Šta je novo?

miniITX kućišta, diskusija

Znaci moze da se rotira prozor, super. Onda moze i staklo da se stavi. Citao sam review, nema nativnu podrsku za sfx napajanja, pa je potreban onaj bundle, sto je bas cudno. Takodje, ventovi moraju da se drugacije okrenu da bi se dobila neka prihvatljiva temperatura.

Ma, i ja sam se bas nalozio da predjem na miniITX, a trenutno koristim full tower od citavih 88 litara :D Ljudi se menjaju, a tehnika napreduje, tako da je danas i miniITX sasvim dovoljan za moje potrebe. Jos mogu da ga stavim na sto, da mi sluzi i kao ukras :)

E sad, ne vidim ni poentu glomaznih miniITX kucista, a ovaj Metis je bas taman sa svojih 13.5 litara.
 
SF600 je odlična spravica, gura bez ikakve muke i 1080Ti i 7700K kada se opterete. Na leru i u manjem opterećenju ni ne vrti ventilator.

Jedina zamerka je 24pin konektor na napajanju koji je neviđeno krut, jedva se skida sa napajanja...

I da - slažem se da full ATX format napajanja nema nikakvog smisla više osim za 850-1000W+ snage. Pa i to skoro da se već pakuje u SFX-L koji je samo malo duži.
 
imao sam i ja ranije glomaznije midi towere sa po dve grafike i ostale gluposti ali je tehnika ipak dovoljno napredovala da nema uopste potrebe vise za tim. takodje sam dobio dodatni prostor ispod stola za sirinu celog glomaznog kucista a i ova mala su mi uvek pri ruci...

glomaznija ITX kucista su ok za neku malo jacu konfu jer sam recimo u H200i uspeo da uguram D15s krmacu... mada jedan lik je uspeo da uglavi D14 u malog Metisa :D

fabricki kablovi od SF corsova su ocajni, nikad kruci, upravo sam nekako zavrsio merenje i javio mixeru koliko mi cega treba... kako stvari stoje odradicu komplet bez slivovanja, samo bele zice jer skroz ok izgledaju i mogu mnogo vise da se saviju... i da, jeste glupost sto barem ne dolazi ovaj PSU bracket uz napajanje ili jos logicnije uz kuciste. ali srecom imam dva takva od nzxt h200i kucista pa sam iskoristio.

sto se tice rasporeda ventova u Metisu, probao sam sve nacine, u pocetku sa rotiranim zadnjim ventom da uvlaci vazduh ali se onda nekako sva toplota zadrzavala u masini i to pored ove slabasne 1050 kartice koju trenutno imam.
vent na napajanju ipak ne izbacuje toliko vazduha koliko se misli a i u ovom slucaju bi sav topao vazduh iz kucista isao kroz PSU sto nije bas najsrecnije resenje.
verujem da ce i ova dodatna 12ica na krovu sada dosta da znaci jer uvlaci svez vazduh i gura ga direktno u grafiku koja se najvise i greje.

tako da je ipak najbolji stari "tradicionalni" raspored da zadnji vent izbacuje sve napolje...

evo i naponskog sata kabla bez sliva koji treba sutra da stigne, sto se mene tice skroz je ok:

sata.jpg
 
Poslednja izmena:
da, samo ih okrenes i zasrafis iz unutrasnje strane i mnogo lepse izgleda.
 
Milina, bez muke moze da se uradi kaljeno, svaka im cast. I ovo ophion je lepo.
52a3b339-f2d3-43a2-9d40-de63dbf472d0.jpg
 
Poslednja izmena:
meni se nesto nije posebno svidelo... previse je izbacen ovaj stakleni panel pa ko zna kakva je situacija sa prasinom i poprilicno si ogranicen sa izboroz cpu kulera jer je podrska do 90mm visine...
takodje ne postoji ni bilo kakav cable management u njemu pa si gotovo primoran da radis modularne.
 
Da, ovaj Ophion mi je lepsi, ali bih se slozio sa manama koje si naveo. Ovo staklo suvise strci i cooler height je do 90 mm.

Na Metisu mi ovi obicni srafovi bas bzvz izgledaju, ruse sklad. Mozda bi mogli neki toolless da se stave. Gledano sa slika, cini mi se da bela verzija najlepse deluje. Aj kad budes zavrsio baci jos koju sliku ili video.
 
