Šta je novo?

MTS optika za fizicka lica

Pozdrav, posle dugo godina razmiljam da raskinem ugovor sa SBB. Radi dobro ali televiziju ne koristim i previse mi je da placam samo internet preko 3000 dinara.
MTS nudi opciju samo optickog interneta i telefona za manje od 2000 dinara.

Ukratko, da li valja taj MTSov opticki internet? Velika, ruzna opticka kutija nam je postavljena pre par godina i nalazi se u ulazu u zgradu, Novi Sad je u pitanju.
 
Zaboravi na maksimalne brzine koje pišu u prospektima. Optika je prosto neuporediva sa ostalim načinima pristupa netu.

400/160 Box2 je sweet spot trenutno.
 
za 2860din mesecno posle 12 meseci od 1 dinara ovome sbb ne moze blizu doci (150mbps realni upload vs 15mbps...)
jedinu zamerku imam na ovaj Nokia ONT koji ima 2x slabiji wifi domet/jacinu signala nego onaj SBB-ov veliki beli Technicolor (i sto je prilicno zakljucan u poredjenju sa Huawei HG8245Q2)
 
@Bodibiber Ja mislim da vecina drzavljana i nije, nalazis se na pogresnom forumu ako si hteo da izmeris opste raspolozenje naroda. A sto se tice optike i SBB-a, razlika je d-rasticna, optika je brza, bolja, stabilnija. Nokia ONT je piece of junk i zakljucan je do bola, da.
 
@Bodibiber Pa ja ne znam, pre par meseci su ovde prosipali mudrosti o tome kako je u Švajcarskoj dostupan 10 Gbps NG-PON2, a kod nas nije, i kako smo zbog toga jadni. I svaki dan neko kuka o tome kako je u Rumuniji dostupno ovo i ono a kod nas nije. Evo sad Telekom širi gigabitnu optiku svuda, a Orion telekom nudi 10 Gbps pakete, i onda je sad problem što imamo brz internet jer eto Nemačka, Australija (koja ima boga mi poprilično brz Internet sa FTTH u okviru NBN), Kanada, Engleska (koja isto gura svuda FTTH sa višegigabitnim brzinama uz xPON i active fiber tehnologije). Ko hoće spor internet neka koristi ADSL, mobile broadband na HSPA+ ili dial-up, ne vidim problem. Isto tako, ko hoće brz internet ima pravo da ga i dobije, a svakako nije na mestu da iko sudi o opterećenosti bilo koga sa brzim internetom, osim eventualno nekoga ko ima "skin in the game" ali na zastareloj pristupnoj tehnologiji pa mu ne odgovara što korisnici žele brže bolje stabilnije jer to neće moći da im ponudi ni sad ni bilo kad jer je tehnologija dostigla svoj dead end, a zbog poslovne politike zabranjeno je investirati u unapređenja kako se između ostalog ne bi urušio prividni prestiž prefarbane zastarele tehnologije. Na primer neki operator koji ima samo koaksijalni pristup. Ali dobro ne znam ja i neću da potenciram neosnovane teze, a nemoj ni ti.
 
Zasto je svaki državljanin Srbije toliko opterecen nekim ultra brzim internetom. Drzave poput Nemacke, Australije, Kanade, Engleske imaju mnogo mnogo losiji internet i ne vidim da im ista lose ide.
Pa sta znam, mozda zato sto je 21. vek, brdo ljudi radi od kuce pa im je potreban brz i stabilan internet. Takodje, danas TV ide on-demand, hbo, netflix, youtube, 4K itd.
Ne moramo uvek da gledamo gore od nas valjda, mozemo nekad da se poredimo i sa boljim.
 
Malo teze za dostici i odrzati tih 250 na kablu a pogotovo kod nas...
 
imam SBB koaksijalu 242 / 24.5 bez problema stalno izvlacim (EON Full paket 250/25).
imam mts optiku 399/151 bez problema stalno izvlacim (Box 2 400/160).
 
@desp Naveo sam FTTH (FTTP) a ne FTTC/FTTN.

 
Kako god. Preskup i loš, a pompezno ga najavljivali godinama. Slupali nenormalne pare. To što negde do čvorišta 100m od kuće dolazi optika a onda ide bakarni kabal, nikako nije opravdanje za net koji je kao adsl ili čak i gori. Ako uključiš Netflix ili Eon, zaboravi na neki video poziv. A sa podrškom bolje da nemaš posla. Kad sam tamo koristim 4G jer mi bolje radi.
To što si linkovao je lepa stvar, kao i svaka reklama :)

Edit: To je moje iskustvo. Verujem da ima, za još jače pare kod skupljih operatera, da radi kako treba.
 
Poslednja izmena:
Nije kako god, lepo sam naveo FTTH (FTTP).

U Multi Technology Mix pristupu bakar imaš samo kada je u pitanju FTTC/FTTB/HFC/FW/VSAT. Naravno, to jeste >60-70% korisnika, ali sam ja lepo naveo FTTH (FTTP).

U okviru FTTH (FTTP) pristupne tehnologije, koristi se GPON mreža uz instalaciju NBN ONT terminala kod korisnika i povezivanje putem ethernet kabla sa provajderovim ruterom koji radi AAA i emituje WiFi, pruža VoIP, IPTV i druge value added servise.

U potpunosti sam svestan i cele političke priče i samog korisničkog iskustva, ali to što oni ADSL brendiraju kao NBN isto kao što DOCSIS i čak GPON isto trpaju u taj MTM miks, ne znači apsolutno ništa kada se posmatra tehnička strana same "nbn co" usluge.

Edit: To je moje iskustvo. Verujem da ima, za još jače pare kod skupljih operatera, da radi kako treba.
NBN nije provajder već pružaoc usluga širokopojasnog pristupa u veleprodaji, a provajdera biraš za cene i value-added servise.
 
Poslednja izmena:
Ok. Ja sam naveo svoje iskustvo sa četiri lokacije iz dva veća grada tamo.
Kako je tehnički, u teoriji, to je drugo.

Edit
Da, znam da NBN nije provajer :)
 
Poslednja izmena:
Ako možeš da mi opišeš način na koji ti je povezana usluga možemo da utvrdimo da li je u pitanju FTTP ili ne. Konkretno, da li si imao sva 3 uređaja sa slike: optičku priključnu kutiju, napajanje sa opcionom baterijom i "nbn connection box" (tj. GPON ONT / optički terminal) u koji se onda ethernet kablom uključuje tzv. "WiFi modem" (tj. ruter ali tako ga zovu) koji dobijaš od provajdera?

1627244340347.png
 
Ja ne živim tamo. Do prošle godine (Covid19), tamo sam boravio po 1-2 meseca godišnje.
Za njihov NBN se sećam kada su ga najavljivali kao osmo svetsko čudo, optika do svakog doma i sl. Da će ljudi tamo napokon imati brz i jeftiniji net (jer je bio užasno skup i loš). E onda je i to čudo došlo. Rezultat; internet je loš ali malo manje skup. Manje jer nije više ograničen kao ranije. Ranije si kupovao količinu, a sada brzinu.
Što se tiče opreme, zaista nisam gledao šta od opreme ko ima... (znam samo da imaju ruter)
Nisam gledao opremu i ne mogu da ulazim u neke detalje; znam dobro kako u teoriji to treba da radi, verujem da ima i korisnika kojima radi odlično, ali eto to nije uvek slučaj ili neko pravilo.
Deo tvog posta gde si pomenuo NBN sam linkovao baš iz razloga što nije sve kao u teoriji i reklami.
Na osnovu mog iskustva, Australija uopšte nije država (kontinent) koji se može navesti u primerima za dobar i jeftin internet. Bolje da se držimo Evrope :)
 
Poslednja izmena:
@desp

U redu.

