Šta je novo?

Muzicka produkcija

Otvorio sam posebnu temu, ali možda je bolje ovde da se uključim. Nisam tako mlad, ali sam ipak iz hobija krenuo sa muzikom. Trenutno koristim free program LMMS. Zadovoljava potrebe.
Batali LMMS. Instaliraj Fruity Loops, Cubase, Ableton, ili bilo koji popularan DAW program.

Međutim, za mnogo stvari mi treba MIDI keyboard, koju moram da kupim. Kako se to snima pojma nemam.
Veoma je jednostavno. Ako kupis na primer M-Audio USB midi kontroler, cim ga zabodes u port, on se u Windows-u pojavljuje kao dodatni uredjaj. Cim pokrenes Cubase recimo, napravis novi MIDI track, i sa leve strane u sekvenceru kao input odaberes MIDI controler. Na taj isti MIDI kanal dodeli neki VST instrument ili sampler, i to je to. Cim udaris po dirkama, cuces zvuk sa uredjaja koji je dodeljen na kanal. Cim ukljucis snimanje, sve sto sviras na MIDI klavijaturi se autmatski crta na piano roll-u i to je to.

Sad ću pokušati sa Cubase 5. Trenutno sam na laptopu i znam da mi FL Studio, mnogo pucketao, nikako nisam uspeo da podesim. Jednostavno je prezahtevan. Pored svirke, imam nameru da ubacim glas.
Puckanje se javlja kada je CPU preslab. Treba koristiti ASIO drajver i povecati buffer na 512 ili cak 1024 samplova, ali onda se povecava latencija koja otezava sviranje na klavijaturi.
Generalno, ne bih išao mnogo na elektroniku, više bih voleo da simuliram neke realne instrumente, posebno gitaru i bubnjeve, par akorda i nota, i onda na loop i slično. Jel imate neki savet? Memoriju imam 4gb, mogu da je proširim na 8. Ali dzaba kad je procesor iz 2016.
Nema tu mnogo pomoci za procesor iz 2016 godine. 4-5 instanci nekog iole ozbiljnijeg VST-a ili Samplera će baciti taj CPU na kolena. 4GB je jako malo za neki ozbiljan rad. Danas je čak i 8GB malo. Mada opet, sve zavisi da li si sample ili synth heavy. CPU mozes osloboditi tako sto ces MIDI track izrenderovati u audio track, ali onda imas problema sa memorijom. Jako je tesko raditi na slaboj masini, pogotovo kada postoji eksterni MIDI uređaj.

Pomoć? Podrška?
Nema pomoći. Mora jača mašina sa barem duplo više memorije. Nikada nije kasno da se radi muzika, pogotovo ako postoji volja za učenjem pod stare dane i ako se ima vremena. Ali to je skup hobi, jer zahteva poprilično jak hardware da bi se dobili iole neki ozbiljni rezultati. Mašina koju trenutno imaš može da se koristi za neko sprdanje i ubijanje vremena. Ili da se patiš sa samplovima, i eksportovanjem, ali to onda ubija workflow i želju za radom. A kod muzičke produkcije uvek treba tražiti što brži i lakši put od ideje do realizacije. Umesto da razmišljaš kakvu melodiju da odsviraš i šta da dodaš da bi muziku učinio boljom, ti gledaš CPU i MEM usage meter i moliš boga da ne ode u crveno i da ne krene da pucka. To je mučenje.
 
Hvala @alex303 na odgovoru. Izgleda da ću kupiti jači desktop. Opet su jeftiniji od laptopova a da su u tom rangu.
 
Ok, da probamo:
Imam Line 6 gitarsko pojacalo sa usb izlazom. Uz njega dobio Cubase LE. Znam, uzas kombinacija sa Cu i Win 10 i asio drajverima koji imaju latenciju. Ubacio onaj custom asio koji je dosta bolji.
Sta i kako da bih ubacio drums?
Malo kasniji odgovor ... ali mozda nikad nije kasno.

Elem ... tako ... smislim nesto na gitari sviram neko vreme i posle zaboravim, trajalo to mnogo godina dok nisam dosao na ideju da bi mozda mogao i da snimim cisto zarad licnog zadovoljstva :)
Sednem jedan dan - a bogami i dva tri je bilo, pogledam tutorujale po yt i prvo mi je delovalo prilicno komplikovano al' reko' daj da probam lako cu odustati ...
Skinem Reaper (DAW) EzDrummer za nakucavanje bubnja, gomilu vst-ova/implulsa za farbanje gitara i tako krenem,
Od toga ima 10+ godina, ni dan danas nisam mnogo evoluirao jer me cisto mrzi da se bavim mixom i masteringom (to je za mene veliki gubitak vremena a i nemam ga toliko), ono sto je najbitnije snimim po neku pesmicu za svoju dusu, trenutno koristim drljavu Scarlett 3rd gen, monitore nikad nisam kupio a imao toliko puta u planu.
Ako nekog bas interesuje qr kod link ka sound claud-u u principu i ne dajem, nije mi to poenta ... poenta je ako ti bude trebala neka pomoc oko nakucavanja bubnja ...
 
De kasno... Imamo mi vremena... :)
I ja sam kao i ti, sada tu da se bacam u neka teska snimanja mi ne pada na pamet, to je sve cisto za svoju dusu pa makar da lici na nesto ako se vec snima...
Uspeo sam da ubacim bubnjeve nekako, ni sam ne znam kako ali radi.
Kao sto kazes, nije to toliko komplikovano koliko iziskuje vremena koje radije potrosim na druge stvari.
Postavi link ka pesmicama, sta fali da poslusamo...
 
Da se upišem i ja.. Gitarista, vokal, bass. Trenutno renoviram sobu i sve mi je od opreme razbucano. Dok sam menjao parket, shvatio sam kako teeba da menjam i ovo i ono i između ostalog kompjuter, a i neku M-Audio midi klavijaturu, pa možda i monitor, tastaturu, miša..penjalicu za mačku.. Dakle manje više sve. Sada istražujem šta i kako od konfiguracije da spakujem u malo kućište, a da ne pređe 600..700..(okej 800-850 evra). I posle da se nadam da ću sa starog kompa da uspem da prebacim u novi 19 tona pluginova, deset hiljade vst-jeva i svih preko potrebnih i s teškom mukom skinutih daw-ova, librariesa virtuelnih pojačala kabineta i ko zna čega sve što stoji raspakovano po folderima na 4 harda (bez i najmanje ideje gde se nalaze instalacioni folderi i da li ih uopšte šte ima) Jesam li pomenuo da tražim i neku bolju klavijaturu sa 88 otežanih dirki, jer moj muzički genije ne može da ode s ovog sveta a da ne nauči Moonlight Sonatu.. Ovo pominjem jerbo bih radije dao neku paru više za bolju klavijaturu a uštedeo na npr nekom crevetu iz nove konfiguracije o kom ionako ne znam ništa. Treba mi nov pc koji će lepo da vozi softver, koji mogu da tu i tamo pojačam isl, pa računam nisam gejmer valjda ću naći nešto. Što se muzike tiče, old school, ništa "bitovi" hip hopovi isl. Gitara, mikrofoni, glas, audio interface, malo peglanje u reaper ili Cubase, tu i tamo neke violine, bubanj ili neki od vst-jeva, efekata, reverb, kompresor, vamte namte, render, wav, mp3 i to je to. Ok, i stari komp radi, ali je već menjano napajanje, počeo da se smrzava, znači..ćavela. Šta još.. Volim Kontakt i te neke libraries, ali ih sve teže i sporije učitava. Od ostalog.. Pešes gitara, tri pojačalceta, par mikrofona, pedale procesori isl, sve u svemu kad završim sobu krećem u obnavljanje opreme, jurim i neku 000 akustaru, nešto ću i prodati i eto..
 
Okači da čujemo nešto. Većina vas ovde piše, ali malo ko nešto kači.
 
Danas ili najverovatnije sutra, mi stize mikrofon 'Yenkee Microfon YMC 1030' - kažu da je u toj klasi zaista moćan. Ne košta 300 evra, ali je ipak studijski, ako se uzme u obzir da mora da se malo kompjuterski ukloni šum, malo kompresije i to je to. Pa ću da vidim... moram detaljno da ga isprobam.

E sad kad sam već tu, on ima 3,5mm priključak. Ja na laptopu imam ulaz za slušalice, kažu da može i mikrofon tu da se udene, ali da se promeni postavka u podešavanjima. A dobijam valjda i neki spliter. Javim, kad stigne.
 
Danas ili najverovatnije sutra, mi stize mikrofon 'Yenkee Microfon YMC 1030' - kažu da je u toj klasi zaista moćan. Ne košta 300 evra, ali je ipak studijski, ako se uzme u obzir da mora da se malo kompjuterski ukloni šum, malo kompresije i to je to. Pa ću da vidim... moram detaljno da ga isprobam.

E sad kad sam već tu, on ima 3,5mm priključak. Ja na laptopu imam ulaz za slušalice, kažu da može i mikrofon tu da se udene, ali da se promeni postavka u podešavanjima. A dobijam valjda i neki spliter. Javim, kad stigne.
Vidi da li mu treba fantom
 
Кажу да не треба. Иде директно у комп, јер је каридиодни. Појма немам шта је то. Али га по јутјубу хвале. Немам сад линк, али упоређивали су овај и неки од 280 евра, скоро да нема разлике. Можда само аудиофили могу да чују разлику, ја је не чујем.
 