^ vazi se, hocu cim stignu kablovi. sutra se rade ali mozda budu poslati u utorak pa su u sredu kod mene... za test cu montirati ovu 1070 Ti iz primarne masine jer tek treba da kupim novu grafiku za metisa...

meni je metis u spavacoj sobi na bas malom stolu tako da mi neki thumb screws ne igraju neku ulogu, cak bi udarali i grebli zvucnik koji je pored...

porucio sam i 4 nozice sa alija, jedva ih nadjoh za razumnu cenu jer mnogo dodaju na estetici, barem po mom misljenju... mozda cu samo malko morati da prosirim rupe ali mislim da nece biti neki problem...

https://www.aliexpress.com/item/4x-...432.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.7d984c4distDmu

trebalo bi da ispadne nesto slicno ovome:

Capture.JPG
 
Poslednja izmena:
Shift ima ozbiljnih problema sa temperaturama i cable managementom :)
ali da, izgleda zanimljivo, posebno sto moze i da se obori vodoravno.

meni je recimo trenutno jako zanimljivo NFC S4 mini iako malo ekstremno za moj ukus:

 
Poslednja izmena:
@ericm
Koliko će te koštati kablovi?
Obavezno stavi vent na gornju stranicu i podigni kućište...Oh, i baci pogled na ovaj Metis mod: https://pcpartpicker.com/b/qXJ8TW. Dobar fazon sa tom mrežom...
Ne jurim kućište još uvek, planiram apgrejd ali to tek u drugoj polovini godine. Hoću da vidim šta će AMD da izbaci od procesora, da li će biti dobrih ITX ploča sa novim čipsetovima za njih (AM4 ITX ploče su meh), a treba i da skupljam kintu...
Možda ću u međuvremenu da kupim Thetis i preselim stvari u njega, videću. Imam neke stare komponente za rezervnu mašinu a ovu mogu i da prodam pa da uzmem makar RAM i storage dok opet ne skoče cene.
Što se kućišta tiče, bacio sam oko na neka baš dobra sa Taobao ali će me koštati preko 200$, tako da ništa od toga. Još uvek sam neodlučan, heh...sviđaju mi se Silverstone SG13, Metis Plus, Jonsbo C2, Sharkoon QB One...

Ophion je lep na oko ali su zeznuli stvar sa ovim staklenim panelom, grafička ne može da diše. Ako gore staviš 240mm radijator zbrinuo si CPU, ali grafika je ugušena. Možeš da dodatno udaljiš staklo da ulazi više vazduha ali onda je problem prašina...
Lepo kućište ali rerna.

Shift nema naročito dobar protok vazduha. Izgleda cool ali unutrašnji layout komplikuje hlađenje...
 
^ imas pm sa cenama da ne pisem ovde.

meni je svako itx kuciste drago, samo je pitanje sta planiras da spakujes unutra :)

video sam svako itx kuciste na pcpp i kul je ideja sa ovim grilovima ali mislim da ne moram ici na to jer se 1660Ti koju planiram mnogo manje greje od trenutne 1070Ti u glavnoj masini...

evo jos jedne kul ideje za metis-a ko hoce stakleni panel + thumb screws i gril na vrhu:

IMG_0667.jpg

slika je inace iz zvanicne metis teme sa OCN foruma...
 
Poslednja izmena:
Baš tako, sve zavisi od toga šta ko želi da spakuje u njega. Ja lično - Linux mašinu, tako da ga neću koristiti za gaming.

A to će se desiti možda krajem godine, dok skupim kintu i vidim nove Ryzene, mada s obzirom na podršku AMD-a za Linux, možda je bolje da sledeću Intel generaciju uzmem u obzir.
Zato mi i neće biti potrebno neko glomaznije kućište, bitno mi je da lepo izgleda i da bude pristojno provetreno.
Corsair SF450 će mi biti i više nego dovoljan. Jedan veći m.2 ssd i to je manje-više to...
 
uh, pa ti nemas nikakve sekiracije onda, ja sam za tu svrhu koristio onu malu intel nuc spravicu :)
 
Ono... jeste da bi taj posao mogao da mi završi i neki NUC, ali... nema tu čari kao kad ga ja sam sklopim ;)

A i, koliko se samo greje NUC u tako malom kućištu. Zatim, ograničen si brojem usb-ova i drugih izlaza, procesorima sa niskim tdp-om, itd, itd.

Imam u planu i drugu mašinu, samo za gaming, ali to neće biti ove godine, sigurno :)
 
pa to jeste, nista sladje nego kad ga sam sklopis.

moj nuc se nije grejao uopste, mada imao sam ssd unutra. mozda se uz mehanicki hdd greje malo vise.

ja sam se nakupovao kucista u zadnje vreme, nemam pojma sta cu da radim. planirao sam da upakujem neku kao elegantnu office masinu i dam je mojima... za tu svrhu sam uzeo malecko Lian Li Q20, sad imam i ovog metisa viska...
mada kul je i ovako, stoje mi na polici kao ukras :)

inace, pre ovog drugog metisa za malo da uzmem Dan case ali me je ipak odvratio ozbiljan problem sa cpu temperaturama koji ima... izasao bi me 200e ali sam na kraju za taj novac uzeo metis plus, sf600 i komplet modularnih kablova :)

@Alex

moze i ovako :)

 
Poslednja izmena:
Poslednja izmena:
uhh, mali ghost mi je favorit od kad se pojavio, bas je nekako po meri i istog trenutka bih ga uzeo ali na zalost nemam nikakvu mogucnost da ga nabavim, nema ga ni preko madjara a da porucujem regularno od preko odrali bi me nasi dripci na carini... ko li je odredio 50e limit za online kupovinu, kao da smo pod nekom kaznom...
 
