Šta je novo?

Nista od benchmarkovanja u DOOM-u ]I[

  • Začetnik teme Začetnik teme Nedjo
  • Datum pokretanja Datum pokretanja

Nedjo

Čuven
VIP član
Učlanjen(a)
12.07.2000
Poruke
6,934
Poena
800
Evo sta kaze JC, zasto je "mehanicki" ogranicio framerate u DOOMu III na 60 fps:

"The game tic simulation, including player movement, runs at 60hz, so if it rendered any faster, it would just be rendering identical frames. A fixed tic rate removes issues like Quake 3 had, where some jumps could only be made at certain framerates. In Doom, the same player inputs will produce the same motions, no matter what the framerate is."

Ovo automatski znaci da sve karticekoje mogu da bace preko 60 fps nece moci da se benchuju realno i uvek ce davati 60 fps rezultat!
Ovo je u neku ruku i dobro!
Znaci vazno je da ti kartica daje min. 60 fps sto ti omogucava da se lepo igras. sve preko toga treba trositi na AA i FSAA i to 100% podrzavam!
Kompanije koje prave GPU-ove i kartice nece moci da se utrkuju kako bi napumpali sto vise fps u igrici i time sticali vecu popularnost, katkad i nezasluzeno!
verujem da ce ova mera imati snazan odjek u buducnosti (kao i sve sto je JC do sada uradio) i da ce naterati proizvodjace GPU-ova se koncentrisu na neke druge, bitnije kvalitete GPU-ova!
 
Nedjo je napisao(la):
...Ovo automatski znaci da sve karticekoje mogu da bace preko 60 fps nece moci da se benchuju realno i uvek ce davati 60 fps rezultat!
Ovo je u neku ruku i dobro!
Znaci vazno je da ti kartica daje min. 60 fps sto ti omogucava da se lepo igras. sve preko toga treba trositi na AA i FSAA i to 100% podrzavam!
...

Hmmmm, 60fps ponekad i nije dovoljno (kada se pokreces brzo, napr. da pogledas levo desno ili da se okrenes oko sebe). U Vietcong-u sam to detaljno prostudirao i tek kada je fps > 75, imas tecno kretanje slike ali cak se i tada desi da primetis da slika stuca tj. sitno podrhtava sto ume da smeta ocima tj. boli glava ako duze vreme to gledas (stalno ponavljas taj pokret koji izaziva takvo treperenje slike iako fps je napr. 100).

U svakom slucaju mislim da ce ovo biti implementirano "samo" u igru a da ce postojati poseban benchmark mod u kome ovakvog ogranicenja (za izvrsavanje neke fabricki zadate bench mape) nece biti.
 
offtopic: jel su smislili nesto sto bi radilo slicno mpeg kompresiji? izrendas jedan frejm, a pre rendanja sledeceg samo uporedis osnovne informacije o frejmu - gde su verteksi i dal se i kako pomera svetlo i rendas samo onde gde su promene. za neku fps igru ne bi puno znacilo, al' za strategiju bi bilo super.
enivej, ako se renda isti frejm to nije nikakav problem, to se ionako redovno desava. verovatno je big C zato i rekao "tic" i upotrebio Hz kao mernu jedinicu - upravo da bi odvojio interni takt igre od frame rate-a.
a ovo za seckanje u 60fps: 60 frejmova u sekundi moze da izgleda ovako - kartica izrenda 29 frejmova u prvih 420ms, onda izrenda 1 za 80ms, a ostalih 30 za 500ms. ako se onaj jedan nasao u sred neke komplikovane scene sa dosta pomeranja (sto je nazalost cest slucaj) tebi ce to da izgleda kao seckanje jer on zapravo izredan pri ucestanosti od 12.5fps (1000/80), sto je manje od brzine kojom oko registruje promene. i sto je najgore, u proseku je to jos uvek 60fps. bas zato se kod kartice juri 200fps, da se nikad (ili skoro nikad 😉) ne bi desilo da padne ispod 25.

