Šta je novo?

Misterija :)

Midgard

Čuven
Učlanjen(a)
13.08.2002
Poruke
1,222
Poena
649
da li bi neko mogao da mi objasni ukratko zasto slike koje su da kazem "svetlije" zauzimaju manje mesta ? ,)

574,678 bytes
47029597.jpg

506,006 bytes
94136261.jpg

417,365 bytes
47027056.jpg

300,222 bytes
68795168.jpg


takodje me interesuje na osnovu cega postoji razlika u velicini slicica ispod,sve su 100x100,sacuvane u ps-u kao jpg,quality 12.Ako je jedna boja ili jedan pixel npr. #0018ff a drugi #01ff13, velicina tih slika se razlikuje ?

30800147.jpg
= 12,122 bytes
14774259.jpg
= 12,191 bytes
72104934.jpg
= 12,184 bytes
65629467.jpg
= 12,145 bytes

zasto ? :)
 
Poslednja izmena:
Ovo za fotografije se dešava jer pomeranjem slike iz idealnog balansa levela jednostavno ubijaš detalje (oteraj do kraja i dobićeš belu sliku). Isto će da počne da se dešava i ako uzmeš da proporcijalno potamnjuješ slike. Okom se vidi da prva slika ima najviše, a poslednja najmanje detalja.
 
drugi deo pitanja:
100x100 nije okruglo na 8 pixela, a jpg kompresuje samo blokove od 8x8 (ako nisam zaboravio :) )
pa sam okvir koji jpg dodaje pravi ti razliku u kompresiji, a i taj PS kompresor je krs, onaj iz 'Save for web' je mnooogo bolji.... a moze biti i neki extra info o slici itd... probaj taj za web stvarno lepse radi...
 
U pitanju je kvalitet kompresije. Jedna od najčešćih metoda koja se primenjuje da bi se povećala kompresija slike je Burrows–Wheeler transformacija, tj. BWT. Ona sama po sebi ne radi nikakvu kompresiju ali grupiše iste znake jedan do drugog a to kasnije neki algoristmi za kompresiju iskorištavaju kako bi postigli bolje rezultate pri kompresiji. Kada se BWT primeni recimo na txt fajlove postiže se oko 50% bolja kompresija.

Druga modifikacija koja se možda koristi je Huffman-ov algoritam. On se koristi da na osnovu frekvencije pojavljivanja određenih znakova skrati pisanje onih znakova koji se najčešće pojavljuju.

Oba ova algoritma, naravno, imaju i način da se iz njih dobije povratna informacija.

Ako planiraš da one jednobojne sličice kačiš negde na net, moja preporuka ti je da pokušaš da ih nacrtaš preko HTML-a jer će onda sam browser napraviti to što ti treba kada se učita a tebi će sličica stati u par stotina bajtova, tj. koliko ti je već dogačak deo koda za sliku.
 
hvala svima na objashnjenju,moram da se bacim na citanje :)

ako moze jos par pitanja :p npr nije mi jasna zadnja,najsvetlija slika,ako je otvorim u ps i uradim auto levels,dobijem identicnu sliku kao prvu,"full color" + svi detalji iz prve ? na osnovu cega on odradi to sto odradi tj zar se ne "citaju" vrednosti boje po pixelu ? zatim ove male slicice,nisam planirao da ih koristim nigde,nego mi i dalje nije jasno zasto postoje razlike u velicini slike sto se tice boje (jednobojne su sve,samo druga boja),zar se ne cuvaju rgb vrednosti (#) za boje po px. ?
@Homer junior : u vezi kompresije,ako se misli na color table,prva i zadnja slika su identicne,isti broj pixela i ista kompresija,samim tim "boje" u color tabeli bi trebale da "zauzimaju isto" na obe slike (samo svetliji tonovi) ? ili gresim negde ?
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno