Šta je novo?

MTS Nedoumica oko portova

Satios

Zapažen
Učlanjen(a)
08.03.2023
Poruke
2
Poena
11
Postovani clanovi foruma, obracam vam se kako mi je potrebna pomoc oko teme o kojoj znam veoma malo ali racunajte da je to apsolutno nista.

Navescu par cinjenica pre nego postavim pitanje.
  1. Radi se o MTS optici
  2. U stanu imam razvodnu kutiju pored osiguraca i u njoj se nalazi router.
  3. Od routera imam 3 moguca RJ45 koji vode ka dnevnoj i 2 spavace sobe
Kako sam skontao na tim MTS routerima odredjeni portovi su za TV a odredjeni za internet. Ono sto ja ne mogu da skontam tj. tu se i krije moje pitanje, kako da namestim da kod televizora imam PlayStation povezan preko LAN-a a da imam i televiziju? Da li postoji neki nacin da kroz taj jedan kabl sprovedem i internet i TV?

Hvala puno
 
Jedino wireless. A ako hoćeš kroz jedan kabl i IPTV i internet, za to je potrebna dodatna oprema.
 
Potreban je mini PC sa najmanje 4 LAN porta (oko 300 eura) i managed switch koji ima VLAN podršku (od 100 do 150 eura). I par sati da se sve instalira i iskonfiguriše.
 
Ili ako ti je 100Mb dovoljno, dva LAN splitera/kombajnera za ~400 din.
Splitter.jpg
 
Ne kapiram, ovo je pasivan uređaj, samo koristi dva puta po dve parice za prenos 2x100Mbit kroz jedan kabl.
 
Pa ako mu je dosta 100Mbit onda ok.
 
Ne razumem se previše, ali zar ne može MTS u bridge i neki vlan aware ruter (Mikrotik) da uradi ovo sve? Davno sam sve podešavao a više i nemam MTS ali mi se čini da kad se stavlja u bridge da se podnese vlan-ovi koji se prosleđuju, a posle na Mikrotiku se to lako podesi? Ponavljam, nisam ni imao TV kod MTS ali mi je tako nešto u sećanju da sam video.
 
@Satios
Moze i pomocu Range Extender-a. On ima na sebi 1 lan. Uhvati bezicni signal rutera i lan kablom ga prosledi na PlayStation.
Znaci Tv preko postojeceg lan-a net za PlayStation preko Range Extender-a (npr. TL-WA850RE 300Mbps oko 3000 din)
 
Ako
Postovani clanovi foruma, obracam vam se kako mi je potrebna pomoc oko teme o kojoj znam veoma malo ali racunajte da je to apsolutno nista.

Navescu par cinjenica pre nego postavim pitanje.
  1. Radi se o MTS optici
  2. U stanu imam razvodnu kutiju pored osiguraca i u njoj se nalazi router.
  3. Od routera imam 3 moguca RJ45 koji vode ka dnevnoj i 2 spavace sobe
Kako sam skontao na tim MTS routerima odredjeni portovi su za TV a odredjeni za internet. Ono sto ja ne mogu da skontam tj. tu se i krije moje pitanje, kako da namestim da kod televizora imam PlayStation povezan preko LAN-a a da imam i televiziju? Da li postoji neki nacin da kroz taj jedan kabl sprovedem i internet i TV?

Hvala puno

Ako imas od HG8245W5-6T ili onaj drugi Huawei mozes samo kupovinom jednog rutera(Asus ili TP link rutera od 70-80e da resis to, ako vec kupujes kupi neki ax ruter.

Mozes da prebacis mts ruter u bridge mode i da ti kompletno rutiranje internet saobracaja ide preko svog rutera.

Imas upustvo ovde kako se to radi korak po korak:


Imas ispod moga posta gde je kolega Rajko postavio podesavanje za tp link ruter.
 
Poslednja izmena:
Ne razumem se previše, ali zar ne može MTS u bridge i neki vlan aware ruter (Mikrotik) da uradi ovo sve?
Ne može MTS-ov modem u bridge bez plaćanja javnog IP-a.
@Satios
Moze i pomocu Range Extender-a.
Čovek je naglasio da hoće kabl.
Ako imas od HG8245W5-6T ili onaj drugi Huawei mozes samo kupovinom jednog rutera(Asus ili TP link rutera od 70-80e da resis to, ako vec kupujes kupi neki ax ruter.
Pročitaj moj odgovor sokratu.
 
Kako ne moze? Na mts optici nema CGNAT-a, imas javnu dinaamicku ip adresu. Mts ne daje podatke za PPPoE konekciju ali se isti mogu izvuci iz konfiguracionih fajlova na odredjenim modelima.
Koji su to modeli? Koji model ima OP? Jel možeš da napišeš uputstvo kako se to radi ?
 
Evo i u video formatu ako nesto nije jasno iz texta posta (posto je post star, a nisam mogao da ga editujem kada su sifre povecane sa 8 na 16 karaktera za huawei)


namestanje bridge mode-a je malo drugacije nego video u toj plejlisti ako hoces vise mreza (PPPoE, IPTV) preko istog kabla (koristeci VLAN-ove)
ali u stvari huawei ne mora uopste biti u bridge-mode-u ako hoces da prebacis internet i IPTV preko istog kabla (i da ostane gigabit), jer huawei moze da izbaci rutiran internet (LAN mrezu) untagged, a IPTV VLAN tagged na istom kablu, na drugom kraju je samo potreban neki managed/smart switch (npr. TP-Link SG108E) ili ruter koji podrzava VLAN-ove da opet izdeli u 2 (ili vise) razlicita porta
 
Poslednja izmena:
Postovani clanovi foruma, obracam vam se kako mi je potrebna pomoc oko teme o kojoj znam veoma malo ali racunajte da je to apsolutno nista.

Navescu par cinjenica pre nego postavim pitanje.
  1. Radi se o MTS optici
  2. U stanu imam razvodnu kutiju pored osiguraca i u njoj se nalazi router.
  3. Od routera imam 3 moguca RJ45 koji vode ka dnevnoj i 2 spavace sobe
Kako sam skontao na tim MTS routerima odredjeni portovi su za TV a odredjeni za internet. Ono sto ja ne mogu da skontam tj. tu se i krije moje pitanje, kako da namestim da kod televizora imam PlayStation povezan preko LAN-a a da imam i televiziju? Da li postoji neki nacin da kroz taj jedan kabl sprovedem i internet i TV?

Hvala puno
Napravio sam video uputstvo koje objasnjava kako namestiti tacno ono sto je @Satios trazio, ali je covek verovatno pobegao iz teme cim je @alex303 krenuo da pominje visoke cene (profesionalne) mrezne opreme, kada jedino sto treba da se kupi za gigabit mix obe mreze preko jednog kabla je (managed) easy smart switch od < 40eur, kao sto je TP-Link SG108E, koji sam koristio u videu:
 
Ako mu je dovoljno 100Mbps onda nema potrebe da uzima ni taj switch od 40 eura jer će ono što je @EMF preporučio završiti posao za 400 din.
Jos jeftinije na aliju ako mu se ceka mesec+ dana: https://www.aliexpress.com/item/1005003711828102.html (potrebno je poruciti min. 2 komada ovoga, naravno)
A naravno moze i sam da napravi split kabl sa po 2 parice u 2 konektora ako ima krimper, ali loshe to izgleda tako kada vise zice video koji to demonstrira

ja na jednom mestu tako koristim (jer mi ne treba preko 100mbps interneta) a na drugom preko managed switcha jer mi treba punih 500, sada ima oba resenja da bira
(trece resenje je kupovina powerline adaptera samo za IPTV mrezu, moze najjeftiniji jer samo treba da prodje oko 8mbps, ali to opet ispada skuplje nego managed switch)
 
A sve to ne bi bilo problem da nije retardiranog MTS nacina rada preko privatnog subneta za TV saobracaj.
EON box van mreze i vozi MTS optiku za net samo (ja tako).

(premda ni ne gledam TV 3 godine vec, ne znam ni koji ce mi taj EON).

BTW, vidim da mnogi nisu pomenuli WiFi extender koji nudi MTS pre svega za ljude koji ne mogu/ne zele da vuku LAN kabl od rutera do TV-a. Dakle on WiFi-jem vuce TV signal od ONT-a, i normalno sa 3cm patch kablicem se povezuje onda on i TV box. Mozda moze biti korisno svima koji zele da sacuvaju LAN kabl za druge normalne namene.
Ili ako ti je 100Mb dovoljno, dva LAN splitera/kombajnera za ~400 din.
Pogledajte prilog 379928

OVo je apsolutno najbolje resenje za 99% korisnika koji vec imaju LAN kabl a dovoljno im je 100 Mbit/s za to drugo vs. takodje 100 Mbit/s za TV saobracaj.

KISS princip, najbolje ;)
 
A sve to ne bi bilo problem da nije retardiranog MTS nacina rada preko privatnog subneta za TV saobracaj.
EON box van mreze i vozi MTS optiku za net samo (ja tako).
mozda se nekima svidja sto je Iris IPTV prioritetan UDP multicast saobracaj koji nema 45s kasnjenja kao OTT resenja koja rade na bilo kojoj mrezi (mada trebalo bi da konacno implementiraju i OTT mod na iris boxu, softver ga vec polovicno podrzava, pa ko ne moze da dovuce kabl ili PLA, bolje sa kasnjenjem nego nishta)
BTW, vidim da mnogi nisu pomenuli WiFi extender koji nudi MTS pre svega za ljude koji ne mogu/ne zele da vuku LAN kabl od rutera do TV-a. Dakle on WiFi-jem vuce TV signal od ONT-a, i normalno sa 3cm patch kablicem se povezuje onda on i TV box. Mozda moze biti korisno svima koji zele da sacuvaju LAN kabl za druge normalne namene.
pomenuto je u prvom postu i odmah odbijeno, a i cesto mts nema taj huawei extender na stanju pa i ne mozes da ga dobijes (a mora BASH taj da bi radio iptv preko wifi kako treba, probao sam ja nekakvo homebrew resenje preko wifi mreze da uradim, tako nije radio multicast pa se nije mogao gledati uzivo tv duze od 5sekundi)

OVo je apsolutno najbolje resenje za 99% korisnika koji vec imaju LAN kabl a dovoljno im je 100 Mbit/s za to drugo vs. takodje 100 Mbit/s za TV saobracaj.
vec 2-3 puta preporuceno, a OP-a i dalje nema, dead thread ?
 
Poslednja izmena:
Pozdrav,

Danas sam kupio switch TL-SG108E i podesio prema uputstvu ( bar se nadam da sam sve pogodio :) ). Internet mi radi ali se tv zamrzne posle nekoliko sekundi.
Da li postoji neki nacin da se to sredi?
 
Ako radi IPTV premotavanje kako treba ali uživo slika se uspori i stane posle 5 sekundi onda multicast nije podešen kako treba ili na Huawei ruteru ili ga switch blokira, na šta je stavljen igmp snooping na switchu ?
 
Ako ubacis mrezni kabl od kompjutera u taj port koji si namestio za IPTV, da li dobija internet ? Treba da ne dobija nista, nikakvu IP adresu, taj port treba da radi samo na IPTV STB
Mozes da probas da cackas sa Outgoing multicast VLAN processing u VLAN Binding ovde:
2023-04-24_10-15-17_Q3VTsIxhk.png

Ali svima koji su do sada probali, radilo je sa ovom default opcijom unconcern, a poslednja opcija otkriva jos jedan text box u koji treba da upises ili 300 ili 1331

Postavi skrinshot 300_IPTV stavke u WAN Configuration stranici ?
 
Nazad
Vrh Dno