Šta je novo?

Misteriozan problem sa rachunarom...

activated1

Slavan
Učlanjen(a)
12.12.2004
Poruke
3,053
Poena
409
Dodushe nije rech o mom rachunaru, ali evo o chemu je rech.
Letos kum uzme na moju preporuku:
ASUS P5K
E2140
1gb PQ 667 (kasnije uparena sa Kingston CL6 800)
Gigabyte 2600XT
WD 250GB
Pioneer 116

Sve je spakovano u Linkworld kucishte sa napajanjem od "520W".

Donedavno je radilo sve OK dok mi se kum nije pozalio da kad upali rachunar iako sve svetili na kucishtu na monitoru nema slike i onda nakon nekoliko restarta komp proradi kako treba. Komp je posle doneo kod mene i za ta dva dana shto je komp bio kod mene nikakvih problema nisam imao. Iako problema nije bilo ja sam preinstalirao Windows chisto radi reda, vrteo orthos i Intel Burn In test i sve je bilo ok. Kad je kum doshao probao je par puta da pali i gasi komp nikakvih problema nije bilo. Evo sad nekih mesec dana posle mi se javlja da ima isti problem, iskreno nemam ideju shta bi moglo da bude problem. Nishta nije klokovano, memorija radi na 667 zabog PQI-a, napajanje iako je samo malo bolji kinez bi trebalo da je dovoljnu za tu konfu. Rekao sam mu da mi sledeci put donese i kucishte i monitor jer vec pochinjem da sumnjam u LG 204WS poshto je na mom acer-u sve radilo OK, ali shta ako nije monitor shta je onda problem? Ima neko ideju? :S:

:wave:
 
Poslednja izmena:
Heh, imam slican problem, koji nastavlja da se manifestuje uprkos tome sto je svaka komponenta probana.

Resim da apgrejdujem komp kuci pre oko dva meseca, i uzmem GigaByte MA78GM-S2H integrusu, Athlon 64 X2 5200, 2 x 1GB DDR2 Kingston i 320GB WD. Palim komp, nista se ne desava. Nema onog 'beep' na postu, nema slike na ekranu, ventilatori se vrte, lampica na kucistu svetli. Pritisak na restart par puta, komp se dize normalno, instaliram windows i ostalo, sve radi kako treba. Ujutru, opet slicna situacija. Nema slike, a umesto 'beep' komp se pretvorio u sintisajzer :D Par puta restart, pa i prodje nekako, ucita se. Skapiram da je problem uglavnom kod 'hladnog starta'. Probam dva druga napajanja, razlicitu memoriju, iscupam sve sto nije neophodno, simptomi i dalje tu. Vratim na servis plocu, proc i memoriju, kod njih se upali iz prve (kako to uvek biva). Zovu me posle par dana da mi kazu da sve radi normalno, vrteli su svakakve testove po celu noc, nije bilo nikakvih problema. Ajd, mislim se, mozda se vise i nece desavati i pokupim komponente. Eh, opet se ponovi ista prica. Ovaj put odnesem celo kuciste na servis, prikacimo ga i - nije se upalio iz prve. Zovu posle par dana da su ustanovili da je kvar do napajanja. Sumnjicav, napominjem da sam vec probao dva razlicita, ali ipak prihvatam da mi stave novo (u prosloj masini bio je Antek od 350w), Lc Titan 560w i kazem im da ostane jos jedan dan da vidimo da li ce se ponoviti. Nista, sve je bilo ok, opet su vrteli svakakve testove, no za svaki slucaj su zamenili i plocu, posto komp ide 200km od Beograda. Dakle, stavljena nova ploca, probana druga memorija, stavljeno novo napajanje iiiiii - opet isto :D

Sledece sedmice nosim opet na servis, mada ni njima nije bas najjasnije sta da rade :D
 
Poslednja izmena:
Za ne poverovati, shto je najgore kum se razume u kompjutere ko ja u heklanje (znachi loshe :D) i sad ni ne znam kako da mu objasnim shta i kako. Videcu da kad donese komp da mu probam drugu grafiku u mashini, ako to ne pomogne ne znam.
 
