Šta je novo?

Hardver Moj prvi build - Ryzen 9 7950X

Procesori, matične ploče, memorije, hlađenje, grafičke kartice i ostale PC komponente

SensationGG

Cenjen
Učlanjen(a)
09.11.2013
Poruke
315
Poena
170
Pozdrav svima. Prvi put sklapam konfiguraciju i nakon dugo istrazivanja izabrao sam komponente. Treba mi pomoc od nekog ko se bolje razume da pogleda da li je sve ovo uopste kompatibilno, da nisam nesto prevideo. I mozda predlog za izmenu nekih komponenti. Racunar ce se za sada koristiti samo kao workstation, a plan je da se u buducnosti doda i neki gpu za light gaming. Ovo su komponente za koje sam se odlucio:

CPU - Ryzen 9 7950x
Cooler - Arctic Liquid Freezer II 360
Mobo - Asus TUF gaming X670E-PLUS wifi
RAM - Kingston Fury Beast 64GB DDR5 5600MHz
SSD - Samsung 980 pro 1TB
PSU - Antec HCG850
Case - NZXT H7 Flow + 4 Arctic p12 ventilatora

Ono za sta nisam 100% siguran su maticna, PSU i kuciste. Nove high end maticne su bas preskupe pa sam ovu izabrao kao jeftiniju varijantu, ali nisam siguran da li je dovoljno dobra za 7950x? Sto se PSU- a tice ovo je jedino od 4-5 napajanja koje se preporucuju u ovom rangu koje ima u domacim radnjama sa garancijom od 5 godina. Jel ono OK izbor ili uzeti nesto drugo preko madjara sa slabijom garancijom? I za kraj kuciste, gledao sam nesto sa dobrim airflowom zbog visokih temperatura CPU-a. Jel ima neko bolje resenje u ovom cenovnom rangu? Video sam da najbolje temperature daje Fractal Torrent ali je on dosta skuplji.

 
Kućište je odlično. Ako staju 140mm ventilatori uzmi njih, imaš kod Mađara 5-pack Arctic P14 ili malo bolja varijanta P14 ARGB. Ili neki drugi, deluje da možeš da priuštiš malo bolje...

Antec HCG850 Gold bi trebalo da ima 10 godina garancije kod nas, koliko se sećam? Koju grafičku planiraš? Ako je samo za procesor, dosta je i 500W...
850W alternative su ti recimo Asus Strix (ako ga još ima za 16k u Exceedu), Corsair RM850e, FSP Hydro G...

Ploča je dobra za taj procesor, za to nemaš problema. Gledaj cene i šta ti treba od konektora. Mođeš i da uštediš sa nekom B650 pločom, ako nemaš neki poseban razlog za X670E ploču...
 
@jurodivi Planirao sam AIO napred da stavim a ventilatore gore. Gore staju 2 x P14 ili 3 x P12, ne znam sta je bolje opcija? Ili da ipak aio stavim gore a napred 3 x P14? Gledao sam P12 ARGB jer su oni i na AIO pa reko da budu svi isti. Sta jos ima od RGB ventilatora, a da nisu mnogo skuplji?

U pravu si 10 godina je garancija. Graficku cu naknadno ubaciti neku za 1440p gaming tipa 6800 ili 3080. Strix je 19k sad, kao i Hydro G. A za Corsair video sam da se preporucuje RM850X, ne znam kakav je taj RM850E?

A sto se ploce tice nemam pojma, koliko sam citao po internetu za ryzen 9 uglavnom se preporucuje X670, dok B650 ide za slabije. A i nije neka velika razlika u ceni pravo da ti kazem.
 
Većina B650 ploča će raditi sasvim ok sa 7950x. Samo je pitanje šta ti treba od konektora i slotova i da li nameravaš da opališ neki jači overklok.
Razlika u ceni baš i nije mala, TUF u B650 verziji (ATX) je 100€ jeftiniji a trebalo bi da tera 7950x. Kako rešiš, naravno, ako cena nije problem uzmi X670 da ne razmišljaš...

RM850x je bolji od E verzije ali i ona je solidna. Elem, Antec je takođe 19k, pa biraj između njega, Strixa, FSP-a i Corsaira...

