Šta je novo?

NAS -- sam da ga napravim ili kupim?

Evo ovako - kupljen je WD My Cloud Home 8TB.

Šta je problem? Strimovanje videa na televizore.

Ranije, dok sam imao eksterni HDD direktno uboden u ruter, BR rip je bio strimovan preko wifi-a bez ikakvih problema, možda bi 2-3 puta secnuo tokom celog filma.

Sa ovim WD-om sam probao preko Plex 3rd party aplikacije, ali ona radi katastrofalno - čak ni najobičniji divx ne radi bez katastrofalnog seckanja.

Koje su mi još solucije? Kako direktno da pristupim NAS-u preko televizora putem wireless mreže, a bez neke 3rd party DLNA aplikacije?

Žičano povezivanje nije opcija - imam dva televizora u svom stanu a NAS je u susednoj kancelariji.
Da ti ne bi seckalo, potrebno je da Plex server (ili neki drugi DLNA server) ne radi transcoding. Koliko sam video, to dosta zavisi od DLNA klijent aplikacije. Imam QNAP i Plex server. Na LG televizoru, uz oficijelnu Plex aplikaciju, transcoding radi stalno, pa je negledljivo. Uz XPlay aplikaciju sve radi bez greške. Twonky server radi pristojno sa LGevim ugrađenim DLNA klijentom, ali ne mogu da se koriste titlovi na različitim jezicima. Nije mi poznato da TV može da pristupi fajl sistemu kroz mrežu. Možda mogu Android televizori.
 
Ja u lokalnoj mrezi imam NAS i SMB share. TV (Sony sa AndroidTV) se preko Kodi-a (ili bilo koje druge aplikacije koja ima podrsku za prikaz preko mreze, npr vlc) povezuje na SMB share i pusta sve filmove bez seckanja. Nema nikakvog transcodinga, pustaju se svi titlovi. Problem su jedino 4k filmovi posto je pametni Sony na 4k TV stavi 100mb eternet.
 
Da ti ne bi seckalo, potrebno je da Plex server (ili neki drugi DLNA server) ne radi transcoding. Koliko sam video, to dosta zavisi od DLNA klijent aplikacije. Imam QNAP i Plex server. Na LG televizoru, uz oficijelnu Plex aplikaciju, transcoding radi stalno, pa je negledljivo. Uz XPlay aplikaciju sve radi bez greške. Twonky server radi pristojno sa LGevim ugrađenim DLNA klijentom, ali ne mogu da se koriste titlovi na različitim jezicima. Nije mi poznato da TV može da pristupi fajl sistemu kroz mrežu. Možda mogu Android televizori.
Prepozna meni Kodi na SMB sam uređaj, ali je problem što, kada ga otvorim, otvara samo neki public direktorijum koji je prazan. Ja kada otvorim foldere na NAS-u ne vidim taj public direktorijum.



df308e65c7fb05142108a8d2d67dffa0.jpg
57062f2c66293e76d95d4383839d4919.jpg


Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
Ako već imaš kodi, u kodiju moraš da zadaš putanje do određenih foldera na NAS-u kroz smb...ako mislimo na isto, moraš da ideš na opciju add video source pa onda dodaješ foldere sa NAS-a koje će kodi kasnije da koristi...
 
To je problem, on na NAS-u vidi samo Public folder, ništa više. Ja taj Public folder ne vidim kada pristupam NAS-u sa kompjutera.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
A jer imas uopste serovane foldere, jer moze neki pc ili telefon da vidi te serovane foldere?
 
Evo ovako - kupljen je WD My Cloud Home 8TB.

Šta je problem? Strimovanje videa na televizore.

Ranije, dok sam imao eksterni HDD direktno uboden u ruter, BR rip je bio strimovan preko wifi-a bez ikakvih problema, možda bi 2-3 puta secnuo tokom celog filma.

Sa ovim WD-om sam probao preko Plex 3rd party aplikacije, ali ona radi katastrofalno - čak ni najobičniji divx ne radi bez katastrofalnog seckanja.

Koje su mi još solucije? Kako direktno da pristupim NAS-u preko televizora putem wireless mreže, a bez neke 3rd party DLNA aplikacije?

Žičano povezivanje nije opcija - imam dva televizora u svom stanu a NAS je u susednoj kancelariji.

Pa kud kupi WD Cloud NAS???
 
Ma radi sve to ok kod pravog NAS-a, nego je wd eksterni hard koji voli da se predstavlja kao NAS :)
 
Ja imam Qnap TS-212P, bežično baca snimke na Kodi koji je instaliran na Sony TV (Android) i sve to fino radi dok se ne pusti neki jači Remux ili ne daj Bože 4K, onda sjecka do zla Boga, mora žičano...
 
Glupo pitanje, da li si uneo user/pass u Kodiu za pristup SMB? Mozda si isao na anonymus (ili nisi uneo) i zato samo vidis public foldere.
 
Pitanje, cemu ovo smaranje sa serverima? Ja prebacim na flash sta hocu da gledam i ubacim u TV. Nekad zakacim laptop i pustim preko Popcorn Time i vozi.

Tebi ako je smaranje, nastavi i dalje tako kako radiš i svi sretni.
NAS nije namenjen da radi samo i isključivo kao file server u lokalu.
 
Ja imam Qnap TS-212P, bežično baca snimke na Kodi koji je instaliran na Sony TV (Android) i sve to fino radi dok se ne pusti neki jači Remux ili ne daj Bože 4K, onda sjecka do zla Boga, mora žičano...

čovek ovde ima drugi problem, jer kodi ne vidi sve foldere na wd...ne znam kako je to rešeno kod njega, ali možda bi na wd trebalo da odradi još neke dozvole za pristup pojedinim folderima...sad svi tumaramo u mraku jer wd ima neke svoje fazone kako sve to radi a većina ovde ima qnap ili synology...

ako kodi već vidi taj public folder jedino rešenje koje vidim trenutno dok ne pronađe neko pravo je da u okviru tog foldera napravi neke podfoldere tipa filmovi, serije itd...bar za početak, ali svakako mora da postoji neko bolje rešenje...
 
I ja to vidim kao jedino rešenje.

Ono što pravi razliku i odvaja QNAP i Synology od ostalih je upravo softver.
I hardverski lošiji NAS ova dva proizvođača kudikamo bolje radi od svih ostalih i ima više opcija.

Znam, probao sam do sada sve i svašta, a već par godina ne odstupam od QNAP-a.
 
Poslednja izmena:
Neka proba da napravi Symbolic link iz public foldera ka svojim folderima.
 
Pitanje, cemu ovo smaranje sa serverima? Ja prebacim na flash sta hocu da gledam i ubacim u TV. Nekad zakacim laptop i pustim preko Popcorn Time i vozi.

Svrha NAS-a nije samo skladištenje fajlova i pristupanje tim fajlovima sa jednog uređaja. Ono za šta ja koristim NAS je torrent mašina kojoj zadajem šta da skida sa bilo koje lokacije i uređaja (telefona, tableta, računara,...) i seeduje 24/7h, kao i za skladištenje privatnih i poslovnih fajlova kojima mogu da pristupam isto sa bilo kog mesta i uređaja. Uz to, automatski mi skida epizode serija koje pratim, kako se one pojave na internetu i odgovarajuće titlove za sve video fajlove, a potom me obavesti na telefon/računar. Naravno, i za striming video fajlova na Android Box (povezan na TV) ili telefon/tablet.
Uz to, NAS se može lako nadograditi dodatnim hard diskovima i na taj način mu se proširiti memorijski kapacitet. Da ne govorimo o tome koliko je sigurniji za čuvanje fajlova ako se namesti RAID1,2...

NAS može da ima i mnoge druge funkcije, ali ovo su one koje ja koristim. To USB fleška nikako ne može da zameni.
 
...plus se sve što snimim na telefonu i kamerama automatski bekapuje na NAS čim stignem kući i povežem se na mrežu...
 
Dabome, odmah na noz, kako bi drugacije kad neko pita nesto. Hvala nizasta.

Što na nož, lepo sam ti odgovorio.
Tebi očigledno ne treba NAS i ne koristiš ga, što je sasvim okay.
Ali kao što sam napisao, a kolege dodale, NAS je mnogo više od pukog storage-a.
 
Ma i da je samo storage u pitanju, jednom nas uvek nas. Svi smo ranije koristili fleske ili externe hdd kao izvor za pustanje filmova, klipova, slika... Ili prikacivali laptop preko hdmi kabla da bi gledali filmove. Kada se NAS podesi kako treba, a svaki IT zaljubljenik voli da "mrcka", prcka ili isprobava nove gadgete, nove opcije, novi software...sve to na kraju postane uzivanje kada se podesi kako treba.
Bez ustajanja iz kreveta pustis film da se skine preko telefona direktno na nas, zatim ga nas automatski prebaci u recimo folder Filmovi, pa prebacis input na tv-u preko telefona na onaj input gde je dlna server ( NAS ) ili hdmi gde ti je prikopcan kodi, pustis film, automatski ti skine prevod a nisi mrdnuo " guzicom", pa na kraju filma ukoliko zelis da ga obrises ili mozda da ga sacuvas negde drugde sve to obavis bez upotrebe pc ili laptopa. Jednom recju za mlatimudiju smartphone, tv i nas - neprocenjiv spoj.
 
Poslednja izmena:
Hvala svima na pojasnjenju. U principu znam za ove napredne stvari ali mi nije bilo jasno sto se ljudi muce a ovamo im nesto secka i prekida, bar za gledanje filmova.
Meni licno NAS moze da bude od koristi ali problem je verovati hard diskovima od par terabajta. Kad crkne mnogo toga ode a nista ne vredi ako nemas backup. U sustini ja licne stvari imam lokalno na hard disku, na jedan spoljni i na cloud-u.
 
Backup se podrazumeva, imao NAS ili nemao.
Lično imam NAS, ali ono najvažnije od par stotina MB ide separatno kao backup, plus na cloud, zlu ne trebalo.
 
Šta bi? Jesi li uspeo na kraju da ga nateraš da radi kako treba?
 
Smorio me wd my cloud gen1 sa instaliranim Openmediavaultom. Treba mi nesto brze i stabilnije. Sta preporucujete da kupim ubacio bih hard iz mycluda u njega. Synology ili qnap? Ili nesto sad da pravim?
 
QNAP uvek pre Synology/WD i ostalih, ali ne i bilo koji QNAP. Stavi svoje potrebe i budžet na papir i u skladu sa tim traži odgovarajući model.
 
Ja imam qnap sa dva harda i to radi kako treba duze vreme.

Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
 
Šta bi? Jesi li uspeo na kraju da ga nateraš da radi kako treba?
Uspeo sam da podesim da mi VLC vidi Plex Server, čak mi I LG TV vidi Plex Server bez ikakve 3rd party aplikacije. Problem je što streaming ponekad radi sasvim ok, ali većinom secka do nepodnošljivog nivoa. I to je mnogo više izraženo na TV-u sa Android boxom nego na LG TV-u. Moguće je i da je do lošeg softvera Android boxa.



Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
Jel ti Plex Server radi transcoding ili servira fajlove u originalu?
 
Nazad
Vrh Dno