Šta je novo?

Novi fiskalni uredjaji od 2022?

Pozdrav ljudi,
serviser mi nudi ovu kasu pa rekoh da vidim ovde na forumu da li neko ima iskustva sa njom, da li uzimati to ili tražiti neku drugu? Pročitao sam temu pa neko reče da bi trebalo možda čekati još neko vreme da se vidi hoće li se pojaviti još neka kasa u međuvremenu.. Ova kasa košta 30.000 i ako sam dobro razumeo člana Astmario na to se plaća još oko 1000 - 1200 (za LPFR i naknada koju plaća serviser). Za slučaj od 250 fiskalnih računa na mesečnom nivou pretpostavljam da je isplatljivija opcija neke ovakve kase nego da uzimam softver za Win PC i dodatni štampač?
Imamo internet u prostoriji gde se nalazi kasa, one se povezuju na WiFi ili LAN, jel tako? Pretpostavljam da se u ovu kasu može prebaciti postojeća SIM kartica iz stare fiskalne kase koju trenutno koristimo?

Drugo, ima li neke veze broj kasa i kvadratura poslovnog prostora, u smislu da se mora uzimati više kasa za veći prostor, iako meni treba samo jedna u firmi?
 
Zvao ja da pitam za Z91 Pro. Cena kase je 29,400.00din sa PDV, mesečni troškovi su 1200din (sa PDV). Ovo za sada izgleda najpovoljnije.


p.s. zvao sam ljude zadužene za održavanje (kasa majstor?). Gledali u neke papire i kažu da moram imati fiskalnu kasu. Da li je pogrešio forum ili kasa majstor?
 
Da odgovorim sam sebi ali i ostalim zainteresovanim.

Zvao knjigovođu, knjigovođa rekla "zovi kasa majstora". Kasa majstor rekao mora kasa. Krenuo da zovem telefone i ispitam stvar. Vrteli me par minuta na kraju me upute na poresko. U poreskom kažu da ako ne radim sa fizičkim licima, slobodno mogu da defiskalizujem kasu i da mi druga ne treba.

Izgleda je moj problem rešen,
Hvala svima!
 
^ Jašta Salvatore. Neka ti bude za nauk a i nama ostalima - uvek idite na izvor informacije. Živeli 🍻
 
Znamo da jesi. Pohvaljen si :) Evo ti jos jedan Lajk :)

Ipak , ti nisi izvor informacija već poreska. Ako oni ne znaju... po radnu knjižicu i na biro rada.
Čovek hteo da proveri, neće da ga globe zbog nečeg tako banalnog.
Živeo
 
E sad, ako si uzeo subvencije, a ne fiskalizuješ se po novom, sigurno će postojati rok i uputstvo po kome ćeš to morati da vraćaš. Druga opcija je verovatno da se nedugo zatim defiskalizuješ iz novog sistema i izbegneš obaveze.
 
Koliko sam ja cuo, Obveznik MORA da pocne da evidentira promet najkasije do 30.04.2022. Takodje mora u roku od 6 meseci da prokuca iznos dobijene subvencije.

Ovo nije proverena informacija.
 
Drugari, može li neko da objasni šta je ESIR a šta je LPFR? Konkretno, ako bih hteo da koristim tablet za izdavanje računa, šta mi je potrebno od to dvoje i šta to dvoje radi? Hvala.
 
E sad, ako si uzeo subvencije, a ne fiskalizuješ se po novom, sigurno će postojati rok i uputstvo po kome ćeš to morati da vraćaš. Druga opcija je verovatno da se nedugo zatim defiskalizuješ iz novog sistema i izbegneš obaveze.

Živ bio, živela druga opcija. Puno hvala.

Koliko sam ja cuo, Obveznik MORA da pocne da evidentira promet najkasije do 30.04.2022. Takodje mora u roku od 6 meseci da prokuca iznos dobijene subvencije.

Ovo nije proverena informacija.

I prokucaćemo ako mora ;) šta se mora nije teško.
 
  • Like
Reagovanja: uji
Jel ima neko iskustva-informaciju koje kase su se pokazale dobro...meni za SUR ovi android telefoncici sa 2gb rama izgledaju kao teska glupost..pre bih isao na klasicnu kasu sa fizickim tasterima
 
Jel ima neko iskustva-informaciju koje kase su se pokazale dobro...meni za SUR ovi android telefoncici sa 2gb rama izgledaju kao teska glupost..pre bih isao na klasicnu kasu sa fizickim tasterima
Imaš one INT-Rasterove, izgledom podsećaju na one stare klasične kase.
 
Batali Android za SUR, ili ideš na klasičnu kasu, int-Raster(samo male kasice trenutno dostupne), Geneko(tek za mesec kreću prodaju), čujem i Sholex da će u aprilu ući u priču, ili PC pa udri po tastaturi.
 
Batali Android za SUR, ili ideš na klasičnu kasu, int-Raster(samo male kasice trenutno dostupne), Geneko(tek za mesec kreću prodaju), čujem i Sholex da će u aprilu ući u priču, ili PC pa udri po tastaturi.
Kad smo kod tih Android kasa, kome li su one namenjene i da li vrede nešto?
 
Upravo, ko kuca retko, osim preglednijeg ekrana tu nema prednosti, nije za ozbiljan posao jer se sporije kuca nego na klasičnim kasama. A opet ko kuca retko, proći će povoljnije sa klasičnom kasom.

10Gb na SIM kartici za slanje poreskoj, a neće se potrošiti ni pola gigabajta za 95% korisnika, uređaji koji se uvoze iz Kine i samo brendiraju kod nas dok delove i popravku niko ne pominje ni sada, samo zamenski uređaj, a kada prođe garantni rok pretpostavljam kanta.

Marketing i izgled naravno čine svoje, kratak rok za implementaciju takođe pa se ljudi iz straha i neznanja hvataju za prvu dostupnu stvar.
 
Pa da li bi onda ta Android kasa (recimo ona Galebova) bila odgovarajuća za recimo radnje na pijacama. Iz razgovora sa nekima koji drže butike na buvljaku sam shvatio da im treba i internet uz kasu (na pijacama ga naravno nema) i da im ne odgovara UO od 24 meseca jer pola njih ni ne zna da li će raditi dotle. Jedino što sam našao je da Telenor nudi te Galebove kase sa 7GB interneta (i više nego dovoljno) i bez ugovorne obaveze za 1800 dinara. Sad ne znam hoće li im te kase biti ok, većina njih nema ni 1k računa mesečno, neki naguraju do 3.000 računa mesečno ali opet nisu to neke velike brojke.
 
Ja posedujem Int Raster-ovu kasu DP25 i zvao sam malo pre Int Raster da proverim da li moze da se prepravi. Kazu da moze, ali tek u martu kad im stignu delovi. Cena bi trebala da bude nesto preko 15k + PDV za varijantu LAN + Wifi i placa se odrzavanje LPFR-a oko 350 din. + PDV. Ima i varijanta LAN + GPRS nisam dobro razumeo cenu za ovu varijantu, ali meni ta ne treba jer tu ide i pretplata operateru, a vec imam internet. Ovo mi za sada deluje kao najpovoljnije resenje. Jedino je problem koliko ce im trebati vremenski da izvrse prepravku kase i sto na prepravku ne daju garanciju.
 
Pitao sam tog lika iz Int Rastera, sta podrazumeva odrzavanje LPFR-a? On mi kaze da ako se bude menjalo nesto, oni upload-uju putem mreze novi softver.
Ovo objasnjenje mi ne pije mnogo vodu. Sta tu moze da se menja? Kasa ima te funkcije koje moraju da rade, nije da ce da ubacuju neke nove stvari u nju.
Ona mora da je usaglasena sa serverima poreske uprave i da radi bez greske od pocetka. Ne verujem da poreska moze da prepravlja naknadno parametre servera,
pa da kase moraju stalno da se azuriraju zbog toga. Ovo je samo da se uzimaju pare na mesecnom nivou, da ne bi mnogi ostali bez posla koji su u toj bransi.
Mislim razumem ja njih zasto to rade, ali zasto to uvek ide preko ledja preduzetnika, koji su ionako optereceni sa gomilom drugih dazbina i poreza.
 
Povoljnije sa klasičnom kasom (u odnosu na Android), iz razloga koji si spominjao - da ako nešto rikne mora da se kupuje novi uređaj, za razliku od klasične kase koja može da se servisira?
Da, a i jeftinije je LPFR i održavanje.
 
Meni je sasvim prihvatljivo to 350+PDV ipak neko je morao da napise softver da sve to radi... pretpostavka je da bi ti mogao da kupis softver ali bi svako azuriranje za neku promenu morao opet da platis...ovako ga rentiras za 420 din sto je smesna cifra u odnosu na ono sto placaju u C.G i sto smo mi placali za GPRS
BTW kontaktirao sam danas Int raster tako da idem sa njihovom kasom za SUR
 
Samo vodi računa o onome što sam rekao, ako uzimaš od proizvođača direktno raspitaj se dobro o rokovima za popravke i rešavanje problema, 3e + pdv podrazumeva samo LPFR.
 
Baš me interesuje da vidim kako su zamislili da obavežu nekog da plaća to održavanje. Koliko znam nije zakonska obaveza da se plaća održavanje kao što je bilo za gprs za staru kasu.
Da li će se kasa da radi samo dok plaćaš, ako prestaneš oni je isključe preko neta ili nešto drugo? Kako će naplaćivati ljudima koji kupe polovnu kasu?
 
Vrlo jednostavno su zamislili, bez održavanja ti neće ni prodati kasu.
 
@FFF pružalac usluga ti isključi LPFR na strani servera i poreska se automatski alarmira, vrlo je jednostavno. Dokle god zakupljuješ LPFR server, miran si.
 
Šta ja kao krajnji potršač dobijam skeniranjem QR koda na računu?
Gde proveravam račun on-line?

Pitam, nisam našao.
Danas skeniram jedan račun i dobijem niz cifara.

U jednoj prodaji me ubeđuju da je fiskalni dovoljan za knjiženje računa ,za poslovne knjige (nema otpremnice,fakture).
Kaže knjigovođa jok. I nisam se dalje ubeđivao sa prodavačicom.

Još nešto.
Današnje iskustvo u Zrenjaninu - prodavačica meri lenjirom traku koja izlazi iz štampača.
Pitam šta to radi? Kaže: račun ima limitiranu dužinu pa višak stavki mora na novi račun. o_O
 
QR kod bi trebao da te odvede do portala PU gde bi trebao da možeš da proveriš da li je račun uredno fiskalizovan.
Evo primera iz Crne Gore (testno okruženje PU Crne Gore):
Pozdrav
 
Domaći primer?
Možda još ne radi sistem?

6. Koliko dugo se može vršiti provera fiskalnih računa preko sistema za proveru?

Provera fiskalnog računa preko sistema za proveru je moguća 10 godina nakon datuma izdavanja fiskalnog računa. Proveru je moguće sprovesti više od jednom i na više od jednog načina. Za proveru fiskalnog računa neophodna je internet veza i odgovarajući uređaj koji omogućava skeniranje QR koda i/ili pristupanje hiperlinku.
FAQ - Poreska uprava
 
Problema ima, to je očekivano, u subotu nije radio sistem, poreska promenila ip adresu servera pa je deo android kasa prestao sa radom, i ostali su imali problema ali na sreću sada je moguće uraditi daljinski update takvih parametara do korisnika.
Intraster od tog updatea ima problema, reče kolega koji radi njihove kase da portal prijavljuje da 5-10% računa nije prispelo na server, zavisno od korisnika, tako da će se te stvari još peglati.

Problem je i prilagođavanje na novi sistem, eto recimo gore pomenuti fiskalni račun, u softveru koji distribuiramo ima po zakonu predviđeno polje gde je moguće uneti PIB firme na koju glasi račun, i to bi trebalo biti dovoljno za pravdanje, međutim knjigovođe prave problem, a možda su i pravu pa taj deo nije usklađen sa nekim drugim zakonom, pa su programeri dodali mogućnost za štampu na a4 formatu(sa qr kodom) kako bi eto ljudima koji su navikli na takav format odradili gotovinski račun da se ne bi žalili.

Dalja problematika je za ljude koji rade noću/24h, više po zakonu ne postoji dnevni izveštaji pa samim tim ni momenat kada se "tekući" promet vraća na nulu, nezgodno je razdvojiti pazar jednog dana od drugog u tim situacijama.
 
Nazad
Vrh Dno