Šta je novo?

Moto Edge 30

mironiko

Slavan
Učlanjen(a)
18.01.2011
Poruke
3,488
Poena
270
Posle krace zezancije sa Yettel-om (opisane u "njihovom" delu foruma) i njihovim neinformisanim i nezainteresovanim prodavcima, uspeo sam da se domognem ovog telefona. Necu mnogo duziti, kratki prvi utisci, pa idemo dalje...

Pre svega, pre njega sam imao Pixel 4a koji je 16 meseci radio kao zmaj (i koji ide caletu, jer je besmisleno prodavati takav telefon za 200ak evra), pa cu prevashodno porediti Edge 30 sa njim. Uostalom, sama cinjenica da mi je to bio prethodni telefon odmah pokazuje u smeru toga da preferiram kompaktnije uredjaje, i to je jedan od razloga zasto sam sam odabrao ovu Motorolu - dimenzije svakako nisu premale, ali na nekoj gornjoj granici mi je, ali masa od 155g koja u kombinaciji sa "tankocom" olaksava jednorucno koriscenje - odnela je prevagu bar da probam.

I to je otprl prvi utisak: telefon je elegantan, lepo lezi u ruci jer je tanak i lagan i u vecini situacija se moze koristiti jednom sakom. U pakovanju dolazi i silikonska folija (koja je prvi dan delovala kao premala za tipa deo milimetra, ali se onda malkice "razvukla" i sad bas onako cvrsto obuhvata telefon) koja nije debela, te i sa njom telefon izgleda tanko i ne klizi uopste. Steta sto se klacka dok stoji na stolu, ali dobro...

Citac otiska prsta radi dobro. Pre svega, retko gresi, i sva 4 prsta koja sam registrovao uredno otkljucavaju, ali nije preterano brz. Meni to ne smeta, ali apsolutno mogu da vidim kako nekome bi... No, nacin na koji je Adaptive screen isprogramiran da radi sa citacem otiska je genijalan. Inace mi je Motorolino resenje Lock screen notifikacija najbolje od svih telefona (mada godinama koristim samo Stock Android uredjaje), ali sad jos ova integracija sa FP senzorom - sjajno.

Ekran je super, stavio sam AI opciju za refresh rate, i kad sam nakon 2 dana upotrebe Edge 30 palio nesto Pixel 4a, imao sam utisak da mi on kao sporije radi, u smislu tranzicija, skrola i tako to. Naravno, to me apsolutno ne uzbudjuje, verujem da bih se sad opet i na 60 Hz ekran navikao za 3 dana, ali eto, da spomenem. No, i nevezano za ekran - mozda je malo rano za vece zakljucke (koristim telefon 4 dana), Edge 30 radi zaista fluidno, nema neocekivanog seckanja i cudesa, bukvalno imam osecaj kao da sam uzeo skuplji i "mocniji" telefon, iako bi ova dva trebalo da su negde iste klase, svakako su oba midrange. Videcemo da li ce se taj utisak vremenom menjati, Pixel 4a je ako nista i prvi i poslednji dan radio isto i na tome kapa dole.

I najzad, da adresiramo i slona u sobi... Za ovih par dana, baterija mi je bila odlicna. Ne solidna, nego odlicna - primetno bolja no na Pixelu, koji, rekao bih, nije izgubio na kvalitetu baterije (uvek sam ga punio nekim sporim punjacima i sto redje preko noci). Neki dan sam izvukao preko 5h ekrana, u momentu kad mi je ostalo mislim 18% baterije - istina, vecinom vreme provedeno na WiFi-ju, ali opet: Pixel nije mogao toliko, a i njime sam bio zadovoljan. Zaboravih da opalim SS, ovih dana cu se setiti, pa okaciti ovde. Uglavnom, za sad nikakve zamerke na bateriju, i pored solidne upotrebe aplikacija poput YT - jedino igre uopste nemam.

To su prvi utisci, so far so good. Ako neko ima neko pitanje - tu sam. Okacicu i koju fotku kad malo isprobam kameru narednih dana - posle Pixela, tesko da cu biti odusevljen, ali eto, nadam se da nece biti primetan korak u nazad.
 
Jesi li ga kupio u Jettelu ili peko oglasa, i koliko je kostao ako mozes da kazes?
Silikonska folija, mislio si na silikonsku masku-futrolu?
 
Da da, maska-futrola - ne znam odakle mi folija...

U Yettel-u je uzet, preko svog broja sam to realizovao, uz novi ugovor. Nije tajna koliko je kostao: moj paket je Go Data+ i on redovno kosta 2.350 mesecno - posto sam uzeo i telefon, paket je spusten na 1.950, a ~38.500 (inace je 48.500, ali imao sam vaucer za reciklazu) koliko me kostao sam telefon sam razdelio na 25.200 ucesca i ostatak na 24 meseca, pa me izaslo na nekih 2.5k mesecno racuna ukupno.