ps. ako ono iz offtopica postoji, onda mu stvarno tic rate i fps dodje na isto ako probas da benchmarkujes. 😉
 
Freak_Power je napisao(la):
Za ovakve vrste igara i 35FPS je sasvim smooth i brzo 🙂

Ovo sam cuo 100x ali to jednostavno nije tacno. Svako ko je igrao FPS (a tu racunam i tebe), morao bi da zna da bez nekih 40-50 fps tesko da moze da se kaze da "ide dobro" tj. na tih 40-50 seckanje se i te kako primeti kod svakog iole brzeg kretanja oko vertikalne ose (levo-desno).
Ne shvatam zasto ljudi smatraju da je "filmskih" 24 slicica po sek. moguce poistovetiti sa kompjuterskim fps igrama :?: 😕
Bre Freak_Power pa zar si stvarno zadovoljan brzinom iscrtavanja slike sa 35 fps ???
Za mene je taj nivo fps-a jednak katastrofi - jedva da pristajem da igram ili gledam takvu "seckalicu" od grafike :eye:
 
maxer je napisao(la):
Ne shvatam zasto ljudi smatraju da je "filmskih" 24 slicica po sek. moguce poistovetiti sa kompjuterskim fps igrama :?:
pa pazi, kad bi igra radila na 24fps bez ispustenih frejmova, tj. da se renda jedan frejm na svakih 41.66ms (ne u proseku, nego konstantno) verovatno ne bi primetio seckanje. al kad imas 35fps u proseku, u nekoj sceni/demou koji traje minut i cesto se menja kompleksnost scene, kad tad se neki frejm zadrzi 50+ms na ekranu. a to je sec! 😉 naravno, ne mora da znaci da ce se desiti, al' ako ti secka, a igra prijavljuje 25+ fps onda se desava.
 
glupost! igrati igricu i gledati film su dve potpuno razlicite stvari - kamera kad snima pri brzim pokretima bluruje sliku ... nemojte mi reci da ce postojati jos i motion blur u doom III endzinu ... nema sanse. 60fps je bedak ustvari na granici bedaka
 
Anti Patriota je napisao(la):
glupost! igrati igricu i gledati film su dve potpuno razlicite stvari - kamera kad snima pri brzim pokretima bluruje sliku ... nemojte mi reci da ce postojati jos i motion blur u doom III endzinu ... nema sanse. 60fps je bedak ustvari na granici bedaka
filmska kamera bluruje zbog ekspozicije. 😉 to nema veze sa cinjenicom da oko "sempluje" ~24 puta u sekundi.
i ovde niko nije pomenuo filmski fps u smislu "sta ima veze sto je doom III 60fps, kad je film super na 24". ja tvrdim da ti od tih 60 fps vidis samo ~24. a kad vidis da secka to je ustvari kad jedan frejm traje duze od, recimo 50-60ms (zavisi od coveka). a to moze da se desi i na 200fps (u proseku). samo malo izmenis onaj moj primer sa pocetka. 😉
na kraju krajeva, kartica moze da renda kol'ko 'oce frejmova kad se ne prikazuje vise od brzine vertikalnog osvezavanja monitora, sto je uglavnom 85Hz. a to je jako blizu 60. 😉

a najjace od svega je sto, kol'ko ja vidim, iz onog citata koji je dao majstor nedjo (sveCki mega car, btw :wave; ) ne proizilazi da ce igra biti ogranicena na 60fps, vec samo da ce se u slucaju da ih bude vise rendati isti frejmovi ("...no matter what the framerate is"). cela poenta je u onome sto je i JC reakao, da se izbegne da fps utice na gameplay, sto sam primetio i u q2. ni tada mi nije bilo jasno zasto je graficki endzin tako blisko povezan sa ostatkom igre, al boze moj, i najbolji grese. 😉

ps. nedjo bre daj link na ceo txt, nemoj da se koprcamo u nedostatku informacija. 😀
 
Ne znam kako vi, ali ja provalim razliku između 120 i 150, 60 je solidno, ali daleko od komfornog. A što se tiče nemogućnosti benčmarkovanja, mislim da u 1600x1200 neće baš svaka kartica kucati na 60 😉.
 
Bahati [SiD] je napisao(la):
...

filmska kamera bluruje zbog ekspozicije. 😉 to nema veze sa cinjenicom da oko "sempluje" ~24 puta u sekundi.
i ovde niko nije pomenuo filmski fps u smislu "sta ima veze sto je doom III 60fps, kad je film super na 24". ja tvrdim da ti od tih 60 fps vidis samo ~24. a kad vidis da secka to je ustvari kad jedan frejm traje duze od, recimo 50-60ms (zavisi od coveka). a to moze da se desi i na 200fps (u proseku). samo malo izmenis onaj moj primer sa pocetka. 😉
na kraju krajeva, kartica moze da renda kol'ko 'oce frejmova kad se ne prikazuje vise od brzine vertikalnog osvezavanja monitora, sto je uglavnom 85Hz. a to je jako blizu 60. 😉

a najjace od svega je sto, kol'ko ja vidim, iz onog citata koji je dao majstor nedjo (sveCki mega car, btw :wave; ) ne proizilazi da ce igra biti ogranicena na 60fps, vec samo da ce se u slucaju da ih bude vise rendati isti frejmovi ("...no matter what the framerate is"). cela poenta je u onome sto je i JC reakao, da se izbegne da fps utice na gameplay, sto sam primetio i u q2. ni tada mi nije bilo jasno zasto je graficki endzin tako blisko povezan sa ostatkom igre, al boze moj, i najbolji grese. 😉

ps. nedjo bre daj link na ceo txt, nemoj da se koprcamo u nedostatku informacija. 😀

pa sta ako kamera bluruje zbog ekspozicije - na to sam i mislio ... oko radi slicno kao kamera - i ono bluruje sve sto se desi u toku 1/24 sekunde, a ako se dese 2 razlicita frejma u toku ocnog "semplovanja" (kao u slucaju dooma - 2.2) motion blur ce biti relativno bedan ... kod recimo 75fps blurovace se 3 frejma - e to vec klizi ... mislim da bi bilo idealno da je 100frejma - ili kao sto rekoh softverski motion blur pa neka pustaju 24fps fixno...

i nisi u pravu da oko vidi "samo" 24 fejmova u sekundi - mozda ako imas neki poremecaj ili mozda ja imam super vid ali ne verujem...

60fps je na granici prihvatljivog - sve zavisi od dinamicnosti scena koje ce biti renderovane
 
Pazi,kada ne postoji sansa ne neko primeti razliku izmedju 120 i 150fps.Zasto kada se to lepo primeti u q3?Zato sto kada imas veci broj frejmova( u demou) ti posle par gledanja ces lako da primetis razliku jer ce sve ici dosta brze tj.umesto da vidis neku scenu za 5s vidis je 4s pa znas da sve ide brze,ali kada igras apsolutno nema sanse da se ta razlika primeti zbog sporosti reagovanja oka i brzine dopiranja informacija do mozga.Koliko mi se cini najveci vidljiv framerate je oko 90fps,a mozda i manje,ali to neko ko ide na medicinu bi mogao bolje da objasni.
 
Anti Patriota je napisao(la):
glupost! igrati igricu i gledati film su dve potpuno razlicite stvari - kamera kad snima pri brzim pokretima bluruje sliku ... nemojte mi reci da ce postojati jos i motion blur u doom III endzinu ... nema sanse. 60fps je bedak ustvari na granici bedaka

Koliko mene secanje sluzi jos je Voodoo5 imao efekat motion blura prilikom renderovanja...Da li je to iko implementirao ne znam, ali je bilo izvodljivo, pa je verovatno i sada.
 
Ovo sto cu navesti, ne mogu da podrzim i linkom (da se licno uverite) jer sam to procitao odavno ... ko veruje - OK a ko ne - pa to je vec njegov problem:

Informacija u obliku nernog impulsa putuje od oka do centra za vid u mozgu, brizinom od 120 puta u sec. To je nauka rekla a ja samo procitao (dal bese Galaksija ili neki slican casopis ... ). Zato je covek u stanju da uoci treperenje kod TV-a jer je ono na 50Hz (tada jos nisu postojali SONY TV na 100Hz :beat: ). Doticna disharmonizacija 50:120 izaziva prosto receno: glavobolju i zamor, kako oka tako i mozga.

To vam je cela prica, pa sad vi vidite je li dobro gledati nesto sto se iscrtava na 50 ili 60 delova sec.

Pogledajte i razvoj TV i Monitorske tehnologije. TV je sa pisljivih 50Hz se popeo na 100Hz (upravo zbog gore navedenog efekta). VESA standard je u pocetku bio na 75Hz za navodno "bezbedno" gledanje u monitor a pocetkom '90 su to podigli na 85Hz ali uz jasnu preporuku da je 120Hz ono pravo ali za to je tada a i sada trebalo Debelo Platiti $$$.

Samo da napomenem da ako zauzmete pravi ugao gledanja (to mu dodje neki periferni pogled, neusredsredjen ni u sta konkretno) mozete videti i treperenje "neonke" i to potpuno ispravne neonke. Zato je obicno usijano vlakno loptaste sijalice mnogo bolji izvor svetla i ne postoji mogucnost zamora ociju (osim ako nije svetlo preslabo). Svako ko je nocima radio u kancelariji pod neonskim svetlom, trebalo bi da zna o cemu pricam.
 
neka digne ruku onaj ko zna sta je frame rate! :wave; 😉
al ozbiljno, vidim da je ovde dosta ljudi u zabludi.
kad pokrenete npr. q3 demo radi utvrdjivanja frame rate-a, on vam na kraju izbaci koliko je frejmova izrendano, za koliko sekundi i koliko je to izrazeno u fps. e upravo je tu caka - fps je izvedena vrednost. dakle on uvek renda isto frejmova za isti demo i samo izmeri za kolko ih je izrendao.
zamislite da demo ima npr 1000 frejmova i da ga q3 zavrsi za 16.66sec - to je 60fps, tj. u proseku je bilo potrebno 16.6ms da izrenda jedan frejm. e ovo "u proseku" nikako da udje u glavu pojedincima. u zavisnosti od kompleksnosti frejma verovatno se svaki frejm rendao razlicito vreme - jedan 15ms, drugi 17, itd... a sta ako su se neki rendali 100ms, a vecina bila tu negde oko 10?
ista stvar se desava i u real time renderingu - maltene svaki frejm se renda za razlicito vreme. tebi u cosku moze da stoji 200fps koje igra racuna u odredjenim intervalima. moglo bi da se prikaze i realno - da za svaki frejm prikaze fps kao 1000/vreme koje je bilo potrebno za rendanje, al to niko ne bi mog'o da povata. 😉 i ti tako igras i mislis da si cool sto imas 200fps 😉, al' desava se da padne i na 150, pa ti tada secka. a sta se ustvari desi?
u tom intervalu u kom igra racuna prosecni fps desilo se da je jedan frejm bio jako tezak za rendanje, pa je kartici trebalo vise od 40ms da ga izrenda i igra je secnula. ali je tebi u cosku stajalo 150fps, zato sto su ostali frejmovi izrendani za standardnih 5ms, tako da je prosek tog intervala bio 150.
onda ti krenes po kraju i hvalis se kako vidis razliku izmedju 200 i 150fps jer primecujes da na 150 secka. 😉

ovo za oci i blur je u sustini offtopic. samo cu reci da ja kad odem u bioskop i nesto se pomera na platnu meni deluje lepo. nista mi ne "secka", ne "koci" itd. neznam koju kartu imaju u tuck-u, al' moram da ih zamolim da stave showfps = "1" sledeci put kad budem is'o, pa cu da javim kol'ko je bilo. 😀

televizori treperi zato sto je interlejsovan, tj. cela slika se prikazuje u 25Hz, ne 50. a periferni vid jeste osetljiviji na treperenje, neznam zasto, al' opet moram da kazem da kad gledam nesto gledam pravo. ne ide mi da po'vatam radnju filma kad ga gledam "periferno" 😉 ali osvezavanje televizora/monitora je stvarno nebitno u ovoj prici jer se radi o potpuno drugim principima. ja sam samo rekao da ne moze da se prikaze vise fps od Hz vertikalnog osvezavanja, sto je fakat.

