Šta je novo?

MTS optika za fizicka lica

Koliko znam, stavljaju samo 1 ONT i 1 ruter, a ti posle razvlači sa LAN kablovima, svičevima, dodatnim ruterima itd.
 
mislim da ce ti oni sve povezati lan kablovima. najbolje da ont odnosno wifi ruter stavis na sprat, na neko mesto "u sredini" da bi wifi dobacio i u prizemlje i u potkrovlje a televizore i racunare povezujes lan kablovima. obzirom da planiras iptv da prikljucis na 4 televizora, to im napomeni pre nego sto dodju, da ponesu svich.
 
Hmmmm, kuce mogu biti specificne, za stanove znam da u BG sve oni razvuku ALI znaju i da ne ponesu sve uredjaje (stb fali, nemaju svič, fali LAN kabla...) tako da budes spreman na svasta i da ne potpisujes nista dok se ne uradi kako treba, pusti u rad i proveri da li sve radi sto oni montiraju.
Kako god CAT 5e kabl je sasvim dovoljan za 400/160 brzinu a verovatno i za 1000Mbps.
Zovi ti njih, pa im pisi i onda otidji do poslovnice (sve troje) i cuj kako ce kucu povezati, da li moze 4 tv, hoce li sve kablove razvuci oni, buše li plocu (ili ce se voditi stepenistem i sl otvorima instalacija po kuci...
 
Meni bi najvise odgovarala box prica, ali bez fixnog tel. Presao sam na nj sa SBB-a, zbog optike ali i zbog tada /pre god dana/ dodatnih 100 gb neta za mob, koga prilicno potrosim svaki mesec.
 
Da li je neko povezivao višespratnu kuću sa optikom?

Konačno su se smilovali i doveli optiku do kuće, pa me sada zanima šta da očekujem prilikom povezivanja, jer su mi radnici koji su postavljali kablove na bandere rekli da je počelo prijavljivanje za optiku.

E sad, kuća ima prizemlje(2 TV-a+komp), sprat(TV) i potkrovlje(TV+komp) i sve tri etaže, odnosno uređaje treba povezati.
Da li povezivanje rade njihovi monteri i da li se to plaća ili oni spoje samo jednu etažu, a ostalo je na meni?
Mislim da su ti Pajica123 i Zeha dali korisne savete. Isto tako mislim da bi trebalo sam da uradis mrezu u kuci a ne da cekas na njih. Vidi kako je ti je najlakse ali i najsmislenije. Da li je zaista potrebno busiti dve plafonske betonske ploce [sto ni malo nije jednostavno], ili prosto kablove sprovesti nekako do gore?

Usput, tacno je da su CAT 5e kablovi dovolji ali nisu 'future proof'. Ako cena nije drasticno veca, a mislim da nije, uzmi CAT 7 kablove. Najbolje ti je da odvuces posebno LAN kabal za svaki uredjaj na sprat i u potkrovlje. Pripremis sve i onda im samo kazes gde da dovedu ONT i postave ruter.
 
Meni bi najvise odgovarala box prica, ali bez fixnog tel. Presao sam na nj sa SBB-a, zbog optike ali i zbog tada /pre god dana/ dodatnih 100 gb neta za mob, koga prilicno potrosim svaki mesec.
J*** ga, da si malo sacekao sada bi dobio 200 GB mesecno, mozda bi te to zakrpilo. :LOL:
 
Prale, misli i na lan kabl od ont i sviča do nekog rutera, ripitera, extendera ili kako god mislis razvuci wifi mrezu za 3 etaze, cak ako treba i da bude po jedan lan kabl viska jer ne znas da li ce i kad zatrebati...
 
Neko je unazad pitao kako da istovremo ima i IPTV i net u jednom kablu. Ja sam to ovako resio na oba kraja, jedan ide u STB a drugi u Android box, s tim sto je ovako limit za net 100mb/s. Ali za Android Box sasvim dovoljno.
 

