Šta je novo?

Najbolja RAID0 kombinacija ?!

WoX89

Slavan
Učlanjen(a)
17.12.2007
Poruke
17
Poena
304
poz svima, potrebna mi je mala pomoc [savet]. Naime, klasicni problem nedostatka prostora na HDDu je uhvatio i mene tj moj "stari" samsung 750GB je 90% popunjen. Pa sam hteo da dokupim jos jedan HDD. A takodje imam zelju i zbog brzine da kupim SSD ali posto su oni skupi, malog kapaciteta i ne neke nedostizne brzine mislio sam da "ubijem 2 muve 1 udarcem" tj kupim 2x1TB HDD u RAID 0 ih postavim i dobijem brzinu SSDa i kapacitet HDDa po pristupacnoj ceni.

I sada se "troumim" izmedju:
1. "Samsung F3 1TB 32MB" koji je najjeftiniji i najhvaljeniji, [oko 7000]
2. "WD Caviar Black 1TB 7k 64MB" koji ima kao veci bafer i vecu cenu [oko 8500]
3. "WD 1TB SATAIII WD1002FAEX" koji je SATA3 [jel to kompatibilno sa SATA2?!]i takodje 64MB kesha ali po znatno vecoj ceni... [oko 9500]

i sad sta izabrati ?! 1. najjeftinije i provereno 2.malo skuplje i za mene ne toliko poznato 3.WD RAID3 znatno skuplje kao "ulaganje u buducnost" ili mozda nesto 4.

HVALA U NAPRED !! :type:
 
Odziv sistema i brzinu dobrog SSD diska nikada nećeš dobiti sa RAID-om mehničkih diskova. Jedino što dobijaš je ogromna brzina sekvencijalnog čitanja i upisa. Ja imam dva F3 Samsunga 500GB u RAID-u 0 i brzine čitanja dohvataju do 250 MB u sec, ali samo u nekim situacijama.
 
@WoX89
Sto se tice tvog konkretnog pitanja, ja bih ti licno preporucio varijantu pod jedan, ali kao sto Sharpshooter napisa - performanse SSD-a su u vecini slucajeva nedostizne za obicne diksove...
 
Pa ja planiram da pazarim neki "dobar" SSD tokom ove godine, tako da ću posle toga imati sledeći raspored diskova:

1) Neki SSD (i 32GB dosta) za Win7 i svakodnevne programe
2) 2 x Samsung F3 500 GB u RAID 0 (1TB prostora) za igre i instalacije istih
3) WD 640GB AAKS za skidanje sa neta i store filmova

E sad većina bi pitala zašto tako mali SSD? Zašto ne i igre na SSD? Poenta je u tome da sto se igara tiče za njih je potreban što veća brzina sekvencijalnog čitanja (učitavanje nivoa i sl.) tako da 2 mehanička HDD-a u RAID-u 0 završavaju posao.

Po meni je ovakav raspored za sada najbolje rešenje. Za cenu ovakve kombinacije diskova možeš da kupiš samo jedan SSD od 256 GB što ja jako malo prostora.
 
Planiranje rasporeda ti je sasvim ok, i ja bih slicno uradio (tj. vec jesam djelomicno :D ), jedino racunaj da ce ti ucitavanje igara i dalje biti sporije na RAID0 u odnosu na SSD (neka me ispravi neko ako grijesim), ali naravno, i dalje ce sve to raditi fino...
 
Pa da, ako se gleda samo sekvencijalno citanje... Ali u praksi, mislim da bi se SSD ipak bolje ponasao (bas u igrama)!
Takodje, ne moze bas vecina SSD-a dostici 250 MB/s, bar ne kako trenutno stvari stoje, ali bez obzira na to superiorniji su u radu sa malim fajlovima (u odnosu na bilo koju kombinaciju "obicnih" hard diskova), i to je znacajna prednost.
 
k'o sto rekoh moj problem je na prvom mestu nedostatak prostora.. a tek onda brzina koja vise spada u "bespotrebno izivljavanje"... jer te milisekunde u prednosti su bas to.. mislim da sam bas na bench sajtu citao kako RAID0 u nekim situacijama moze da bude i brzi od SSD, sto znaci da oni danas nisu "nedostizni"... a takodje sam procitao da ce za godinu - dve biti drasticno veceg kapaciteta i drasticno vece brzine po drasticno nizoj ceni... pa mi je sada besmisleno da dajem ogromne pare za neki prcmoljak od 32GB samo da bi mi se sistem digao za 20 umesto 45 sekundi[besmisleno]... ako ima neko ko zna sta je najpametnije od moje 4 opcije neka javi... tema vazi jos 10-15 dana ;)
 