Pa idesh kao i uvek komponentu po komponentu dok ne provalish u cemu je problem. Kod takvih stvari pri resetu meni uvek prvo padne na pamet napajanje. Probaj da iscupash jednu memoriju i vidish kako ce da radi. Tj. ako vec nisi probao :)
 
Ja sam imo slican problem sa jednim kompom i menjao sam komponentu po komponentu: plocu, napajanje, grafiku,sve dok nisam stigao do memorije, kad je ona zamenjena sve dalje je radilo bez problema.Simptomi su bili da: nije hteo da se upali po nekad i gasio se iz bezveze.(nekompaktibilnost neke vrste?)
U servisu u BG odakle je uzet su posle 3 pregleda rekli da je sve OK?

Mozda pomogne.
 
Poslednja izmena:
Fora je, shto ovaj komp prolazi sve testove bez problema, i kad upali ne shtuca, al zato pravi problem dok ne upali. Al najveca fora je shto kod mene nije bilo nikakvih problema, i 2-3 nedelje od moje reinstalacije sitema je radilo sve kako treba i sad zeza. Nishte videcu da probam drugi PSU i memoriju.
 
Poslednja izmena:
Fora je, shto ovaj komp prolazi sve testove bez problema, i kad upali ne shtuca, al zato pravi problem dok ne upali. Al najveca fora je shto kod mene nije bilo nikakvih problema, i 2-3 nedelje od moje reinstalacije sitema je radilo sve kako treba i sad zeza. Nishte videcu da probam drugi PSU i memoriju.

...jedino sto moze povezati to da kod tebe radi a kod njega ne je napon, napajanje struja wati...

malo moguce je da je i do kablova - ne znam da li si koristio njegove kablove ili svoje...
 
Poslednja izmena:
Ja sam imao takav problem kad su mi na ploci zviznuli kondezatori. Oni pored procesora. Mada dobro je i ovo pitanje koje ti je postavio exste vezano za kablove mada i ja mislim da je to malo verovatno. Ako imas multimetar ili unimer kako ga vec ko zove valjalo bi da prekontrolises napone. Odstupanja bi trebalo da budu +/- 5% od predvidjenih. Takodje pokusaj i sa vadjenjem memorije. Izvadis jedan modul pa probas komp onda ako radi taj modul vratis a izvadis drugi da bi utvrdio da li memorija :wc: Slican problem sam imao i pre nekih deset dana. Drugarica mi se zalila da nemoze da upali komp kad pritisne power dugme pocinje da pisti i tek posle pet sest restartovanja kompjuter se ukljuci. Naravno nije imala nikakav prikaz na ekranu u trenutku kada ga ukljuci. Kada mi ga je donela i kad sam probao da ga ukljucim poceo je da "svira" tri bip. Ok skontao sam da je rec o grafici. Izvadio sam graficku i video da su dva kondezatora otisla Bogu na istinu. Zamenio sam kondezatore i posle toga je sve normalno radilo. U ovom tvom slucaju najbolje da se proveri i njegov monitor mozda njegov kabl zeza pa zato nema slike na njemu. Neznam da li sam ti nesto pomogao ali javi ako ima nekih rezultata.
 
Pazi dok je komp bio kod mene radio je korektno, palio iz prve. Kod kuma nema problema sa pishtanjem, samo ne bude slike i posle reseta pali. Juche sam se chuo sa njim, kaze sad je sve OK. Ne iskljuchujem i nestruchno rukovanje kao uzrok.
 
Meni se čini da je to do njegovog monitora. Jer, ako je jedina razlika između stanja kod tebe bilo to što je sve vreme bio uključen tvoj monitor, a kod njega njegov... Well.

