Šta je novo?

Nov SSD za OS

Srle22

Cenjen
Učlanjen(a)
24.11.2012
Poruke
897
Poena
180
Evo mene sa pitanjem.
Imam SSD od 256GB na kome je WIN 10 i stogod programa. Disk je skoro pun pa sam uzeo novi SSD od 1TB.
Da li je pametnije da kompletan stari disk kloniram na novi, ili da na novom instaliram svez WIN 10 i prebacim sa starog diska sta mi je potrebno.
Ukoliko kloniram, koji alat se preporucuje?
U oba slucaja pitanje kako da postignem da se sistem podize sa novog diska?
Unapred hvala za svaki koristan savet.
 
Možeš slobodno klonirati. Preporuka za Macrium Reflect


Podesiš u biosu koji je primarni disk.
 
Hvala. Da li u tom slucaju automatski dize sistem sa tog diska ili moram nesto podesavati u BIOS-u?
 
Kloniranjem novi disk postaje butabilan. Ako stari ostaje nakačen, moraš u biosu podesiti koje je primarni za butovanje, jer ako je stari pre novog butovaće sa starog
boot_priority_001.jpg
 
Hvala. Pretpostavljam da isto vazi i ako uradim svezu instalaciju WIN-a?
 
Da, moraš da namestiš u BIOSu sa kog drajva se podiže sistem. Možda sada i sam detektuje ako postoji samo jedan bootabilni drajv ali nisam siguran...najbolje je da prvo uđeš u BIOS i namestiš sam.
 
Hvala.
Javljam sta sam uradio.... Ili sta sam zeznuo...
 
Konacno nadjoh vremena da ubacim novi disk.
Cela operacija prosla bez problema. Ubacio novi SSD od 1TB, uz pomoc Mactium Reflect-a klonirao stari na njega, u biosu promenio redosled butovanja i bez problema podigao sistem sa novog diska. Stari SSD je ostao sa oznakom C, postojeci HDD za podatke zadrzao oznaku D, a novi SSD je oznacen sa F
Zatim sam ugasio racunar, izvukao sata kabl iz starog SSD-a, upalio komp, sistem se podigao bez problema i novom disku je odmah dodelio oznaku C. Zatim sam ugasio komp i ponovo prikljucio sata kabl na stari SSD. Sve radi bez problema, novi SSD nosi oznaku C, HDD je i dalje D, a stari SSD je sada postao F
Sada bih zeleo da stari SSD obrisem i tako dobijem jos 256 GB korisnog prostora, pa me interesuje samo postupak za tako nesto. Da li radim sa Macrium Reflect-om, ili samo iz windowsa uradim format disk? Ima li nesto na sta treba obratiti paznju? Hteo bih da ceo disk bude jedna particija za podatke. Koji je najbolji nacin da se to postigne?
Da napomenem, novi SSD je Samsung 870 QVO. Posto nisam do sada ima Samsunga interesuje me par saveta u vezi Magician softwera. Da li mi je neophodan i sta njegovim koriscenjem eventualno dobijam?
Unapred hvala na svakom korisnom savetu.
 
win 10 disk manager je sasvim dovoljan da obrišeš sve particije tog diska i kreiraš novu jednu.
Magician i nije posebno bitan za svaki dan. U njemu imaš par alata tipa testiranje brzine, smart očitavanje, secure erase. FW update je možda najbitniji od svih tih stvari, ali ga ja ne bih držao da stalno radi samo zbog toga.
 
@Rick

Jesi siguran da je kloniranje egal sa fresh instalacijom win-a? Šta se dešava sa registry-em, drajverima i svim ostalim đubretom koje se nakupi?
Za par nedelja mi stižu komponente koje čekam i treba da postavim novi sistem. Naravno da mi je lakše da kloniram sistem ali bih prvenstveno svež sistem...
 
Kloniranje kada se menja samo disk, kao kod otvarača teme, kod tebe pošto menjaš i druge komponente treba sveža instalacija.
 
Nazad
Vrh Dno