Šta je novo?

Nova konfiguracija ~ 90.000

Kurttrasel

Cenjen
Učlanjen(a)
07.01.2018
Poruke
1,076
Poena
165
Pozdrav svima, imam plan da od narednih par plata (30.000) svaki mesec kupim po jednu 2 komponente i po prvi pun sredim sebi jedan dobar gejmeraki kompjuter. Svestan sam da to nece biti bas neka azdaja kakve postoje ali, da mogu da jedem naslove u 2019 godini.
Otvorio sam temu da u narednim mesecima dobijem pomoc i savete o komponentama.
Pocetkom ovog meseca bih kupio kuciste i napajanje.

-Kuciste sam vec odabrao (Fractal Desighn Define S Black) 10.000din.

A napajanje ne znam koje bih uzeo.
•Plan je da u kuciste ubacim 2 hdda 2 ssda (1hdd vec imam od 500gb i jedan ssd od 128) 1 novi hdd bi bio 1tb i ssd 256mb
•16gb rama ddr4
•neki ryzen procesor voleo bih 7
•postojeca graficka r9 380 4bg s tim da bih verovatno i graficku promenio ali to cu jos videti.

Dakle za pocetak, koje bih napajanje trebalo da uzmem da sve ovo odrzava s lakocom.



Sent from my SM-N950F using Tapatalk
 
GPU kao najbitniji deo gaming konfiguracije se ne uzima naknadno/uklapa. Uklapa se ostatak konfiguracije da moze bez problema da isprati GPU. Druga greska je sto se ne daje 1/9 budzeta na kuciste.

Ovako nesto:

i5 8400/Ryzen 2600
b360/b350 ploca
8 ili 16GB memorije za oba
GTX 1070
Seasonic Focus Gold 550W
WD Blue 1TB 7200rpm
Samsung 860 Evo 250/500GB
MS Industrial Black Titan/Black Widow

Takodje je bitno uz koji monitor ce se koristiti. Ako je 1080p 60Hz monitor i ne planiras da menjas, uzimanje konfe od >600e je bacanje novca.



Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Ok. Onda da prvo odaberem graficku koju cu uzeti poslednju. Prvo pitanje mi je da li moze da se mesa amd cpu sa nvidia gpuom? Voleo bih da ta graficka bude bar 2k ready obzirom da cu u nekom trenutku gledati da uzmem monitor koji ce biti jace rezolucije od full hd.

Smatram da mi je graficka trenutno najjaca komponenta u trenutnoj konfiguraciji. I zato sam nju resio da uzmem poslednju jer smatram da bih nju neko vreme mogao da koristim na toj novoj superiornijoj konfiguracije dok ne skupim pare za novu. A i graficka je jedina stvar koja moze da se ubode skoro bilo gde i da radi. Ram mi je trenutno ddr3 tako da on ne bi mogao u novu konfu.


Sent from my SM-N950F using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Onda barem GTX 1080, ako ces da uzimas 1440p monitor, ali za 90k mislim da nema sanse nova 1080 i sve ostale komponente.

Naravno da moze Nvidia GPU i AMD CPU. Sto se rama tice, DDR4 js neophodan za novije generacije.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 
90.000 nije krajnja suma. 90.000 su 3 meseca. A ja aam spreman da radim do 4 5 meseci da nabudzim taj PC kako valja. Ali svakako mislim da je 1080 malo veliki zalogaj. Znam da izlazi RTX i da ce cena da padne ali mislim da ce na nasem trzistu po radnjama cena 1080 ostati maltene ista, a polovne bi bile malo rizicne jer ne bih znao da li je rudarila ili nije.

Sto se rama tice ddr4 sigurno uzimam.

Znaci neki roudmap bi bio:
• ovaj mesec kuciste i napajanje
•sledeci maticna i hdd ili ssd
•3ci mesec ram i ako ostane za hdd ili ssd( vidim da ce mi za memoriju trebati oko 20.000)
•i na kraju procesor

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Ne radi se to tako - prvo skupi pare na gomilu, pa onda kupi sve :trust:

Glupo je da gubis par meseci garancije dok ne nabavis sav hardware, a u medjuvremenu ce se mozda pojaviti i nesto bolje ili jeftinije :wave:
 
Ako ces tako da uzimas onda prvo uzmi kuciste i napajanje, nakon toga SSD, pa na kraju CPU+MoBo+Mem i jedan po jedan deo stavljaj u svoj komp.

