Šta je novo?

Mrtav piksel na LG D2343P BN

petar.ostoja

Cenjen
Učlanjen(a)
08.08.2012
Poruke
926
Poena
170
Poz ljudi, prvi put se srecem sa ovim pa mi treba vasa mala pomoc. Imam ovaj monitor, i prezadovoljan sam istim. Medjutim pre par dana sam video jednu svetlu tackicu (vise belo sija) na mracnim pozadinama. Ovo primetih dok sam igrao AC4, jer ima mracnih scena.
E sada me interesuje, kako ja to sa sigurnoscu da proverim, taj mrtav piksel. Neki program, test isl
I ako je stvarno mrtav (kao sto mislim da jeste), da li je moguce ostvariti garanciju? Tj da li mrtvi pikseli podlezu garanciji?
 
Ako je takva situacija samo u AC4, onda nije mrtav. Stavi neku skroz crnu sliku za pozadinu na desktopu, pa ako i tu piksel sija svetlo onda je zaglavljen ili mrtav. Mrtvi pikseli uglavnom mogu da se reklamiraju ako ih je 5 ili vise, osim ako u garanciji ne pise da mozes reklamirati i za jedan. Raspitaj se u radnji gde si kupio.
 
Ja sam pomenuo AC4 gde sam prvi put primetio mrtav piksel. Sad ofarbah u paintu sve u crno i sija jedan pikslel (tackica) belo
 
Onda je mrtav. Probaj lagano da udaras nekim tvrdim predmetom u tu tacku par puta, mozda se odglavi uz malo srece. Nemoj jako :D
 
Ti to ozbiljno?
Ja ga mazim i pazim, pazljivo cistim od prasine kao da je od kristala, pa mi ne ide da ga zvekecem. Da ne zeznem nesto, pa da kukam. A i nije jeftin monitor :)
 
Proveri na sajtu proizvodjaca koliko mrtvih/zaglavljenih piksela se tolerise. Svaki proizvodjac ima neki svoj kriterijum a dosta zavisi i od vrste i cene monitora, ali se bojim da nemas pravo na reklamaciju.
 
Ako se dobro sećam po LG garanciji priznaje se tek preko dva mrtva piksela, s tim što u prva 72h nakon kupovine zbog pojave bilo kakvog mrtvog/zaglavljenog piksela ili subpiksela rade zamenu (za ovo zadnje sam siguran, jer moj IPS234V je nakon jednog dana imao mrtav subpiksel, zamenuli u prodavnici bez i jednog postavljenog pitanja). Mada ne košta te ništa da pitaš tamo gde si kupio.
 
Ozbiljan sam. Secam se da sam o tome citao pre par godina u casopisu Explorer. Samo crn piksel je mrtav, ostalih boja je zaglavljen i uz malo srece ces ga spasiti. Uzmi, npr, srafciger sa gumiranim dnom i lagano udaraj u piksel, par puta, mozes ga spasiti ;) Kad dodjem kuci, sutra popodne, a ako ne uspes tako da ga spases, posalji mi PM, pa cu potraziti i ostale nacine spasavanja piksela u Exploreru :)
 
Aj pre neko sto pocnem da kuckam u ekran da pitam. Koliko jako da kuckam, odprilike? I kada bi trebalo da ozivi taj mrtvi/zaglavljeni piksel, tj tokom kuckanja ili kasnije?
I pre bih isprobao druge bezbolnije metode, ako postoje
 
Ma cisto malo udaras, samo je bitno da udaras direktno u njega. Nista jako, bukvalno mozes uzeti srafciger i tupim krajem udarati u monitor drzeci srafciger sa 2 prsta. Trebao bi odmah da se odglavi, ako je u tome problem.
 
Ili uzmi olovku sa gumicom na kraju :)
 
^ Moze i tako, ako se plasis. :)
 
Evo zveketao sam jedno 10ak minuta i nista, i dalje sija tackica na crnom. Ima li neko drugo resenje?
 
Druze ja sam ozbiljno pitao za pomoc...
 
Sad vec tesko da mu ima pomoci.
 
Ako je mrtav, ne mere. Ali, ako je stuck-ovao, moze se vrati, eventualno...
 
Mrtav pixel je crn, to sto on ima je bright pixel odnosno subpixel. Ne mesajte te dve stvari.
 
