Šta je novo?

Nova konfa

drpiga

Čuven
Učlanjen(a)
25.08.2004
Poruke
242
Poena
620
Pozdrav drugari,
Iz znaka zahvalnosti ovom forumu, zelim da opišem novu konfiguraciju, može nekom da koristi. Elem, nakon mnogo godina upotrebe laptopa, rešio sam da pređem na desktop. Zašto?
Razloga je puno, nabrojaću neke:
  • cena (bez minimum 1500 evra, nema ozbiljnije mašine)
  • mogućnost nadogradnje desktopa je mnogo veća
  • odrzavanje (prašina, otvaranje, zatvaranje, mogući kvarovi)
Naravno nije ni desktop idealna stvar, posebno za nekog ko je stalno u pokretu. Nego da ne teoretišem mnogo, svako ima svoje potrebe.
Što se tiče pronalaska konfiguracije, da napomenem da se dugo nisam bavio sklapanjem mašine, kao i da dugo nisam pratio razvoj hardvera, tako da sam puno imao da se informišem.
Išao sam redom, matične ploče, memorije, CPU, napajanja, hard. Ono što sam hteo od matične je bilo da je koliko-toliko u skladu sa vremenom, ne mora biti high-end, nego da ispunjava
neke moje osnovne potrebe, a to su: wi-fi, display port, podrška za moderne procesore i naravno da se uklapa u budžet.
Odabrao sam:

- ASUS TUF GAMING B550M-E WIFI
Ovo GAMING neka vas ne zbuni, jer ne igram igrice (bar ne još), nego je ova ploča zadovoljila gore navedene kriterijume.
Što se tiče memorije, tu sam rešio da se 'otvorim', ne u smislu brzine, nego količine, nakon mnogo patnje na laptopu zbog manjka iste. Odabrao sam ovu:
- KINGSTON Beast 64GB (2 x 32GB) DDR4 3200MHz CL16
Nadam se da će biti dovoljno za narednih nekoliko godina.
Što se tiče CPU,bilo mi je bitno da ima ugrađenu grafiku, jer trenutno nemam potrebe za zasebnom. Izbor je pao na:
- AMD Ryzen 5 5600G 3.9GHz
Napajanje mi nije potrebno za veliku potrošnju, međutim nisam hteo da kupujem nešto no name, da radi posao dok ne 'rikne', a možda povuče i ostalo sa sobom, pa je izbor pao na:
- Antec EA550G Pro, 550W, 80+ Gold
I na kraju hard, tj. SSD. Tu se dosta toga promenilo od vremena kada sam sklapao mašine. Novi standardi, veće brzine, novi protokoli. Kad već kupujem, hteo sam da idem u korak sa vremenom, istovremeno da mislim na budžet. Tu mi je dosta pomogao ovaj forum i na kraju je izbor pao na:
- KINGSTON KC3000 Series 1TB PCIe NVMe M.2 SSD
Ah da umalo da zaboravim na kućište. Tu sam gledao da bude mATX, zbog prostora i praktičnosti. Prvo samse interesovao za:
- THERMALTAKE VERSA H17
međutim nije ga bilo na stanju kod lokalnih dobavljača, pa sam prešao na:
- THERMALTAKE VERSA H18
koje sam na kraju i kupio.
Kad svedem račun sve ovo me je na kraju koštalo ~ 650 evra. Monitor i periferije sam već imao, taj deo sam izostavio.

Sastavljanje računara:

Na red je došlo sastavljanje računara. Moram priznati da sam bio malo pod tenzijom. Prvo, odavno ovo nisam radio, a drugo uvek postoji doza opreza koliko god da ste iskusni, da nešto ne pođe po 'zlu'. Elem, uputstvo koje se dobija uz matičnu ploču je prilično dobro, međutim slike su minijaturne, tako da uvek dobro dođe neki računar pored, da vidite uvećanu sliku svih delova.
Naravno nije zgoreg pogledati i koji klip sa Youtube, posebno ako radite nešto novo. Najviše se 'smorim' prilikom povezivanja kablova sa kućišta na matičnu ploču.
Ono što me oduševilo je da imam samo dva kabla od napajanja do matične ploče u kućištu trenutno, glavno i procesorsko. Naravno, napajanje je semimodularno, jako dobro rešenje. Sve deluje čisto i uredno.
Pošto je sve to urađeno i provereno da je sve lepo 'leglo', na red je došlo pokretanje. Kad sam video da se ventilatori 'vrte' osetio sam dozu olakšanja. Prvo što se pojavi na ekranu je naravno BIOS.
Na drugom kompu sam u međuvremenu napravio butabilan USB sa Linux Mint distribucijom. Nisam imao velika očekivanja da će sve to proraditi iz prve, nakon mnogo urađenih instalacija, što Windows, što Linux
sistema. Ubodem USB, restartujem računar, pokreće se Linux Mint iz prve, naravno live verzija. Prvo što me je sačekalo je pop-up da je ostvarena Wi-Fi konekcija sa kućnim ruterom. Dobar znak!.
Nakon toga, otvara se Live verzija Minta i koliko vidim sve radi. Letii. Ajde dobro, da vidimo dalje, šta prepoznaje od hardvera, šta mu fali, jer navika je čudo, uvek očekujem dodatno čačkanje. Ali avaj, čega god sam se 'dohvatio' sve je prepoznato automatski, SSD, memorija, rezolucija na monitoru, Wi-Fi kartica, prastara Microsoft tastatura sa sve multimedijalnim dugmićima.
Šta reći. Sedneš i ne veruješ. Da li je Linux toliko napredovao, da li je to 'slučajnost' sa izborom hardvera ili nešto treće, ne znam, samo znam da je to san svakog korisnika računara.
Posle igranja sa Live verzijom, na red je došla 'prava' instalacija. Nakon unošenja početnih jezičkih i geografskih parametara, krenula je instalacija. Nekada pre, mogao sam da odem na kafu, odgledam neku seriju i onda dočekam kraj instalacije. Ovo što sam video, je teško verovati. Za bukvalno ne više od 5 minuta (nisam merio), instalacija je bila gotova i sistem spreman za upotrebu. Ukucao sam šifru za Wi-Fi i to je bilo sve od mojih intervencija. Sve je radilo.
Da kucnem u drvo evo radi nekoliko nedelja, bez problema, nadam se da će i ubuduće. Hteo sam da podelim ovo iskustvo sa vama, može nekome da bude od koristi kad bude sklapao konfiguraciju,
a bude u nekoj nedoumici. Jedino nisam slikao redom ceo postupak sklapanja i konfigurisanja, ali toga ima toliko na netu, tako da možda i nije bilo potrebe.

Dosadašnja zapažanja:

Jedini hardverski problem koji sam zapazio, je da se Wi-Fi konekcija ponekad 'zaglupi', međutim to mi se dešavalo i na laptopu, pa pretpostavljam da je nešto u vezi Telekomovog rutera.
SVe je tiho, fluidno i prilično hladno. Softverski, ova verzija Minta je memorijski zahtevna. Sam sistem zauzima prko 4GB memorije, pa računajte. Dešavalo se i par puta da se cinnamon sruši, tako da mi se čini da je malo bagovit trenutno. Sa upaljenim Chrome-om, otvorenih nekoliko desetina tabova i VSCode-om sa nekoliko projekata, potrošnja lagano može preći 10GB, pa imajte u vidu pri kupovini nove konfiguracije.
Realno, sve ispod 16GB je natezanje, a bogami i 32 neće da škodi. Takođe imao sam i problema sa programima koji se instaliraju preko Mint Managera. To sada ide preko kontejnera, a stvara probleme. Nakon instalacije sa originalnih izvora, sve je ok.

Eto, ako ima nekih pitanja, slobodno. Napominjem da nisam pisao vodič za sastavljanje računara, već isključivo moje iskustvo pri sklapanju konfiguracije.
 
To je potpuno normalno iskustvo sa GNU/Linux-ima. Rolling release distroi kao štu su Arco ili Endeavor su još bolji po pitanju podrške jer dolaze sa najnovijim kernelom koji podržava još više hardware-a. Meni Linux Mint nije "video" touchpad na Asus VivoBook Pro dok ga Arco uredno detektuje. Što se tiče memorije, neiskorišćen ram je bačen ram. Što više imaš, više će biti iskorišćeno i to tako treba da bude.

Cinnamon je inače jako stabilan DE i ne puca sam od sebe na sistemu koji je hardverski potpuno ispravan. Moja preporuka je da skineš Hiren ili Strelec i proveriš ispravnost i stabilnost celog sistema. Možda si negde napravio neki previd tipa loše namontiran cooler i sl.
 
Generalno jeste normalno iskustvo. Ali kao što i sam kažeš za touchpad i ja sam uvek imao nešto toga tipa, da li je to touchpad, grafika, wi-fi, zvučna kartica. Dešavalo se i da sve prođe glatko, mada ređe. Realno, nisam ni sada očekivao da sve prođe glatko, ali desilo se.
Što se tiče memorije, opet generalno si u pravu za bačen ram, međutim ovde je presudila moja iracionalnost. Toliko sam se napatio sa prethodnom mašinom, da sad prosto uživam kad vidim iskorištenost od recimo 10%. Ekonomski neopravdano, meni je bio gušt. Opet to je trenutno tako, možda sutra počnem da radim sa memorijski zahtevnim aplikacijama, pa će i ekonomija biti opravdana.
Cinnamon i ja pamtim kao dobru platformu, tako da sam sumnjao kao i ti u hardver. Skenirao sam sve što sam mogao, sve je delovalo regularno. Na kraju sam listao error logs koje sam našao i otkrio da izbacuje greške u radu chrome browsera. Kao što sam i rekao, Mint Software Manager sada instalira aplikacije preko flathub repozitorijuma po defaultu, odakle sam i ja prvobitno instalirao VSCode i Chrome. Posle sam video da se mnogo korisnika žali da ima probleme sa istim, tako da sam se prebacio na zvanične izvore za instalaciju. Nakon toga, problemi su nestali, nadam se da ih neće ni biti.
 
Izbegavaj flathub i flatpacks.
 

no, u vezi konfiguracije: osim fabrički ugrađenog pozadi, da li ima još neki ventilator u kućištu? tj. kako je rešeno hlađenje?
 
Za sada je samo fabrički, trenutno dobro obavlja posao, tiho je, temperature su i više nego ok, za letnje doba. Kućište je sa prednje strane otvoreno, samo je mreža preko, tako da je protok vazduha više nego dobar. Sviđa mi se trenutna tišina, ne bih to da kvarim, za par stepeni manje.
 
Nazad
Vrh Dno