Šta je novo?

Napajanje: niži napon od nominalnog na +12V

Algol

Slavan
Učlanjen(a)
24.01.2005
Poruke
375
Poena
319
Moja oprema  
CPU & Cooler
AMD Ryzen 9 5950X + DeepCool LT720 360
Matična ploča
Asus ROG Strix X570-E Gaming
RAM
Kingston Fury Beast 128 GB, 3600 MHz
GPU
Sapphire NITRO+ AMD Radeon RX 6600 XT
Storage
Samsung SSD 970 Pro 512GB + SSD 970 EVO Plus 1TB + WD HDD Red 4TB + HDD Red Pro 6TB
Zvuk
ROG SupremeFX 8-Channel High Definition Audio
PSU
Seasonic Focus GX-750
Kućište
be quiet! Pure Base 600
Monitor
Dell P2714H
Ostale periferije
Asus Blu-ray rezač
Pristup internetu
  1. Kablovski internet
Nedavno sam kupio novo napajanje - Seasonic Focus GX-750 od 750W i sad vidim u AIDI da je na +12V ustvari 11.980V. Imam li razloga za zabrinutost i da li je napajanje falično?
Ranije sam imao Thermaltake Toughpower 750W Gold i svi naponi su bili malko iznat nominalnih vrednosti, čak i nakon 6 godina rada.
Inače, kompjuter radi normalno, i u full load-u, nema nikakvih indikacija da nešto ne funkcioniše kako treba...

Šta vi mislite?
 

Prilozi

  • naponi.jpg
    naponi.jpg
    150.6 KB · Pregleda: 25
Idi u bios i vidi šta tamo piše. Inače, to je u okviru specifikacija još uvek, ali takođe moraš voditi računa i komp nije u load-u... Pride, što je napajanje kvalitetnije, ima manjih šetanja gore/dole kada su naponi u pitanju, pa nije nemoguće da će ostati ista ili slična brojka i pod opterećenjem.
 
Unutra tolerancije, nije problem osim ako jako oscilira.
 
Pogledao i u BIOS-u i tamo piše za +12V 11.980V.

Ne osciluje, već je zakovano na 11,980V.



EDIT;
Dobro, ako je unutar tolerancije, onda nema šta da brinem. Hvala obojici na brzim odgovorima. :)
 
Poslednja izmena:
Pozdrav

Po ATX specifikaciji V2.1 za +12V napon dozvoljeno je ±5% odstupanje odnosno od 11.4V do 12.6V
Gold i platinum napajanja imaju odstupanje od ~±1% za najbitniji +12V napon i oko ±2% za +3V i +5V napone.

Ovo se sve odnosi na ponašanje napajanja pod opterećenjem. U leru ne bi smelo da ima ikakve varijacije napona.

Moj savet je da kod tebe istovremeno pustiš CPU i GPU benchmark (pustiš Furmark i Prime95 simultano ako hoceš maksimalno da opteretiš napajanje) i pratiš napone, Po meni alarmantno je ako pada ispod +11.7V
 
Jedino pouzdano merenje napona je sa multimerom, bios i programi često greše.
 
Probao sam razna opterećenja sistema i napon na +12V je prosto zakucan na 11.980V. Ni milivolt gore ili dole. Ja mislim da je to Ok, mislim da je napajanje ispravno. Eto, samo što na +12 daje 0.02V manje. Ko će ga znati zašto. Hvala svima na savetima i pomoći!
 
Kod mene je obrnuto na istom napajanju, +12V je na 12.192V. Pogledacu u biosu sta se desava
 
Pošto me zanimalo da li je baš stalno +12V zakucano na 11,980, uključio sam HWiNFO64 monitor i već nakon 10-ak minuta vidim da je na +12V maksimalna vrednost 12,076V. Resetujem vrednosti i opet ista stvar, nakon nekog kraćeg vremena skoči napon opet na 12,076V. Sačekam malo i onda vidim da doslovno na delić sekunde digne napon na 12.076 i odmah spusti. Sad bar znam da senzor nije zaglavljen. Ma, uredu je napajanje, ni oko čega pravim problem. Ipak je to Seasonic. :)
 

Prilozi

  • +12V.jpg
    +12V.jpg
    105.9 KB · Pregleda: 16
Sve je to potpuno unutar specifikacije i mislim da nema potrebe da se opterecujes.
 
Nazad
Vrh Dno