dakle poenta je u sledecem: nemojte se baviti fps vrednostima, jer to nista ne znaci. bitno je da se ne desi da kartici za neki pojedinacni frejm treba vise od 40ms da ga izrenda - ostalo su sitnice!
 
maxer je napisao(la):
Ovo sto cu navesti, ne mogu da podrzim i linkom (da se licno uverite) jer sam to procitao odavno ... ko veruje - OK a ko ne - pa to je vec njegov problem:

Informacija u obliku nernog impulsa putuje od oka do centra za vid u mozgu, brizinom od 120 puta u sec.

jedinica za brzinu je metar/sec 🙂 dakle deco jos da ucite fiziku pa ce cujemo za par godina kad naucite ...

mozak je analogna mashina - jel vam palo to napamet, a uporno pominjete pojmove koji su vezani iskljucivo za digitalnu tehnologiju - semplovanje, neke frekvencije i chuda ...
jel neko cuo za pojam "integrali i rastereti"?
 
Hm, ranije dok sam imao voodoo-a, postojao je 3dfx demo u kome si mogao da uporedjujes razlicite frameratove. Ekran je bio podeljen na dva dela po vertikali i u oba je bila prikazivana ista scena, samo sa razlicitim framerateom. Nekakva kosarka lopta skakuce i cela scena se vrti. U jednom prozoru ide 30fps, a u drugom 60fps. Razlika je itekako primetna. Lopta u svom kretanju skakuce, tj. krece se diskretno, a ne kontinualno, i ti poskoci su veoma primetni na 30fps, a lopta ne ide kao metak 🙂 vec onako normalno. Zanimljivo je i sto se vidi razlika i izmedju 60fps i 120fps, iako nije tako drasticna ipak se jasno vidi. I to nije situacija koju Bahati navodi da sada odjednom raste zahtevnost scene.

Postoji i drugi problem. A to je interakcija sa korisnikom. Input sa misa i tastature se ne oslikava momentalno na ekranu, vec prolazi neki manje vise konstantan broj frameva od kada stisnes pucanje na zlikovca do kada to program i izrenda. Sto je nizi fps to je vece i kasnjenje na komande. Ovo je mozda i najznacajniji problem i zavisi od igre u kojoj se igra. Na pimer u q3, koji je veoma brza igra, moze lepo da se vidi da na 30fps nema sta da trazis u multyplayeru 🙂 Recimo q3+osp pa ti se lepo pise statistika za razlicita oruzja pa vidis kako ti preciznost sa rail-om raste sa frame-ratom. Ili recimo u War3 kada pocne neka velika bitka, a tebi fraps pise 30fps, mis onako diskretno se krece po ekranu, nema sanse da naciljas neku jedinicu.

Kako se realizuje program u igrici. Pustaju se dva ili vise thread-a, jedan za iscrtavanje slike, drugi za glavni program, koji recimo ceka input i radi proracune vezane za igru. Ovi thread-ovi su kao dva nezavisna programa, koji istovremeno rade, a dele istu memoriju, pa ono sto se slika predsavlja ono sto se i desava u programu. Zato mi se cini malo cudnim ono sto je Nedjo naveo. Glavni program ima neki svoj interni tic counter (koj moze da bude veoma mali), a slika se renda pa se renda.

I za kraj ovo oko tv-a. Monitor i tv rade na istom principu. Na tv-u je uveden interlejsing bas zbog treperenja. Fosforni prelaz na ekranu ima neko svoje vreme perzistencije, a posle pocinje da se gasi. Ako bi tv imao 25hz, onda bi onaj deo na vrhu ekrana poceo da se gasi jos dok se osvetljavaju donji delovi ekrana i dobio bi se utisak treperenja slike. Zato je uveden interlejsing, na 50hz se dva puta prolazi ekran, pa je to malo bolje, ali opet nije sjajno.