Može biti i napajanje i ostalo što je rečeno, ali Okamova britva kaže da je problem - monitor. :)
 
Ima slicnu situaciju... problem bio sa konektorom dodatnog napajanja za 9800GT grafiku! I onda najgluplja moguca situacija! Izgubio zivce i odem u servis ...tamo radi ... vratim se ...neradi ...nema druge nego ..crk`o monitor ... odem po monitor i naravno i sve radi

srecom po mene, nisu imali na lageru tih maticnih pa sam sve vratio kuci ... i nebilo mi lijeno, sve elemente izvadim pregledam kontakte i vratim konektore i tad vidim da je na "doticnom" bilo plastike /istopljene i unutra / ocistim ju ....i, evo i danas radi :)
 
Meni to sve smrdi na polcu, al priznajem, jeste cudno sto kod tebe radi... moze biti i do napona...
ako imas instrument, proveri mu napon u mrezi.
 
Imam slican problem , upalim komp i on podigne sistem ali se monitor ne upali , ugasim ga na dugme ili restartujem i on iz druge upali bez problema i radi kao sat !!! ili upali iz prve, ja ga ugasim i probam ponovo za desetak minuta on digne sistem ali ne upali monitor !!! probano sve, memorija, grafika mis, tastatura i uvek isto , ostaje monitor samsung BW223 , kupljen pre cetiri meseca !!! ali i dalje ne prihvatam da je sigurno on !!! ima li neko neku ideju ???
 
Meni je problem resen zamenom za drugi model maticne ploce. Probane su dve iste ploce, i dalje se desavalo, a cim je stavljen drugi proizvodjac, vise se nije ponavljalo.
 
Da se i ja javim, isto je resheno sa drugom MB umesto ASUS-a ubachen MSI i sad radi. Dok ASUS o5 fercera bez problema u drugoj mashini ;)
 
I kod mog ortaka se isto događalo, isto Gigabyte u pitanju. Osim cold-boot-a, dešavalo mu se i da mu se mašina "zamrzne", na kraju je svaki put radila jedno 4-5 minuta i onda se blokira. Onda sam mu rekao da ne podiže win, nego da uđe u BIOS i ostavi mašinu da radi par minuta. I u BIOS-u se blokiralo posle par minuta takođe.

Odneo je mašinu na servis i ispalo je da kod Gigabyte ploča treba isključiti "turbo" mod za memoriju u BIOS-u.

Malo mi je bilo neverovatno da je to, sa obzirom da je taj turbo uključen po default-u, ali evo mašina mu radi 2-3 meseca kako treba...

Ploča u pitanju je GA-EP35-DS3L, memorija Geil Ultra 2x1.
 
Ja povlacim rec:S:

Evo i sa Asusom se desavaju isti problemi. Ovaj put se upali, prodje post, i zablokira na prelazi izmedju post-a i boota, ostane ugasen monitor.

Da li je moguce da procesor stuca na prelazi izmedju real i protected moda?

Kada se upali (obicno iz drugog puta), radi bez greske!
 
Da dodam i ja jedno svoje iskustvo:
Elem drugar pazari nov racunar baziran na biostar maticnoj sa integrisanom grafikom cipset 6100 od nvidije neki athlon procesor i asusov monitor.Komp najnormalnije radio oko 6 meseci a onda pocinju problemi koji su navodjeni u gornjim postovima.konkretno racunar se i upali na power dugme ali ne i monitor.Naravno posle par restartovanja obicno proradi i monitor.Tako je nastavilo jedno dve nedelje dok komp nije nacisto odustao.Komp smo prebacili kod mene i nastalo je cerupanje i isprobavanje s komponentam iz mog kompa napajanje ,graficka ,memorija.Nista masina definitivno mrtva.Posto je imao dosta radnih obaveza i on i ja komp ostane tako neodnesen na reklamaciju.Pre koju nedelju posto smo bili slobodni dodje red da ispitamo sta je tu ispravno a sta ne pa da se ide u kupovinu novoga posto je garancija istekla na sve sem monitora.
Krenemo od procesora koji isprobamo na mojoj ploci ispravan je i vratimo ga natrag na njegovo mesto.Kao ajd sada da probamo sta ce biti.Na moje zaprepascenje komp se startovao najnormalnije cak je i krenuo da podize windows i obavio to uspesno.Pre deset minuta nije htelo nikako a sada radi najnormalnije.Komp je proveo 6 meseci kao neispravan za rad.Sta je ovde problem bio nikada mi nece biti jasno sem da procesor u radnji nije bas dobro postavljen.
 
