Šta je novo?

Mrežni kabl kroz vazduh

jockey

Poznat
Učlanjen(a)
27.12.2020
Poruke
15
Poena
35
Treba da spojim mrežnim kablom kuću i dvorišni stan između kojih je 30m udaljenosti. U dvorišnom stanu žive seniori koji su pod stare dane otkrili čari interneta. Uglavnom, wifi iz kuće ima slab signal do tamo, praktično je neupotrebljiv. Hteo sam da spojim kablom kao jedino pravo rešenje na duže staze. Između objekata postoji već veza na ovaj način, tako je razučen prvo telefonski a onda i koaksijalni kabl za TV. Telefonski će biti sklonjen i mogu iskoristiti te kuke za novi kabl. Visina je u proseku oko 6m. Najlogičnije rešenje je UTP kabl za spoljnu montažu sa sajlom. Koliko sam našao kod nas tu je najbolji takav kabl cat6, nigde ne vidim da ima 6A, 6E ili 7.
I to bi bilo to da nisam čitao neka iskustva na ovu temu i vidim da se dosta ljudi žali na problem sa ovakvom vezom kad dođe do grmljavine i da često crkavaju uređaji na krajevima ove veze. Ako je to tako, onda ovo i nije baš najbolje rešenje. Dosta njih predlaže kao najbolja stvar da se izbegnu ovi problemi optički kabl. Pošto se u to tek ne razumem, malo sam istraživao na tu temu i vidim da je montaža dosta komplikovana. Ako sam dobro razumeo ide se na spajanje kablova sa gotovim konektorima, pre nego na postavljanje konektora na licu mesta. Tu dolazimo da se to ne može uraditi sam,zbog preskupe opreme. Kod mene u gradu ne znam nikog ko ima opremu i to radi.
Kakava su iskustva i šta predlažete?
 
Ako ti je dvorišni stan na istom strujnom merilu, bolje uzmi powerline ethernet. Ako nije, bolje rešenje bi bilo par usmerenih ubiquiti airgrid jedan u drugi. Ovo sa utp kablom je disaster waiting to happen. (i na kraju da izadje puno skuplja varijanta)
 
Probao sam powerline adapter. Isto je brojilo, stavio sam adaptere na istu fazu, oba u zidnu utičnicu. I slabo je bilo. Nije problem brzina, tamo je dovoljno i nekoliko Mbita koliko je merenje pokazivalo Problem je nestabilna veza, stalno je pucala. Velika je to udaljenost, ima tu puno kabla između. Od prve utičnice do strujnog ormara, pa odatle do tog drugog objekta, pa od te kutije sa osiguračima do druge utičnice.. U kući powerline radi korektno, ovako ne može.
 
Onda idi na varijantu 5GHz wireless 2 usmerene antene jedna u drugu, tipa airgrid m5 i sl.
 
Nema neka velika iskustva sa takvim tipom montaze, jedno vreme samo imali kabel od 130m znam preko dozvoljenog od 100m zavezan za ogradu jednom se desilo da strada port od grmljavine kada je bilo bas jako nevreme, promenili drugi port i nastavili. I to je tako radilo par godina dok neko nije popravljo ogradu i zakucao kabel ekserom da bi bolje drzalo.
Ja bi na tvom mesto uzeo kabel sa sajlom onaj koji mozes da kupis u prodavnici, kupovao sam to je neki relativno jeftin, kupuju ga ljudi koji postavljaju kamere ugalvnom, uzeo na oba kraja stavio po switch opet neki bas bas jeftin i sacekao prvu oluju grmljavinu. Ako strada stradace verovatno port na switchu.
Ovo ne bi trebalo da kosta vise od 50 novcanih jedinica ili manje.
Druga opcija koja se koristi u tim situacijama je na primer link an 60GHz na tu daljinu naravno perfektna vidljivost radice ti 1Gbit, cena za tako nesto zvanicno na sajtu 228 dolara.
 
Zar ti nije zgodnije da ukopaš najobičniji kabal duž staze koja povezuje ta dva objekta i ne razmišljaš o nevremenu. Provučeš kroz okiten crevo koje mora da bude iz komada da ne bi bilo vode. Ako provlačiš više različitih instalacija svaki kabal za sebe provučeš kroz gibljivo crevo i sve to zajedno kroz okiten crevo.
 
Razmišljao sam i o toj varijanti. Mada da je zgodnije, baš i nije. ima betonskih površina između. Ima tu između ta dva objekta i stara napuštena kanalizaciona cev, moglo bi se možda kroz nju. Ali je to sve daleko komplikovanije i skuplje za izvesti nego kroz vazduh, da li kablom ili bez. Čak nije toliko problem pod zemljom, nego spustiti kabl u zemlju sa tavana pa opet na drugom kraju isto samo u suprotnom smeru. Oba objekta imaju fasade ne tako davno urađene, ne znam kako bi to moglo elegantno da se reši.
 
Mi smo nekada razvlacili izmedju zgrada obican lan kabel izmedju zgrada.Problem se javlja jer rade kao jedra i kad u blizini pukne grom kabel ga skuplja i taman dosta struje da zaglupi swich i posle moras da ga menjas.
 
Od jeftinijih wifi varijanti mozes ubnt loco m5 ako nadjes, ako ne onda loco 5AC. Snagu smanjuj dok ne dodjes na nivo - 50dBm.
Lagani su za montazu, za razliku od pomenutih airgrid m5 za koje ipak treba ozbiljniji nosac.
 
pada mi na pamet onaj produzni strujni jabl koji na sebi ima zastitu za lan staviti kabl kroz vazdu i sa obe strane po jedan produzni kabl koji ima tu zastitu za lan.
 
SFTP eksterni samonoseci kabl sa celicnom zicom. Krajeve terminises sa RJ45 STP toolless konektorom i na oba kraja stavis prenaponsku zastitu koju obavezno uzemljis na oba kraja. Imamo puno takvin instalacija i rade bez problema. Mislim da sve mozes nabaviti u Netiksu.
 
SFTP eksterni samonoseci kabl sa celicnom zicom. Krajeve terminises sa RJ45 STP toolless konektorom i na oba kraja stavis prenaponsku zastitu koju obavezno uzemljis na oba kraja. Imamo puno takvin instalacija i rade bez problema. Mislim da sve mozes nabaviti u Netiksu.
Upravo tako,outdoor šildovan kabl sa uzemljenjem, najjeftinija varijanta.
 
SFTP eksterni samonoseci kabl sa celicnom zicom. Krajeve terminises sa RJ45 STP toolless konektorom i na oba kraja stavis prenaponsku zastitu koju obavezno uzemljis na oba kraja. Imamo puno takvin instalacija i rade bez problema. Mislim da sve mozes nabaviti u Netiksu.
To za prenaponsku zastitu me interesuje..
http://www.netiks.rs/prenaponska-zastita-din-gbe-poe
http://www.netiks.rs/outdoor-poe-lightning-surge-protector-gdt
Pretpostavljam da je ovo to, da je skuplji i bolji..
Interesuje me kako to treba povezati sa uzemljenjem? Da li je dovoljno spojiti na uticnici u kuci, ili mora drugacije?
 
Skuplji je predvidjen za outdoor montazu. Dovoljna je i uticnica, ali pod uslovom da objekat/zgrada ima uzeljenje. Kupis suko utikac i povezes samo jednu zuto/zelenu zicu. Ili ako si malo vestiji sa strujom, iz same uticnice izvuci uzemljenje.
Samo jos da napomenem da te nista nece spasiti od direktnog udara groma u kabl! Moraces da menjas i kabl i protektore, ali ce ti makar spasiti ostalu elektroniku. Ovo resenje je za one indukovane struje kada grmi i seva u okolini. Pod uslovom da krov tog objekta ima gromobran ili ima visokog drveca u okolini, ne bi trebalo da bude problema. Napominjem da nisam strucnjak za gromove, vec ovo pisem iz licnih iskustava - ako ima neko pametniji od nas ovde, slobodno neka nam da neki dobar savet.
 
Definitivno cu ovako uraditi. Jasno je meni da nema spasa kod direktnog udara groma, ali to je jako retka situacija. Na toj trasi je razvucen telefonski kabl skoro 40 godina, koaksijalni vec 20. Nikad nije bilo problema.
Jos jedno pitanje.. Na nekom mestu sam procitao da se i sajla od kabla treba vezati na uzemljenje. Ima li to smisla?
 
Ja nikada nisam uzemljivao sajlu. Uvek je zakacena za neki nosac, drvo, banderu,... Mada ne moze da smeta ako je povezes sa zemljom.
 
SFTP se mora spoijiti na uzemljivac jer u suprotnom shield ima kontra efekat. Ako nema uzemljivac onda je bolji UTP.
 
Znaci, pored ovih uredjaja za prenaponsku zastitu treba i shield od kabla povezati na uzemljenje, ako sam dobro razumeo?
 
Ne. Metalni omotac kabla je spojen sa metalnim omotacem konektora i onda je on spojen sa prenaponskom zastitom. Znaci, ako si sve dobro uradio i pravilno terminisao kabl, prenaponska zastita se uzemljava.
 
10Mbps (ne 10MB/s, što je ~80Mbps) sigurno ne radi posao
 
Nazad
Vrh Dno