^Bez uvrede, ali ne znas o cemu pricas. Jeste to nova tehnologija, bice veci kapaciteti za godinu-dve, ali - definisi drasticno. Drasticno ne, mozda duplo u odnosu na sadasnju situaciju. Raid moze biti brzi u par situacija, ali ssd u obicnom radu daje bolje performanse. Nije tu bitna brzina ulaska u win, its sooooo much more than that ;) imas dosta o tome
 
Kao sto fingon82 rece, nije to sve u podizanju sistema - jednostavno trebas to osjetiti u realnom, svakodnevnom radu (ako vec nisi), pa vjerujem da bi tada tvoja konstatacija na ovu temu bila znacajno drugacija...
Sto se RAID-a tice, nije to losa stvar, daleko od toga, ali budi spreman na to da ces se mnogo iscimati sa istim, kad tad (sve ti pricam iz iskustva, probao sam te varijante).

Tema je otisla malo offtopic sa pricom o SSD-ima, ali sto se tice tvog pocetnog pitanja, ja sam ti vec dao svoje misljenje u svom prvom postu u ovoj temi... E sad, vidjeces sta ce ti drugi savjetovati, pa odluci.

Pozz
 
A manje od minut da se skrsi :D

Elem, SSD i RAID nisu bas za poredjenje. Ako ti je kapacitet primaran kao sto kazes - stavi RAID i vozi. Bice vise nego OK. Samo vodi racuna koliki stripe stavljas.
 
Ma da podesiš RAID treba ti ne više od 10-15 min, tako da ni to nije cimanje.

Nisam mislio podesavanje, vec kasnije posledice... Evo konkretan primjer: kod mene je RAID na Gigabyte-ovom kontroleru, i prije dva dana sam kupio novu plocu (GB takodje, ali ima samo Intelov RAID - ICH10R)... Sad se mucim sa 1GB podataka, kako ih sacuvati, pa da ukinem ovaj RAID i opet napravim niz na Intelovom. A da ne pricam o problematici "iskakanja" hardova iz RAID-a (i to sam cak dozivio, iako sam vrlo kratko u ovoj problematici).
Naravno, stvari sa kompatibilnoscu nizova malo bolje stoje sa ovim Intelovim RAID-om, a najbolja varijanta, sto se toga tice, je dodatna PCI ili PCIe kartica sa podrskom za hardverski RAID (lako se prebaci u novi racunar pri upgrade-u), ali to je vec nova prica za sebe koja iziskuje neke nove, mozda i ozbiljnije probleme... Vise o tome se moze procitati u sekciji o Hard diskovima u nekim temam, gdje ima korisnih postova od nekih poznavaoca ove tematike!

Kakogod, poenta price je, ok je RAID (i sam ga koristim), ali uvijek budi spreman na neka cimanja...
 
...mislim, znam da ako crkne jedan gubis sve podatke, nego ovako u obicnom radu jel dolazi do bagovanja, gubljenja podataka i sl ?!

Ne dolazi do te vrste bug-ovanja, ako mislis u toku samog rada... Jedino sto moze da se desi jesu "totalne" havarije:
- crkne ploca (kartica), ukoliko ne nadjes drugu sa kompatibilnim RAID-om, odose podaci;
- iskoci disk iz RAID-a, ne uspijes da ga vratis, odose podaci;
- crkne disk, odose podaci (za RAID0).

Sve ovo nije cesta pojava, ali postoji realna vjerovatnoca (pogotovo za pravi hardverski RAID, bar sto se tice "iskakanja" diska iz RAID-a - nisam ja licno iskusio, hvala Bogu, ali prenosim iskustva nekih iskusnih ljudi)!
 
Ljudi.. SSD je QL kad je jedini disk i onda se manje greje, nema buke, i lepo radi. Ali kad vec imate druge diskove u masini, prve dve stavke ne znace nista.
Po pitanju performansi, nema potrebe za prosecnog korisnika ista vise od VelociRaptora pa cak ni toliko.

Ovo pricam iz iskustva nekoga ko nije imao obicne diskove skoro 10 godina (sem za externi storage). Raptor->SAS 15K->SSD. Iskreno, sem sto je sve primetno tise i mnogo se lakse hladi (za 8 diskova vec ima razlike), ne vidim razlike.
Sa SAS 15K diskovima sam mogao da radim isto sto i sada sa SSD-ovima a imam 8 komada vrhunskih SSD-ova. (da, ako se vise stvari rade sa istog diska, bolji je SSD - ali sa 8 diskova, to se kod mene ne desava ;) a i realno, koliko prosecnih korisnika radi vise stvari odjednom?)
(tacno da SAS 15K nisu isto sto i obicni SATA diskovi ili VRaptor, ali nisu neke razlike - sta vise, mozda su i u koristi VR-a, za prosecnog korisnika).

Poenta: nema potrebe za SSD-om.
 
Nazad
Vrh Dno