karticama, 100% dokaz da CPU nije bottleneck bi bio AMD x2 ili core2duo + ekvivalentna garficka iz ATI tabota (6850) sa istim podesavanjima....
takodje l4d2 odlicno radi na AMD X2 procesorima sam test poznatog sajta to potvrdjuje:
http://www.pcgameshardware.com/aid,...PU-benchmarks-Phenom-II-very-strong/Practice/

PS: a razlika izmedju win7 i XP ponasanja neke igre je vec druga tema
 
Poslednja izmena:
Ja mislim da ti ne mozes da spavas a da ne razmisljas o gusenju proc-a. :D

Znamo mi svi kako cpu gusenje ide, ne moras vise nikome da objasnjavas. Ovde ga niko nije spominjao, sto ako si pametan i ako ne vidis iz screenova nema sta sa tobom da se prica.

I da, nismo mala deca od 5 godina i bar znamo da se neznam pise odvojeno...
 
Problem je jer ti i jos neki stvarate pogresne poglede sta je CPU "gusenje"
Na sajtu gde ima kompetentan i objektivan test se jasno vidi da se u 1680x1050 1x AA, 0xAF procesor davi sa svime ispod i7 sa ATI 5850, dok sa 4x MSAA, 16 AF je dovoljan Phenom X3 kako bi se izvukao MAX iz graficke ili ti 99% GPU usage, onaj ko zeli i zna razumece test ko ne zeli nastavice bez objektivnih razloga da pljuje po NV driverima

Takodje na tom testu Athlon 64 X2 6400+ sa 5870 daje 83fps avarage, sto je ako se ne varam slicno kao sto je @umpah-pah dobio sa istim procesorom i sa 9800GT!
Pa sad ako to nije CPU bottleneck znaci i da ATI driveri za 5870 nevaljaju nista :)
 
Poslednja izmena:
A jel CPU bottleneck kad sa mojom konfom u BFBC2 imam 1( i rečima jedan)% Gpu usage (bukvalno slajd po slajd gledam) ili ćeš opet, kao i obično, da izmisliš neki razlog koji samo ti (možda) možeš da razumeš?
 
A jel CPU bottleneck kad sa mojom konfom u BFBC2 imam 1( i rečima jedan)% Gpu usage (bukvalno slajd po slajd gledam) ili ćeš opet, kao i obično, da izmisliš neki razlog koji samo ti (možda) možeš da razumeš?

Gde sam ja rekao da bugovi u driverima ne postoje?
Samo treba praviti razliku o realnom problemu sa driverima i svim ostalim problemima...

I ja stavrno neznam gde sam izmisljao razloge.... slobodno prijavite taj post ili me uputite

Jednostavno nisam za generalizaciju problema
 
Poslednja izmena:
Jednostavno nisam za generalizaciju problema

pa upravo je fazon u tome da je problem generalan jer ga masa ljudi ima nezavisno od snage procesora i tipa čipseta. To mi se sa predhodnim kartama (4870 i 8800gt) nikada nije desilo
 
pa upravo je fazon u tome da je problem generalan jer ga masa ljudi ima nezavisno od snage procesora i tipa čipseta. To mi se sa predhodnim kartama (4870 i 8800gt) nikada nije desilo

ufff pa kad kazem generalan mislim na sve igre na koje se ljudi zale a i ovde na ovom topiku koliko vidim se spominje l4d2, sto se tice BFBC2 nemam pojma, moguce da je i generalan za fermi generaciju i da se nekima jednostavno javlja problem...
 
meni je Witcher skoro pa neigriv sa 460, ako izadje drugi deo i bude pravio slajdshou to je to, NVidiu NeVidim vise nikad ikad u zivotu.
 
meni je Witcher skoro pa neigriv sa 460, ako izadje drugi deo i bude pravio slajdshou to je to, NVidiu NeVidim vise nikad ikad u zivotu.

Ja sam Witcher igrao sa 8800GT i bio je igriv ali daleko da mi je fps bio fluidan (negde je fps padao na <15)... engine igre je itekako bio lose optimizovan... znam da igra ima bug sa onim blur efektom (kad pricas sa nekim) gde secka kod nekih ludo, ja sa time nisam imao problema, inace igrao sam EE verziju
 
A jel CPU bottleneck kad sa mojom konfom u BFBC2 imam 1( i rečima jedan)% Gpu usage (bukvalno slajd po slajd gledam) ili ćeš opet, kao i obično, da izmisliš neki razlog koji samo ti (možda) možeš da razumeš?

Aman čoveče, taj tvoj problem nema veze sa celom ovom temom. Nešto ti se zabagovalo softverski, ili nisi odradio clean install drivera kako treba, ili ti se nešto zabagovalo u OS-u. Ovde se bavimo drugim stvarima...
 
Poslednja izmena:
Sad nabasah na ovu temu, pa da se izjasnim. Meni na gts450 sa e3400@11x333 i 4GB rama, GPU usage ide oko 40%? Igra je CoD Black ops, 19x10 rez. Mafia2 i koji procenat manje! Mereno u gpu-z.
 
Nazad
Vrh Dno