Zakljucak je dakle, batali AA,AF i cepaj na 100fps 🙂))))
Nadam se da vas nisam mnogo smorio, sebe vala jesam😉
 
Jao, znaci, kada se forum smori, sve sto treba je da otvorimo tred o frejmovima i koliko je kome dovoljno, i nikako se necemo sloziti, i Bahati ce ponovo sve svima da objasnjava... Ovo je 10-ti tred na istu temu,a Nedjo je poceo o Doom-u III. Mozda ce, Nedjo, posojati neki Timedemo 1 ili max fps komanda u igri, za benchmarkovanje 🙂 Nije rekao da nece...
 
Bahati [SiD] je napisao(la):
... televizori treperi zato sto je interlejsovan, tj. cela slika se prikazuje u 25Hz, ne 50. a periferni vid jeste osetljiviji na treperenje, neznam zasto, al' opet moram da kazem da kad gledam nesto gledam pravo. ne ide mi da po'vatam radnju filma kad ga gledam "periferno" 😉 ali osvezavanje televizora/monitora je stvarno nebitno u ovoj prici jer se radi o potpuno drugim principima. ja sam samo rekao da ne moze da se prikaze vise fps od Hz vertikalnog osvezavanja, sto je fakat. ...
Svaki "normalan" televizor radi na 50Hz tj. tom ucestaloscu "iscrtava" horizontalne linije a to pise u svakom uputstvu koje se dobije uz TV. Ja sam govorio o fizickoj brzini (treperenju) a ne o interlaced tehnici TV prikaza slike.
Oko "perifernim pogledom" uocava treperenje iz sledeceg razloga: covek je stereo masina - dva oka/dva prijemnika - dva odvojena centra za obradu ... kada posmatramo nesto tim "perifernim pogledom", mi to detektujemo samo jednim okom, ta informacija biva prosledjena i obradjena u samo jednoj polovini mozga a kada se to kombinira sa informacijom iz druge polovine mozga radi stereo-3D efektakta, javlja se ocita disharmonija u "sinhronizaciji stereo slike" - jedna je sa treperenjem a jedna nije. Ako bi smo pogldeali direkno sa oba oka u izvor treperenja (TV ekran) mozak bi paralelnom obradom identicnih informacija prividno "uklonio" treperenje tj. ne bi smo imali reper za uporedjenje "ovo treperi a ovo ne treperi" i tako brzo treperenje (50x u sec.) ne bi smo videli. Mozak inace ima intenciju da se sinhronizuje sa oscilacijama koje detektuje u prirodi i primi kroz receptore zvuka ili slike tj. slika i zvuk mogu proizvesti fizicke promene u radu mozga i nernog sistema.
Uostalom ovaj svet pociva na vibracijama pocevsi od najsitnijih cestica i sve ima intenciju sinhronizacije u suprotnom nastaje haos.

Tvoje objasnjenje zasto igra stuca iako je merac za fps na napr. 200 je inace potpuno tacno i tu nema dileme. Ja sam malo skrenuo sa te teme i otisao u temu fizickog treperenja u korelaciji sa neprijatnim tegobama koje ono moze izazvati ako se u njega dugo gleda.
Razne tajne sluzbe su odavno izmislile mucenje bez mucenja - pomocu svetlosti koja treperi ali takvim ucestalostima da mozak "otkaci" nacisto (jos kad taj efekat pojacaju odgovarajucim drogama koje uticu na pomenuti proces ...) :eye:
 
Anti Patriota je napisao(la):
... jedinica za brzinu je metar/sec 🙂 dakle deco jos da ucite fiziku pa ce cujemo za par godina kad naucite ...
mozak je analogna mashina - jel vam palo to napamet, a uporno pominjete pojmove koji su vezani iskljucivo za digitalnu tehnologiju - semplovanje, neke frekvencije i chuda ...
jel neko cuo za pojam "integrali i rastereti"?

