Šta je novo?

Najbolje slusalice za malo novca

Batali sve od HD6** linije.
Prevazidjena je to stvar. Jedino valja za mastering. Za uzivanje jedino sa lampama.
Poslusaj nove beyer, ako imas prilike. DT900 i mozda TYGR.
Ako imas pristojno pojacalo, vidi Hifiman HE400SE. Imaju ih Madjari sada. Za zvuk treba samo da im se zalepi malo trake (izolir, selotejp, sta god) preko par magneta od drajvera da bi im se ukrotili plasticni visoki srednji tonovi.
Ili ekstremnija varijanta da im se stampa resetka na zadnjoj strani slusalica.
Jedino rajf da se nadas da ce ti biti udoban.
Ako, ne volis jak bas, pogledaj Sundaru. I ona se pojavila kod Madjara.
 
E ovaj put se ne slažem. Tačno je da HD6 serija više nije flagship nivo, kao pre 20-25 godina, ali i dalje su među najboljim slušalicama u klasi (200-300$), i referenca u smislu tonaliteta i prirodnosti zvuka.
Meni je trebalo par meseci da ih ''prihvatim'', a onda su mi vremenom postale jedne od omiljenih slušalica, posebno za late night chill 🎧. Bukvalno ih nikada neću prodati, a u slučaju kvara ili oštećenja bih kupio HD 6XX, kao zamenu za HD 650.

Jedino što im zameram je limitiran soundstage, posebno jer su skroz otvorenog dizajna i sa relativno velikim drajverima. Sve ostalo je jako dobro, čak i za današnje standarde, a srednji tonovi i ta toplina kroz ceo raspon su vrh za chill preslušavanje.
Napravio sam 2 EQ profila za njih, samo sam sub-bass dodavao i to do 2.5 i 3dB i to je to, zvuče super i preko K5 Pro ali i preko Sony telefona, nije da ne mogu da se slušaju bez lampaša.

Ali je činjenica da ih nikada ne bih koristio kao jedine slušalice, jer mi se ponekad sluša energičniji v-shaped ili bar u-shaped zvuk, uz veći stejdž. Isto tako nisu baš idealne za FPS gaming, iako ih mnogi koriste za to, to im je najslabija tačka, po mom mišljenju.

Yojinbo je u AT, pa mu ne znači domaća ponuda/KP, a po amazonima može svašta da se nađe u sezoni praznika i sniženja.
S obzirom da već ima X2 (veliki stejdž i u-shaped zvuk), možda bi mu HD 6XX odgovarale kao sidegrade. Ili DT 900 Pro X kao neutralnija i ozbiljnija alternativa u odnosu na Fidelio X2.
Najbolje bi bilo kada bi negde probao HD6XX/650 i DT 900 Pro X, ili AKG K712 Pro, ili još bolje ATH R70X.
 
Poslednja izmena:
Posto kazes da ti zvuce prirodno, evo ti za HD650 jedan EQ profil sto bi ljudi danas rekli neutralan. Ja bih rekao sa tanjim basom, ali sta je tu je.
Ako ti ne bude tesko probaj ga i onda mi reci da li ti je sa njim ili bez njega (fabricki) zvuk prirodniji.
Slusaj koj god zanr hoces.

Kod:
Preamp: -4.90 dB
Filter 1: ON LSC Fc 105.0 Hz Gain 6.7 dB Q 0.70
Filter 2: ON PK Fc 61.0 Hz Gain -6.0 dB Q 0.57
Filter 3: ON PK Fc 1200.0 Hz Gain -1.6 dB Q 2.22
Filter 4: ON PK Fc 3054.0 Hz Gain -1.7 dB Q 3.85
Filter 5: ON PK Fc 9680.0 Hz Gain 4.1 dB Q 0.88
Filter 6: ON PK Fc 69.0 Hz Gain 0.4 dB Q 2.19
Filter 7: ON PK Fc 103.0 Hz Gain -0.6 dB Q 2.18
Filter 8: ON PK Fc 335.0 Hz Gain 0.4 dB Q 0.96
Filter 9: ON PK Fc 4202.0 Hz Gain 1.1 dB Q 6.00
Filter 10: ON HSC Fc 10000.0 Hz Gain -2.7 dB Q 0.70
 
Sta ima danas da se pazari do 100e ?
Multimedija i po koja igra, kaci ce se na PC, mob, Lap, samo kezual nista lozenje.
 
Računaj na to da su i slušalice prilično poskupele u poslednje 3 godine, neke i duplo (primer m30x i m40x). Tako da je ovo loše vreme za kupovinu slušalica do 100e u SRB (ako ne računamo Superlux i njihove klonove).
Idealno bi bilo da imaš opciju da ti neko donese Fidelio X2 ili HD 599, mislim na primerke od 80-99$ sa Amazona i sličnih online prodavnica. Jeste da nemaju mikrofon ali su verovatno najbolje casual/gaming sluške za te pare.

Ako malo proširiš budžet, onda su tu ove Beyerdynamic za 14k din: https://www.soundguys.com/beyerdynamic-mmx-150-review-65211/
Posto kazes da ti zvuce prirodno, evo ti za HD650 jedan EQ profil sto bi ljudi danas rekli neutralan. Ja bih rekao sa tanjim basom, ali sta je tu je.
Ako ti ne bude tesko probaj ga i onda mi reci da li ti je sa njim ili bez njega (fabricki) zvuk prirodniji.
Slusaj koj god zanr hoces.

Kod:
Preamp: -4.90 dB
Filter 1: ON LSC Fc 105.0 Hz Gain 6.7 dB Q 0.70
Filter 2: ON PK Fc 61.0 Hz Gain -6.0 dB Q 0.57
Filter 3: ON PK Fc 1200.0 Hz Gain -1.6 dB Q 2.22
Filter 4: ON PK Fc 3054.0 Hz Gain -1.7 dB Q 3.85
Filter 5: ON PK Fc 9680.0 Hz Gain 4.1 dB Q 0.88
Filter 6: ON PK Fc 69.0 Hz Gain 0.4 dB Q 2.19
Filter 7: ON PK Fc 103.0 Hz Gain -0.6 dB Q 2.18
Filter 8: ON PK Fc 335.0 Hz Gain 0.4 dB Q 0.96
Filter 9: ON PK Fc 4202.0 Hz Gain 1.1 dB Q 6.00
Filter 10: ON HSC Fc 10000.0 Hz Gain -2.7 dB Q 0.70
Ma jasno, uvek može bar malo neutralnije i prirodnije, što je i Oluv forsirao sa HD 600 (koje su u startu malo neutralnijeg zvuka od HD 650).
Suština je da HD6(xx) modeli out of the box zvuče fino izbalansirano i prirodno, a ovi sa malo toplijim potpisom (HD 6XX, 650) su idealni za to chill, višesatno preslušavanje, a da pritom nemaju ubijene visoke tonove (moje HD 650 su novija verzija, koja više zvuči kao miks starih HD 650 i HD 600, dakle nisu previše mračnog i toplog zvuka).

Nemam instaliran EqualizerAPO trenutno, a pre 2-3 dana sam ažurirao AIMP i posle toga mi je nestalo 15-ak lajt preseta (za razne slušalice) koje sam godinama pravio i podešavao.
Tako da ni to ne mogu da se nakanim da pravim po sećanju, a tek nemam volje i vremena da od HD 650 pravim neutralniju verziju HD 600 :D Možda nekad probam, kad mi bude dosadno, hvala u svakom slučaju za EQ profil.
 
Poslednja izmena:
Sta ima danas da se pazari do 100e ?
Multimedija i po koja igra, kaci ce se na PC, mob, Lap, samo kezual nista lozenje.
Zatvorene, ako volis lep bas i ako ti odgovara velicina (zvanicno su kao over-ear, u realnosti djene-djene....zavisi od velicine usiju) kezual Beyer DT240.
Cini mi se da sam ih video na KP za 7-8 somica.
 
Poslednja izmena:
Imate li predlog za zamenske sunđere za Sennheiser hd580 precision
Kupio sam ih preko limunda treba da im se zameni kabal i sunđeri su bili za bacanje
Originali su skupi pa bi nešto jeftinije ,preko aliexpresa
Ako neko zna šta je makar pristojno ,trebalo bi da odgovaraju i za modele kao Hd600 ili hd650
 
Neka preporuka za BT slušalice, namena isključivo slušanje audio knjiga napolju?