Ja bih stavio AIO gora, ako ima mesta pošto Arctic ima debeo hladnjak. Ako ne može, onda napred...
Da, RGB verzija Arctica dolazi sa tim ventovima, njih ne moraš da menjaš ako ti odgovara zvuk, odično duvaju...onda možeš da naručiš 3-pack ARGB P14-ica na KP i da ih staviš napred. Ili Scythe Kaze Flex ARGB 1800, od povoljnijih.
 
Dovoljno je dobar, razliku neće ni da primeti. Ako je to toliko bitno, razlika u ceni može da se uloži u pojačalo ili zvučnu kartu i dobije još bolji zvuk.
Niko nije kriv što Asus stavlja ALC897 na ploče od 280e...
 
Samo da pitam, šta se podrazumeva pod jači overklok kod 7950X procesora? :D
 
Nema overkloka kod novih procesora, osim ako se uradi direct die, što će mali procenat ljudi uraditi. Jedino tada može da se izvuče nešto.
 
Ta ploca ima los audio kodek, ne bi trebalo ici ispod rog strix modela.
Jel bas los ili samo nije najbolji? Strix je skuplja 20k, jel vredi toliko?
Dovoljno je dobar, razliku neće ni da primeti. Ako je to toliko bitno, razlika u ceni može da se uloži u pojačalo ili zvučnu kartu i dobije još bolji zvuk.
Niko nije kriv što Asus stavlja ALC897 na ploče od 280e...
Sad gledam na sajtu pise Realtek S1220A, jel to to isto ili?
 
Ok, mislim da smo se svi sada zbunili ko o kojim pločama priča :)

Pomenuo sam TUF B650 jer bi naponska sekcija na njemu trebalo da bude dovoljna za 7950x ako imaš iole pristojan protok vazduha u kućištu (a trebalo bi da ćeš imati), čisto kao jeftiniju alternativu. Za 100€ više TUF X670E koji si prvobitno pomenuo ti daje malo bolji VRM, PCIe 5.0 slot za grafičku koji je praktično beskoristan sada (i za narednih par godina, siguran sam), bolji zvučni čip, više USB3 portova i 1 M.2 slot više u odnosu na B650 verziju. Da li ti je to vredno razlike u ceni, prosudi sam, ne znam kakve su ti potrebe...

Imaš još jednu B650 alternativu, B650 Strix-A. Za 30-ak evra više of TUF B650 dobijaš boji zvuk (ako te to brine), 1 extra USB3 port pozadi i bolji raspored PCIe portova. Opet, ako ti je to vredno razlike u ceni uzmi...
 
Kod zvuka na pločama od samog CoDec čipa više zacisi od analognog dela i kako je to rešeno, da li su dobri filteri itd.
 
Upravo...zato i nije preterano bitno koji je čip. Čak i jeftiniji Realteci su dovoljno dobri kao DAC i razlika bi se primetila samo merenjem.
Ako se i čuje razlika, najverovatnije je do pratećih komponenti i pojačala (ako ga ima na ploči), ne do samog čipa...
 
Ok, mislim da smo se svi sada zbunili ko o kojim pločama priča :)

Pomenuo sam TUF B650 jer bi naponska sekcija na njemu trebalo da bude dovoljna za 7950x ako imaš iole pristojan protok vazduha u kućištu (a trebalo bi da ćeš imati), čisto kao jeftiniju alternativu. Za 100€ više TUF X670E koji si prvobitno pomenuo ti daje malo bolji VRM, PCIe 5.0 slot za grafičku koji je praktično beskoristan sada (i za narednih par godina, siguran sam), bolji zvučni čip, više USB3 portova i 1 M.2 slot više u odnosu na B650 verziju. Da li ti je to vredno razlike u ceni, prosudi sam, ne znam kakve su ti potrebe...

Imaš još jednu B650 alternativu, B650 Strix-A. Za 30-ak evra više of TUF B650 dobijaš boji zvuk (ako te to brine), 1 extra USB3 port pozadi i bolji raspored PCIe portova. Opet, ako ti je to vredno razlike u ceni uzmi...
Vidis te b650 strix modele nisam ni gledao, deluju odlicno. Zovem ovih dana par prodavnica da proverim dostupnost pa cu nesto poruciti. Hvala na pomoci.
 
Nazad
Vrh Dno