Shvatam šta hoćeš da kažeš. Ja sam samo hteo da napomenem za manje informisane da je NBN samo rebranding svih mogućih postojećih metoda pristupa internetu uključujući i bežični Fixed Wireless (WISP), satelitski, mobile broadband, ADSL, VDSL, DOCSIS (kablovski) i GPON (optika).

Praktično - ako si imao loš internet pre, imaćeš loš i sad, samo što ćeš imati jedan dodatni uređaj u kući koji nema logo tvog operatora nego "NBN Co." E sad, ako si imao ništa, pa su ti uradili optiku, onda ćeš imati odličan internet. Ili ako su ti odradili optiku i ugasili degradirani bakar.

Jasne su mi političke mahinacije konzervativne vlade, kao i bedni pokušaji da rebrandiraju je�eni satelitski internet kao "NBN", ali to nije ništa drugačije nego Openreach u Ujedinjenom Kraljevstvu koji je rebrandirao ADSL od tipa 4 Mbps i VDSL i GPON u jedan "Openreach Fibre" brend pa šta ti zapadne. U praksi Openreach i svi preprodavci nude isti kvalitet usluge na VDSL-u kao i BT pre njih.

E sad, ja ne gledam šta piše na flajeru nego koja je tehnologija. Zato i ne mešam babe i žabe i princeze, i zato sam napomenuo FTTH. Jer gde ga ima, radi odlično. A gde ga nema - radi ADSL kao i u SAD na AT&T i u Brazilu na Telefonica.

Australija je specifična zbog svoje geografije kao i političko-socio-ekonomske situacije izvan glavnih populacionih centara, a posebno i u glavnim centrima (zbog politike), tako da prihvatam tvoju zamerku što sam uvrstio Australiju u primere, i ako sam napisao FTTH u zagradi.
 
Da li se jos nekom ruter resetuje dosta cesto ovog meseca?

Screenshot 2021-07-27 215835.png
 
Prekidi, najavljeni.
 
Nigde ne vidim svoju opštinu na toj listi... Tako da nije baš najavljeno, danas već dva puta se resetovao...
Izgubim net na 5min, plus Q11 se zaglupi i mora restart 😒
 
Da li je neko imao slucaj da mu miš tj. pacov pokida optički kabl. Zvuči neverovatno ali to mi se desilo pre par dana i sada sam bez interneta i televizije... Koliko se čeka da neko iz mts tehničke službe izađe na teren i da li se to extra plaća? Hvala
 
Da li je neko imao slucaj da mu miš tj. pacov pokida optički kabl. Zvuči neverovatno ali to mi se desilo pre par dana i sada sam bez interneta i televizije... Koliko se čeka da neko iz mts tehničke službe izađe na teren i da li se to extra plaća? Hvala
Морао сам једно три пута да читам да бих скапирао да мислиш на животињу, пошто смо ипак на ИТ форуму ,-)
Зависи где живиш, обично излазе брзо на поправке, али зависно од тога где се налази кабл можда ћеш морати да плаћаш и то доста...
Немогуће је рећи конкретније без да се зна где шта итд, мораћеш то са њима из подршке.
Мораћеш то некако боље да заштитиш или ће се понављати...

ПС Не користи отрове, то је горе за околину, љубимце и људе него што ће их све побити.
 
Rešio sam problem interneta i pacova za sada... Došao tehničar iz mts-a i spojio optički kabl i još kaže da se to često dešava... :unsure:
 
Ako je neko podešavao ovaj extender što se dobija u MTS, da li može da se isključi emitovanje wifi kada prima wifi signal i deli net preko LAN-a?
 
Da li neko zna šta je bio problem juče na NBGD i Zemun, nije bilo interneta i TV 9h (od 14 do 23)?
 
Nazad
Vrh Dno