Šta je novo?

Noćni rad

singerica

Cenjen
Učlanjen(a)
02.05.2013
Poruke
660
Poena
170
Zdravo svima,

Intersuju me infromacije koliko je plaće u Srbiji noćni rad i koliko se poštuje. Koliko više od osnovice i kolika je plata veća u odnosu na ostale koji rade normalno radno vreme. Po zakonu treba da bude vrednovano 26% više, ali to je zakon, sad me interesuju vaša iskustva. :)
Konkretno IT struka, a mogu i ostale.
 
U ostalim strukama lični dohodak za noćni rad je uvećan između 25% i 33%.
 
Zanima me kolika je prosečna plata za neki noćni rad od ostalih struka do IT-a. Meni je npr vrednovan noćni rad u platu, ali mislim da je ispod proseka za noćni rad.
 
verujem da mnogi od nas usled prirode posla imaju redovni ili povremeni nocni rad .. ja imam povremeno, ne dobijam nista vise para na konto toga, ali zauzvrat posle nocnog rada sledeci dan ne idem na posao - sebi sam to dao za pravo, i niko se ne buni .. ovo je u principu vrednije nego neke parice, a da moram da se vukljam na posao kao zombi ..
 
Po zakonu ne bi smeo da imaš više od 8 sati prekovremenog rada u toku nedelje i ne više od 2 sata dnevno. Noćni rad treba da se plaća 26% više u odnosu na dnevnicu, a rad vikendom preko 100%.
To je po opštem ugovoru o radu. Međutim, neke odredbe tog ugovora se mogu izmeniti u ugovoru koji potpisuješ sa poslodavcem. Najbolje bi bilo da pročitaš svoj ugovor.
 
Po zakonu ne bi smeo da imaš više od 8 sati prekovremenog rada u toku nedelje i ne više od 2 sata dnevno. Noćni rad treba da se plaća 26% više u odnosu na dnevnicu, a rad vikendom preko 100%.
To je po opštem ugovoru o radu. Međutim, neke odredbe tog ugovora se mogu izmeniti u ugovoru koji potpisuješ sa poslodavcem. Najbolje bi bilo da pročitaš svoj ugovor.
Ugovor sa poslodavcem, ako se postuje zakon, mora da postuje odredbe zakona o radu, odnosno svaki ugovor o radu koji umanjuje prava radnika u odnosu na ona propisana zakonom o radu je nezakonit. E sad ovo je Srbija, pa se zakoni postuju do mojega i shodno tome poslodavci cesto daju na potpis "ugovore o radu" koji radnicima umanjuju zagarantovana minimalna prava, a ovi se ne bune ili zbog neobavestenosti o svojim pravima ili iz straha da ce prosto izgubiti posao ako se pobune.
 
Zdravo svima,

Intersuju me infromacije koliko je plaće u Srbiji noćni rad i koliko se poštuje. Koliko više od osnovice i kolika je plata veća u odnosu na ostale koji rade normalno radno vreme. Po zakonu treba da bude vrednovano 26% više, ali to je zakon, sad me interesuju vaša iskustva. :)
Konkretno IT struka, a mogu i ostale.

Definiši šta ti konkretno podrazumevaš pod IT strukom. Ovde na forumu se pod "IT strukom" svašta podrazumeva, pa tako prodavci u radnjama koje prodaju računare i opremu misle da rade u "IT struci", valjda im to lepše zvuči nego "trgovinska struka, sektor maloprodaje" ;)
 
Ugovor sa poslodavcem, ako se postuje zakon, mora da postuje odredbe zakona o radu, odnosno svaki ugovor o radu koji umanjuje prava radnika u odnosu na ona propisana zakonom o radu je nezakonit. E sad ovo je Srbija, pa se zakoni postuju do mojega i shodno tome poslodavci cesto daju na potpis "ugovore o radu" koji radnicima umanjuju zagarantovana minimalna prava, a ovi se ne bune ili zbog neobavestenosti o svojim pravima ili iz straha da ce prosto izgubiti posao ako se pobune.
Zakon je malo labav pa omogućava izmene pojedinih odredbi, npr. odricanje od otpremnine.
 
Zakon je malo labav pa omogućava izmene pojedinih odredbi, npr. odricanje od otpremnine.
To nije izmena odredbi, već zakon definiše situacije u kojima zaposleni može da se odrekne otpremnine. To ne menja cinjenicu da zakonit ugovor o radu ne sme da umanji prava radnika u odnosu na ona propisana zakonom o radu, čak i ako je radnik saglasan sa tim izmenama.
 
Nocni rad je minimum 26% uvecanja i ta stavka se jasno vidi u svakom ugovoru o radu. Da li ces zaista biti placen koliko treba na kraju u Srbiji zavisi od tvog dogovora sa poslodavcem i nacina rada. Znam da nije idealno ali tako je kod nas.
 
Nazad
Vrh Dno