Znam, baš šteta. Ja bih bez razmišljanja uzeo Ghost kad bih ga našao za normalnu cenu. Jedino ako imaš nekog preko u EU pa da ti donese.
 
Stvarno, ovaj Ghost izgleda kao umeticko delo, a i odlicno je provetreno. Ali ko zna koliko bi izaslo ovde kod nas.

A sta kazete za OSMI ? Ako zanemarimo hladjenje, meni je mozda i najlepse mini itx kuciste.
 
veruj da bi odavno bio moj da imam mogucnosti da ga dovucem. ali polako, mozda se nesto i promeni... drago mi je da sff masine polako zazivljavaju u svetu i da se taj segment polako razvija pa ce biti jos veceg izbora kucista i komponenti.

mada poslacu im mejl ili videti ako izadje na sajtu koliki je shipping i da li ga uopste salju kod nas.

za sada sam srecan sa svojim Metis buckom :)
spakovao sam ga i upalio prvi put jer ni napajanje nisam do sada uopste testirao... sve radi i sve je potpuno necujno pored dodatnog venta na krovu...

definitivno cu videti da odradim kaljeno staklo jer je plexi magnet za prasinu.

sto se grafike tice, vratio sam 1050 do veceras ili sutra jer mi je bilo mrsko da rasturam i drugu masinu posto ne mogu tek tako da izvucem gpu ni iz h200 kucista.

najvise me interesuje max duzina grafike koja moze da stane, ova 1070Ti ftw2 je 267mm a na forumima sam video da metis prima max 266 :)
mada grafika koju planiram za njega je oko 250mm tako da tu nema zime.

evo i malo fotki, uslikao sam na brzaka dok sam sklapao pa eto, mozda nekome i pomogne u kupovini metisa :)

1.JPG 2.JPG 3.JPG 4.JPG 5.JPG
 
najvise me interesuje max duzina grafike koja moze da stane, ova 1070Ti ftw2 je 267mm a na forumima sam video da metis prima max 266

Trebalo bi da stane taj 1070Ti, ali knap, bukvalno do zida. Možda ćeš morati i da otkačiš prednji I/O (portove)...možda i ne. Uglavnom, to je max dužina koja može da stane. Sa 250mm ne bi trebalo da ima problema (ako imaš kratko napajanje, naravno).
 
@ericm

Kakve su temperature u idle/load (cpu, gpu, ssd)?

I šta ćeš uraditi sa staklom, sam ceš nešto skarabudžiti ili će ti odraditi neko? Treba izbušiti i rupe na staklu. Još bi lepše bilo kada bi cela stranica bila u staklu, ali bi onda trebalo zamaskirati nekako one rupe na koje stranica naleže.
 
naci cu nekog stakloresca kad mi bude usputno jer ne volim da se cimam po gradu. necu da radim celu stranicu jer se kod mene ne vidi od zvucnika. mislim da to njima nije neki problem jer je parce malo, samo treba ove 4 rupe da se izbuse i malo obradi po ivicama da se ne posecem.

- profil za sve fanove je inace podesen na silent, grafika takodje tako da bi bila bolja situacija da sam ih malo odvrnuo...
to cu da odradim kasnije kad ubacim ovu 1070Ti (ako bude mogla da stane), jer me te temperature najvise i zanimaju.

temperature su oko 33C za cpu i gpu u idle-u... sad sam izvrteo Valley i Superposition jer mi je bilo najlakse i ovo su rezultati u toku testiranja:

(na ovom 840 evo disku mi je windows pa je zato temp malo visa)

t1.PNG t2.PNG

@tesseract

zanimljivo je skroz ono Osmi kuciste, posebno mi se svidja u beloj boji... bas mi sinoc jedan lik kaze da je poprilican izazov upakovati ga i da je sklapanje nalik sklapanju broda u boci :)
takodje kaze da ima iznenadjujuce dobar airflow za svoje dimenzije i raspored...
 
Poslednja izmena:
evo dopune,

1070Ti ftw2 nema sanse da stane, tj. staje knap ako se celo kuciste rasturi i sklopi zajedno sa njom sto me je bas mrzelo sada da radim... ali nadam se da cu za par dana skupiti ostatak para za novi gpu pa cu nekako da se strpim.

planiram ovu kartu inace:
https://www.msi.com/Graphics-card/GeForce-GTX-1660-Ti-GAMING-X-6G

evo i temperature cpu-a u novom R20 testu koji ga je opteretio 100%:
R20t.PNG

prvi put sam izmerio obe masine i poredjenja radi H200i tezi skoro 12kg dok debeli Metis ima 5.3kg sa ovim malim napajanjem i malom grafikom.
 
Dobro, pristojne s obzirom na veličinu kućišta.

Šta si uspeo da natovariš u H200i da ima 12 kg? :D Pa moj CM Storm Trooper koji je full tower nema ni punih 18 kg :D
 
Nazad
Vrh Dno