Šta je novo?

Novi pasoš Srbije

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.

Zeha

... ispod radara ...
Učlanjen(a)
01.09.2007
Poruke
12,331
Poena
785
Moja oprema  
CPU & Cooler
i5 13600K, Deepcool AG620 - CPU hladnjak
Matična ploča
Asus ROG MAXIMUS Z790 HERO
RAM
Kingston DDR5 32GB (2x16GB) Fury Renegade KF564C32RSK2-32
GPU
Asus TUF-RTX3070-O8G-V2-GAMING
Storage
Sasmung NVME 990PRO 1TB, Sasmung NVME 970EVO plus 2TB, Seagate hdd 16TB IronWolf Pro, Seagate Archive HDD 8TB
Zvuk
Sound Blaster Z, Sennheiser HD 599SE, Logitech X-230
PSU
FSP Hydro PTM PRO Platinum 1000W
Kućište
Fractal Design Define 7, 4x Be Quiet SILENT WINGS 4 140mm PWM high-speed
Monitor
Dell Alienware AW2723DF
Miš & tastatura
Logitech MX Master, Logitech Illumimated K800
Ostale periferije
HP LaserJet P1006
Laptop
Lenovo Legion 5 (82JN003EYA)
Mobilni telefon
Samsung Galaxy S21 Ultra
Pametni uređaji
LG 43UM7600PLB LED
Pristup internetu
  1. Optički internet
Da li je tacno da novi pasos Srbije jos uvek ima problema?
Da li je tacno da je chip odvec mali da primi sve podatke?
Navodno ne mogu da stanu SVI biometriski podaci u njega, slika, otisak prsta itd.
Ako je to tacno onda cemu da vadimo novi kad ce mo morati ponovo jos noviji opet da placamo...
 
Jel znas ti kako lala sece keru rep?
 
Kolko sam ja ranije nesto citao, istina je da je chip mali tj da staje valjda otisak samo jednog prsta ili tako nesto, ali takodje taj isti chip se stavlja u sve EU pasoshe, tako da je to valjda OK.
 
Nema mnogo veze sa pasosima al ima sa LK, kad dodjete na shalter da pokupite gotovu novu ispravu a oni vam kazu da vam LK nije ispravna jer ne radi cip i da mora da se posalje na popravku sve vam je jasno kog je to kvaliteta :p
 
Mislim da je uzaludno pricati o ovome..Drzava samo uzima pare od sirotinje. Kome ne treba pasos, bolje i da ga ne vadi, a licnu kartu pogotovo... Cemu vadjenje kad institucije za koje vam treba licna karta nemaju citace tih LK... Ne znam bas da sve banke imaju te citace..nego onda morate da vadite neku potvrdu... Najgore je sto ste prisiljeni da to vadite ako hocete da putujete..na zalost...posto bi svi negde da odemo treba nam pasos..I iskreno da vam kazem, mislim da bi puno bezbolnije bilo da ne razmisljate nista...nego lepo ko u vojsci, samo izvrsavate sto vam se kaze. Ko god samo malo pocne da misli moze cir da dobije,kad shvati kakve se stvari rade..

Evo vam primer..Juce sam cekao doticni pasos u SUP-u 1.5h...I pazite sad ovo..procedura je sledeca...Ova zena na salteru skupi 5-10 onih potvrda..zatim ode tamo da nadje te pasose (sto traje prilicno dugo)..zatim na salteru opet otisak dajete..tamo vamo..ok..Naravno komentari raznih nezadovoljnih musterija sevaju na sve strane..I sada..kazite vi meni..Zar nije logicno da dok ona deli poslednja dva pasosa dodje onaj jedan besposleni pandur, skupi 10 potvrda, ode i nadje pasose i donese joj, nego da ona to sve sama radi?!! Eto...koliko bi samo to ubrzalo proces, a ne daj boze da se otvori jos jedan salter...