Kući za muziku imam Sennheiser hd435 i Fidelio L1, napolju koristim klasičbe Edifier P180 bubice, ali kabl zasmeta pošto šetam i psa.

Poželjno nešto što nije potpuno zatvoreno, da mogu da čujem vozila, i da nije in-ear koje ne mogu da svarim(probao silikonske, probao nastavke od pene, prosto nisu za mene). Znači on/over ear ili rajf/preko ušiju.
 
Imate li predlog za zamenske sunđere za Sennheiser hd580 precision
Kupio sam ih preko limunda treba da im se zameni kabal i sunđeri su bili za bacanje
Originali su skupi pa bi nešto jeftinije ,preko aliexpresa
Ako neko zna šta je makar pristojno ,trebalo bi da odgovaraju i za modele kao Hd600 ili hd650


Ovi su dobri.
Zvuce slicno kao original kada su novi i daju im malo stejdza (kapiram jer su deblji pa ti je uvo udaljenije od drajvera).
Deblji su i cvrsci su od originala, tako da ce trajati duze (nece brzo da se spljoste), dzabe su, ali su malo manje udobni (barem dok su novi).

Kinezi od memorijske pene im dosta promene zvuk. Nekome se to svidi, nekome ne.

Od memorijske pene imam ove isto. Mnogo im promene zvuk i seku sundjer sto stoji ispod jastucica.
Udobni su, ali im mnogo promeni zvuk. Meni se ne dopada, tebi mozda legne.

Imam i jedne dekoni, ali oni su cifra. Za njih nema potrebe da ti ostavljam link.
 
Poslednja izmena:
Ti od 3600 iz poslednjeg posta su zamenski mislim.
 
Capture+_2023-12-12-07-47-19.png
Philips SHP-9500 je 57$ + 3$ isporuka na Aliju kroz oficijelni Philips store.
 
Pazario AKG K92 7800din, ostalo mi i za parizer.
Probao sam Beyer DT240 po Bockovoj preporuci ali su skoljke premale i leze na usima sto mrzim. K92 zagrle trecinu glave, zimi ti ni ne treba kapa.
Uzeo sam ih mahom jer sam imao K77 i prilicno mi se svidjao njihov zvuk a i potrajale su.
K92 su dosta umerene, bas ne razvaljuje visoki mi ne bodu kicmenu mozdinu itd. sto mi se svidja. Mjuza fino i detaljno zvuci (posebno glas), filmovi/serije takodje.
Dosta su mi udobne i lagane
Izolacija spolja unutrasnja je dobra u kancu niko ne izvaljuje da kidam Zaklanu Celjad, Kemisa i Wumpscuta.
Kvalitet izrade nista posebno (plastikaner sa metalnim rajfom) ali i pored toga izgledaju nekako lepo... otmeno, ako da si dao neke pare za njih.
Kakav je Austrian Audio brend ? Probao sam 2 neka modela od 100 i fazon 400e i izuvaju iz opanaka, posebno izrada.
 
Austrian Audio se meni nije dopao, taj model od tipa 400e u cenovnom rangu ima opasnu konkurenciju i debelo kaska. Jeftiniji su možda ok za tu cenu.
 
Austrian Audio su osnovali ex-AKG stručnjaci, jer su bili nezadovoljni u šta je Samsung pretvorio AKG. Recimo i da je AKG K52/72/92 serija deo razloga za to nezadovoljstvo :D

Bitno je da ti odgovaraju, kapiram da su na taj neki lud način zabavne za slušanje.

Ovo što ću sada postaviti je čisto iz zezanja, jer se ovakav grafik frekventnog odziva (koji podseća na panoramu Komova ili Durmitora) ne viđa baš svaki dan :D
K92 su dosta umerene, bas ne razvaljuje visoki mi ne bodu kicmenu mozdinu itd.

K92-1024x464.jpg


vGuvR5h.jpg


https://diyaudioheaven.wordpress.com/headphones/measurements/akg/k92/

fr-k92.png
 
Ma jasno sve, nego je čudno kako mnogima te sluške sa totalno ludim odzivom na kraju zvuče dobro izbalansirano, valjda imaju iznivelisan broj rupa i vrhova :D

Npr. jedne od mojih omiljenih in-ear (ATH-CKX9) imaju jako diskutabilan frekventni odziv i grafik koji podseća na Velebit :D Pa i pored toga zvuče sjajno i zabavno.

