Šta je novo?

MSI B650M-Mortar wi-fi problem sa plocom ili sa procesorom Ryzen 5 7600

JE3A

Slavan
Učlanjen(a)
23.05.2007
Poruke
75
Poena
310
Pozdrav svim forumasima.
Pre 2 nedelje sam porucio AM5 plocu MSI B650M-Mortar wi-fi i DDR5 memoriju G-Skill 2x16GB na 6000MHz cl32 od 'madjara'.
Ploca mi je stigla tako sto je backplate bio malo nagnjecen, pa je cosak istog je bio iskrivljen (znamo svi kakve su nam kurirske sluzbe, to sam tek utvrdio kad sam raspakovao plocu), a srafovi koji drze backplate iz hladnjaka procesora su vec bili korisceni (neko ih je krvnicki zavrtao i odvrtao, vidi se po njima da su bili korisceni). To sam slikao coveku i poslao mu slike, verovao sam mu i kad mi je na sve to bio rekao da oni samo uzmu plocu i dalje je meni posalju i da ako je bilo necega, da je to do radnje gde nabavljaju. Pitao me je da li zelim da vratim plocu pa da reklamiraju, reko neka da provo probam da li radi pa cemo onda da vidimo-ni meni, ni njima nije u interesu da se cimamo.
Procesor sam kupio kod nas, Ryzen 5 7600 (ne X, jer mnogo vise trosi i mnogo se vise greje, a razlika je samo 3%).
Sve sam povezao, prekrstio se i nista. :)
Resetovao sam bios, ponovo ista procedura i posle par minuta-slika!
Reko extra, dobro je da radi.
Cackao sam podesavanja, prolazio kroz bios i prvo je krenula malo slika da pokazuje RGB crtice u desnom cosku dole, a onda posle minut-dva ceo ekran ne postao takav (ima par slika u attachment-u).
Napominjem da mi je memorija ostala na 4800MHz, nisam jos hteo da je bacim na fabrickih 6000MHz jer sam video da je intel XMP, a ne AMD Expo.
Pa reko bolje za pocetak da ne cackam.
Ono sto sam primetio je to da je southbridge bio bas bas topao, a da je temp procesora bila oko 50 stepeni (fabricki cooler).
Racunar sad radi OK, dok ne pocne da se greje ali ne znam da li je u pitanju ploca ili procesor (s obzirom da je tu GPU chip), posto trenutno koristim integr. graf. sa procesora.
Memorija sad radi na 6000MHz (rucno sam podesio, ne preko XMP profila) i opet se isto desava.
Da li imate neku ideju, savet?
Hvala unapred na odgovorima.
 

Prilozi

  • IMG_20230914_000617.jpg
    IMG_20230914_000617.jpg
    403.4 KB · Pregleda: 56
  • bios am5.png
    bios am5.png
    2.4 MB · Pregleda: 43
  • bios whole screen.png
    bios whole screen.png
    2.4 MB · Pregleda: 40
  • bios1.png
    bios1.png
    2.3 MB · Pregleda: 34
  • IMG_20230914_064300.jpg
    IMG_20230914_064300.jpg
    318.8 KB · Pregleda: 48
Nije toliko bitno da li je XMP/EXPO, ali ti artefakti obično ukazuju da je VRAM neispravan. U tvom slučaju, to bi bio RAM. Probaj da uradiš update BIOSa i vidiš kakvo je stanje kad RAM radi na 4800MT/s.
 
Dobro je ako je samo RAM. :)
Uradicu update BIOS-a, pa cu da vidim sta ce da bude.
Javljam.
Hvala! ;)
 
I ne bi bilo loše da probaš na drugom monitoru sa drugim kablom čisto da eliminišeš trenutni monitor.
 
Sve je bilo super ne vise od pola sata..
Posle toga opet skoro isto..
 

Prilozi

  • IMG_20230918_030948.jpg
    IMG_20230918_030948.jpg
    354.4 KB · Pregleda: 41
Mislim da ti je ipak uvaljena neispravna matična ploča.
 
Vidim da je post jos od prosle godine ali ovo vuce na pokrivljene pinove soketa (1 ili vise) sto ce reci, ploca.
Sta si, na kraju, uradio?
 
