Šta je novo?

MTS optika za fizicka lica

Slažem se, ali meseci su u pitanju... mnogo pre 2020 :)

Oko potpisa dosta je to sad olakšano, ne mora više ona stara priča 51% stanara
 
Meseci su 2 ali i 22 meseca...
 
Jel ima ovo veze sa Telekomom? Posto se u mojoj zgradi nalazi IPAN.
 
Poslednja izmena:
Ima li nekih novih detalja?
Ja se useljavam u novi stan u toku avgusta (Cukarica, Zarkovo) i u zgradi je vec postavljena optika od strane Telekoma, pored toga imacemo i Ikom (sada vec SBB), u pitanju je novogradnja.
Interesuje me, da li ce Telekom negde objaviti detalje za optiku, ili ce svi stanari to saznati tek po useljenju ili neka treca opcija?
 
Gde se u Zarkovu ugradjuje optika u novogradnje?


Sent from my iPhone SE using Tapatalk
 
  • Like
Reagovanja: M J
Nova zgrada, kod (iza) Vera. Optika vec sprovedena, kao i instalacije od Ikoma.
 
Da ne zna neko kada će biti optika za Vidikovac, Labudovo brdo, Petlovo brdo ?
 
Optika je mozda unutra (ako vas nisu lagali) ali uslugu preko nje neces verovatno dobiti jos neko vreme...
 
Bio sam prisutan kod zgrade kada su bili "in progress", ali provericu opet sve sa investitorom (isti princip imali i sa prethodnom zgradom, optika + Ikom) ovih dana, pa cim saznam nesto novo javicu.
Ukoliko tu uslugu ne mogu da koristim nakon useljenja (kraj avgusta, pocetak septembra), onda cu morati da idem na Ikom/SBB, jer mi je potreban net zbog posla.
 
Dodjoh sa odmora gde sam pomislio al' bi bilo lepo da nam uvedu optiku kao što video po Grckoj FTTH panele po ulici. Udjem u zgradu i stoji reklama telekoma za optiku. Premoren od vožnje ubih se da nadjem cene i prelistam celu temu u 2 ujutru hehehehe.
Ja sam u Jagodini na VDSL na 200m od centrale, da li neko ima iskustva (da je vec uveo) optiku iz unutrasnjosti, nestrpljiv sam da cekam sutra da odem da ih pitam sta moze i kad?

Sent from my LG-H815 using Tapatalk
 
Navodno, ništa do jeseni.
 
Da ne zna neko kada će biti optika za Vidikovac, Labudovo brdo, Petlovo brdo ?

Na Labudovom brdu vec postoji FTTC mreza. Od novembra koristim NET 50 preko VDSL2 tehnologije i radi savrseno, neuporedivo bolje od SBB-a. Mogu da uzmem i NET 100. Do zgrade ide nov kabl. U pitanju su crvene zgrade kod IDEA prodavnice.

Vrlo lako ovo moze da se preradi u FTTH. Najbitnije je da je optika stigla do naselja. I u ulici Serdar Janka Vukotica na nekim lokacijama je odradjena FTTC mreza.
 
Poslednja izmena:
Dodjoh sa odmora gde sam pomislio al' bi bilo lepo da nam uvedu optiku kao što video po Grckoj FTTH panele po ulici. Udjem u zgradu i stoji reklama telekoma za optiku. Premoren od vožnje ubih se da nadjem cene i prelistam celu temu u 2 ujutru hehehehe.
Ja sam u Jagodini na VDSL na 200m od centrale, da li neko ima iskustva (da je vec uveo) optiku iz unutrasnjosti, nestrpljiv sam da cekam sutra da odem da ih pitam sta moze i kad?

:D

Za sada svi cekamo (barem ovde sa foruma).
Ajd slikaj tu reklamu.
Javi sta su ti rekli u poslovnici.

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk
 
Nesto caprkaju sa optikom i u Kraljice Marije, evo prijatelj mi se zali da vec treci dan ne radi fiksni. Korisnicki centar kaze da se sa optikom nesto radi. E sad da li je kvar, ili nesto rade oko ovog projekta - ne znam.
 