Bitno je da si ti zadovoljan sa njima 🎧 Da te dobro i dugo služe AKG.
 
Stigle mi juče dt880pro. Dan-dva posle prethodnih postova ovde, sam iscimao kuma da mi naruči u Nemačkoj i donese kad dolazi (nije ih bilo trenutno ovde u ponudi a bila je mala razlikanu ceni).
Ne možete da zamislite moje razočarenje kad sam ih uključio i skontao da desni driver ima neki problem :(.
Sve je za nijansu tiše i kao iz vode na toj strani. Takođe sa eq i malo ekstremnijim vrednostima dodje do pucketanje.
Najgore od svega što mi se zvuk i ovako svideo više nego na 599 i cloud-u...

@hsv.stoned Kakve su dt900 pro x u poređenju sa 880 pro, ako si ih koristio. Možda naručim neke dok se ne reši garancija, a kod nas nije neka razlika u ceni.
 
Bedak baš..

DT 880 sam čuo, ali Edition, poslednji put pre 3-4 godine, na kratko i u poređenju sa DT 770 Pro, od kojih su mi zvučale bolje izbalansirano, i sa mnogo boljim srednjim tonovima. Dok su neke stare Senn prosto oduvale.
E sad, ti imaš DT 880 Pro, koje su napravljene više za studio nego za audiofiliju. Pro imaju jači clamp force i malo jači bas od Edition verzije. Neki lik je odradio detaljno poređenje cele DT 880 serije (čak i sa Black verzijama) ali ne sećam se gde sam video.

Ovako, po sećanju, DT 880 Edition imaju malo veći stejdž, malo slabiji bas, oštrije visoke i malo manje studijski zvuk od DT 900 Pro X, koje ne praštaju mane loše produkcije i loših formata. Mnogi albumi zvuče sjajno sa njima, ali neki i iritirajuće loše. Rekao bih da su DT 880 Edition (a posebno Sennheiser HD 650) sigurniji izbor u tom smislu, da mogu malo da ublaže i ''prefarbaju'' mane loše produkcije. DT 900 Pro X su odlične, i na pragu su nekih flagship kvaliteta, ali nisam siguran da bi ih preporučio (kao jedine slušalice) ''casual'' korisnicima. Meni su super, posebno uz blagu korekciju basa preko EQ, ali ja volim da menjam slušalice čim mi neke dosade, pa često na mesečnom nivou izređam 5-6 modela. Mada se nekad i ulenjim u tom smislu, pa koristim samo jedne duži period.

Samo audio ''hobistima'' bih preporučio DT 900 Pro X, casual korisnicima verovatno ne. A i generalno mislim da je bolje probati ih pre kupovine, na kvalitetnom izvoru i sa dobro poznatim audio fajlovima/pesmama.
 
Ako gledas Beyer, bolje baci pogled na TYGR.
Meni su one najbolje iz cele te linije (ne racunam modele sa tesla drajverima) za vecinu zanrova.
Imaju dobar bas (naglasio sam bas jer ga 880 nema ni za leka), detalji su skroz ok, stejdz je isti/bolji nego na 880, uzvisenje na 9k je najkulturnije od svih beyer-a (i grafik i zvuchno).
Odlicne i za igranje i za musiku i ne treba ti pojacalo.
Mana bi bila kratak kabl (koji ne moze da se menja tek tako).
 
Ne možete da zamislite moje razočarenje kad sam ih uključio i skontao da desni driver ima neki problem
Probaj malo da ga izduvaš
Ima neka fora sa bubicama kada se tako slabije čuje jedna strana da se bubica ,soproštenjem,malo posisa
Meni na slušalicama nije pomoglo stigle mi Moondrop Chu sa tom falinkom probao ali ništa
 
Za onoliku slušalicu, mislim da bi mi trebala saša grej za to sisanje :D

TYGR nisam uzimao u obzir uopšte. Koliko vidim kod nas ih nema u maloprodaji, a posle ovog peha sa dt880, izbegao bih mađare i ostale varijante.

Na kraju nisam mogao da izdržim i naručio sam dt900, u ponedeljak bi trebalo da stignu. Ok su mi 880, čak mi na slabiji bas ne smeta, ali me kopkalo da probam ove...
Videću na kraju koje zadržavam kad se reši reklamacija.

Još jedna stvar, E10k je baš na granici sa dt880, uz neke tiše numere mu je falilo snage i na high gain... Verujem da će sa 900 da bude nešto bolja situacija.
 
Stvarno bedak ali eto, očigledno se i Nemcima to dešava.
Svaki put kada sam kupovao neke slušalice i razmatrao KP kao opciju, uvek bih pomislio da samo Beyerdynamic mogu da naručim a da i ne razmišljam o QC i garanciji.
DT 900 Pro X nisam naručio preko KP jer su samo malo jeftinije nego u domaćoj prodavnici, plus na KP postoji mogućnost da neki preprodavci uvalju B-stock robu sa Thomann-a kao potpuno novu (ne tvrdim da je ovako ali postoji i ta mogućnost).

Inače, DT 900 Pro izrada i materijali su stvarno na veoma visokom nivou, prave ih u Nemačkoj (očekivao sam da su prebacili proizvodnju u neku od okolnih EU zemalja, kao AKG u Slovačku).
Izrađene su od kombinacije metala i plastike, a čak i ti plastični delovi na dodir deluju kao da su od nekog grubog metala, a s ozbirom na tu hrapavu plastiku, deluje da je nemoguće ogrebati ih pri normalnoj upotrebi.
Jastuci su sjajni ali s ozbirom da su studijske, clamp force je sigurno 30% veći od DT 880 Edition, tako da prilično stežu glavu i uši, a i headband je masivan tako nisu veoma udobne. Vidim na netu pišu da tek posle nekoliko nedelja ili čak meseci upotrebe postaju udobnije.

TYGR su bazirane na DT 990, i prilagođene za gaming. Po grafiku su jednim delom slične Fostex TR-90 modelu, ali imaju više treble peak-ova, što može da bude zamorno. Fostex gotivim jer imaju topao zvuk i jak bas (tačnije mid-high bass brdo) ali su posle toga prilično smirene i bez ekstremnih treble peak-ova. TYGR su verovatno odlične kao casual sluške, posebno za gaming, ali ako ti se svideo DT 880 tjuning (koji je svakako bolji i univerzalniji) onda moguće da bi ti TYGR vremenom smetale, ili da bi te smorio taj zvuk.
Bolje je napraviti 2 EQ profila (1 sa pojačanim basom, i 1 sa malo pojačanim basom i malo utišanim visokim) nego stalno slušati samo nahajpovan TYGR zvuk. To pišem jer i mene nekad smori TR-90, pa pređem slušalice koje su umerenije u bas rasponu.

Tek sad vidim da si naručio DT 900 Pro X, uz EQ mislim da će biti dobar izbor, ali nemoj da se iznenadiš kada čuješ koliko neke pesme ili albumi zvuče očajno :D Tako je sa svim iole dobrim studijskim slušalicama ali ove Beyedynamic baš ne praštaju.
E10k sigurno može fino da ih potera, jer su ovi novi drajveri toliko efikasni da je K5 Pro čak i u low gain modu overkill za njih. Verovatno jedne od najmanje zahtevnih Beyerdynamic slušalica ikada, čak mogu i lako da se unište ako se ne pazi:
https://diyaudioheaven.wordpress.com/headphones/measurements/brands-a-i/dt-900-pro-x/
One thing that one has to take in mind in a studio. The driver is easily blown up due to its low power rating. Accidentally increasing the volume while it is lying around can kill this headphone.
Koliko videh po netu, ti novi Stellar.45 drajveri su jednostavno takvi, i ove slušalice Beyerdynamic neće ni praviti u 250/600Ω verzijama.

dt900x-vs-dt880-ed.png
 
Poslednja izmena:
Direktno sa beyer sajta, 150e.

Sad gledam ponovo cene na sajtu, ja sam mu 99% poslao link b-stock varijante. Pogledaću kad budem bio kod kuće.
 
Nazad
Vrh Dno