Najbolje bi bilo kada bi uzeo prvo SSD, ali im je cena u padu, pa je zato bolje sacekati malo. U svakom slucaju mislim da je kuciste od 10k rasipanje novca, kao i Ryzen 7.

U svakom slucaju kupovima necega, pa stavljanje sa strane, nema mnogo smisla..
Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Slazem se da bi tako bilo pametnije. Problem je sto se kroz mesec dana dosta puta dogodi neato gde bih potrosio novac. A i nekako mi lepse da deo po deo montiram u kuciste koje bi mirovalo sa strane. I na kraju finalni deo, procesor, i svecano stiskanje power buttona. A i na ovaj nacin gubim svest o cinjenici da dajem soma evra za komp [emoji14]
Za par meseci garancije me briga iskreno.
I ovo je komp koji bi mi trajao za vjek i vjekova sto se kaze...neverujem da cu vise ikada biti u prilici da se otvorim za kompjuter ovoliko...tako da zelim dobro kuciste, dobro napajanje, dobro sve. Ne odlicno ali bar dobro.

Ako moze obrazlozenje zasto je ryzen 7 bacanje para? Trenutno imam amd fx 8320e. Koji amd bi ti preporucio a da nije onaj skupi threadripper?

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Ja sam napisao celu konfiguraciju u nekoj od poruka.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 
GPU kao najbitniji deo gaming konfiguracije se ne uzima naknadno/uklapa. Uklapa se ostatak konfiguracije da moze bez problema da isprati GPU. Druga greska je sto se ne daje 1/9 budzeta na kuciste.

Ovako nesto:

i5 8400/Ryzen 2600
b360/b350 ploca
8 ili 16GB memorije za oba
GTX 1070
Seasonic Focus Gold 550W
WD Blue 1TB 7200rpm
Samsung 860 Evo 250/500GB
MS Industrial Black Titan/Black Widow

Takodje je bitno uz koji monitor ce se koristiti. Ako je 1080p 60Hz monitor i ne planiras da menjas, uzimanje konfe od >600e je bacanje novca.



Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Ovo ti je top ,a ti vidi sta ces prvo uzeti ,za 2k treba mnogo vise para.
 
Ja sam napisao celu konfiguraciju u nekoj od poruka.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
Izvini druze ne znam kako nisam video taj deo poruke. Na telefonu sam pa mi je promaklo.
E sad vezano za tu konfiguraciju, koliko bi taj ryzen 5 bio bolji od trenutnog FX 8320e?
A vezano gtx 1070 vidim da se krecu od 45k pa do 90k komad. Koja je razlika tolika pa da cena istog modela bude duplo skuplja?
Ja sa trenutnom konfiguracijom ne mogu da igram neke igre na ultra. Zelim da pa i na 1080p mogu da se opustim i da pojedem novi metro npr. 2k monitor planiram da uzmem svakako, ali to malo kasnije. Jer koliko zelim tu rezoluciju toliko je se i plasim, u smislu da ce da mi unazadi hardver te cu igre opet morati da spustam na lowove i midiume.

I jos jedno pitanje vezano za predlozenu maticnu. Vidim da ima 2 slota za memoriju. Voleo bih da bude 4 radi opustenijeg dodavanja memorije u buducnosti. Sada bih uzeo 2x8gb i onda za par godina dodam jos 8 ili 2x8. U suprotnom bih morao da prodajem ovu memoriju pa da uzimam plocice od 16 itd.
Pa me zanima da li su performance bolje kada ploca ima samo 2 slota i oba popunjena od varijante gde bi stavio 2 plocice u dual chanel modu?
Hvala na predlogu za konfiguraciju.

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
taj rajzen je odokativno bar duplo bolji,u svemu.sto je bitnije bice ti sasvim dovoljan da isprati svaku kartu narocito u 2k.

za metro niko ne moze da ti kaze sta ce moci.najverovatnije u 2k nece moci ni ova nova 2080 koja nije ni izasla za koju nemas para u narednih bar 6-7 meseci ako ne i mnogo duze.razlike izmedju razlicitih modela iste karte narocito na nvidiji nisu toliko bitne,u sustini mozes komotno da uzmes prvu najjeftiniju sa dva venta,najbolja varijanta za tipicno mid tower kuciste.

ja da sam na tvom mestu prvo sto bi uradio bi bilo da steknem tu prvu ili dve plate,pa apgrejdujes cpu+mb+ram,uz prodaju starog kompleta.onda bi od sledece odradio apgrejd psu-a,diskova i kucista.i ne bih preterivao,kao sto su ti rekli 100e na kuciste ne pije vodu,neces dobiti nista naspram MS kucista od 2k dinara a tih 80e ti znaci.i na kraju lepo skupis dve plate,do tada mozda izadju i nove karte i mozda se bude vise znalo i o cyberpunk-u i metrou i onda ces znati kakva ti karta treba.za gaming ti vise od 16gb ne treba,ne idu igre na ram ovih dana vec na VRAM same karte.
 
Pregledao sam malo testove i shvatio da mi R7 uopste ne treba i da nema neke velike razlike u igrama izmedju R5 i R7. Hvala na skretanju paznje. A video sam da je i5 8400 bolji u nekim testovima od r5 2600 a skuplji samo za 1k. Ali neka drzacu se AMD-a.
-Sto se kucista tice svidja mi se i uzecu black widow. Nije mala usteda.
-Napajanje mi je malo skuplje nego sto sam ocekivao. Najjeftinija varijanta koju sam nasao je bila 13k.
-Sto se maticne tice iz B350 serije koja bi mi bila najbolja?
http://itsvet.com/x-pda1-22.i?i209=3856&order=max&i266=149&i266=

Sto se memorije tice da li da gledam ko je proizvodjac?

@Orchard kako si odmah izvalio da je cyberpunk glavni razlog za novi komp :D
Ici cu ovim redosledom i jedno po jedno jer ode plata na zezanja razna dok si reko keks...
 
QVL lista je lista testiranih memorija, ne podrzanih. Ploce podrzavaju DDR4 memoriju..

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 
Sa novijim biosima nema problema sa memorijom na Ryzenu, sve koje mogu same po sebi da dostignu 3000MHz, radice na 3000MHz.

Vendori ionako ne testiraju mnogo modela preko 3000MHz, a i dobici su mali.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 
Koji hladnjak da kupim za R5 2600? Verovatno bih ga vremenom malo klokovao, nista preterano. A predpostavljam da stock cooler nije dovoljan?
Procesor bi stajao u black widow kucistu koji ima 2 intake napred i 1 outtake pozadi. I na ploci Asus prime b350 plus. Moze neko da da neki predlog? Hvala.
 
LC-CC-120-RGB.

Stock je sasvim dobar, bas skoro sam za druga sklapao R5 2600 konfu sa stock kulerom, ne prelazi 60c na default u MS Falcon kucistu.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 
Imaš i jok-rgb verziju za još manje para. Proveri samo da u kutiji postoji mount za ryzen.
 
Ima, ali nije crn kuler i ventilator je losiji.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 
Vidim da ljudi hvale LC CC 120 i ako bih isao na njega uzeo bih RGB varijantu jer je lepsi kuler. Ja trenutno imam LC CC 100 i nisam zadovoljan sa njim. Sad ne znam kolika je razlika izmedju CC100 i CC120 Te sam zbog toga razmisljao da uzmem neki sa 2 ventilatora. Briga me i da dam vise para ali da budem miran. http://itsvet.com/hladnjak_cooler_m...k_16pr_r1/rr_212tr_16pr_r1-pdaa1-24.i?id=2019 ovaj mi je zapeo za oko. E sad ne bih da dajem pare na ime i na izgled ako performanse nisu bolje od LC CC 120. Da li je neko imao iskustva sa ovim CM-om?
 
Isti kao LC.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 
Kupih upravo:
Ms Black Widow
Seasonic 550 focus gold
Lc CC 120 rgb
Wd Blue 1tb 7200

Za sada mi jos sve stoji upakovano jer hocu da sve pouzimam pa onda tek da napakujem masinu. Koliko cu izdrzati u tom nastojanju, videcu :D Mnogo me mami da aktiviram ovaj black widow. Inace verzija kucista je sa uramljenim filterom za psu, onim gumenim zavesicama na rupama gde treba da prodju kablovi od napajanja i bez citaca kartica.
Jedva cekam ostatak konfiguracije :D
 
Taj Ryzen ce ti biti vise nego dovoljan za bilo koju igru narednih godina ;) Slaba karika ti je ta grafika r9 380, zavisi kakve igre planiras da igras i na kojom detaljima.. Ako mislis na iole novije igre sa napucanom grafikom, neces moci da izvuces ~140fps.
 
Nazad
Vrh Dno