Na Labudovom brdu vec postoji FTTC mreza. Od novembra koristim NET 50 preko VDSL2 tehnologije i radi savrseno, neuporedivo bolje od SBB-a. Mogu da uzmem i NET 100. Do zgrade ide nov kabl. U pitanju su crvene zgrade kod IDEA prodavnice.

Vrlo lako ovo moze da se preradi u FTTH. Najbitnije je da je optika stigla do naselja. I u ulici Serdar Janka Vukotica na nekim lokacijama je odradjena FTTC mreza.
Ja 50/2 imam ravno 20 meseci vec i to u Box paketu sto dodje gornji limit. Taman sam razmisljao sta dalje, trenut o jedino je bilo da se predje na 100/4 kod kablovskog.

Reklama iz zgrade slikana je jako loše mnogo rano ujutru

e128e90cc34329818eccf3db80c9f4b3.jpg


Sent from my LG-H815 using Tapatalk
 
Dodjoh sa odmora gde sam pomislio al' bi bilo lepo da nam uvedu optiku kao što video po Grckoj FTTH panele po ulici. Udjem u zgradu i stoji reklama telekoma za optiku. Premoren od vožnje ubih se da nadjem cene i prelistam celu temu u 2 ujutru hehehehe.
Ja sam u Jagodini na VDSL na 200m od centrale, da li neko ima iskustva (da je vec uveo) optiku iz unutrasnjosti, nestrpljiv sam da cekam sutra da odem da ih pitam sta moze i kad?

Sent from my LG-H815 using Tapatalk
Imas Vdsl i uvode Ftth?
 
Pa ako ja ne gresim ovo sto sada imam je Box 4 super ili kako si ga zvali. Pusten je 50/2 i sve ostale box usluge i to je trenutno uz box najbrze. Ispravite me ago gresim da to nije VDSL jer mi i u ugovoru tako pise.
Predpostavljam posto je zgrada stara 6 godina da je FTTC vec u podrumu i da su se sada stvorili uslovi da puste i do stanova.

Sent from my LG-H815 using Tapatalk
 
Ako mozes i to da slikas... Hvala


Sent from my iPhone SE using Tapatalk
 
Evo novih detalja.
Proveo sam 20 minuta u podrumu i nisam ništa našao. Nema ni jedan orman kutija bilo šta što bi upućivalo da je Telekom postavio, ali to ne znači da ne postoji u nekoj od 20 prostorija kojima nisam mogao da pristupim.
Investitor je rekao da je ostavio cev Fi 100 kroz instalaciju zgrade za tu namenu (bravo za njega, može da se desi da neće biti mnogo kopanja i bušenja, mada postojeće pristupne cevi su popunjene koaksijalnim kablovima kablovskih operatera).
Lice iz Telekoma je bilo u zgradi i skupljalo potpise za pristanak za uvodjenje optike. Na svu sreću pored mene ima još jedan pismen čovek koji je pojurio stanare i skupili su preko 50%.
U poslovnici su mi rekli da su u toku intezivni radovi i da se očekuje priključenje do septembra.
Korisnik CiCmi (hvala) mi je dao informaciju da moja zgrada upada u pool za instalaciju i da se izradjuje dokumentacija.

Znači da se strim :smash: dok ne završe posao, a ako 150/20 bude ispod 3500din uzimam 100%
 
Ajmo malo tehnikalija.

Moja zgrada ima 42 stana, do sada sam video samo GPON što se tiče optike i radi nezavisna fiema u Nišu (da ne reklamiram). GPON od čvorišta ima kapacitet max 64 korisnika koji dele 2,5Gbit-/s downstream, čime dodjemo do matematike da po korisniku ide max 60MBit/s ako predpostavimo da svi uzmu.

Mene zanima ako ima poznavalaca ove materije, šta se trenutno radi (najviše Telekom):
- da li se ide sa FTTB(do zgrade) pa se pasivno razvodi po zgradi?
- da li se ide na FTTH direktno vlakno od provajdera do kuće/stana, predpostavljam da je ovo rešenje skuplje ali daleko efikasnije za dalju nadogradnju?
- da li puštaju FTTB - GPON do svakog stana ili kako se već povezuje?
 
GPON jeste pasivna tehnologija, icice ftth, isam (liti kako mi nazivamo ipan) do zgrade posle od toga obicni gpon standard do korisnika. (2.5 gbps/1.2 gbps down/up).
Mislim da si pogresno razumeo, kod ftth, svi mogu da idu na gore navedeni kapacitet. Nema deljenja bandwith-a. A cvoriste je naravno izdizajnirano da moze da podnese sve korisnike.
Imas vise gpon standarda ali taj ces dobiti koji sam naveo.
Direktno vlakno dobijaju samo firme.
 
Ne razumem se ič u tematiku, pa da pitam nekoliko "glupih" pitanja...
Iduci "unatraske", iz stana ka hodniku i nekoj kutiji na spratu ili ulazu ce biti kakav kabl, opticki ili neki drugi kabl?
Do te kutije u ulazu (podrumu) spolja dolazi optika, a od te kutije ka stanovima koji kabl ide?
Ta "kutija" negde u ulazu je ipan (ipam)?
A sta je gpon?
Da li ce tv na mts i na svim ostalim operaterima kad pocnu sa optikom da bude na istom principu kao sto je imao i tt, da se signal dekodira u ont i da na svakom tv mozemo gledati sve digitalne programe koje placamo, umesto sto sada na kablovskoj samo jedan tv vidi sve placene kanale a za svaki naredni se dodatno placa?
 
Poslednja izmena:
@Zeha

ORMAN (zovemo ga na forumu IPAN) ce biti u zgradi i dotle dolazi optički kabl od Telekoma. Odatle se razvodi pasivna optička mreža koja se zove GPON (gigabitna pasivna optička mreža, jeftinije neko da ide optičko vlakno za svakog korisnika, to dobijaju samo firme) koja završava kod korisnika u stanu gde se povezuje na ONT router. ONT router je kao i svaki drugi samo sto ima ulaz za GPON optički kabl i sve ostalo je manje vise isto kao kod svih drugih rutera koji rade samo sa UTP kablovima.
Router omogućava VoIP (IP telefononija https://sh.wikipedia.org/wiki/IP_telefon ), Internet i IPTV, stim što u odnosu na bilo šta postojeće trenutno omogućava ogromne brzine. Na primer za Ultra HD snimak preporučuje se 25Mbit/s (ako se pretplatis na Netflix premium paket i imas TV koji podržava tu rezoluciju 3840 × 2160) i pored toga nema razloga da ne zakačiš još TV-a jer propusna moć linka je velika i možepš da zakačiš kolko oćeš TV-a. Sada retko gde i 2 TV'a mogu da rade na IPTV jer je propusna moć ograničena. Ne znam kako planiraju da ovo naprave, verovatno će za dodatni TV ići Set top box koji ćeš da zakačiš na ONT router i vozi miško.
Cene i uslove još niko nema 100% tačno i svi čekamo.
 
Obavestenje.jpgRadovi u toku.jpg

U blizini novog Merkatora
 

Prilozi

  • Obavestenje.jpg
    Obavestenje.jpg
    984.5 KB · Pregleda: 901
I kod mene u zgradi je IPON. E sad ja na žalost imam ugovor do Maja 2018 ADSL kod EUnet-a. Pa se sve nadam da će do tada Telekom da ponudi optiku do stana jer za sada je bakarna parica za navise 23 Mbps za D.
 
Reklo bi se da je pitanje za mene: da, bez prekida (30\10 Telekom + IPTV).

Sent from my Lenovo A7600-H using Tapatalk
 
SBB KRŠI ZAKON NA ŠTETU POTROŠAČA!
Posle raskida ugovora sa korisnikom, operater NEMA PRAVO DA NAPLAĆUJE NIKAKVE PENALE!
Nakon raskida ugovora sa korisnikom, ovaj operater nema pravo da naplaćuje nikakve penale, jer mu ne pruža više nikakve usluge i nema nikakvih troškova, zaključilo je Ministarstvo trgovine, turizma i telekomunikacija


http://www.informer.rs/vesti/drustv...-operater-NEMA-PRAVO-NAPLACUJE-NIKAKVE-PENALE
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno