Šta je novo?

Mobilne mreze i jacina signala: iskustva,lokacije..

Dva mala testa kako običan prozor (pvc prozor sa duplim staklom) utiče na signal. U svim slučajevima je telefon bio ~30cm unutar prostorije.

1. 4G signal, Telenor
Otvoren prozor -71dbm, zatvoren -77dbm do -83dbm

2. 2G signal, Vip
Otvoren prozor -77dbm, zatvoren -84dbm do -87dbm
 
EDIT: gle stvarno.....
 
Poslednja izmena:
Meni je kod kuće na 3G od - 91 do - 103 dbm. 500 metara od centra grada i njihove poslovnice. Vip i Telenor bez problema rade na istoj lokaciji. Slali mi ekipu da izmeri signal, i čovek došao iz Bg-a celo dvorište i kuću izmerio, ustanovio da postoji problem i otišao. Danas mi stigne pismo da oni ne garantuju sto posto pokrivenost signalom na teritoriji države i da mogu da koristim 2G ako mi ne radi 3G.
Tako da sam ga poduvao narednih godinu dana dok ne istekne ugovor...



Sent From Plastique
 
Meni je kod kuće na 3G od - 91 do - 103 dbm. 500 metara od centra grada i njihove poslovnice. Vip i Telenor bez problema rade na istoj lokaciji. Slali mi ekipu da izmeri signal, i čovek došao iz Bg-a celo dvorište i kuću izmerio, ustanovio da postoji problem i otišao. Danas mi stigne pismo da oni ne garantuju sto posto pokrivenost signalom na teritoriji države i da mogu da koristim 2G ako mi ne radi 3G.
Tako da sam ga poduvao narednih godinu dana dok ne istekne ugovor...



Sent From Plastique
Nisi,moj slucaj
Otisao ratel ,ljudi mi objasnili kako i sta,napisao zalbu posle 10 dana stigo odgovor da je zalba uvazena bla bla bla
Zatim me zvao mts da dodjem i raskinem ugovor na njihovu stetu,to je to
Sada da li tebe mrzi da to radis ili ne, je vec tvoja stvar,ali imas drugu opciju svakako

Послато са SM-G928F уз помоћ Тапатока
 
Hvala, pokušaću i to, ne mrzi me.



Sent From Plastique
 
Ja sam tri kartice promenio za 15 dana i i dalje imam problem sa signalom. 4G mi je sad kartica, ali i dalje nemam signal na pojedinim lokacijama.
 
Od kako uzeo onu LTE karticu ponekad vidim da mi nestaje mreža. Izgubi se skroz i onda dodje, nema pravila desi se tamo i gde je signal vrhunski i tamo gde je loš. Da li se i vama ovo dešava? mts je u pitanju, telefon je Nexus 5x
 
Jel ima neko na VIP mrezi ko bi mogao da mi kaze kakav mu je signal u Beogradu? Pogotovo Vozdovac i Borca. Trenutno koristim MTS i treba da mi istekne ugovor sad u avgustu a nisam zadovoljan mrezom i ponudom.. Zanima me kako VIP radi jer razmisljam o prelasku, bio sam na VIP-u od 2012 do 2014 i mreza je tada bila ocaj...

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
 
U Borči ima dobar 3G signal (Zrenjaninski put i naselje Greda). Voždovac, bar jedan deo gde sam obraćao pažnju ima i 4G. Naravno, najbolje da i sam proveriš ako imaš načina nekom prepaid karticom i sl. tamo gde ti je bitno.
Inače, mislim da se nećeš razočarati; kod njih imam broj od 2009., što privatni, što službeni, do 2012. ili 2013. jeste bilo loše, sad je to ipak druga priča :)
 
Poslednja izmena:
Kod mene na Voždovcu 3G vip pun signal. Za 4G ne znam

Sent from my LG-D802 using Tapatalk
 
1409ead1215cbd3a53978e449b948041.jpg


Ja prvi put koristim 4g,sad dal zbog vrucine i umora,cini mi se da malo brze otvara stranice od 3g.Mozda sam previse naviko na 3g.
Ono mi stalno stoje 4 crtice na signalu od 4,dal je to dobro nemam pojma.
Otvara sve dok trepnes okom,ali brt cini mi se dok je na 4g da jede ovu moju bateriju.Mozda mi se cini,ali kad vratim na wi-fi sporije se trosi.A sto jede mb,kao da nikad u zivotu nije jeo_Od sinoc progutao 1,5gb a da nisam skoro nista uradio covece.
Sve u svemu lepa stvar 4g,ali bez 10gb u paketu,to ne vredi koristiti.

Послато са Lenovo P1a42 уз помоћ Тапатока
 
Poslednja izmena:
Pa mora da nešto uradio :) neće samo od sebe da se utroši 1.5GB.
 
Problem kod ljudi koji se ne razumeju je sledeci.

Uzmimo za neku referencu sat vremena koriscenja interneta.

2G sat vremena, 3G sat vremena, 4G sat vremena.

2G za sat vremena ce potrositi najmanje, ali i najsporije ce da radi.
3G ce potrositi vise, jer ces dosta toga moci da vidis, skines, brze.
4G ce potrositi najvise, ali ces najvise toga i videti i skinuti i najbrze je.

Npr film ces na 2G skidati danima, na 3G ces skinuti za sat-dva, a na 4G za par minuta.

Sve ima svoje, samo je vremenski interval za koje vreme ces nesto odraditi drugaciji.
 
Jel ima neko na VIP mrezi ko bi mogao da mi kaze kakav mu je signal u Beogradu? Pogotovo Vozdovac i Borca. Trenutno koristim MTS i treba da mi istekne ugovor sad u avgustu a nisam zadovoljan mrezom i ponudom.. Zanima me kako VIP radi jer razmisljam o prelasku, bio sam na VIP-u od 2012 do 2014 i mreza je tada bila ocaj...
Ja imam VIP broj od avgusta 2012., i jedini problem sa VIP signalom je bio oko prebacivanja sa 3G na 2G, pa sam drzao od tada na 3G-only. I nisam nigde imao problema u BGu.
Vozdovac sam samo nekad pogledao kako radi u prolazu (odlicno), pa to nije za poredjenje.

U stvari trenutno VIP jedino ima problem u TC Milenijumu, da sam primetio ikada, i to samo u prizemlju jedan deo, ali sve mreze su ocaj tamo, samo MTS ima 2G signal, i to jedva (nema ni Telenor, radnica je morala da izlazi da obavi poziv).
Ostatak Beograda, a imas i gde sam bio po rezultatima, je odlicno pokriven. Dorcol, NBG, Vracar, Palilula, Slavija, Dedinje i dobar deo Zvezdare (preveliki deo, nisam prolazio celu Zvezdaru) mogu iz iskustva reci je bas odlicno pokriven, trenutno i sa 4G.
Vozdovac jedino mogu reci za deo oko Bilecke i ... ne secam se kako se zvase jos jedna ulica tu blizu nje, da odlicno radi VIP. Dalje od toga ne znam, samo je u prolazu, znaci Bulevarom samo.

Ali bolje stvarno uzmi prepaid njihov, imas 7 dana podosta MB da isprobas net kako radi, pa ces znati kakav je 3G. A to ti i jeste najbitnije, ne 4G.
 
Nisi,moj slucaj
Otisao ratel ,ljudi mi objasnili kako i sta,napisao zalbu posle 10 dana stigo odgovor da je zalba uvazena bla bla bla
Zatim me zvao mts da dodjem i raskinem ugovor na njihovu stetu,to je to
Sada da li tebe mrzi da to radis ili ne, je vec tvoja stvar,ali imas drugu opciju svakako

Послато са SM-G928F уз помоћ Тапатока
Napisao sam pismo RATEL-u, propraćeno rezultatima sa njihove aplikacije sa Google play-a za merenje jačine signala. Posle sat vremena me zvao neki tip iz mts-a da proveri kakav mi je signal sada, jer su kao nešto menjali. Signal mi je bio od - 97 do - 103 poslednjih dana, evo sada je na - 91. U odnosu na Telenor i Vip to je katastrofalan rezultat, ali bar čujem sagovornika normalnije na 3G odabiru mreže.

E sada, ne znam da li je RATEL toliko brzo reagovao ili je mts sam zvao zbog moje pretnje da ću da ih prijavim...



Sent From Plastique
 
Aj da vas pitam jer imam problem sa vipom,nemogu da obavim normalan razgovor,krci, prekida,cas sam u dometu,cas ne...signal je -95,zvao sam ih danas i rekao da cu da raskinem ugovor jer ne vidim svrhu placanja istog kad nemogu da ga normalno koristim?Sta da uradim da bih raskinuo ugovor ako ne poprave signal?

Послато са LG-D855 уз помоћ Тапатока
 
Napisao sam pismo RATEL-u, propraćeno rezultatima sa njihove aplikacije sa Google play-a za merenje jačine signala. Posle sat vremena me zvao neki tip iz mts-a da proveri kakav mi je signal sada, jer su kao nešto menjali. Signal mi je bio od - 97 do - 103 poslednjih dana, evo sada je na - 91. U odnosu na Telenor i Vip to je katastrofalan rezultat, ali bar čujem sagovornika normalnije na 3G odabiru mreže.

E sada, ne znam da li je RATEL toliko brzo reagovao ili je mts sam zvao zbog moje pretnje da ću da ih prijavim...



Sent From Plastique
Ti ostani pri svome imas rezultate merenja i trazi raskid
Drzi se svoje price o pucanju veze itd
Ko je tu sta preduzeo tebe se ne tice dok zvanicno ne dobijes odgovore a onda mozes teras i dalje u zavisnosti od situacije
Poenta,trazis dobar signal jer ti puca veza ,ako ne mogu ga srede do vidjenja

Послато са SM-G928F уз помоћ Тапатока
 
RATEL za sat vremena nije mogao ni da pogleda to, ne brini se, sasvim slucajno si dosao na red za drugu proveru kod MTSa :)

Venom, probaj da ti fon bude na 3G only ili 2G only, vidi da li tada isto imas problema. Sa tom jacinom na 3G ne treba biti nikakvih problema za razgovor, mada je net na granici.
Ali kod VIPa je prelaz na slabiji mod (3G->2G, 4G->3G) forsiraniji nego kod druga dva izgleda, pa mislim da je kod tebe mozda i dalje izrazen taj problem.