Garantujem da ce za koju godinu zatrebati para, pa ce se opet vaditi nesto novo. Evo, sad recimo su dali da se vade i te LK bez chipa...garant ce za 1-2 godine reci..e znate sta, da bi usli u evropsku uniju, morate svi da imate sa chipom...pa ce onda opet sve ponovo...Tako isto i sa ovim pasosem...nesto ce biti, pa ce trebati opet...

Ovaj vic "kako lala sece keru rep"...e to je pravo stanje kod nas u drzavi.

izvinjavam se sto sam malo skrenuo sa teme..ali sam prso..I tako vam je to kad god se pokrene ova tema..samo se mozete iznervirati i dobiti cir..Sto manje razmisljate to bolje, jer ne mozete nista da promenite..bar ne u Srbiji.

Pozdrav.
 
OK, malo smo se 'izventilirali' na temi :D,... ajd sada neko sa informacijom, da li ce nam ovaj pasos trajati nesto duze?
 
Ko to moze znati..Ja se iskreno nadam da hoce..Ovaj moj sto sam ponistio je trebao da vazi do 2017, a eto doneta odluka da vazi do kraja 2009. Mislim da ti na to pitanje niko ne moze dati tacan odgovor, vec se samo moze nagadjati..

Pozz
 
Pa nista... samo ima je "promakao" bug koji spzi cip na pasosu ako se isti iscita radnim danima...
:mad:

ah da... cipovi na LK i pasosima novu stavku na tarifnicima u SUPu: Servisiranje LK (pasosa)
 
Poslednja izmena:
samo da ne eksplodira u ruci :D
 
Kolko sam ja ranije nesto citao, istina je da je chip mali tj da staje valjda otisak samo jednog prsta ili tako nesto, ali takodje taj isti chip se stavlja u sve EU pasoshe, tako da je to valjda OK.

Za sada jedino donekle ovaj citat govori o onome sto me u stvari i zanimalo oko ove teme.
Ko zna ( zaista zna) nesto o ovim chipovima ( recimo neko iz zavoda za stampu istih ili "dragog" nam mup-a) ili uopste pasosu nek se javi sa sigurnim informacijama.
Izlivi "mrznje", potpaljivanje vatre i sl. mi nisu bili cilj ove teme.
Svi mi znamo manje vise kakva nam je drzava i drzavna administrecija.

Hvala

P.S. Preporuka drzavi :
Zaposlite 2000 japanaca, nemaca i slicnih pedantnih sluzbenika iz tih organizovanih drzava da nam ( vam) pokazu kako se uredjuje rad drzavnog aparata i imacemo 50% bolju drzavu !
 
Na novim ličnim kartama sa čipom nigde ne postoji adresa prebivališta. Ona je zapisana na čipu, jel' tako?! Kako ja da znam da mi je adresa ispravno uneta, kad prilikom dobijanja lične karte ne dobijem nikakve papire uz nju, tipa "listing" čipa i slično?! Ili dobijam?! Ili lepa teta na šalteru očita podatke prilikom predaje lične karte pa uporedi sa prijavom?!

Pitam zato što sam čuo da su dosta ljudi tako vraćali nazad, jer im "nisu bili ispravni podaci na čipu" i slično...
 
Na novim ličnim kartama sa čipom nigde ne postoji adresa prebivališta. Ona je zapisana na čipu, jel' tako?! Kako ja da znam da mi je adresa ispravno uneta, kad prilikom dobijanja lične karte ne dobijem nikakve papire uz nju, tipa "listing" čipa i slično?! Ili dobijam?! Ili lepa teta na šalteru očita podatke prilikom predaje lične karte pa uporedi sa prijavom?!

Pitam zato što sam čuo da su dosta ljudi tako vraćali nazad, jer im "nisu bili ispravni podaci na čipu" i slično...

Ubacis u citac, i proveris, a imas program na sajtu mup-a, bio je ovde na forumu link.
 
Poslednja izmena od urednika:
ČELIK iliti Čitač Elektronskih LIčnih Karta - link

Od čitača potreban je običan SmartCard reader.
 
Kako ja da znam da mi je adresa ispravno uneta...

Znas da ti je adresa ispravno uneta jer prilikom vadjenja same LK sa osobom kojoj predajes izvod iz maticne i drzavljanstvo pregledavas sve podatke o sebi (tvoj profil) u kompu koji je povezan sa centralom. I tu npr, ako ti pise i dalje "zanimanje:ucenik" promenices na "student" ili sta god da si, znaci pregleda se pomno sve o tebi uz LK naravno. Kada se ti podaci jednom unesu ili neki podatak prepravi snimi se i to je to, posle oni te podatke vuku na novu LK ili Pasos.
Pre dobijanja finalne potvrde dobijes na papiru sve podatke o sebi odstampane koje moras da procitas skoncentrisano, proveris sve informacije i potvrdis ih potpisom da bi procedura bila zavrsena. Te greske i vracanja su verovatno zbog samog cipa, kao sto rekoh mene su sa saltera vratili jer cip nije bio ispravan pa su ga slali na "popravku".
 
Poslednja izmena:
Znam, ali je to apsurdno: dođem kući i tek onda vidim da je podatak pogrešan, pa ajd Jovo nanovo do SUP-a... Mislim strašno... mINUS je, sa druge strane, dao informaciju koja ohrabruje, hvala :wave:
 
ČELIK iliti Čitač Elektronskih LIčnih Karta - link

Od čitača potreban je običan SmartCard reader.

u sto je ovo zanimljivo! sudeci po definicijama iz hedera apija kartica ima 8KB memorije? mada svakako moze da bude enkodovano na samoj kartici, tj. da realno ima i manje...

ladno dozvoljava 40 karaktera za ime, al samo 25 za ime roditelja! spremni su za mlade, moderne, inspirisane mame i tate. :d

i dva karaktera za pol! kakvh li tu kombinacija ima?! :d

enivej, ima li nesto bolje od OVOGA da se kupi kod nas?

ps. nista krvna grupa, alergije, davaoc organa i druge korisne informacije? il to spada u privatne podatke?
 
Poslednja izmena:
Jos samo da neko izvali kako da se overklokuju podatci sa pasosa i LK. ;)
 
Znam, ali je to apsurdno: dođem kući i tek onda vidim da je podatak pogrešan, pa ajd Jovo nanovo do SUP-a... Mislim strašno... mINUS je, sa druge strane, dao informaciju koja ohrabruje, hvala :wave:

Kao sto rekoh, imaces pogresan podatak ako sam previdis gresku prilikom potpisivanja i potvrdjivanja tih tacnih podataka, ili naravno ako dodje do neke nepredvidive sistemske greske, tako da nisu problem podaci, problem je funkcionalnost iste kartice, citaca kartica, kao i to sto moras da pamtis neki pin kod kao kod VISA kartica da bi je koristio, to me je najvise smorilo.
Bice zanimljivo kad je prvi put budem predao nekom murkanu :D
 
[QUOTE='Bahati [SiD]i dva karaktera za pol! kakvh li tu kombinacija ima?! :d[/QUOTE]


- rođen kao muško, a operacijom pretvoren u žensko i obrnuto... :trust:
 
Zar nije to moglo u jednom karakteru, "P" recimo?
 
Poslednja izmena:
Zar nije to moglo u jednom karakteru, "P" recimo?

ma moglo je sve na X nacina; mora neko ko ima citac da nam kaze kako je stvarno na kartici. :)

mogli su, recimo, sav info da smeste u jedan 4K demo (<-playlist) i da im ostane jos pola kartice za zezanje! :d
 
Imam čitač i ČELIK, nemam LK :d

Šta vas zanima od podataka?
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno