Šta je novo?

Montažne kuće

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.

dr.sonic

Slavan
Učlanjen(a)
27.01.2012
Poruke
3,150
Poena
259
Nadam se da ova tema može da prođe u ovom delu foruma :)

Zanimaju me Vaša iskustva sa montažnim kućama/stanovima.

Moja situacija je ovakva. Živim u potkrovlju u zgradi sa 4 sprata (stara gradnja). Ideja je da porušim sve (celo potkrovlje) i da na tome izgradim nešto lepše i malo bolje. Dilema je da li raditi to klasičnom ili montažnom gradnjom? Za montažnu gradnju trenutno gledam firmu Timal iz Čačka, http://www.timal.rs/montazne_kuce.html. Šta vi mislite?
 
Ne znam gde si mislio da gradis, ali u Bgd je zabranjena montazna gradnja ako se ne varam.
 
U Beogradu, Palilula, profesorska kolonija. Nisam nikada čuo za to.
 
Kako bre zabranjena - Vozdovac (Trosarina): pola moje ulice su montazne kuce?
 
Hmm, koliko znam u gradskim sredinama je zabranjena montazna gradnja. E sada da li je to sto ti kazes montazno i da li je legalno nemam pojma.
Zabranjeno i to strogo je zidanje na nasipu, kradja struje, vode, a idi pogledaj blok 45, nasip do Ostruznickog mosta.
250 vikendica, neke i na 3 sprata, sve sazidane nelegalno, na strogo zabranjenom mestu, nelegalno se prikacili na reni bunare, kradu struju,vodu.
Nedozvoljeno se krecu nasipom, gde je strogo zabranjena voznja kola, oni tu teraju kamione sa materijalom.
Postavljaju septicke jame pored reni bunara odkle se snabdeva stotine hiljade ljudi, ugrozavaju nasip secenjem drveca, kopanjem i prete da potope ceo Nbgd.
Sve je to zabranjeno, vidi se iz aviona i niko nista ne preduzima.
Nijedna od 250 vikendica nije socijalna , naprotiv.
Srbija, sta da ti kazem.
 
Poslednja izmena:
Zabranjeno je u centralnim gradskim zonama, ostalo moze. Moras da imas dozvolu za gradsko gradjevinsko zemljiste jer u drugom slucaju nece da ti grade. Najbolje da odes u direkciju i raspitas se detaljno da te mi ovde ne bi obmanjivali
 
Pa nije montazne KUCE vec montazna POTKROVLJA! :)
Vidi, nista tu nije "montazno", to je narodski izraz koji nema veze sa klasifikacijom u gradjevinarstvu i Zakonu o gradjevinarstvu, nema veze, al cisto da znas /ono sto je zabranjeno u BGDu se odnosi na neke kioske, itd.../
Elem, ti ces verovatno i MORATI da gradis tako kako si i zamislio, dakle drvenim skeletom, jer je u pitanju nadgradnja, dakle nisi nista poseban slucaj, 90% potkrovlja na celom balkanu je tako i radjeno.
....
Sto se tice izbora firme, preporucio bih ti http://www.lkvcentar.com/index.php Zasto?
Jesu za nijansu skuplji. Zaista me mrzi da ti prepricavam sta sam sve video i doziveo u praksi, i to sve od ljudi, firmi za koje se nikad ne bih nadao!
Jednostavno NJIH neko dovede u poziciju svresnog cina, a ti si onda kao krajnji kupac kolateralna steta.... da te ne pricam bolje!
Sto se tice DOZVOLE, e tu je zeza tek, BGD je do skoro bio VRLO problematican za izdavanje svih gradjevinskih dozvola, itd...tako da ti ova firma opet dodje jer ima
odredjenu blagu prohodnost, dovoljno je toliko da kazem.
....
Za kraj, imaces 1001 savetnika koji ce te ubedjivati da sve to moze jeftinije, pa cak i bez papira, da oni nisu bili u pravu, saznaces kad upadnes u probleme, kakve nisi ni sanjao
da mozes imati, a njih nece biti tada nigde da ti pomognu ili da te spasu.
Dakle, pametu u glavu, sve po zakonu i samo sa brend vrh major firmama, ove lokalne, nichts zusamen! ...ako oces mirno da spavas...
...
Ako oces nesto ozbiljno vec sad kreni da trazis saglasnost stanara, ne kosti nista, a treba vremena.
Eto toliko...
I da, jel bi mogao BENCH konacno da dobije BENCH MAD ZONE????
Ima 1 000 000 tema za koje bih recimo pre uvazio misljenje clanova bencha nego nekih drugih forumua?
 
Sve dozvole i papire sam već dobio, nakon 5 godina natezanja naravno, tako da je sve legalno. Bukvalno samo treba da izaberem kako ću i da krenem.
Ova firma koju sam stavio gore radi od čeličnih profila, ništa od drveta. Princip je ključ u ruke. Ja im dam projekat, onda njima treba 20ak dana da prefabrikuju konstrukciju i još 2 meseca da spoje i izgrade na mestu.
 
Poslednja izmena:
okmijum je dobro procitao tvoj post, ja sam prevideo da ti radis potkrovlje na postojecem objektu. Onda te ne interesuje ono oko montaznih objekta sto sam pisao i sto je ppredrag napisao.
i slazem se sa okmijumom da radis po zakonu, jer nikada ne znas na sta mozes da naletis i da zarad par m2 ili neceg drugog sve propadne ili kosta neuporedivo vise.
Sigurno da je Srbija puna onih koji nista ne postoju, zive i ponasaju se kao da su na divljem zapadu, a niko im nista ne moze, ali da li si ti taj ?

@okmijum Sta je MAD ZONE ?
 
Poslednja izmena:
@Phantomr Jes', upoređuješ izgradnju montežne kuće sa vožnjom po nasipu. :) Alal ti vera.

Montažne kuće teško da su socijalne. Nije to ništa jefitnije od klasične zidane kuće, osim što se brže gradi.

Što se zabrane tiče, bilo je nekad teškoba oko toga. Sad je prepušteno opštinama da odlučuju kako i šta, ali se montažne kuće već neko vreme tretiraju kao i zidane (iste papire za njih nabavljaš kao i za zidane). Za zabunu se treba zahvaliti nekom pajdomanu iz vlasti koji je u početku montažne kuće okarakterisao kao ''privremene objekte''. Pošto sam i sam na Paliluli, ali u širem njenom delu (Kotež), ovde mogu kakve god hoćeš kuće. Znam, jer i sam živim u montažnoj kući oko 6 godina.

E sad, dr.sonic, vidim na tom linku da su to neke montažne sa čeličnim podupiračima, dok ja živim u ''ful drvenoj''. Grede, stiropor, šper ploča, staklena vuna i te fore. Ono što je odlično jeste što 'ladi ili greje veoma brzo, a loše je što ne možeš da nakačiš klimu gde hoćeš, nego mora na grede. :D

Ozbiljno, živeo sam i u zidanoj kući, a sad i u montažnoj i meni se više montažna sviđa. Jedina loša stvar je naša administracija u opštini koja te uništava dok ne poplaćaš i dobiješ sve papire.

Konkretno, ako te nešto zanima... pitaj. Jer ovako, ne znam šta bi mogao da ti kažem. :)
 
Kao što rekoh, sve papire i dozvole sam legalno dobio nakon 5 godina natezanja :)
Okačiću malo kasnije njihovu brošuru da vidite od čega je zid.

Mene tu samo plaši da to ne propadne posle 10 godina :)
 
Prevideh i ja da je nadgradnja... Ma gde da propadne, evo moja majka radi kao vaspitacica u montaznom vrticu izgradjenom 1980. i dalje je kao nov. Sto se garancije tice, uglavnom su stogodisnje
 
@dzonihsv u uredjenim zemljama verujem da bi i sama voznja po nasipu bila veci prekrsaj, a da ne pricam o prisvajanju nasipa metodom americkih kolonizatora. Urusavanje nasipa nije isto sto i pucanje cevi kod komsije iznad dok nesto nelegalno majstorise.

A kolika je uopste usteda u odnosu na cvrstu gradnju prilikom izgradje potkrovlja i da li ustede uopste ima u izgradnji ?
 
Poslednja izmena:
Ustede u ukupnom zbiru troskova skoro i da nema, znaci od papira do zavesa i kafe za useljenje, ako gradis na livadi.
Usteda jeste u vremenu, sa temeljima, za mesec dana spavas u novoj kuci.
Ali ti moras da gradis ovako jer prakticno dizes krov, i pakujes potkrovlje ispod njega. Dakle tebe drugo ne ni trebalo da zanima.
Samo ces zidove do recimo 1.60m da ozidas blokom i to je to...
 
Moze, to je isto, al na ovako malu kolicinu ja ne bi uzimao te blokove, da posle 20 godina se ne pokazu radioaktivnim, recimo.
I to je mali trosak u masi, kolko tu ima radova.
Svejedno mu ostaje drvo za rogove.
 
Ustede u ukupnom zbiru troskova skoro i da nema, znaci od papira do zavesa i kafe za useljenje, ako gradis na livadi.
Usteda jeste u vremenu, sa temeljima, za mesec dana spavas u novoj kuci.
Ali ti moras da gradis ovako jer prakticno dizes krov, i pakujes potkrovlje ispod njega. Dakle tebe drugo ne ni trebalo da zanima.
Samo ces zidove do recimo 1.60m da ozidas blokom i to je to...

Da, nema neke uštede u novcu. Ali nema ni uštede prevelike u vremenu. Već sam napisao, 20 dana im treba da naprave profile i još 2 meseca da sklope i srede. Mislim da za 3 meseca, jakim tempom može da se izgradi i normalnom gradnjom.

Nisam te razumeo ovo što si rekao da ozidam blokom? Ovo što ja gledam je ključ u ruke, nemam ja tu ništa posle da diram.
Evo su materijali:
kuće.jpg
 
Blokom verovatno ces zidati zid do visine od 1.60m, a posle na njega idu rogovi, to je zakonski jos uvek potkrovlje, ili plan B, da pravis mansardni krov, koji krece od nule zadnje ploce, pa se posle lomi na recimo 2.00-2.20 i ide konacno na sleme.
Pa dobro, msm na vreme provedeno na gradilistu, ona BGD firma koju sam ti postovo bi ti uradila mozda i projekat za iste pare, ako i ne, radili bi ga oni sto je velika usteda u vremenu i posle, vidi jel ti oni daju key in the hand! :)
A pa sad vidim ovi prave celicne profile, ostali uglavnom od drveta, e tu je vec glavolomka, trajanje, cena itd...
 
Poslednja izmena:
Da, ide 1,60 pa onda krov.
Pojma nemam šta mi pričaš, rogovi, mansaradni krov, nula zadnje ploče, sleme, sve su to španska sela za mene :D
Ovde je samo pitanje konvencionalna ili montažna gradnja, prednosti, mane i eventualno ako je neko imao iskustva baš sa onom firmom.
 
Ma sve je to klasicno, to sto mislis da je montazno, je obicna igra reci, tebi treba blok, i posle drveni rogovi na to, i obloge i to je to.
Napravi neki mini tender i posalji raznim firmama, i vidi sta ce ti ko reci, al treba ti i projekat, sa odobrenjem za gradnju, i stanari, kreni to vec sada polako, ako mislis to da radis.
 
Kao što rekoh, sve papire imam, dozvole od opštine, zavoda za zaštitu spomenika, proračune statičke, seizmičke, dozvole stanara, naravno i projekat ceo imam. Apsolutno sve imam, samo treba da dam pare za gradnju.
 
Pa cekaj bre, kako ti je u projektu opisano to sve?
Koji su to tamo elementi?
Pazi, postoji mogucnost da ti inspekcija gradjevinska izadje, i kaze, da ne izvodis po projektu, kapiras?
Onda si ebo eza! :(
...
Znaci sam projekat u sebi sadrzi informacije o nacinu gradnje, pozovi tog ko ti radio, i pitaj ga malo o tome.
 
A da malo u te kuće ubacite "pameti" pa da bar malo tema liči da ima veze sa upotrebom IT tipa montažne pametne kuće jer kako je počelo ode forum u tri lepe ...
 
A da malo u te kuće ubacite "pameti" pa da bar malo tema liči da ima veze sa upotrebom IT tipa montažne pametne kuće jer kako je počelo ode forum u tri lepe ...

Hm, to mi u opšte nije palo na pamet, ali je super ideja. Imaš li neki konkretan predlog?
 
Moze, to je isto, al na ovako malu kolicinu ja ne bi uzimao te blokove, da posle 20 godina se ne pokazu radioaktivnim, recimo.
I to je mali trosak u masi, kolko tu ima radova.

Ovo je zidarska izmišljotina od pre 30 godina, motivisana mnogo kraćim trajanjem radova sa siporeks blokovima što se njima naravno ne isplati. Ytong se jako isplati jer, iako je materijal skuplji, ušteda na dodatnoj izolaciji je ogromna, a i mnogo lakše se rade završni radovi i spolja i unutra.
 
Ovo je zidarska izmišljotina od pre 30 godina, motivisana mnogo kraćim trajanjem radova sa siporeks blokovima što se njima naravno ne isplati. Ytong se jako isplati jer, iako je materijal skuplji, ušteda na dodatnoj izolaciji je ogromna, a i mnogo lakše se rade završni radovi i spolja i unutra.

Nije, svi ti sivi blokovi, se prave od industrijske sljake i ko yna cega jos ne, sastav je vrlo diskutabilan, a na kraju krajeva, ako poynajes fiyiku materijala, trebalo bi da ti je dobro poynato, koji materijali imaju tako dobre termicke sposobnosti, cista yemlja tj glina, svakako ne.
Ya 50cm cigle ti treba oko 20-25cm Ytonga, primamljivo svakako, ili I5cm mineralne vune.... :) :) :)


@Kritika
TI bi bas da postanes mod? :)
Sta te bre tangira sto oce covek da yida sebi potkrovlje?
Sad si poceo da obilayis teme i delis packe, sta?
Ne kapiram, nit ti sta smeta, al eto, da se dosoli malo cisto.
 
Češljao sam net, nisam nigde našao neke negativne stvari o montažnoj gradnji, osim jednog teksta koji je bio čist marketing.
Kada smo već kod izolacije, imam kod sebe jedan uzorak Winco SkyTech izolacije. Znate li nešto o tome? Karakteristike su super.
 
Češljao sam net, nisam nigde našao neke negativne stvari o montažnoj gradnji, osim jednog teksta koji je bio čist marketing.
Kada smo već kod izolacije, imam kod sebe jedan uzorak Winco SkyTech izolacije. Znate li nešto o tome? Karakteristike su super.

A sta uopste podrazumevas pod montaznom gradnjom?
 
Pa ovo što sam predložio u prvom postu i slične stvari. Šta ti podrazumevaš pod montažnom gradnjom? :)
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno