Šta je novo?

NAS -- sam da ga napravim ili kupim?

Povezao sam na stranu konektora gde je ona zakacka. Probacu da nadjem neki zvucnik za maticnu, nemam ga na kucistu. Ne znam kako drugacije da znam sta moze biti
 
Nije bitna zakacka vec 12V (zuto) i GND (crno). Ovo je konektor na ploci, znaci ides zuto na zuto, crno na crno

8pin.jpg
 
Koliko vidim ode i unraid u pretplatu
 
^ Da. Za niže tierove. Pro prelazi u "Lifetime". Ko je planirao da kupi licencu, bolje je da to učini sada, pre nego da krenu novi tipovi licenciranja.
 
Da za sada.A dogodine ce nesto novo ubaciti i nema vise bez pretplate updateova.krastavac tako to ide, ako smo videli prema IBMu i skoro Broadcomu.
 
Ajde da se ukljucim malo u temu, za sad samo sa pitanjima, pocetnicki problemi :D
Koristim vec par meseci raspberry pi 4, nekako mi je bilo najpristupacnije da njega nabavim. Ali sad vec razmisljam o upgrade-u i sta dalje. Na njemu vrtim homeassistant, OMV, plex, qbittorrent. To je neka osnovna upotreba za svaki dan, uskoci tu jos po nesto kao sto je na primer ubiquiti controller ali nije toliko bitno. Za sad me na rPi zezaju HDD-ovi koji su prikaceni preko usb-a. Pa je sad tu problem koji disk hoce i kako da radi, ima dovoljno struje, nema i slicno pa bih da predjem na neko bolje resenje. Za oko mi je zapao Intel-ov N100 chipset, na primer asus prime n100i-d ploca, pa da oko toga napravim custom NAS sa par HDD-ova. Izbegao bih ova gotova resenja tipa synology, deluje mi da bih sa custom build-om dobio bolju masinu i sto mi je bitno sa otvorenim sistem na koji mogu da instaliram sta god pozelim. Da li je neko pravio build sa ovim chipsetom i kakva su iskustva? Ima li mozda nesto bolje u slicnoj novcanoj kategoriji?
 
Imaš ovde jedno iskustvo, ima i drugih samo kucaj N100 custom NAS u gpretragu.
 
Iscitao sam malo par tema na tom forumu, nego rekoh mozda ima neko ovde iz prve ruke iskustva. Ili preporuku za neko bolje/lepse resenje
 
Meni se iskreno svidjaju ove n100 ploce sa 6 sata i 1 nvme bese, dosta ima stvari koje tu mozes da napakujes,a da lepo radi.
 
Koja ima 6 sata? Ova asus sto sam gledao ima valjda 1 sata, i moze da se nakaci onaj dodatan modul za jos 6 konektora
 
Ja koristim mini pc n5105 u tu svrhu i radi ok, mada mu manjka cpu snage i jezgara.
n100 je x2 brži i trenutno optimum za custom NAS.
Ono što meni smeta je manjak IO. Broj magistrala je strašno ograničen pa se proizvođači malo uvijaju gde da ih nabace. Čak je i nvme gen4 x1 i takva dva komada. Na ovoj aliexpress ploči je iskorišćen kontroler da se prošire sata portovi. Isto što i m.2 na 5x sata adapter.
U tom cenovnom rangu, to je to. Za više para uvek možeš bar malo bolje.
 
Aha vidim sad ovu aliexpress varijantu. Opet mislim da je bolje uzeti kod nas neku brendiranu plocu (asus, asrock) i onda nabaciti kontroler dodatan. Ploca kod nas na kp je oko 100-110e, a kontroler moze i sa alija neka varijanta, bitno je samo da ima ASM1166 koliko sam shvatio
 
Imate li preporuku za neko kuciste za custom NAS gdje moze da se smjesti 4-6 HDDa od 3.5 inca
 
I mene zanima za 3 diska i ssd/m.2. Video sam uživo HP 290 mt računar ili tako nešto. Vrhunski izgleda, ali ne znam dal bi mogao da smestim tri diska unutra nekako.
 
Meni se na slikama svidja Jonsbo N2, ima i N3 model koji je veci ali su koliko vidim malo jace cene. Ne znam ima li kod nas (prodavnice/kp) dostupno nesto slicno ali jeftinije
 
Ja kad sam sebi tražio ovo su neka koje sam razmatrao pa se skrasio sa Terramaster 2 bay(najbolje rešenje bar za moje potrebe).
-Jonsbo n1 & n3
-Cooler master elite 110
-In Win MS04
-Fractal node 304
 
Gledajuci ove modele koje je Antara postavio naleceh na jos jedan u obliku klasicnog ATX kocista
 
Vidim da imaju i define 7 nano, mada staje samo jedan HDD u njemu. Bas mi deluje da nisu dobra solucija za NAS masine
 
Em nije dobro da bude bilo koji uređaj u spavaćoj em od buke ne možeš da spavaš. Kapiram da ako nema mogućnosti onda je jedino rešenje zamena hdd za ssd.
 
Do mene je bilo naravno, problem od prije neki dan. Podignut OMV i danima se sa tim igram. Syncthing sa androida, Rsync sa MyClouda i sl. Jedino me zeza Backup agent sa windows masine, samo mi je kreirao strukturu foldera ali ni jedan fajl da prebaci...
Rešavam hlađenje. Uzeo sam dva ventilatora na PSU, neka najjeftinija. Stavio sam pozadi da ubacuje a napred, odma pored diskova, da izbacuje. Sad mislim da sam mozda trebao obratno, tu napred ima neka mreža gde se skuplja prašina.? Mada mi nekako više logike ima da vruć vazduh od diskova odma tu izlazi.
Imam još dva mesta za cooler-e na bočnom poklopcu koja dođu iznad matične, ne znam da li da dodam još. Je li bolje rješenje da su ova dva na psu ili na matičnoj? Da li bi moglo da šteti ako previše obara temperaturu, kada diskovi ne rade? Možda da ispratim temp diskova pa da vidim da li još dodavati. Mada i da dodam neću moći sve na matičnu svakako. Kuciste samo nije na sobnoj temp, tako da nije vruće u prostoriji.
 
Ove ploce deluju odlicno za TrueNAS i sl. Ne vidim sta se moze sklopiti bolje za ove pare.

1709127818534.png
 
Kada smo već kod hardwera, da li vredi kupovati polovni Xeon Intel E5-2683v4 i x99 matičnu plocu sa ECC memorijom ili ipak ići na novi i3 ili i5 novije generacije. Deluje mi da su novi setovi funkcija bitni.
 
Da,recimo proxmox i svi ovi novi sada guraju x86-64-v2-AES, a ocekuijem za godinu ili dve najvise da se ide na v3 ako se ne varam.
 
Kada smo već kod hardwera, da li vredi kupovati polovni Xeon Intel E5-2683v4 i x99 matičnu plocu sa ECC memorijom ili ipak ići na novi i3 ili i5 novije generacije. Deluje mi da su novi setovi funkcija bitni.
Za najobičniji nas bez vm-a, možda i vredi. Ecc ram se prodaje na kilo, a truenas baš lepo radi sa puno ram-a.
 
To sto je naveo je u paketu 160e na Aliexpressu, sa postarinom. Ok kupovina.
 
Nazad
Vrh Dno