Šta je novo?

moj retro PC I

pcpartpicker

Cenjen
Učlanjen(a)
05.04.2019
Poruke
1,068
Poena
125
Društvo, ovo je jedna od mojih retro mašina koju sam skoro popravio, imao sam problema nekih koje sam skoro riješio...svi mi kažu baci taj računar što će ti a meni žao.
U pitanju je PIII na 500 MHz, FX 5500 grafa sa 256MV VRAM i 384MB RAM-a.
20240227_173135.jpg
 
Opa, Slot 1 makina, pa to duuugo nisam video. Svaka čast na entuzijazmu. Samo ti grafička baš i nije za tu makinu, nekoliko godina je novija, tj pojavila se kada je P3 Katmai već bio zastareo.
 
Pa sad, PIII i nije baš retro al ajd....da uzmeš PII neki da ubaciš u taj Slot 1, da mu staviš 128MB Ram-a i neki Nvidia Riva TNT recimo ili Voodoo 3 pa da prodje eventualno kao retro mašina sa kraja 90ih
Pa imam ja i P II na 233Mhz, radi i ispravan. hoces da ti slikam?
 
Ali šta je P3 500mhz (koji je tek nešto malo brži od P2 400-450mhz) ako nije retro?......sigurno nije savremeni kompjuter....:ROFLMAO:......šta se zvanično (ako tako nešto postoji) smatraju retro kompjuteri,do koje godine?
 
Uuuhh, teeško pitanje. U naslovu ovog podforuma piše: "Diskusije o hardveru i softveru koji spada u retro kategoriju - Atari, Commodore, Sinclair, PC iz pre-Pentium ere i ostalo" Znači sve što je P1 i posle nije retro, barem prema pravilima foruma :sneaky:. E sada, to je davno bilo definisano, smatram da bi kojekavi P2 i P3 slot 1, AMD Athlon slot A mogli biti retro....
 
Ne uspevam na njemu nikako da napravim da radi internet.Kad pokrenem Firefox racunar smrzne a Chrome nece da otvori ni jednu stranicu pise kao da je nedostupna...jel ima neka "caka" sa Win XP?
Instalirana je LAN kartica preko pci slota.
Kad pingam google.com sve okej.
 
Firefox 2.1 radi ako se dobro sećam, nedavno sam ga pokretao u win 98 na emulatoru (PCemV17Win). A pre neke dve godine sam surfovao iz WinXP, isto sa tim Firefox-om..
 
Ne uspevam na njemu nikako da napravim da radi internet.Kad pokrenem Firefox racunar smrzne a Chrome nece da otvori ni jednu stranicu pise kao da je nedostupna...jel ima neka "caka" sa Win XP?
Instalirana je LAN kartica preko pci slota.
Kad pingam google.com sve okej.

Chrome od pre nekog vremena ne podržava više ništa sem Win 10, mogu tu i tamo da se otvore neke stranice na Win 7 ali velika većina ne može. Firefox još uvek radi na Win 7/8 sistemima ali pitanje je dokle.
Instaliraj 64-bit verziju Win XP pa probaj neke od ovih browsera koji se preporučuju

 
Ma jok klasican XP sa SP2 ili ako imas neki sto su isli kao SP3 brovseri s ovoga linka su za probu:
Dva su mi radila pre godinu i jace . Pale moon i ne secam se koji je drugi i to na sempron2500 (ili2600) masini 754 socket s 256mb rama i sad se ne secam dali je bila integrisana ili posebna graficka. Surf radi skoroo normalno, YT manje vise se pustao....
Nisu stari kompjuteri toliko beskorisni koliko ih takvima cini novi softver danas.
 
@dejan_osipaonic

Bolje je po meni da proba XP 64-bit pa da vidi kako će sve da se ponaša jer ako ne štuca previše na PIII imaće bolju softversku podršku jer novi Pale Moon podržava 64bit kao i K-Meleon ako se ne varam a može da proba i Operu v12.18 iz 2016 koja isto podržava XP 64-bit

Evo odavde može sve da se skine, ima raznog korisnog softvera :

 
PIII je 32-bitni procesor, ne može da se instalira XP64 na njemu. U desktop segmentu procesori tek od Athlon64 i P4 Prescott imaju 64bitne instrukcije.
 
PIII je 32-bitni procesor, ne može da se instalira XP64 na njemu. U desktop segmentu procesori tek od Athlon64 i P4 Prescott imaju 64bitne instrukcije.

j bg brate moja greška, mislio sam da i PIII podržava 64bit instrukcije jer je u to neko vreme 1999/2000 već šljakao PS2 koji je 64-bit
 
j bg brate moja greška, mislio sam da i PIII podržava 64bit instrukcije jer je u to neko vreme 1999/2000 već šljakao PS2 koji je 64-bit

Ma da, davno pre kompova, 1996 Nintendo prvi.
 
Ma da, davno pre kompova, 1996 Nintendo prvi.

