Šta je novo?

Mobilni interner i 4G ruter !?

Pirate

Čuven
Učlanjen(a)
09.03.2002
Poruke
260
Poena
630
Drugari, imam par pitanja.

Zbog specifičnih potreba da imam internet na par lokacija verovatno ću se odlučiti da uslugu mobilni (kućni) internet koji nude naši mobilni operateri.
Gledam ponude i imam neke pregovore sa operaterima. Varijanta je da se odlučim na neki ugovor gde se dobija oko100GB mesečno protoka.
Mislim da mi više ne treba, a i ne želim da plaćam skuplje pakete bespotrebno.

Obe lokacije su u urbanim naseljima NS, bolje reci kvartovima. Mislim da što se tiče kvaliteta signala i brzine protoka ne bih trebao da brinem.
Vidim da MTS u svim paketima nudi brzinu protoka 4G, dok kod ostalih operatera na tim manjim paketima je to ograničeno tipa do 10 Mbit/s.

Realno nisam zahtevan korisnik. Treba mi uglavnom za stream muzike (internet radio, deezer i sl. specifični servisi), stream tv (eon, iris), klasičan surf preko laptopa, telefona, tableta... net, YT i sl.
Neče biti download-a, torrenti, 4k filmovi itd. Znači da se „podigne“ mala kućna wifi mreža. Broj korisnika dva, mada realno više jedan.
Šta više, sve manje i manje vremena provodimo u zatvorenom prostoru, gledamo da smo non stop aktivni-outdoor.
Ovo je više da se objekti pokriju sa osnovim potrebama-internetom.

Na osnovu ovih informacija mislim da se može steći neka osnovna slika. Šta mislite da li 100GB neki optimalan paket?
Znam da je teško na to odgovoriti zbog specifičnosti svakog korisnika, navika, načina upotrebe i sl. Ali čisto da imam neku predstavu.
Da mi neko može da mi odgovori (naravno kao korisnik mobilnog interneta) koliko on troši mesečno GB, prema svom načinu upotrebe.
Npr. koristio sam pre neki dan EON smart na TV; veza hotspot preko mobilnog; 60 min u HD kvalitetu potrošnja oko 1 GB.

Drugo pitanje je vezano za 4G ruter. Koliko vidim neki operateri daje uz paket i ugovor 4G ruter, a neko MiFi ruter.
U sakom slučaju ja bih se odlučio da nabavim 4G ruter prema moji potrebama. A to su:
  • da je relativno mali, kompaktam (npr. da staje u veći džep jakne), tj da se može lako prenositi iz prostora u prostor.
  • da se napaje putem micro usb potr-a; da ne koristi strujni ispravljač
  • da ima slot za sim karticu
  • da ima barem jedan lan port
  • da ima prostojene specifikacije: npr ugrađen firewall, korisnički panel sa određenim podesavanjima i sl.
  • i pre svaga da ima pristojan kvaliteta rada. stabilan signal-vezu, normalan protok, wifi mreža da ne puca itd.

Kao što sam napomenuo nisam neki ultra zahtevan korisnik koji se opterećuje hi-tech brojkama, svakodnevnim merenjima, testiranjima i sl.
Ali opet ne želim neki shit sa kojim bi non-stop imao problema i samo se nervirao.
Znači, jedan normalan uređaj, koji priključiš, koji radi i zaboraviš na njega da uopšte i postoji.

Na osnovu gore navedenih potreba vidim da ima u ponudi ovaj ruter: https://www.4gltemall.com/alcatel-linkhub-hh41.html
Na KP se prodaje kao ruter VIP operatera, i kao polovan nije skup. Da li neko ima iskustva sa tim ruter-om. Rad, kvalitet, pouzdanost.

Takođe, sviđa mi se i Tp-link portable ruter TL-MR3020 https://www.tp-link.com/uk/home-networking/3g-4g-router/tl-mr3020/
ali nažalost on nema slot za sim karticu, vec to ide preko usb porta. A to bih hteo da izbegnem. Znači, sto jednostavniji i minimalistički pristup.
Da li imate preporuku za još neki 4G ruter, prema gore navedenim stavkama. Može naravno i polovno preko KP.

TNX!
 
Ja koristim vec 13 meseci Vipov kućninet M u kome ima 100gb po brzini 10mb up do 2mb. Kad potrošis 100gb brzina se smanjuje na 2/2.
Nisam zahtevan korisnik, pre svega mi treba za netflix i hbogo , malo yt malo muzika i savršeno se uklapam u 100gb . Naravno godinama sam koristio adsl net i oko te brojke se vrtela moja potrošnja 100gb.
Ruter sam jedno vreme šetao posao, stan kod roditelja i kuća, isto sam karticu šetao u telefonu na te lokacije, radi sve besprekorno kod mene.
Zna jedino nekad na hbgo dok dodje do najkvalititenije slike da prodje jedno 10 sec, ali ga obično gledam posle 23 kad je manji saobraćaj.
Sto se tice rutera, koristim njihov jel meni završava posao. Bitno ono što ja koristim-gledam da šljaka kako treba.
Nisam se nikad ustrucavao da stedim, ono manje gledam da ne predjem 100gb .. jednom sam terao do 110gb mesečnu potrosnju. Zimi dodje bliže 100gb potrošnja leti bude bliže 85-90gb kako kad. Za mene idealan net, sutra se mozda promene navike, potrošnja ,paketi ponuda.
 
TNX @boban01

Bas mi znači taj info iz prve ruke. Pričao sam isto i sa drugarom (on je takođe koristio VIP internet 100GB) i slična-pozitivna su i njegova iskustva.
Dolazim do zaključka da će meni sasvim dovoljno biti 100GB mesečnog protoka. Realno bi se uklapo i sa 50GB, ali sa 100GB je sasvim lagodno. Bez stezanja.
Posebno kada uporedim moje navike i zahteve, u odnosu na vaše ...

Ruter sam jedno vreme šetao posao, stan kod roditelja i kuća, isto sam karticu šetao u telefonu na te lokacije, radi sve besprekorno kod mene.
Upravo je to ono što mi treba. Šetanje sa jedne lokacije na drugu. U stanu naravno imamo flat net, ali za kuću, stan roditelja, posao ovaj mobilni net mislim da će savršeno da služi.
Zato tražim da mi ruter bude jednostavan, mobilan , kompaktan. Taj Alcatel HH41V apsolutno sve ispunjava.

Za mene idealan net, sutra se mozda promene navike, potrošnja ,paketi ponuda.
(y)
 
Koliko znam, A1 ne daje MiFi uz kućni net, već uz PonesiNet 20 i samo ona dva CAT4 ZTE bez CA rutera su u opticaju, a čak onaj bolji Huawei CAT6 sa CA više nije u ponudi. Štaviše, ako daju M paket bez fiksne telefonije, super, onda može i neki MiFi sa oglasa. Ovako, mts ima Mobilni net Max od 150 za 1500 i Mega od 500 za 2000 mesečno, eventualno tu je i Box 2 msat+100GB za 2000, s tim što 5 meseci je gratis.
 
Koristio sam jedno vreme telenor home od 150GB i bilo je prilično komotno što se tiče potrošnje, naravno bez preterivanja s torrentima i sl. Ponekad skinem 720p film, neku linux distribuciju i sl. Mada YT na 720p je radio svaki dan po par sati..
 
@Pirate
Sad se najmanji paket kućnog neta u Vipu zove KucniNet L i ima 150gb brzog neta , cena 1249,00. Gde najviše planiras da koristiš net , na tu adresu prijavi kad potpisujes ugovor. Jel na toj adresi garantuju da radi kako treba. Mada adresa može i da se menja ako se selis.
Imao je Vip skoro akciju pred novu godinu svako konj je imao neo paket , mogao je da uzme ponesi net po bas povoljnoj ceni, treba ispratiti mozda bude neka akcija.
Sto rece kolega uji ako znaš nekog ko ima box paket da te ubaci , ali to moraš da imaš neku postepejd tarifu u mts.
Možeš da se iscmas i nadjes nekog agenta iz vida koji radi na terenu može da se izboksuje povoljnije malo.
 
Koliko znam, A1 ne daje MiFi uz kućni net, već uz PonesiNet 20 i samo ona dva CAT4 ZTE bez CA rutera su u opticaju, a čak onaj bolji Huawei CAT6 sa CA više nije u ponudi. Štaviše, ako daju M paket bez fiksne telefonije, super, onda može i neki MiFi sa oglasa. Ovako, mts ima Mobilni net Max od 150 za 1500 i Mega od 500 za 2000 mesečno, eventualno tu je i Box 2 msat+100GB za 2000, s tim što 5 meseci je gratis.

Sto rece kolega uji ako znaš nekog ko ima box paket da te ubaci , ali to moraš da imaš neku postepejd tarifu u mts.
Možeš da se iscmas i nadjes nekog agenta iz vida koji radi na terenu može da se izboksuje povoljnije malo.

Tako je. Imam vec box3 paket u mts, i gledao sam kako da ubacim i neki novi broj, i aktiviram aktiviram box4 (a samim tim dobija 100gb mesečno) ali nije mi isplativo. Plus dodatna cena za box 4 + dodatni novi postpaid broj.
I taj box2 za 2000 din je ok, faktički račun izađe 1420 din, ako se uračuna onih 5 meseci gratis pretplate.
Zvao sam i neke agente MTS-a, ali nisam dobio nikakvu povoljniju cenu od trenutne na sajtu.

Koristio sam jedno vreme telenor home od 150GB i bilo je prilično komotno što se tiče potrošnje, naravno bez preterivanja s torrentima i sl. Ponekad skinem 720p film, neku linux distribuciju i sl. Mada YT na 720p je radio svaki dan po par sati..

Realno, uopšte nisam zahtevan korisnik. Mislim da bih se sa paketom 50GB komotno uklopio. Pogotovo što će se malo boraviti u tim objektima.
Pokusao sam nešto kod MTS-a da se onaj paket Mobilni net plus 50GB/999din poveća po broju GB, ali bezuspešno.
Testiraću jedan mesec preko telefona i hotspota pa cu videti stanje potrošnje.

Imam brdo telekomunikacionih usluga koje plaćam i to na više adresa (kablovska, net, par mobilnih). Bukvalno sve rezem, i placam samo ono što mi treba. Ništa više od toga.
Ali ipak bih hteo neki "komfor". Namenska sim kartica samo za to+ruter koji je mali i prenosiv. Varijanta sa telefono i hopspotom ili vađenjem kartice telefon-ruter me uopšte ne privlači.

TNX!
 
  • Like
Reagovanja: uji
@Pirate ukoliko planiraš da otkačiš Box3 sa fiksne ili optike i uzimaš msat Box2, ako tvoj televizor ima DVB-S tjuner, preporučujem ti da izboksuješ CAM modul umesto resivera (jer je moguće uzeti ga u skladu sa stavom 6 člana 2 opštih uslova).
 
Drugari,


Mali info na temu, cisto da osvezim sa novim informacijama.
Uzeo sam 4G ruter kao sto sam planirao. Alcatel HH41. Rebrandiran za VIP mrezu.
Ruter ispunjava sve zahteve koje sam naveo u prvom postu: mali, kompaktan, napajanje putem micro USB porta, poseduje lan port...
Lako se konfigurise, postoji odredjena podesavanja vezano za bezbednost, firewall, kolicinu mesecnog protoka i sl.
Lepo sve radi, jednostavno, signal je odlican, brzina korektna. Uzet je preko KP, cena 1500 din.

Testira sam par nedelja potrosnju putem poslovnog telefona (hopspot varijanta) i skontao da mi je 50GB sasmim dovoljno za moje potrebe.
Što se tiče operatera, na kraju sam se ipak odlucio za MTS i njihov paket 50GB/999 din na 24 meseca; puna brzina 4G.
Takođe korisnik sam BOX3 paketa pa imam i opciju 1 u BOX 3, odnosno 20 GB zajedničkog 4G interneta svakog meseca gde mogu da dodam i moj broj za mobilni internet, ako bas zagusti.

Jedno prijatno iznenadjenje. Sinoc sam gledao oko preko 2h ligu sampiona na Areni sport preko Isis smart aplikacije.
Nakon toga potrosnja preko mobilnog interneta je bila 0MB, jednostavno ništa nije bilo skinuto. Verovatno zato sto se koristi MTS net. Nisam znao za taj podatak :) .
 

Prilozi

  • ruter.jpg
    ruter.jpg
    166.7 KB · Pregleda: 12
Drugari,


Mali info na temu, cisto da osvezim sa novim informacijama.
Uzeo sam 4G ruter kao sto sam planirao. Alcatel HH41. Rebrandiran za VIP mrezu.
Ruter ispunjava sve zahteve koje sam naveo u prvom postu: mali, kompaktan, napajanje putem micro USB porta, poseduje lan port...
Lako se konfigurise, postoji odredjena podesavanja vezano za bezbednost, firewall, kolicinu mesecnog protoka i sl.
Lepo sve radi, jednostavno, signal je odlican, brzina korektna. Uzet je preko KP, cena 1500 din.

Testira sam par nedelja potrosnju putem poslovnog telefona (hopspot varijanta) i skontao da mi je 50GB sasmim dovoljno za moje potrebe.
Što se tiče operatera, na kraju sam se ipak odlucio za MTS i njihov paket 50GB/999 din na 24 meseca; puna brzina 4G.
Takođe korisnik sam BOX3 paketa pa imam i opciju 1 u BOX 3, odnosno 20 GB zajedničkog 4G interneta svakog meseca gde mogu da dodam i moj broj za mobilni internet, ako bas zagusti.

Jedno prijatno iznenadjenje. Sinoc sam gledao oko preko 2h ligu sampiona na Areni sport preko Isis smart aplikacije.
Nakon toga potrosnja preko mobilnog interneta je bila 0MB, jednostavno ništa nije bilo skinuto. Verovatno zato sto se koristi MTS net. Nisam znao za taj podatak :) .
Ranije dok sam koristio mts bilo je par usluga sto se ne skidaju mb. Tipa mts sajt, mts tv, mts disk... Ne secam se da li je nešto jos bilo bez protoka. Tako da moguće da je i dalje nešto aktivno od toga
 
Evo da osvezim malo ove pitanje: dolazim u Srbiju na mesec dana i imam nekih akumuliranih 100 GB interneta na Globaltel mrezi koji bi hteo da iskoristim prvo.

Vecinom bi trebalo da se desi na potezu Cacak/Gornji Milanovac (u Bgd-u imam kucni net) pa me zanima da li ovaj Globaltel (A1) fercera kako treba u unutrasnjosti. Kao drugo, trebao bih neki LTE modem/router koji bi koristio za ovaj Globaltel ali da kazem da koristim i Telenor (pre paid).

Pitanja:
1. koji LTE modem/router (otkljucan, bez ugovara) da kupim za Globaltel (A1) mrezu ? Moze i CAT 6 ako podrzava te brzine mreza
2. Da li otkljucan LTE modem koji radi na A1 moze da se koristi na Telenor (sto se tice opega rada).
3. gde ima da se pazari dobar modem jer vidim u Srbiji da vecinom je neka narudzbina iz Subotice - ceka se 5-10 dana...Jel ima negde 'tras pare, tras roba' :)

S.
 
Evo da osvezim malo ove pitanje: dolazim u Srbiju na mesec dana i imam nekih akumuliranih 100 GB interneta na Globaltel mrezi koji bi hteo da iskoristim prvo.

Vecinom bi trebalo da se desi na potezu Cacak/Gornji Milanovac (u Bgd-u imam kucni net) pa me zanima da li ovaj Globaltel (A1) fercera kako treba u unutrasnjosti. Kao drugo, trebao bih neki LTE modem/router koji bi koristio za ovaj Globaltel ali da kazem da koristim i Telenor (pre paid).

Pitanja:
1. koji LTE modem/router (otkljucan, bez ugovara) da kupim za Globaltel (A1) mrezu ? Moze i CAT 6 ako podrzava te brzine mreza
2. Da li otkljucan LTE modem koji radi na A1 moze da se koristi na Telenor (sto se tice opega rada).
3. gde ima da se pazari dobar modem jer vidim u Srbiji da vecinom je neka narudzbina iz Subotice - ceka se 5-10 dana...Jel ima negde 'tras pare, tras roba' :)

S.
Mislim da tih 100 GB iz globaltela ne mozes iskoristiti odjednom, posle 40gb prestaje za taj mesec da radi internet, to im je limit koji su dogovorili sa a1.
 
to za 40 GB mi je poznato ....vise me zanima 4G LTE router/modem ...Sta da kupim ? Gledam Amazon i prodaju router HuaWei E55760-320 (kazu da je za Evropu) za nekih 50 EUR ....Jel vredno da se pazari i da radi kako treba ili da jurim kod lokalnih operatera u Srbiji da kupim samo modem ?
 
ili netgear ac810s radi na 220v bez baterije sa 20w adapterom oko 80 do 90e na kp digli su bio je pre par meseci za 60e.
Od modela na struju ima b528 i b529 od 3000 pa na vise E5576 je cat4 i ne valja nemas agregaciju da ti sabira vise frekvencija radi vece brzine.Imam nov jedan u rezervi.Imas i varijantu Da juris E5785 sa mts dekodirane mifi polovne ali pitanje je kakva je baterija od 3000-5000 idu samo sto mora da ima bateriju u sebi pa ce brzo da degradira ako je na 220v stalno.
Pozdrav
Ovo su cene sve sa oglasa okvirne po kojima se prodaju uredjaji.
 
sta mislis o Dlink (921, 933 ili 953) ili TP-Link Archer MR400 ... Meni se cini kao dobra opcija za nekih 120-130 EUR ali me zanima da li si cuo nesto o ovome ...

Jel ima neka podgrupa na Forumu gde se ovo diskutuje ?

 
sta mislis o Dlink (921, 933 ili 953) ili TP-Link Archer MR400 ... Meni se cini kao dobra opcija za nekih 120-130 EUR ali me zanima da li si cuo nesto o ovome ...

Jel ima neka podgrupa na Forumu gde se ovo diskutuje ?

Archer je cat4 ne valja nemas kombinaciju 2 frekvencije ovo ti treba da bi imao stabilniji net kako bi vukao sa vise kanala a i dobio na brzini jer zbog opterecene bs na vecini lokacija bolje imati takvu varijantu
921 Cat 4 ne valja
933 je Cat6 moze da prodje doduse baterijski uredjaj.
953 Cat4 ne vredi nista isto vazi da ce biti sporiji net.
Pozdrav
 
Hvala za detaljan odgovor ...Da sumiramo:
- sta je najbolje u CAT6 verziji na nasim prostorima ?

I da imas recimo ~130 EUR za budzet, sta bi kupio (kupili) ? Baterija ili struja je nebitno samo da fercera u A1 ili Telenor mrezi ..

S.
 
Netgear AC810s 80e na kp Radi na 220v samo treba dokupiti 20w punjac za telefon sa usb-a prikljuckom to ti je standardni usb prikljucak gde bocnes kabl iz pakovanja i on radi sa skinutom baterijom tako.Nemas podesavanje agregacija i sve radi automatski veoma dobro radi nekad doduse mora da prebacis posle odrednjenog perioda tip mreze ako je 4g na 3g sacuvas i vratis opet na 4g ako zabaguje sesija ali to je opsta boljka svih rutera koji rade 24/7
Varijanta 2 Huawei B525,B528,B529 imas polovne na kp cena od 30-60 70e rade na svim mrezama.
Rade sa svim mrezama bez problema svi su otkljucani.B528 i B529 su mahom sa nemackih mreza ali su otkljucani.Setovanje agregacije kod b528 i b529 ide preko huaCtrl kod b525 moze tako ili da ja ti zamenim sw i ubacim unlocked.Napomena:mora se otvara uredjaj. B528 i b529 ne radim jer se mora na ploci lemiti kabl za flesovanje nemaju spoljni usb.
Netgear podesavas na ruteru sve ima ekran na dodir.
Pozdrav
Trenutno Koristim B525 i AC810s rade odlicno.Dosta mi je rutera raznih proslo kroz ruke jer slazem dual wan konfiguracije pa zato znam dosta o tome.
Pozdrav
 
Nazad
Vrh Dno