Šta je novo?

Moj 771 na 775 mod (FAQ u prvom postu)

^Ne bi čak čudilo da MSi sa poslednjim zvaničnim BIOS update-om podrži navedene procesore, i to sa svim instrukcijama. Secni, probaj. :)

et gruja: Da odgovorimo na pitanje - trebalo bi da ti rade oba navedena proca, DeRadicci ti je poslao link ka već mikrokodovanim BIOS fajlovima, ako nećeš sam da se zezaš.

Ono što je fakat je da je P43 kanta, kao i da mnogi korisnici po Net-u prijavljuju probleme sa tom plojkom u kombinaciji sa Xeon E5000 serijom. To svakako ne mora da bude tvoj slučaj. Srećno!

a sta mislite da menjam i plocu,da uzmem neku asus p5q...?
 
Poz ljudi. Napokon narucih E5450 pre nekih mesec dana, i sinoc stigo. :)
Nisam stigao ranije, ali na kraju ipak je u mom posedu :p
Btw, pre nekih 10 strana pitah jako bitno pitanje na koje ni ranije citajuci ovu temu nisam nasao odgovor (ili sam preleteo). Da li taj update biosa (ubacivanjem microkodova) trebam da odradim pre stavljanja xeona, ili mogu i posle?
I da li mogu to da odradim direktno iz windowsa pomocu asusovog programcica ili mora onako preko usb-a?

U napred hvala, i kad sve namestim saljem sta uradih :p
 
Poslednja izmena:
Mozes kako hoces.

A mudrije je da odradis update dok ti stari procesor u kompu. Pa da kasnije "na keca" sve radi kako treba kada ubacis Xeona.
 
E hvala na odgovoru. Tako mi je i lakse, sad cu iz win-a da ubacim bios, pa posle cupam,seckam,bodem... :D
Javljam se kad sve zavrsim. Poz ;)
 
Evo da se javim. Odradio updejt preko asusovog programcica u windowsu. Rasklopio, iscupao, secnuo, turio, pa sve napakovao. Kliknuo power i sve radi :D
E sad me zanimaju sledece stvari. Koliko maksimalno sa voltazom da idem? I koja je normalna temperatura za ovaj cpu? Meni na difoltu pokazuje oko 40 stepeni. Do koje temperature smem da idem?
I ovo za napon mi je jako bitno, jer planiram nekih stabilnih 3.6 da pojurim a ja na mojoj ploci imam velike dropove. Pa me zanima ako mogu npr da idem na 3.5v, tu cu sa dropom imati sigurno 2.2v, verujte padace toliko. Zanima me da li mogu da stavim i malo vecu voltazu sobzirom da ce mi i drop biti veliki?
Poz.
 
3.5V > 2.2V ???? O kom naponu pričaš?
 
^Uradi pencil mod kao na slici, a temperature meri Aida64 software-om, da se ne vraćamo na priču o hwmonitor-u, realtemp-u, itd. Jezgra bi trebalo da ti leruju na oko 25 C, a pri punom gasu i sa Gemini-jem će sigurno liznuti 70 na 3.6GHz i 1.35V (pogrešno si gore naveo brojke, da ne bunimo druge). Koji je batch procesora? Možda ti ni ne treba toliko V.

Nadam se da će se Borgof uključiti, on je uspešno poterao baš ovakvu ploču, ali je bilo problema sa memorijom, koliko se sećam. Vidim da ti imaš DDR2, i to 4 modula. Šta je u pitanju? Koje su brzine? Probaj OC sa 2x1GB takođe.

p5kcpencilmod.jpg
 
Kolika bi bila razlika u performansama nadogradnjom sa Core2duo e6750 na Xeon e5405?
 
^Mala razlika u performansama, ali prednost u smislu više jezgara. "Single-Core" rezultati su bolji kod E6750. Ako ga dobijaš/kupuješ z dž, što da ne - kasnije uvek možeš da bućneš neki "pravi" Xeon; mada od g41 plojke neš` se ovajdiš nešto specijalno :) Pozz
 
Pozdrav.
Evo nadjoh vremena da se javim.
Prvo da razresimo kao sto rece Pega, pogresno sam naveo brojke misleci da se podrazumeva to sto sam hteo reci, Pega je shvatio, ali svakako moja krivica. ;)

E sad, ne znam odakle krenuti. :)

Pencil mod. Hteo sam to da odradim jos kada sam planirao xeona, medjutim uhvacen sam malo nespremno. Nisam ocekivao da ce mi cpu stici u intervalu manjem od mesec dana, preciznije za nekih 3 nedelje max. Koliko znam za pencil mod je potrebna olovka 2B (bar sam tako negde procitao ranije), a ja ko za baksuz u kuci nisam nasao obicnu olovku a ne 2B. :D
U prevodu nisam ga uradio i sada se kajem, a mrsko mi je da opet sve skidam.
Sto se tice merenja temperature, to i radim Aidom i da, znam od ranije da trebam tjmax da stavim na 85 stepeni u Aidi. Odradio sam, a temperature mi deluju ok. Prilozicu i sliku ispod.
Batch procesora. Nisam siguran da znam sta je to, pa ako bi mogao onako po srpski da proformulises? :p