Ne znam kako ce mu to sto si ti napisao MaxXx pomoci da spasi piksel. :)
 
Druze ja sam ozbiljno pitao za pomoc...

nema tu odglavljijvanja, jedino resenje da odes u trazis drugi tamo gde si kupio.
ja sam kupio dell 2410 u Bg-u dosao kuci I dva komada sam imao a monitor je bio oko 450e.
Naravno isti dan otisao u prodavnicu gde sam kupio da reklamiram, I imao sam gomilu problema jer navodno nisu imali drugi a kao ne vracaju pare.
Fizicki sam morao prodavca da ubedim da bi saradjivao.
 
Poslednja izmena:
Pa zar je na to spalo da se fizicki obracunavas sa ljudima da bi dobio zamenu za drugi monitor ?
Taj prodavac mora da je imao 55 kg svega sa stolicom :d

P.S.U zemljama zapadnog sveta sve se regulise u roku odmah.Ako je roba narucena preko neta sutradan stize nov .
Ne tolerise se ni jedan mrtav piksel a kamo li 2 i ili vise..Licno sam se uverio kako sve to funkcionise i na koji nacin , nivo kulture i postovanje prema kupcima.
 
Zato je svet gde jeste i napreduje a mi samo tonemo i tonemo u crnu rupu jer sami sebe unistavamo...
 
Prodavca nisam merio, nisam imao vagu kod sebe. :)
Bio je drzak i bezobrazan i ja sam reagovao kako sam reagovao i za to sam spreman da odgovaram kao sto i odgovaram.
Inace vrlo efikasno bi to odradio sve da je imao i 150kg, ne sekiraj se nista.
Ima raznih predmeta po radnji.
Verovao ili ne na to je spalo. Pukao mije film kada je covek poceo da mi racuna povrsinu monitora i da mi deli sa necim, da povisuje ton i da me ubedjujem kako je to normalno.
Ja sam korektno platio sve u kesu i nisam hteo da dozvolim da me neko pravi majmunom.
Diploma sa megatrenda barem on tako kaze i drskost u ophodjenju, misli da zna mnogo a zna malo da ne kazem nista. Bilo mi je dovoljno.
 
Poslednja izmena:
Zato je svet gde jeste i napreduje a mi samo tonemo i tonemo u crnu rupu jer sami sebe unistavamo...

Na zalost tako je, oko banalnih stvari moras da se ubedjujes i da gubis vreme.
Moras po nekada da budes i neprijatan.
Imas dve opije ili da cutis, kako je tako je, ili da nesto preduzmes, ja sam izabrao ovu drugu.
Nisu sve prodavnice i firme takve, vecina ih je korektna na svu srecu.
U prncipu pazim gde sta kupujem , taj put sam pogresio i doveo sebe u neprijatnu situaciju.
 
Poslednja izmena:
Ha, mislio sam da imam mrtav piksel sve dok nisam procitao resenje sa kuckanjem po ekranu. Odglavio sam ga posle dva-tri udarca vrhom prsta.
 
Eh dobri stari Explorer :) Drago mi je da je bar nekom pomogao :)
 
Nisam hteo da nosim monitor jer mi je prevelik cim bio, pa ja lepo uslikao i sa tim shtotvima otisao u prodavnicu. Posle nekog natezanja (fazon jeste-nije), kaze on meni da ni jedan proizvodjac/prodavnica ne menja (popravlja) monitore sa samo jednim mrtvim pikselom. Je'l to redovna praksa ovde u Sr ili sam samo ja maler za reklamacije?
 
То се провери пре куповине. Постоје продавнице које у први план гурају рекламу да дају гаранцију на сваки пиксел, па се код таквих купује. Ако нема такве, питаш продавце (да ти покажу да негде пише) како је код њих, обично мењају у првих пар до недељу дана. Ако не, онда тражиш да ти закаче монитор и пусте неки тест па на лицу места провериш сваку тачку.

Колико се сећам, многи призвођачи званично наводе да им је толеранција 2-3 пиксела и да толико не подлеже гаранцији па ови имају сва права да се на то ваде. Ако им куповину условиш провером или гаранцијом од бар неколико дана, често попусте. Једно време је баш било модерно да се рекламира гаранција на сваки пиксел али то већ дуго не видим.

Ја сам узео пре неку годину Dell монитор, однео кући и сутрадан приметио мртвака. Позвао сам радњу, рекли су ми да донесем монитор да они то погледају ... после пола сата су ме позвали да узмем нови. Њега сам одмах проверио а ево и данас је све ОК. Да не урекнем. ;)
 
Nazad
Vrh Dno