Jašta ali N64 nije bila ono kao "true 64-bit" mašina nego više kao neki 32/64-bit hibrid, slično kao i 2 god. kasnije Sega Dreamcast koji su čak lažno reklamirali i kao 128-bit konzolu zbog prodaje. Naveo sam PS2 jer je čistokrvni batizza bio :D ....sve u svemu Japan kao i uvek nekoliko godina ispred ostatka sveta
 
Poslednja izmena:
Ma zamrzne Chrome cim uradim neki search.
Da li je u pitanju virus ili sta ne znam.
Nemam vremena da istrazujem jer mi je nebitno da taj PC ide na net.
Chrome je starija verzija.
Firefox ne moze da otvori ni jednu stranicu izbaci neki error (mogu slikat ak je bitno).
 
Ma mrzne...vrvt virusi..mrzne celi racunar.
Trebao bi format ali nemam drajvera od PCI kartica koje su instalirane...
Sta da radim?
Nakon reinstalacije treba mi konekcija u svakom slucaju da bi pokusao online naci drajvere.
A lan kartica je PCI.
I zvucna je PCI.
Formatirat cu ja ali kako nakon toga da nadjem i install drajvere?
 
Poslednja izmena:
Ma ne rade jarane Chrome i Firefox, koristi samo ono što smo ti preporučili ja i Dejan. Drivera ima svuda da se skinu ali moraš da prebacuješ sve na disketu ili da režeš CD, nema ti druge....eventualno na CF Card da prebaciš sve šta treba ako ga koristiš umesto HDD-a klasičnog.
 
Ne mogu uopste da otvorim išta preko lan mreze tj kabla....
Formatirat cu PC jer mora da im virusa.
Kako onda posle toga da nadjem drajvere za PCI kartice?
Kad ukucam da trazim firefox 2.1 samo zablokira na ekranu sa slike i moram end task.
Jedini nacin da zapisem uredjaje iz device managera i potrazim drajvere te narezem na CD....
Jel tako?
 

Prilozi

  • 20240317_133728.jpg
    20240317_133728.jpg
    166.9 KB · Pregleda: 16
  • 20240317_133651.jpg
    20240317_133651.jpg
    127.6 KB · Pregleda: 14
  • 20240317_133942.jpg
    20240317_133942.jpg
    341.1 KB · Pregleda: 21
Poslednja izmena:
Ova je ploca.
Gde da nadjem drajvere za nju?
Krecem formatiranje pa sta mu Bog da....srecno mi....
Hahaha drustvo nisam install xp 20 godina....
Pre sam install 10000x.

Instalirao svez OS, razlika je drasticna, evo slika device managera da mi ppmognete oko drajvera.
Plocu sam rekao koja je.
Super lan karticu je windows instalirao.
Sad cu da vidim jel opet blokira.
Moram stavit neki browser koji ovaj PC moze svarit.

N3ma drajvera za plocu, tj ja nmg da nadjem...
Soyo SY-6VBA133
Moze pomoc drustvo?
 

Prilozi

  • Screenshot_20240317-142109_Chrome.jpg
    Screenshot_20240317-142109_Chrome.jpg
    118.9 KB · Pregleda: 22
  • 20240317_142445.jpg
    20240317_142445.jpg
    226.8 KB · Pregleda: 18
  • 20240317_142810.jpg
    20240317_142810.jpg
    393.8 KB · Pregleda: 21
  • 20240317_152951.jpg
    20240317_152951.jpg
    284.6 KB · Pregleda: 22
Poslednja izmena:
Za te starije racunare ja imam driver pack solution ,neki stariji koji dolazi na DVD, i mahom su svi potrebni drajveri tu. Posle instalacije WIN pokrenes aplakaciju DRPS i on odradi sken masine i instalira sve drajvere. Usput uopste ne mora da bude na dvd-u moze sve iz imidza da se prebaci na HDD, USB fles i slicno.Takodje proveri bateriju na ploci i datum. Ako datum nije korektan zna da brljavi rad s internetom.
 
Za te starije racunare ja imam driver pack solution ,neki stariji koji dolazi na DVD, i mahom su svi potrebni drajveri tu. Posle instalacije WIN pokrenes aplakaciju DRPS i on odradi sken masine i instalira sve drajvere. Usput uopste ne mora da bude na dvd-u moze sve iz imidza da se prebaci na HDD, USB fles i slicno.Takodje proveri bateriju na ploci i datum. Ako datum nije korektan zna da brljavi rad s internetom.
Aha.odakle to mogu da skinem?
Za automatsko instaliranje drajvera je dobar snappy driver installer: https://www.snappy-driver-installer.org/
Probam..nz jel radi na win xp.
 
Nmg uopste da dospijem na ovaj sajt.
Jedan tab otvoren i racuaar smrzne.
Ima li neki browser koji trosi manje resursa a da radi na XP?
Msm da cu to odraditi sa njime jer mi je to zasad jedini nacin.Zaboravio sam na taj program a koristim ga ponekad.Hvala.

Nesto sam napravio.Ali izlazak na net sa ovom konfom je beskorisan, vrvt jedan tab proguta sav slobodan RAM.
 
Nazad
Vrh Dno