Druga mogucnost je da jesi prebacen na 2G tokom razgovora i da je sagovornik na 2G isto - ako ste oba na VIPu, mozda imate isti problem kao sto sam ja primetio kada su oba sagovornika na VIP 2G, katastrofa je poziv, ne moze se obaviti u stvari.

Da li ista mozes za raskid kod VIPa uraditi - ne verujem, ali ako ti ovo gore (3G only/2G only, samo za probu) ne pomogne, zali se RATELu i postavi barem nekoliko situacija kada nisi mogao da razgovaras normalno.
 
Sa tom jacinom na 3G ne treba biti nikakvih pro nego kod druga dva blema za razgovor, mada je net na granici.

Ево пример да може да ради нет и при много лошијем сигналу, мада је то реткост :)
Баш сад сам на Теленор БС 3Г удаљеној 10 км, на граници оптичке видљивости, сигнал -105 до -109, пинг 80-200, даунлоуд 1,3-1,5, нет ради солидно (уз само повремене кратке застоје).
 
Poslednja izmena:
Venom, probaj da ti fon bude na 3G only ili 2G only, vidi da li tada isto imas problema. Sa tom jacinom na 3G ne treba biti nikakvih problema za razgovor, mada je net na granici.
Ali kod VIPa je prelaz na slabiji mod (3G->2G, 4G->3G) forsiraniji nego kod druga dva izgleda, pa mislim da je kod tebe mozda i dalje izrazen taj problem.

Druga mogucnost je da jesi prebacen na 2G tokom razgovora i da je sagovornik na 2G isto - ako ste oba na VIPu, mozda imate isti problem kao sto sam ja primetio kada su oba sagovornika na VIP 2G, katastrofa je poziv, ne moze se obaviti u stvari.

Da li ista mozes za raskid kod VIPa uraditi - ne verujem, ali ako ti ovo gore (3G only/2G only, samo za probu) ne pomogne, zali se RATELu i postavi barem nekoliko situacija kada nisi mogao da razgovaras normalno.

Ma probao sam sve moguce kombinacije,ali je fon uglavnom na 2g,nema sanse ni na koji nacin da obavim normalan razgovor dok ne izadjem na cistinu,stvarno katastrofa...

Послато са LG-D855 уз помоћ Тапатока
 
Telenor i Vip kao da u nekim krajevima imaju zajedničke predajnike. Danas sam išao iz Petrovca u Golubac; skoro u isto vreme, malo pre Golupca, obe kartice su ušle u roming, a kasnije na istom mestu se ponovo pojavio i 3G signal za obe mreže...
 
Па имају, на некима чак и сва три (руралне средине). Али чешће је да су два или три стуба, БС, једни поред других, на истом извишењу.
 
Poslednja izmena:
Посебно Вип сада да би достигао друга два оператера по покривености, качи се на исте стубове са Теленором, а вероватно и Мтс-ом негде. Али обично ту још нема 3Г.
 
Ovde u okolini Pirota, ako ne racunamo koridor 10, Vip bas zaostaje. Gornji visok (predeo Stare Planine) nema ni 2G mrezu, vec je moguce koristiti Telenor nacionalni roaming (ako podesite telefon na GSM only mod), jer Telenor ima 3G 900 u tom delu (vrh Rosomač), mts odavno ima GSM i 3G ali na 2100MHz (iz doba pre tehnološke neutralnosti ratela).

Zvonce (Zvonačka Banja) - dolina reke Jerme, mts 3G 2100 uz par rupa, Telenor 3G 900, sa manje lokacija, pa je upitno ko ima bolju pokrivenost, Vip samo 2G sa samo jedne lokacije... Put ka zimskom turističkom centru na Jabučkom ravništu, mts i telenor sa manje ili više rupa 2g i 3g, Vip samo nacionalni roaming na telenor 2g... itd itd...
 
Ja nisam siguran da li vip koristi 3g900 ili ne, jer na mnogo lokacija gde nema nikakvog mesta u blizini, ima 3G signal, otprilike paralelno kao i Telenor.
 
Poslednja izmena:
Šta je nacionalni roming u vip?
Desilo mi se u Lazarevcu jednom da mi se prebacio u R na VIP mreži.
 
Znači da se onda nakačio na Telenor mrežu, jer tu nije bilo njihovog signala.
 
Znam sta je nacionalni roming nije mi se nikad desilo na mom telefonu da nisam u maticnoj mrezi u zemlji, ali me interesuje u koliko se to desi, kakva je cena poziva u tom slucaju, zna li neko?
 
Sve je isto kao u maticnoj mrezi osim sto Vip placa Telenoru za saobracaj koji napravis.

Taj roming postoji samo na odredjenim mestima, tamo gde nema velikog protoka saobracaja i gde Vip mozda ne planira skorije prosirenje mreze.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno