Šta je novo?

Molim za pomoć - podešavanje 5.1 na PC

Gvinpin88

Poznat
Učlanjen(a)
30.06.2021
Poruke
15
Poena
25
Pozdrav forumaši
Imam veliki problem sa surround sistemom. U pitanju je Genius SW HF-5005, pokušavam da povežem ujaku u lokalu na PC, mora da se završi u naredna 24h a ne razumem se uopšte u sve to... evo šta imam od informacija:
  • pozadi na surround sistemu je povezano svih 5 zvučnika preko onih audio žica (+crveni i -crni kablići)
  • ubacio sam neki pomoćni kablić (slika na zelenom stolu) u audio izlaz na PC (integrisana mu je zvučna kartica) a na sistemu sam ubacio u 2.1 channel (crveni i beli).
  • ujak kaže da je nekada imao 5.1 sistem povezan na stari komp preko nekih (valjda) sklepanih kablova (slika na šanku)
PITANJE: postoji li zaista mogućnost da napravim 5.1 sistem? U prilogu šaljem slike sa terena

UNAPRED ZAHVALAN NA BILO KAKVOJ POMOĆI20231128_225308.jpg20231128_224309.jpg20231128_225759.jpg
 
Nisam u lokalu trenutno, tek sutra posle 18h, šta konkretno treba što se matične tiče? Od kompa imam još ovu sliku:20231128_224338.jpg
 
edit:

Ako iza na maticnoj imas ovako:

Screenshot (22).png

Moras ovako da ubodes, zelena, narandzasta i crna. Kupi tri nova audio cinca (beli i crveni konektor) i njih ubodes gore gde pise 5.1. e sada taj prvi zeleni on bi trebao da daje signal na prednje satelite, narandzasta bi trebala da bude za centralni i za wufer i crna za zadnje satelite. Skini ovakav program pa testiras koji je koji zvucnik ako sam nesto omanu lako izrotiras kablove.

Screenshot (7).png
Nisam u lokalu trenutno, tek sutra posle 18h, šta konkretno treba što se matične tiče? Od kompa imam još ovu sliku:Pogledajte prilog 415834
Ne moze na tu maticnu 5.1 sistem.
 
A koliko bi poslužila neka stara zvučna kartica koju sam imao daaaaavno na XP sistemu da ubacim sada na windows10? 😅 Nju sam koristio za 5.1
(Ali su mi zvučnici imali svoje te konektore ili kako se zovu ti krajevi koji idu u zvučnu svaki na svoje mesto)


Inače za ta tri nova audio činča = zeleni narandžasti i crni plus da svaki od njih ima crveni i beli konektor na kraju?
 
Pa pokusaj da ubodes tu staru audio karticu, e sada ne znam hoces naci drajvere koji ce da rade na W10.

A sto se tice cinceva isti kupis kao taj sa slike sto si okacio samo bez zutog konektora.
 
Hvala puno na predlogu.
Biću slobodan da postavim još jedno pitanje, ne znam koliko logično:

Mogu li da kupim tri takva kabla (kao sa slike) i da ubodem jedan u plavi, jedan u roze i treći u zeleni i onda da u podešavanju kompjutera namestim da mi roze ne bude mikrofon nego da ga namenim za SPEAKERS i dodelim mu npr. subwoofer? Tako i za plavi.

Hvala još jednom44243-e-green-kabl-audio-3-5mm.jpg
 
Tu ti vec ne bih znao dati odgovor i da li je tako nesto moguce da se namesti.

Da to je taj kabel sa slike.
 
Trebalo bi da radi bez problema, ako iskoristiš sva tri konektora. Jack sensing bi trebao, kad ubodeš kabl u komp, da pita šta je zakačeno na taj konektor.
Koji je model ploče i koji windows?
Koliko se sećam, taj Genius pušta zvuk na sve zvučnike i kad je priključen samo stereo na neki od ostalih ulaza (DVD, TV ili GAME), ako je bitno samo da rade svi zvučnici, bez odvojenih kanala.
 
Tako je, bitno je samo da radi svih 5 zvučnika.

Sistem je WIN10, a matična je iz 2013. (Trebalo bi ovakva: FM2 A55 PCIe/DDR3 ili slična, nemam pristup do 18h)

Ujak kaže da je koristio samo kabl sa slike do pre par godina, udene u GAME, stereo, i radilo svih 5 zvučnika20231128_225308.jpg
Kako se uopšte zovu ovi kablovi?
Možda bih mogao da dokupim jedan koji se završava ovako na strani ka kompjuteru a na drugoj strani da ima crveni i beli konektor?

20231129_092835.jpg
 

Prilozi

  • 20231128_225308.jpg
    20231128_225308.jpg
    218.2 KB · Pregleda: 3
Poslednja izmena:
Kupis taj jedan kabl (3.5mm bananica na 2 rca dzek) i prikljucis na ulaz TV. Pritusnes dugmad za tv i stereo na zvucnicina i treba da rade svi zvucnici.
 
Nazad
Vrh Dno