Šta je novo?

Novi iMac-ovi bez CD-DVD-a

pa i realno, ni ja se ne secam kad sam rezao nesto, ipak se ide ka ovom cloud i ostalim servisima, flesevi presmesni, ja samo dvd koristim kad instaliram os, jer nemam fles, pokvario mi se :D, ali ono extra je novi iMac, zaista mi se svidja cak vise nego predhodni...
 
Ja cekam Thunderbolt display inspirisan ovim dizajnom jos ako bude Retina :), inace Apple je opet pokazao ko je kralj All in One uredjaja, stvarno uredjaj koji je po inovativnosti u samom rangu sa MBPR, a i cena za nekih 27" nije preterana (barem u USA), jer ovakav display + PC nesto boljih performansi kostaju slicno. DVD koristim trenutno samo za sistem i za jednu knjigu za sertifikaciju jer fajlovi dolaze putem DVD-a, pored 2.5" HDD-a i ostalih eksternih zajebancija je stvarno nepotreban. Svaki bolji TV danas (oko 500e do 600e) danas poseduje barem jedan USB port. Btw. jel zna neko gde je tacno zavaren ovaj iMac?
 
Ja imam samo jedno pitanje... kako ce ovo da se hladi?
"Stari" iMac racunari su imali podosta problema sa grejanjem i pregrevanjem, kao i sa prasinom zbog otvora na gornjoj ivici, sa zadnje strane uredjaja.
Da bi sprecili prasinu, barem ja tako mislim, izbacili su taj otvor i sada postoje otvori samo sa donje strane, sto znaci da ce biti jos vece akumulacija toplog vazduha u gornjem(zatvorenom) delu uredjaja. Mozda gresim...

@gile, na keynote-u su rekli da je "spojen" na ivicama.
 
@ays
Ako su zatvorili gornji otvor (nisam nesto zagledao slike) onda bu trebalo da su izmijenili sistem ventilacije. Ono sto sam primijetio su povecan broj otvora na dnu iMac-a pa su vjerovatno usmjerili tu vazduh (mozda pola usis a pola izduv).


Inace, problemi sa prasinom nisu zbog gornjeg otvora...
 
Ne kuzim kako niste primjetili...obicno kad se izlazzu ovakve novotarije covjek obrati paznju sa punim potencijalom?!
Ali dobro je sto ste skuzili one donje ulazno/izlazne otvore...da netupim i neduljim dalje,
otvor "gore(sredina)" se nalazi ispod i iza drzaca odnosno nogara/postolja(tik ispod mjesta gdje je postolje spojeno sa kompjuterom).
I rupicastog je izgleda u obliku kvadrata ili pravougaonika.

Bum se ubuduce malo vise skoncentrisal i obratil paznju molim na dati zadatak ?!! :p
 
Ja svakodnevno koristim i DVD i Bluray i bez njih ne mogu, a vec sam spremio pare za novog iMaca, jer jednostavno je, uboshcu ga preko USBa i imati kad mi treba...
 
Takodje vec dugo vremena nisam koristio cd/dvd.

@ Vlada,
sto se tice teze dostupnosti usb-a uvjek se moze koristiti produzni ili multi port usb kablich.
 
Ne secam se iskreno kad sam poslednji put procitao neki CD/DVD ili snimio isti. Iz MBP sam odavno izbacio optiku, ne znam cemu ce mi? USB moze da se kupi na svakom cosku, drasticno je brzi i fleksibilniji. Po mom misljenu nije prerano, doslo je vreme da se polako izbaci iz upotrebe. Kome je bas neophodan, postoje USB fijoke i USB verzije optickih uredjaja pa uvek mozete da ga zakacite.
 
sad kad ste krenuli sa tom pričom o korišćenju optike ni ja baš ne mogu da se setim :S Jedino devojci kada treba da narežem neke filmove jer je prase zaboravilo da mi vrati fleš :p
 
Danas je brze skinuti 700 MB sa Interneta nego narezati to na CD :)
 
Da li ima ova varijanta sa Fusion Drive-om da se namontira na MBPro (konkretno 2011), stavljen SSD na mesto glavnog hdd-a (500GB) a on u optibay? Da li mora 1TB+? I da li je ovo samo za iMac, odnosno MacMini?

Kako radi ovaj Fusion drive u kombinaciji sa TimeMachine (u smislu kada se radi kompletan restore, kada se instalirava sistem od nule ili se prebacuje na novu mašinu?)
 
Ne secam se iskreno kad sam poslednji put procitao neki CD/DVD ili snimio isti. Iz MBP sam odavno izbacio optiku, ne znam cemu ce mi? USB moze da se kupi na svakom cosku, drasticno je brzi i fleksibilniji. Po mom misljenu nije prerano, doslo je vreme da se polako izbaci iz upotrebe. Kome je bas neophodan, postoje USB fijoke i USB verzije optickih uredjaja pa uvek mozete da ga zakacite.

To mozda u tvom poslu gde radis razmenu fajlova koji bez kompa ne mogu da postoje, ali sta ce svi ostali koji ne moraju da imaju uopshte komp da bi koristili "proizvod" napravljen na njemu, a to je kompletna multimedijalna industrija.

- Da li svako ima TV/Tuner/Pojacalo sa USBom ? Ni blizu, pogotovo kod nas.
- Da li ce se svako snaci da mu tako uvalis flash u ruke ? Ne.
- Da li svako ima uredjaj koji ce pustiti standardizovan AudioCD/MP3/DVD/Bluray i sam ce se snaci ? Da.

Kompletna razmena podataka fleshom i izbacivanje optickog moze da se odnosi samo na ljude sa bencha i slicnih zajednica, ali to je mali procenat u odnosu na kompletno stanovnistvo...
 