Promenjen procesor, i dalje isto. Posto su promenjeni ploca, procesor, napajanje i memorija, jedino je jos ostao hard disk, kao i sata kabl. Ako ni to ne pomogne, ima da radi cekic :crash:
 
/\
Probaj sa drugom memorijom, probaj da podignesh mashinu sa CD-a, sa iskljuchenim HDD-om, sa Hiren`s-om ili nekom live linux distribucijom.

Mozes da probash i da "olabavis" latenciju memoriji.

Ako si ovo vec probao evo josh nekih ideja: iskljuchi Hyper Path opciju za memoriju u BIOS-u, to je Asusov ekvivalent Turbo-a kod Gygabite-a, povadi sve dodatne kartice i vrati bios- defaults, mozda graf. kartica ili neki drugi uredjaj trazi neki rezervisani IRQ...
 
Probana je druga memorija, zapravo sve drugo je probano. Probao sam da iskljucim hard i bootujem sa cd-a, opet nista. Nemam opciju za Hyper Path, dodatne kartice su odavno povadjene, a bios na defaultu... Potpuno sam bezidejan sad. Jedina stvar koja nije menjana je limarija :S:
 
Cek, a sta je sa grafikom?

Da, napomenem samo vezano za ranije postove da ako monitor prikazuje "no signal" kad nije povezan sa grafickom - sve je u redu sa njime. Dakle, problem kada se slika ne inicijalizuje pri paljenju racunara je 99% do grafike ili mat. ploce. Ako nije ni to, onda su gremlini.
 
Poslednja izmena:
Grafika je integrisana i na gigabyte-u i na asusu. Eto, promenjene su tri maticne ploce (sa grafickim), dva procesora, 4 modula ram-a, napajanje i kablovi. I bez dodatnih kartica, default bios, sa skinutim dvd-om ili hard diskom, kompjuter ne moze da startuje iz prve. Ili nema 'beep' na postu, kada se monitor ne upali, ili se zaglavi na 'checking nvram' ili prikaze za delic sekunde xp splash screen na bootu, a zatim se slika na monitoru zacrni, a on ostane upaljen. Ponekad krene da pisti konstantno, i tako... Simptomi su razliciti, a ostaju uprkos svemu. Ne moze biti ni do struje, jer je proban na razlicitim lokacijama.

Posto ce mi sutra biti sesti put kako komp nosim na servis, videcu da li je moguce da mi povrate novac, mislim da je i njima dosta mene. Sledeci put cu kupiti laptop...
 
jel si mozda update-ovao BIOS?
mozda bi novija verzija resila problem?
 
Okej, mozda je glupo, ali... probaj drugu tastaturu, strujni monitorski kabl (mada pretpostavljam da vec jesi), oni umeju da vracaju kojesta natrag u komp ako su falicni, i da prave haos. Probaj da pogasis u BIOSu paralelni port, zvucnu, USB...
Meni inace i limarija jednom pravila problema, doduse na Pentium I. :D

Stvarno si "pobedio" sa problemom ;)

Moze biti i da je do tebe :d, eto,ja imam druga koji ima "software killer auru" - svaki, ali SVAKI put kad dodje kod mene, sve igre prestaju da mi rade, winamp mi se spuca, proc ode na 100% zauzeca iz cista mira... Drugar ode, komp nastavi da radi kao da se nista nije desilo. Posle treceg puta smo napravili dil da sedi na minimum 2.5 metara odstojanja, i komp se vise ne buni na njegovo prisustvo...
 
Nazad
Vrh Dno