Šta je novo?

Hardver Najbolji procesor u 2023 za sve pa i za gaming :) i5 - 13600k ima li alternativu ?

Procesori, matične ploče, memorije, hlađenje, grafičke kartice i ostale PC komponente

deki21

Cenjen
Učlanjen(a)
04.11.2009
Poruke
91
Poena
160
Dakle koji procesor da uzmem. Dakle volim da igram igre, ali i radim sa njim, zipujem unzipujem ucitavam ogromne baze i iscitavam ih i tako dalje. Ali ono nije to ne znam kakav overkill.
Dakle nije tolko vazna budzet nego da dobijem najvise za razuman novac.
Merkam i5 13600k. Treba li vise od toga, ili manje, ima li on alternative neke. Dal vredi dati jos 100e za 13700k ko je jos opasan u tom rangu. Mozda neki AMD.

Hvala za svaki savet
 
Nisi rekao koju grafiku i monitor imaš (rezolucija, osvežavanje), koji tip igara igraš uglavnom i kakav kvalitet generalno očekuješ. Ali TL: DR, svejedno ti je, gledaj cenu procesora i ploča koji bi ti odgovarali.
 
Poslednja izmena:
Trenoutno, između Intel-a i AMD-a je u proizvodnji 33 procesora za desktop PC, od toga 25 Intel. retko kada je bio toliki izbor. Razumem dilemu,
Taj tvoj opis nije dovoljno precizan jer ne precizira koji nivo igara kao ni rezolucije i frekvencije. Drugi važan element za igre je grafička kartica, džaba ti naj jači processor sa slabom grafičkom. To drugo sem igara može svaki processor samo se radi o brzini izvrđavanja a naročito za baze podataka gde je disk presudan.
Za igre je naj bolje potražiti koji su minimalni i preporučeni uslovi za pojedine igre koje nameravaš da igraš. Toga ima kod developera samih igara.
Za upoređivanje Intel i AMD naj bolje izguglaš nešto kao recimo "i5 gen 13600k vs ryzen 5 7600x" i vidiš rezultate. ili sproću AMD R7 7700x
Još važmije imati na umu neki maksimalni budžet pa posle može da se "kreše" po potrebi ili prilici.
 
Poslednja izmena:
S tim što su trenutne cene takve da je 7600X oko 10.000 jeftiniji, zapravo 7700X ide po ceni 13600K. Nije ni 13500 loš izbor, mada su mu lepo osakatili L2 keš u odnosu na jači model (1,25MB vs 2MB po velikom jezgru)
 
Sto se rezolucije tice
3840x1600 UW-QHD+

Ili

5120x1440
Gpu bi uzeo RTX 3080

Gledao sam i taj rayzen 7800x3d Ima svasta nesto, ali na tim bencmarcima kao da je uvek bolji intel 13600k


Sta mislite o tom 7800x3D dal da se ceka ili ? Mada on je 500 evra kod nas. Vredi li 200 evra vise za njega. Da li je on tu samo cisto da izgura sa 150 fps na 200 sto mi zaista ne znaci. Vazno mi da sa 30 ode na 60 :D To je zeznuta prica :D
 
UserBenchmark: AMD Ryzen 7 7800X3D vs Intel Core i5-13600K Sta mislite o tom 7800x3D dal da se ceka ili ? Mada on je 500 evra kod nas. Vredi li 200 evra vise za njega. Da li je on tu samo cisto da izgura sa 150 fps na 200 sto mi zaista ne znaci. Vazno mi da sa 30 ode na 60 :D To je zeznuta prica :D
Citat zbog razjašnjenja... Neka budala (vlasnik userbenchmark-a) ima neki trip protiv AMD-a i šta god tamo da gledaš, AMD će uvek biti u gubitku. Taj sajt je postao sprdnja poslednjih godina, a i sam lik koji vodi isti. Počeo je tako da se tripuje i po netu, pa ga pobanovali sa raznih sajtova/foruma.

Evo ti link do propisnog testa:

 
Tomica je relativno ok testirao 7800x3D/ i9 13900K / i7 13700K ... ukratko za igranje je Ryzen odlican, za produktivnost
ocajan.. a da bi radio kako treba , nemas izbora i moras da kupis DOBRU plocu i memoriju. Kod Intela imas opciju , stari ili novi cipset,
pa sve moze da bude osetno jeftinije . RTX 3080 odlicno radi na 2K monitorima .. sa njim ljudi igraju i na 4K bez problema ,
naravno ne bas na svim igricama u full-u
https://www.tomshardware.com/news/amd-ryzen-7-7800x3d-vs-intel-core-i9-13900k-vs-intel-core-7-13700K
 
Misliš, novijim igrama sa očajnim portovima i optimizacijom, punih problema...? Jer kad god vidim da se poteže ta priča, u gro slučajeva se kao primeri provlače takve igre...kako ljudima ne fali VRAM-a u dobro optimizovanim igrama?

Do pre par nedelja, svi su lepo igrali igre i niko se nije zamlaćivao VRAM-om. Onda oni ragebait farmeri iz HUB naprave video gde porede fps između 3070 i 6800, pripišu razliku manjoj količini VRAM-a na 3070 i počnu da lože raju koja i dalje ne zna razliku između alocirane i upotrebljene memorije da neće moći da igraju igre bez najmanje 16GB...nema veze što je i bandwidth bitan, nema veze što se memorija alocira dinamički da bi se zauzeće prilagodilo dostupnoj količini, što u igrama koje nisu neoptimizovano i skarabudženo AAA đubre sve to lepo funkcioniše, itd. Eto, sada svi mogu da bace 3070-ice, odjednom više ne mogu da se igraju...

Muka mi je više od loženja na svašta i mentaliteta krda...
 
Klincu sam zamenio 3070 za 3080 zbog nešto duže garancije i kompaktnosti (MSI 3070 je bila ogromna, ova EVGA je zgodnija da se uglavi u case) i kad ga pitam kako radi, kaže isto dobro.
Realno, danas je i dalje dobra 3070 grafička sasvim dovoljna za igranje na 2K monitoru.
 
Nazad
Vrh Dno