Po mom misljenju odlicno sam prosao za ovakav telefon: racun mi je za nijansu visi nego da sam samo produzio ugovor bez telefona, a dobio sam uredjaj za 210e na ruke. Zaista je reciklazna akcija ispala korisna.
 
IMG_20220802_194322029_HDR.jpg
Evo ga jedan HDR, u sumrak.
IMG_20220801_084208133.jpg
Srednje osvetljenje, veštačko svetlo.

Baciću ovde za koji dan i neku večernju, sa slabijim svetlom. Za sad, za ovaj rang telefona, kamera deluje dobro.
 
Čini mi se da kamere i nisu nešto..slabija oštrina i nivo detalja primetno manji..
P.S. Zagorela ti ova palačinka 😉
 
Dobro, jasno je da su detalji losiji, nisam upload-ovao full jpeg, nego sam pustio forum da upload-uje umanjenu sliku, cisto da se stekne slika (no pun intended) na sta lice slicice. Ali, sad shvatam da bolje onda da okacim lepo kako Bog zapoveda, ovo i nema mnogo smisla...

P.S. Jeste, ta je bas zagorela bila. :D Inace, te instant proteinske palacinke iz Lidla su prilicno dobre, topla preporuka. (y)
 
Gde si kupio masku?
 
Okači neki SS kada budeš mogao od potrošnje baterije..malo mi to 5h pogotovo na WiFi..6h mi je nekako prihvatljivo.
 
@SIMUKA
Evo ga, od danas, pola dana u stanu, pola napolju.

Screenshot_20220803-192342.png
 
Pa dobro to nije loše, gotovo 5h SoT, a baterija na 50%..
 
Screenshot_20220804-004140.png
Evo večernje stanje, zaboravih da okačim.
 
Wakelock? Wtf? Ima neko neku ideju?
 

Prilozi

  • Screenshot_20220824-092412.png
    Screenshot_20220824-092412.png
    100.8 KB · Pregleda: 124
Evo da dam i ja misljenje posle dve nedelje koriscenja ovog telefona.

Prelaz je sa poco f1, pa ce biti poredjenja sa njim, ali i poredjenja sa mi 10t pro koji sam kratko vreme koristio.

Da krenem od ekrana. Nisam nesto posebno odusevljen, ali ekran je primetno bolji nego na f1, a sa 10t pro je mrtva trka. Boje mi deluju isprano (znam da ima da se podesava izmedju natural i saturated, ali nekako na saturared napuca boje i nije mi to to, valjda je stvar navike), onda na jakom suncu gubi vidljivost gde je bolji od f1 (sto je logicno) ali losiji od 10t pro.

Sto se zvuka tice tu je sve odlicno. Zvuk je bas glasan i tesko ce se desiti u nekoj buci da se ne cuje kad zvoni. Sagovornik se u toku razgovora cuje sasvim jasno i tu nema bas nikakvih problema. Stereo zvuk je sasvim dobar. Slusalice nisam probao, tako da to ne mogu komentarisati.

Sto se kamera tice tu sam prilicno razocaran. Uopste ne mogu da napravim veliku razliku u odnosu na f1, dok pored 10t pro nema sta da trazi. Da naglasim da su oba xiaomi telefona koristila gcam. Probao sam gcam i za edge 30 i nema nikakvog pomaka, nekad je sa gcam bolje nekad losije. Sto se video snimaka tice preko dana su sasvim dobri, dok je nocni rezim katastrofalan i tu mogu da kazem da je losiji i od f1. Imam utisak kad bi bio jaci soc da bi situacija bila bolja. Ako neko ima gcam da preporuci i da pravi razliku neka pomaze.

Baterija... ne znam sta bih rekao, sot je od 3,5h do 8h. Zvuci neverovatno ali je tako. Kad je samo na mobilnim podacima tesko ce izgurati 4h, kad je samo na wi fi gura preko 6h lagano. Misterija mi je da kad je telefon na wi fi ceo dan sot varira od 6 do 8h, a koriscenje je da kazem isto. Kombinovano izadje otprilike 5h. Nekako nije stedljiv ni malo kad je na mobilnim podacima i tu je losiji i od f1 i od 10t pro, koji guraju preko 4h lagano.

Da predjem malo na sam rad telefona. Sve je brzo i fluidno i nema stucanja ni jednog jedinog momenta. Refresh rate je na auto i tu se vidi razlika u odnosu na f1, a sa 10t pro je potpuno isto sto je i logicno.
Citac otiska prsta je prilicno los sto se mene tice. Isti prst sam morao vise puta da unesem da ne bi gresio. Najzanimljiviji deo mi je kad sam desni palac vise puta registrovao, telefon moze da otkljuca i levi palac koji nije niti jedan jedini put registrovan. Sto se toga tice f1 i 10t pro su daleko bolji.
Scaling je lose odradjen i u nekim aplikacijama jede tekst, tako da sam display size morao da podesim na large, a font size da ostavim na default.
Opcija attentive display (da se ne iskljucuje ekran kad se cita nesto) je skroz beskorisna.
Da pomenem jos peek display ili motorolin aod. Ume da zabaguje, stigne neko obavestenje i pali se svaki cas sto je ok, ali cesto se desava kad uzmem telefon u ruke ekran uopste ne reaguje i zatamnjen je i mora na power taster da ga probudim.

Sto se mene tice prelazak sa f1 na edge 30 nije advekvatan.

To je to otprilike. Ako nekoga nesto zanima neka pita.
 
Sedam dana korišćenja, posle a52s 5G da dodam nešto od utisaka i uporedim ih koliko mogu.
Po meni je ekran pregledniji na Edge 30, jeste malo ružan kad se stavi da su boje zasićene, tako da sam ja izabrao prirodne. Punjenje je malo preko 33W , dok je na Samsungu uvek bilo malo ispod deklarisanog. Kamera je obično dobra, ali zna nekad i da pidbaci. Sviđa mi se prikaz boja i oštrina, a nivo detalja je, čini mi se, malo slabiji.
Ready for radi samo preko miracast-a, a ne i sa kablom (https://motorola-global-en-roe.cust...l/a_id/160550/~/ready-for-compatibility-chart). Kod mene je touchpad strašno neprecizan, praktično neupotrebljiv. Pokušao sam na usb da nakačim miša, pa i touchpad sa tastaturom, ali ne pomaže. Veoma lepo izgleda, daje dobre opcije. Nadam se da će nekom nadogradnjom malo to popraviti.
Mane su mu i što nema AlwaysOn, nema automatsko osvetljenje, drugi zvučnik se slabije čuje. Zajednička mana za Edge 30 i A52S je softver. Ne zna se šta je gore, čist android ili šugavi Samsungov OneUI. Još ću ga mučiti, pa javljam utiske.
 

Prilozi

  • IMG_20220907_113527516.jpg
    IMG_20220907_113527516.jpg
    136 KB · Pregleda: 75
Evo jedne, ja samo ovu koristim pored stock. Ovde je aplikacija, a u prilogu su 2 config datoteke. Jedna sa pravim, a druga sa zasićenim bojama. U stvari, svaka ima po 9 config-a, za 9 situacija.
 

Prilozi

  • AGC9.2.zip
    49.3 KB · Pregleda: 6
Stavio si sgcam aplikaciju, a config od za agc. U svakom slucaju hvala ti na linkovima, od ranije koristim gcam, pa sam malo upucen oko koriscenja. Ovo je vec dosta bolje, tako da kazem da je kamera sada zadovoljavajuca.
 
Samo jos da pitam. Ako se iskljuci upscaling u podesavanjima, koliko ce se izgubiti na kvalitetu slika? Jesi li primetio neku razliku? Velicina fajla ide od 15 do 60mb, bas je mnogo.
 
Samo jos da pitam. Ako se iskljuci upscaling u podesavanjima, koliko ce se izgubiti na kvalitetu slika? Jesi li primetio neku razliku? Velicina fajla ide od 15 do 60mb, bas je mnogo.
Nisam primetio razliku u nivou detalja na srednjoj i punoj rezoluciji. Srednja rezolucija daje slike od 10.2MP, a puna 66.5MP. kao što rekoh, razliku nisam uočio, ali su mi ove cifre čudne!?!?!
 
Screenshot_20220915-112124.png
Kad se iskljuci upscaling rezolucija je 12.6mp i velicina fajlova je oko 8mb, ali definitivno ima manje detalja. Gledao sam slike na tv-u 55" i vidi se razlika.
 
Tu ima vidne razlike,ali izmedju 10MP i 66MP pri upscaling-u 2.3x nisam video neku razliku u nivou detalja.
 
čitam komentare i donekle sam razočaran.. koristio svojevremeno moto x4 kao daily (danas kao backup), supruga moto one zoom, i stvarno su se dobro pokazali (sem u generalno lošoj softverskoj podršci).. trenutno sam na pixelu koji odlično služi ali nervira me samsungov soc u novijim modelima tako da mi je moto jedna od opcija za naredni telefon.. edge 30 neo mi deluje simpatično, videćemo šta kažu kritičari..
 
čitam komentare i donekle sam razočaran.. koristio svojevremeno moto x4 kao daily (danas kao backup), supruga moto one zoom, i stvarno su se dobro pokazali (sem u generalno lošoj softverskoj podršci).. trenutno sam na pixelu koji odlično služi ali nervira me samsungov soc u novijim modelima tako da mi je moto jedna od opcija za naredni telefon.. edge 30 neo mi deluje simpatično, videćemo šta kažu kritičari..
I joj! Pa što Snapdragon 695!
 
Nazad
Vrh Dno