Pa dobro kad vec oces toliko tehnicki ispravno:
informacija u obliku nernog impulsa se distribuira od oka do centra za vid u mozgu, ucestaloshcu od ~120x/sec.
Jel sada OK ?
Licno mislim da je i ono prvo bilo potpuno jasno ali ...
Inace ovo nisam ja izmislio vec naucnici koji se bave ovakvim problemima (napr. zameniti ljudsko oko vestackim implantom koji je naravno opticka masina + digitalna obrada) pa im je potrebno da rad bioloshkih masina prevedu na pojmove tehnoloskih termina ... bla,bla ..
U sustini nervi imaju veoma mnogo srodnosti sa digitalnim svetom ... ali to je druga prica.
Za ono "deco" :beat: mogu samo da se :beat: :beat: : :happy:
 
neznam sta da ti kazem za voodoo demo. mozda je neka propaganda da nas natera da kupujemo 3dfx zato sto ima vise fps? 😀

za q3 verujem da je problem da igras sa manjim rate-om, ali to je u sustini greska koja ce biti ispravljena u doom3.

na tv-u se jedno polje crta za 20ms i drugo za jos 20, to je ukupno 40, a to je 25 puta u sekundi, izrazeno u hercima - 25Hz. 🙂 perzistencija je tako i podesena, tj. upotrebljen je fosfor odgovarajuce perzistencije.

i da budem potpuno jasan - ne kazem ja da igre treba zakucati na 25fps jer i sam mislim da razlika sa nesto visim vrednostima moze da se primeti, barem podsvesno (sto u mnogome zavisi od pominjanog blura zbog ekspozicije (film) ili njegove simulacije (3D). kad bi postojao neki game2eye sync mozda i ne bi. 😉
ali mislim da je recimo duplo veci fps, pa jos i +10 - 60fps stvarno dovoljno, pod uslovom da bude konstantan, tj. bez velikih padova. ako se razlika vidi, onda je to do neceg drugog, ne do cinjenice sto se slicice smenjuju na svakih 40, 30, 20, 10 ili kolko vec ms.
 
byMaX je napisao(la):
Jao, znaci, kada se forum smori, sve sto treba je da otvorimo tred o frejmovima i koliko je kome dovoljno, i nikako se necemo sloziti, i Bahati ce ponovo sve svima da objasnjava... Ovo je 10-ti tred na istu temu,a Nedjo je poceo o Doom-u III. Mozda ce, Nedjo, posojati neki Timedemo 1 ili max fps komanda u igri, za benchmarkovanje 🙂 Nije rekao da nece...
😀 jeste da je otislo u stranu, al' kad pogledas bilo je neizbezno cim je neko rekao da je 60 dovoljno! 😉
a sto ti ne objasnis sve, da se ja ne maltretiram? :cuss: 😉
 
q3 sam naveo samo kao primer, u svim igricama je ista situacija i to se nece promeniti. Glavni problem je, ponavljam, kasnjenje odziva na input sa misa i tastature...

ajd! 😀
 
E!!!

PAUZA!

Povratak na glavnu temu.. 😀


Ako je lokovano na 60 fps, to ne znači da timedemo neće moći da radi najnormalnije.. I u q3 može da se lokuje FPS na koliko god, i pri igranju ne prelazi tu vrednost, ali pri timedemo-u je skroz druga stvar. Tako da će 99% i u D3 moći da se benchmarkuje podjednako dobro kao u Q3, ako ne i bolje. Samo će igranje biti smoreno. 😉
 
maxer je napisao(la):
...



Ovo sam cuo 100x ali to jednostavno nije tacno. Svako ko je igrao FPS (a tu racunam i tebe), morao bi da zna da bez nekih 40-50 fps tesko da moze da se kaze da "ide dobro" tj. na tih 40-50 seckanje se i te kako primeti kod svakog iole brzeg kretanja oko vertikalne ose (levo-desno).
Ne shvatam zasto ljudi smatraju da je "filmskih" 24 slicica po sek. moguce poistovetiti sa kompjuterskim fps igrama :?: 😕
Bre Freak_Power pa zar si stvarno zadovoljan brzinom iscrtavanja slike sa 35 fps ???
Za mene je taj nivo fps-a jednak katastrofi - jedva da pristajem da igram ili gledam takvu "seckalicu" od grafike :eye:
u pravu si.....filmskih 24 fps nema veze sa 24 fps u igrama....tamo postoje mnoge stvari koje "pomazu oku", kao sto je blur i slicno......
 
Anti Patriota je napisao(la):
glupost! igrati igricu i gledati film su dve potpuno razlicite stvari - kamera kad snima pri brzim pokretima bluruje sliku ... nemojte mi reci da ce postojati jos i motion blur u doom III endzinu ... nema sanse. 60fps je bedak ustvari na granici bedaka

hm...nisam ni video ovo kad sam malorpe komentarisao...upravo OVO sam hteo da kazem....
 
e smor je ovako da se objasnjavaju ozbiljne stvari kao sto je doom III i FPS-ovi preko foruma 🙂
 
Neko je pitao sta je framerate.... mislim da ipak svi ovde manje vise znamo sta je frame rate type;
Nego oko tih 60 FPS
60 fps za singleplayer jeste ok, mada moze i vise
Ali 60 fps za multiplayer nije dovoljno .
Mene brine jedna druga stvar...da ne bude tu degradacije slike zbog refresh ratea monitora ako nije sinhronizovan sa framerateom?
A posto je quake familija igra naltene popularnija kao benchmark test nego kao igra cheers mislim da ce sigurno biti nacina za benchmark na osnovu d3 enginea
 
Snejk je napisao(la):
E!!!

PAUZA!

Povratak na glavnu temu.. 😀


Ako je lokovano na 60 fps, to ne znači da timedemo neće moći da radi najnormalnije.. I u q3 može da se lokuje FPS na koliko god, i pri igranju ne prelazi tu vrednost, ali pri timedemo-u je skroz druga stvar. Tako da će 99% i u D3 moći da se benchmarkuje podjednako dobro kao u Q3, ako ne i bolje. Samo će igranje biti smoreno. 😉

Ma nece biti smoreno...naci ce se vec neki red armor da cucnes pored njega :wave;
 
maxer je napisao(la):
...



Ovo sam cuo 100x ali to jednostavno nije tacno. Svako ko je igrao FPS (a tu racunam i tebe), morao bi da zna da bez nekih 40-50 fps tesko da moze da se kaze da "ide dobro" tj. na tih 40-50 seckanje se i te kako primeti kod svakog iole brzeg kretanja oko vertikalne ose (levo-desno).
Ne shvatam zasto ljudi smatraju da je "filmskih" 24 slicica po sek. moguce poistovetiti sa kompjuterskim fps igrama :?: 😕
Bre Freak_Power pa zar si stvarno zadovoljan brzinom iscrtavanja slike sa 35 fps ???
Za mene je taj nivo fps-a jednak katastrofi - jedva da pristajem da igram ili gledam takvu "seckalicu" od grafike :eye:
Pazi ovako uzmi npr Q3 arenu i otkucaj com_maxFPS 30 pa probaj a onda probaj 40, 50, 60... naravno ovo na masini sa Ti4200 ili jacom da bi uvek bilo zakucano za max FPS, a nije lose ukljuciti brojac fps. Naravno ovo probajte u rez u kojoj najbrze (npr 640x480 ili 800x600), Bogami ima razlike izmedju 30, 40, 50 60.. ali sve preko 60 se ne oseti! 30 nije dovoljno iako je stalno 30, a sad mozete zamisliti kad neko ima prosek u UT2003 nekih 50 FPs pa kaze "klizi", daleko je to od klizi, to je samo igrivo jer min fps je vrlo cesto oko 20, a probajte npr. CS da namestite na 30FPS max pa da vidite kako su skoro svi bolji od vas 🙂
 
Nazad
Vrh Dno