Prilozi

  • econ.gif
    econ.gif
    18.2 KB · Pregleda: 90
  • IMG_20210217_203119.jpg
    IMG_20210217_203119.jpg
    168.5 KB · Pregleda: 84
Prale, misli i na lan kabl od ont i sviča do nekog rutera, ripitera, extendera ili kako god mislis razvuci wifi mrezu za 3 etaze, cak ako treba i da bude po jedan lan kabl viska jer ne znas da li ce i kad zatrebati...
ONT? Nekakav ormarić? Šta?
Vaj Faj treba da bude u prizemlju i potkrovlju. Ne može na sprat, a ni nema potrebe za njim na spratu.

Znači, treba da računam ruter i dva box uređaja za prizemlje, jedan box za sprat i ruter i box za potkrovlje?

Ili negde grešim?
 
ONT (Huawei HG8235Q2) je opticki modem i ruter u jednom, uredjaj u koji se prikljucuje opticki kabl (produzni), koji se dovodi iz ZOK (zidni opticki konektor, kutija na zidu u koju spolja dolazi opticko vlakno).
Iz tog ONT ti idu svi signali. Za ONT se kaci telefon u konektor za telefon. Sam ONT Huawei Q2 (Huawei HG8235Q2) kod mene ima dobar wifi i izbacio sam veoma dobar ASUS ruter koji sam koristio pre kod SN. Verujem da ce npr. prizemlje biti dobro pokriveno signalom, pogotovo ako nadjes dobro mesto za ZOK i ONT (da su blizu, na 1-1,5m). Od ONT se vode LAN kablovi ka televizorima i ruterima. ONT Q2 ima 2 LAN konetora za tv i 2 za net. Moze da se prekonfigurise da bude 1 za tv i 3 za net ALI NE ZNAM da li to mogu-umiju majstori monteri ili mora strucna tehnicka podrska. Kako god za sprat ce MORATI ici 1 LAN kabl za net i 1 za tv. Prizemlje ces verovatno moci pokriti sa wifi signalom iz ONT. Posto imas 4 tv morace se 3 tv uredjaja povazati preko SVIČ-a. MORAŠ TRAŽITI svič i naglasiti da će trebati jer to najčešće ne nose sa sobom majstori. Ono sto ne znam da li mts dozvoljava vise od 3 televizora (nije mi trebalo i nisam se uopste interesovao za to). Znam da mogu 3 sigurno ALI NE ZNAM da li dozvoljavaju 4 tv. AKO dozvoljavaju MORAĆEŠ doplatiti 4. stb za tv (stb je "ona" iris kutija za gledanje tv sve sa daljinskim).
Proveri, trazi da ponesu svič i pitaj da li oni daju dodatni ruter, ako ne daju kupi sebi neki dobar ruter za WIFI.
 
Poslednja izmena:
Ma zaboravim, pa se asociram na prvo sto mi padne na pamet... z-zid, z- sta bi jos moglo biti...:)
ZOK=završna optička kutija

Al' ostalo je sve tacno, je' tako?
Manje bitno dal je zidna il je zavrsna.

završna, završna, završna... :)
 
posle 50 dana su najzad dosli i instalirali mi dodatni STB
sad imam 2 stb i oni su prikljuceni u LAN 2 i LAN3
posto skoro dva meseca nisu dolazili da mi prikljuce doatNi stb, ja sam na buvljaku kupio jedan koji za cuDo radi
moje je pitanje kako da sam instaliram taj treci STB
modem je opticki Huawei HG8235Q2
a sva tri STB su Q11
 
radi ti i taj treći koji si kupio na buvljaku? kupi swich pa ga prikljuci na lan2 ili lan3
 
radi ti i taj treći koji si kupio na buvljaku? kupi swich pa ga prikljuci na lan2 ili lan3
radi, ume po malo da zastuca, jednom u dva dana mora da se iskuljuci pa ukljuci
kada sam ga prikljucio odradio je update i sve ostalo i sad je Iris

znaci kupujem standardni mrezni switch
 
Obični svič, da
 
posle 50 dana su najzad dosli i instalirali mi dodatni STB
sad imam 2 stb i oni su prikljuceni u LAN 2 i LAN3
posto skoro dva meseca nisu dolazili da mi prikljuce doatNi stb, ja sam na buvljaku kupio jedan koji za cuDo radi
moje je pitanje kako da sam instaliram taj treci STB
modem je opticki Huawei HG8235Q2
a sva tri STB su Q11
Nisam znao da je ovo moguce da radi. hvala ti puno. Switch bi odradio to kao sto ti vec napisali
 
Ubi me search na novom forumu. Da li neko zna user/pass administratorski da mogu namestim lokalni ip i dmz ?
 
Da naravno ova ne radi 20HWont17. < q2 ruter je u pitanju
 
Tako je, ta šifra je OK
 
Manjali su to na delu novije ture uređaja... Nije prvi korisnik sa Q2 koji ne može da se loguje sa tim poznatim admin podacima.
 
Traffic shaping na MTS optici. Internet mi inace veoma lepo radi. Prvi put sam morao da prenesem nesto sto je skoro 400GB. Prvih 40 GB je islo maksimalnom brzinom. Onda je bez obzira odakle se nesto preuzima ukupna brzina download-a nije prelazila 1MB/s (10Mbit/s). U isto vreme speedtest je pokazivao standardno merenje 200/80.
Par sati je trajao problem i trenutno preuzimam sledecih 40GB :)
Kakva su vasa iskustva?
 
Telekom nije u dilu samo sa Telenorom protiv SBBa, već i sa VIPom, danas zovu nude optiku sa 060!
I dalje je 12 meseci po dinar.
 
Ja sam mts optiku čekao i čekao i čekao i postavili u ulazu do zgrade i bili promoteri i potpisali smo (mislim da je potpisalo više od 50% stanara) i obećali da će izaći komisija na teren do kraja januara i da će pustiti signal i par članova sa foruma se ponudilo da provere dokle je stiglo i na kraju kao da mts nikada neće uvesti u zgradu optiku. Čim je počelo širenje optike pre neku godinu, već na samom početku su bili pored zgrade i postavljali kablove kroz šahtu. Niko ne zna šta je i kako je ali očigledno problem negde postoji.
 
Danas su ljudi uradili instalaciju Box 2 paketa fix tel. plus 400/160.

Kada uradim speed test preko giga lana dobijam ping 9ms i brzinu ne veću od 260 download i 156 upload, a večeras je stanje još gore, ping je 12ms a brzina 110/100. Čudno mi je to.

Da li je još neko imao sličnu situaciju, da li će ovo da se stabilizuje ili da ih zovem da reklamiram?

HG8245Q2 je u pitanju, otvorio sam sva 4 lan porta za internet, ne znam da li ima veze što mi je promoter rekao da je prvih 15 dana usluga besplatna, nekakav probni period je u pitanju, a tek nakon toga kreće ugovor.
Možda ga nisu odvrnuli skroz?
 
Danas su ljudi uradili instalaciju Box 2 paketa fix tel. plus 400/160.

Kada uradim speed test preko giga lana dobijam ping 9ms i brzinu ne veću od 260 download i 156 upload, a večeras je stanje još gore, ping je 12ms a brzina 110/100. Čudno mi je to.

Da li je još neko imao sličnu situaciju, da li će ovo da se stabilizuje ili da ih zovem da reklamiram?

HG8245Q2 je u pitanju, otvorio sam sva 4 lan porta za internet, ne znam da li ima veze što mi je promoter rekao da je prvih 15 dana usluga besplatna, nekakav probni period je u pitanju, a tek nakon toga kreće ugovor.
Možda ga nisu odvrnuli skroz?
Ja kad sam uveo optiku pre 2 godine uzeo sam 200. I od prvog dana mi drzi 200.
 
Nazad
Vrh Dno