Кажу да не треба. Иде директно у комп, јер је каридиодни. Појма немам шта је то. Али га по јутјубу хвале. Немам сад линк, али упоређивали су овај и неки од 280 евра, скоро да нема разлике. Можда само аудиофили могу да чују разлику, ја је не чујем.
Kardioidni, znači da hvata zvuk ne samo direktno, već i malo šire okolo "u obliku srca", što znači da može da pokupi i recimo zvuk pc ventilatora, ili tastature dok kucaš isl..ne znam za šta ti treba, ali svi mikovi sa većom dijafragmom manje više rade na taj fazon
 
Ok. Ali u odnosu na BM 800 kome treba fantom, za ovaj kažu da je dovoljno napajanje iz 3,5 mm utičnice, neka 3 volta šta ja znam. Dok za BM 800 ide 48 volti. Videću. Nadam se da me nisu zeznuli.

 
Pozdrav, ekipa!
Malo smo bili vredni, pa samo uradili još jedan drum cover. Mislim da je ovo moj najambiciozniji pokušaj do sada. U pitanju je jedna od mojih omiljenih synthwave tema, te sam pre izvesnog vremena kontaktirao autorku i izložio joj ideju, odnosno zatražio dozvolu da objavim cover, kada bude gotov i ukoliko ona smatra da je dovoljno dobar. Pa, pošto mi je stiglo pozitivno mišljenje od nje, evo ga :)

 
Pozdrav, ekipa!
Malo smo bili vredni, pa samo uradili još jedan drum cover. Mislim da je ovo moj najambiciozniji pokušaj do sada. U pitanju je jedna od mojih omiljenih synthwave tema, te sam pre izvesnog vremena kontaktirao autorku i izložio joj ideju, odnosno zatražio dozvolu da objavim cover, kada bude gotov i ukoliko ona smatra da je dovoljno dobar. Pa, pošto mi je stiglo pozitivno mišljenje od nje, evo ga :)



Odlično je. Te sitne greške ne treba uklanjati. To daje poseban "humanize" šmek.
 
Odlično je. Te sitne greške ne treba uklanjati. To daje poseban "humanize" šmek.
Da, to je bila ideja na prvom mestu. Pokušati da se "iznese" 100% uživo ono što zapravo nije zamišljeno da se izvodi uživo - bar ne "analogno" :) Pa makar i sa greškama.
Btw, nešto se prisećam iz nekih od starijih postova da si ti imao neki synthwave projekat (ili bar ideju za isti). Jesi li šta odmakao u toj nameri...?
 
Mislim da je @wladymeer čovek na kojeg si mislio. On aktivno radi synthwave ako se dobro sećam. Moja produkcija je on hold dok mi studio ne bude bio završen, a onda ću se oprobati u synthwave pravcu.
 
Da, znam za Vladu :) nego sam se prisetio da si i ti nešto slično pomenuo, a na tvom SoundCloud kanalu nema synthwavea, pa otuda pitanje...
 
Pozdrav svima!
Aj malo da protresem paučinu sa teme :)
Pre par dana mi je izašao debi singl, pa da podelim, možda nekome bude zanimljivo.
Imao sam par prijatelja koji su mi pomogli (gitara i vokal), a muzika, tekst sintevi i programiranje, kao i dobar deo aranžmana su "iz moje kuhinje".
Žanr bih najlakše opisao kao vokalni synthwave :)
Dostupno je na svim najvećim platformama, u Youtube opisu je i multilink, ako neko poželi da čuje na Spotifaju, Bandcampu, itd.
Javite utiske :) Hvala!
 
Necemo brisati i tretirati kao reklamu ako makar povrsno opises sta si koristio i radio
 
Nema potrebe, slobodno možete obrisati. Nije ovo nikakva reklama, sve je rađeno iz čistog entuzijazma, sa punom svešću o tome da ovo niko neće kupiti. Napravio sam čak i uvod gore, gde sam opisao šta sam radio i kakvu pomoć sam imao. Iskreno, ovakav odgovor nisam očekivao. Izvinjavam se ako sam povredio neko pravilo foruma i molim vas da moj post obrišete. Hvala.
 
Evo sad sam poslušao na monitorima (PSI). Baš lepo je ovo sve spakovano, zvuči onako silky smooth štobsereklo. Jedino što vidim da si na -12LUFS-a što je malo tiho za današnje standarde, al' ne i za jućub:) Baci neki info šta si sve koristio
 
@kVu Hvala na odvojenom vremenu :) Cela ideja, odnosno demo, razrađena je i spakovana u Cockos Reaper DAW-u. Gitare i vokal su, za demo, takođe snimljeni u stanu, na Roland Edirol UA-25 kartici. Kao kontroler koristim Behriger UMX 61. Trekovi sa sintovima i svime što je isprogramirano su exportovani i poslati u studio, gde smo ponovo snimili gitare i vokale. Proces je potrajao malo duže, jer moji sjajni ljudi, koji su mi maksimalno pomogli u ovome, muzički nisu iz tog miljea i malo smo više lutali, dok nismo otprilike potrefili šta treba. Kad tome pridodam činjenicu da ni ja baš nemam neko iskustvo u studijskom radu - namučio sam ih dosta 😅 U finalnom miksu mislim da smo izašli na nekih 70 kanala - samo vokali su na nekih 20-tak.
Eto, nadam se da sam malo približio i da nisam ugnjavio :)
 
  • Like
Reagovanja: kVu
Nema potrebe, slobodno možete obrisati. Nije ovo nikakva reklama, sve je rađeno iz čistog entuzijazma, sa punom svešću o tome da ovo niko neće kupiti. Napravio sam čak i uvod gore, gde sam opisao šta sam radio i kakvu pomoć sam imao. Iskreno, ovakav odgovor nisam očekivao. Izvinjavam se ako sam povredio neko pravilo foruma i molim vas da moj post obrišete. Hvala.
Definitivno moram praktikovati smajlije, ovako me ljudi shvataju ozbiljno...
Da smeta, da krsis pravilo, bla bla nista ne bi bilo pisano vec samo obrisano.
Cela tema puna linkova, eto bas tvoj smeta... 😀
Da preformulisem:
Odlicno je, pomozi ostalim clanovima sa malo vise tehnickih detalja da i oni dodju do izrazaja, kao sto si opisao u zadnjem postu.
Valjda je sada jasnije ..
 
@DukeLander Da, smajliji ne bi bili naodmet :) Ja sam malo stariji, 50 godina napunio u maju, pa možda sve preozbiljno shvatam. Razumemo se sad, hvala na tvom vremenu i na tvojoj sugestiji :) Samo želim da doprem do ljudi i da nekome možda ulepšam tih par minuta - to je iskreno neki maksimum koji očekujem od ovoga.
 
Mislim da je vecina ucesnika u ovj temi blizu tvojih godina :)
Forum je tu da se opustis i naucis nesto, necemo bas za sve da streljamo ljude :)
 
Evo sad sam poslušao na monitorima (PSI). Baš lepo je ovo sve spakovano, zvuči onako silky smooth štobsereklo. Jedino što vidim da si na -12LUFS-a što je malo tiho za današnje standarde, al' ne i za jućub:) Baci neki info šta si sve koristio

Bas smo danas kolega @DukeLander i ja komentarisali kako su danas pesme toliko nakompresovane i naduvane jacinom skoro do linije pucanja pa u tu svrhu pitanje koje su uopste preporucene vrednosti Lufs-a?
Ne bavim se masteringom nego me cisto zanima u svrhu edukacije?
 
Poslednja izmena od urednika:
koliko možeš da ga napneš:) jednostavno glasnije je "bolje" i 99% ljudi glasnije interpretira kao bolje i kad nije. tim trikovima se služe i prodavci audio plaginova, kad ti samo po učitavanju udari gain +1db pa ti pomisliš auf odmah se čuje da nešto radi hah

elem da se vratim na pitanje. negde oko -8lufs integrated je dovoljno i sa tim su klijenti zadovoljni (to je kao neka prosečna vrednost kroz celu pesmu). ali i za to se mora koristiti kompresor, kliper i limiter da bi izvukao, a da valja.

p.s. trenutni šampion u glasnoći mislim da je chase& status - baddadan. ide skoro do -3lufs ako se dobro sećam. nenormalno, ali i zvuči dobro. nije skršeno u distorziji. od svake pesme zvuči duplo glasnije.

A da bi videli koliko je vrednost u originalu sa jućuba, idite na status for nerds, pa pogledajte audio za koliko je smanjen i dobićete pravu vrednost. Njihov standard je -14. znači ako je pesma smanjena za -6 to znači da je prosečna lufs integrated vrednost original audio trake -8lufs integrated.

Ja bih iskreno voleo da su standardi malo normalniji i da se radi tiše, ali niko neće da radi sa tobom ako je onaj tamo neki drugi glasniji od tebe. Filmsku industriju ne računam. Tu nema odstupanja i tu je sve kako treba:)
 
Nazad
Vrh Dno