Elem, malo sam i razocaran, pa mi treba ovako i vase misljenje.
Nisam uspeo da dostignem stabilnih 3.6, sto mi je prvenstveno bio neki zahtev od procesora. Ne znam zbog cega je tako. Verzija procesora je C0, mada mislim da si bas ti Pega negde komentarisao da nema neke razlike izmedju C0 i E0?
Tako da ne verujem da je ovo razlog za nestabilnost. Sto se tice samog klokovanja, nista mi ne pravi problem sem samog napona, sto je mislim velika krivica ploce.
Memorije su ok, jer na 400fsb one rade na 800mhz sto im je i dif. Nisam probao samo sa 2x1, ali mislim da to ne pravi problem. Zapravo problem je u velikom vdropu. Verovali ili ne, najvise sto sam uspeo da postignem je da dignem na 3.3mhz sa voltazom koju sam morao da stavim od 1.35v (sto mislim da je mnogo za 3.3). To je da odradi stabilno intel burn test. Kada se test pokrene, onda krecu muke sa voltazom jer ona pada i previse, od prilike padne i do 1.216. Probao sam npr na 3.6mhz, i sa voltazom sam isao cak do 1.45 sto je ogromna voltaza, medjutim nije hteo da prodje intel burn test. Zasto? Zato sto je tada voltaza za vreme testa padala ispod 1.3v. Ne bih dizao ovoliko voltazu da predhodno nisam bio siguran da mi nikad nece isporuciti na cpu tih 1.45v, vec sam pretpostavio da ce to biti oko 1.35v. U toku testa je bilo i manje. :D

Sta vi mislite, da li je ovo do procesora ili ploce? Ili je nesto trece?
Na prethodnom iskustvu na ovoj ploci sam video da sa e8400 ima poprilican vdrop, ali kako sam stavio xeon, taj vdrop se jos vise povecao. Mozda je to zapravo zbog toga sto su sad 4 jezgra u pitanju?

Nego evo slicice na 3.3mhz, prosao je bez problema intel burn test, i temp nije prelazila preko 65 stepeni.

OC 3.3.jpg
 
^Holy Smoke! Pa ti i pitaš i odgovaraš :) Većina vlasnika P5KC plojke nisu prešli FSB 430 sa njom, a neki nisu ni to takli. Ima rezultata FSB-a i preko 480, ali sa C2D procesorima. Dakle, trebalo bi da se zadovoljiš sa tih 3.6~3.7, ali uz odgovarajuća setovanja, vdroop mod, adekvatnu memoriju, itd; x puta se do sada pokazalo da je memara ključni faktor u "naprezanju" platforme. Takođe, ne zaboravi da se poigraš malo i sa NB V, jer ga quad-ovi itekako traže. Polako, naći ćeš pravi štimung za sve. Možeš nečim malo i da hladiš NB, neće biti na odmet. 3.3 je svakako malo i ne ispunjava očekivanja. C0 ili E0 - apsolutno svejedno; par puta sam u temi to i potvrdio, kako kažeš.

Ja bih tu, za početak, pribavio sebi kršteniju memoriju, pa se onda dalje igrao. Pozz
 
Ma kojih 400fsb-a, ja o tome sanjam. Kazem ti da je maskimum sto sam uspeo da stavim na 3.3mhz. Daleko sam od 3.6mhz. Kao sto rekoh, fsb mi nije problem jer sam ja cpu budio i na 3.7,hz, pa i na 3.8mhz. Cak sam uspevao super pi da odradim, ali kada bi probao intel burn test ili prime95, pucao bi vrlo brzo. Po tome zakljucujem da fsb nije, jer realno kad radim test na 3.6mhz, fsb mi je tacno 400 (sto mislim da nije problem), a memare koliko god bile krs, one su na tim setovanjima na 800mhz sto im je i dif.
Juce sam bas istrazivao po netu mogucnosti moje ploce pri klokovanju. Naleteo sam na neke stvari koje mi se cini da ovde niko nije pomenuo.
Ne znam da li je neko cackao opcije u biosu zvane CPU GTL voltage i CPU GTL voltage? Negde na netu nadjoh da su ove opcije dosta bitne za klokovanje, pri cemu ima razlike od arhitekture procesora (45nm ili 65nm). Videh da je kljucna stvar bas za quad procesore.
Nisam ove dve opcije najbolje shvatio, ali evo ako nekog ima da zna neka objasni. :)

Pega mislim da je moj glavni problem vdrop (ako ne gresim), i ne znam sta da radim. Morace da radi pencil mod, samo tako cu mozda moci da turim tih 3.6mhz na pristojnoj voltazi u biosu. Ne znam da li imas neki savet za mene, sobzirom da si bas imao iskustva sa xeonima i plocama? Kazem ti da memorije sigurno nisu, a isto mislim i za fsb. Mozda gresim, ali eto pomoc mi je svaka dobro dosla.
 
^Najlakše ti je da uradiš pencil mod. To sam ti prvo savetovao. Ne moraš ništa da rasturaš, pazari u prvoj knjižari neku mekšu olovku, pogledaj fotku što sam okačio, pronađi lagano odgovarajući rezistor ili šta je, par puta prevuci preko dva kontakta i to je to. Otkači kućište, položi ga na sto ili gde ti je zgodno, pa lagano. Moraš da smanjiš te oscilacije, nema ti druge. Kad dobiješ stabilnije napone, znaćeš na čemu si. Srećno!

P. S. CPU/GPU GTL voltage mogu, ali i ne moraju da imaju veze sa tvojim setup-om, OC-om i krajnjim rezultatom. Imao sam sjajne rezultate sa pločama na kojima nisam pipao ove dve opcije.
 
Dobro je reko Pega,CPU/GPU GTL ti je za fino setovanje ono kad nadjes stable,mada to i ne moras da diras...ja sam ih drzao na 630 ako se dobro secam na p5q-e i q95xx...
 
Pa pencil mod cu i uraditi. Reci mi samo, da bi bio siguran ako sam dobro shvatio. Ja preko tog "rezistora" kako si vec rekao, povucem liniju od pocetka pa do kraja, znaci gde je na onoj slici linija preko tog rezistora? Ako sam dobro shvatio prevuce se od pocetka do kraja, preko tog rezistora?
Mucenje mi je jer moram da vadim plocu napolje, a da bi prisao tom delu lepo, verovatno cu morati i gemin cooler da skidam.

Evo sad sam uspeo sa nekim majmunisanjem u biosu i podesavanjem voltaze na 1.36v da nadjem stabilnih 3.4mhz. Obrati samo paznju, ovo sam bas lupio prt scr u delu gde je najvise pala voltaza. Znaci u biosu podesen na 1.36v, u ide mi je pokazivao oko 1.32v, a na slici se vidi da pod opterecenjem pada i na 1.17v.

Inace prosao intel burn test.

OC 3.4mhz, 1.36v.png
 
Izvinjavam se sto postavljam post za postom, ali moram da pitam da bi mi bilo jasnije.

Znaci kao na ovoj slici:
p5kcmod4ux6nv3.jpg
Olovkom predjem par puta od jednog X do drugog X?

I sta je ovo vcore 50k vr to ground? Da li i tu nesto olovkom ili ne?
 
Znaci 6-7 puta duz ove crvene linije. Oke shvatio. Necu ovo sad, vec sutra ili prekosutra kad budem imao vremena. Cim odradim javljam.
I naravno da je na moju odgovornost. Ne bi u zivotu pljuvao nekoga za ovako nesto. ;)
Hvala i poz ;)
 
Доста сам истраживао вдроп модове за моју плочу и налетим на причу да уствари пад напона на неки начин штити електронику и процесор, да ли је истина или не то ће морати да појасни неко са бољим познавањем електронике. Углавном мислим да ти није проблем до напона него до хлађења и рам меморије. Нпр мени није стабилан систем кад подигнем нортбриџ напон макар 0,1. Види па дигни напон на раму, то је мени помогло. Иначе пре свега скини хладњак са нортбриџа и мосфетова и осигурај се да је ту све бајно и сјајно и да проводи температуру одлично, замени пасте.
 
Доста сам истраживао вдроп модове за моју плочу и налетим на причу да уствари пад напона на неки начин штити електронику и процесор, да ли је истина или не то ће морати да појасни неко са бољим познавањем електронике. Углавном мислим да ти није проблем до напона него до хлађења и рам меморије. Нпр мени није стабилан систем кад подигнем нортбриџ напон макар 0,1. Види па дигни напон на раму, то је мени помогло. Иначе пре свега скини хладњак са нортбриџа и мосфетова и осигурај се да је ту све бајно и сјајно и да проводи температуру одлично, замени пасте.

^Ne štiti ga od OC-a :) U teoriji da. Ostalo može preventivno..
 
Skoro 300% bi bio napredak:
 

Prilozi

  • Untitled.png
    Untitled.png
    14.9 KB · Pregleda: 145
Najnovije igre prakticno ni ne mozes igrati sa tim dual core procesorom, dok sa quad Xeon procesorom uz pristojnu graficku mozes i uzivati u velikoj vecini igara.
 
Šta nađeš povoljnije :)
 
e5450 za nijansu slabiji ali zato ima mnogo manju potrosnju.
80W naspram 120W. Ako imas slabije napajanje i/ili zelis da ti se manje greje, uzmi e5450.
 
@Pega
Све 775 плоче су маторе сад и свака која није одржавана има да буде спечена на свим хладњацима. Спечена звака на нортбриџу комотно може да захебе скроз оверклок а на мосфетовима да спали плочу.
 
Nazad
Vrh Dno