Cao svima.
Malko da osvezim temu.
Na kraju sam na dva-tri mesta istestirao plocu (trebalo mi je dosta vremena jer vecina ljudi i dalje koristi AM4 platformu) i ploca radi bez problema, procesor takodje.
Kabl, monitor, sve..
Problem je bio sa memorijom koja je izgleda bila nekompatibilna sa plocom.
Kupio sam Lexar memoriju i evo komp napokon radi bez problema.
AM5 platforma ima jako velikih problema sa memorijom i bukvalno se mora kupovati memorija koja je testirana i izlistana samo za plocu koju imate ili planirate da kupite.
Eto..
 
Dobro je da nije ploca defekna.
Ja imam Kingston Fury Beast 2x8 na 5200 cl36 i radi besprekorno sa Asus Prime b650m-k. Izgleda da se potrefilo.
 
Cao svima.
Malko da osvezim temu.
Na kraju sam na dva-tri mesta istestirao plocu (trebalo mi je dosta vremena jer vecina ljudi i dalje koristi AM4 platformu) i ploca radi bez problema, procesor takodje.
Kabl, monitor, sve..
Problem je bio sa memorijom koja je izgleda bila nekompatibilna sa plocom.
Kupio sam Lexar memoriju i evo komp napokon radi bez problema.
AM5 platforma ima jako velikih problema sa memorijom i bukvalno se mora kupovati memorija koja je testirana i izlistana samo za plocu koju imate ili planirate da kupite.
Eto..
(Ne)kompatibilnost memorije je samo do BIOS-a, nema nikakve veze sa platformom. BIOS je taj koji treba da usaglasi memoriju i kontroler u processoru. Proveri i updejtuj BIOS verziju.
 
@CountMike
Update-ovako sam BIOS na poslednju verziju.
AM5 socket je mnogo izbirljivi što se tiče ploča i čak ni memorije koje su deklarisane za AMD, EXPO, ne idu na svaku ploču.
Bukvalno, ako nadjete da je memorija izlistana kao supported, onda ste sigurni da će da radi.
U suprotnom, slede jako veliki problemi.
To sam čitao sad kad sam imao problema sa memorijom i mojom pločom.
Na memoriji je pisalo sam XMP, ne i EXPO..
Meni nije radila kako treba, čovek je kupio od mene za intel platformi radi mu super.
Kasnije sam sebi kupio Lexar memoriju 2x16GB na 6400 MHz i evo radi odlično.
Ni nju ne bih kupio da nisam video da je izlistana u supported.
@Dreamcast
A ne znam zasto si kupio sebi tako sporu memoriju jer je za AMDinsweet-spot memorija koja radi na 6000 MHz..
Zato sam i ja jurio takvu memoriju sa što manjom latencijom, na kraju sam, bio primoran da uzmem ovu, gde je cl40..
Malo me je skuplje izašla ali je stvarno extra.
 
Imao sam sreće što je ploča OK.
MSI pravi odlične ploče, pogotovo seriju Mortar..
Imao sam B350-M Mortar, B450-M Mortar i sad B-650M Mortar.
Nikada nijedan problem sa pločom nisam imao.
B350 istu kao moju ima moj kum i dalje, a B450 isto kao moju ima i moj brat.
Nikad, nijedan problem niko od njih, bukvalno.
I svima kojima sam preporučio i da su kupili, kasnije su mi se zahvaljivali kako je dobra ploča, sistem ne zabada, sve radi kako treba.
Dok sam sam Biostar pločom AM4 imao problema..
By the way, čitao sam kako je jedan lik u USA poručio memoriju i menjao je tri puta dok nije našao memoriju koja radi na njegovoj ploči.
Prvo je kupio Kingston (ne volim ih, pre sam, za Corsair), pa je menjao za Corsair i na kraju je kupio Micron ili Crucial (obe su dobre i kvalitetne).
AM5 platforma je baš baš Izbirljiv i tek će vremenom biti to biti bolje..
Ali je sada tako kako jeste. Znači prvo pogledajte da li vam je memorija u supported pa tek ako sto proverili po označi da jeste, onda moze kupovina..
Inače ćete da izgubite više od mesec dana, kao što sam ja.
 
Nazad
Vrh Dno