Pa ja nisam govorio uopsteno niti za tebe vec za sebe :) Jesi u pravu - ja radim stvari koje ne zahtevaju fizicki medij, sve drzim "tamo negde" i sasvim je logicno da mi optika ne znaci nista. Medjutim, to ne znaci da ti ne mozes da kupis poslednju generaciju XYZ uredjaja koja nema optiku i da je dodatno zakacis preko USB-a, kao sto to Apple i nudi kao opciju. Ja ne vidim nista lose u tome SEM AKO tvoj posao specificno zahteva da to parce hardvera ispunjava odgovarajuce zahteve, u tom slucaju Teac 24/24/32 ti ne gine :)
 
Staviti tako spor disk u premium masinu je sramota.
 
To nije premium masina, pre lici na 21" tablet... kineski,...
 
Da su mu skinuli cenu malo pa da im i oprostimo, ovako...
 
Kao što već rekoh....da su Fusion (128 + 1tb) stavili fabrički u sve modele mašina bi bila ftw bez obzira na sve. Ovako staviti 5400rpm 2.5" u desktop mašinu koja košta 2000 evra (u 27" top verziji) je užas.
 
5400 rpm 2.5 hardovi chine okusnicu tvrdih diskova u Apple-u :) Kao da je 2001.
 
Uuuups moja greška...u 27" ide 7200rpm hard...ali svejedno....bili bi lepo da je SSD (ili Fusion) fabrički kao kod MBP Retine i MB Aira ;)
 
Bez SSD-a (ili Fusion-a) 21.5" zaista nema smisla. Naknadna ugradnja je jeftinija opcija, ali nema vise garancije. Mada mi je misterija kako se kasnije ponovo lepi ekran. Lako ga je odlepiti :) Opcija ugradnje SSD-a direktno u Apple izgleda da ne postoji, samo Fusion za jaci 21.5".

Ja sam cekao ove 21.5" 2012 modele, ali sada su me totalno ohladili. Ispada da je bolje uzeti proslogodisnji model dok ga jos ima.
 
Što se mene tiče, kao opcija neke buduće kupovine definitivno ostaje isključivo MacBook Pro Retina.
iMac 21,5" su upropastili - 2,5" HDD koji se vrti na 5400 rpm (ako se zameni sa SSD-om ćao-zdravo garancija); nemogućnost naknadnog upgrade-a RAM memorije (bar ne bez da se odlepljuje panel i skida logic board); potpuno integrisana grafika,...
Eventualno iPad (koristi ga moja supruga i prezadovoljna je sa "trojkom") i tu se priča završava.
Apple je definitivno skrenuo na put apsolutnog konzumerizma i bar za mene izgubio ono "nešto" što ga je izdvajalo od ostalog.
Još samo da unakaze i OSX (a na putu su) i to je to.
 
Hmm...Čika Kosta sa SMUGa reče da su 2.5" u stvari brži od 3.5" na 5400...(ja nisam nešto ni pratio testove). A ne gubi se garancija za ceo iMac tako već samo za deo koji je čačkan, mada u slučaju iMaca 2012 verovatno na HDD i na displej koji se odlepljuje :( Ne znam kakvo je stanje sa ovlašćenim servisom ako to radi.
Opet...ako su rešili problem sa prašinom i LCDom generalno.... (mada na testovima kažu da je model ekrana isti kao kod 2011ice samo malo stanjen ;) ) verovatno ću ići na varijantu 27" + Fusion od 1TB da bude BTO ;)
 
Što se tiče brzine, pristojna desktop mašina bi trebala da ima HDD na 7200 rpm, ali najbolje je da to bude SSD.
Na kraju, mogli su da stave SSD + HDD ili da bar ostave kao BTO opciju ugradnju još jednog 2,5" HDD-a ili SSD-a, pošto kontam da im još jedan SATA sada kada više nema optike uopšte nije problem.
Garanciju ne možeš da izgubiš samo na deo, zato što si iMac kupio kao jedan proizvod, tako da ili imaš garanciju na iMac ili je nemaš. Ovo nije PC koji se sklapa u kućnoj radinosti;)
Zato i postoji BTO (build to order), pa ako nećeš "konfekcijski" iMac dobićeš (i papreno platiti) "nabudženi" BTO.
 
Sve u svemu ne isplati se kupiti poslednju iMac generaciju. Ja da zavlacim prste u tek kupljenu masinu i da bodem unutrasnjost srafcigerom prosto ne zelim ali takodje ne zelim da dam 2k EUR za komponente iz sredine prosle decenije. Pre cu kupiti Mac Mini mada su i njega ukenjali stavivsi mu besmislenu HD4000 grafiku. Uopste ih ne razumem - moj 17" MBP poseduje 2 grafike a Mac Mini koji je izbacen 2 godine kasnije ima samo jednu krs Intel integrusu?! Pa gde je tu logika majku mu?! Da stvar bude gora, MM dolazi sa istim krs 5.4k RPM diskovima sto je tek ludilo.
 
Da li ima ova varijanta sa Fusion Drive-om da se namontira na MBPro (konkretno 2011), stavljen SSD na mesto glavnog hdd-a (500GB) a on u optibay? Da li mora 1TB+? I da li je ovo samo za iMac, odnosno MacMini?

Kako radi ovaj Fusion drive u kombinaciji sa TimeMachine (u smislu kada se radi kompletan restore, kada se instalirava sistem od nule ili se prebacuje na novu mašinu?)

http://www.macworld.com/article/2014011/how-to-make-your-own-fusion-drive.html
 
Nazad
Vrh Dno