Šta je novo?

Microsoft Flight Simulator 2020 for dummies

Ja sam uglavnom preko youtube-a. Sve zavsi sta te vise zanima: general aviation (tipa Cessna) ili commercial (Boeing, Airbus, itd). Isto, da li ces da radis VFR (Visual Flight Rules) ili IFR (instrument Flight Rules).
Za manje avione ces raditi uglavom VFR, ali moze i IFR, dok za komercijalne pre svega IFR let.

Sama igra ima interaktivne tutorijale za Ces.nu 152 koji su ok da se upoznas sa analognim insturmentima.

Plan leta
Jedna preporuka je da se upoznas i sa interfejsom i mogucnostima world mape, jer mnogi previde da mogu tu da nameste rutu leta i ostave default Direct VFR pa dobiju neke putanje koje zbog reljefa i nemaju bas previse smisla.
Ako stavis IFR onda mozes da da biras odlaske (SID - Standard Instrument Departure) i prilaze (STAR - Standard Terminal Approach), kao i sam dolazak (ILS - Instrument Landing System, VOR, RNAV )





Osnove navigacije
Za IFR letenje sa ovim GA avionima, isto je korisno da znas osnove navigacije i VOR.








Kompjuter za plan leta i autopilot

Bilo da korisits GA avione, verovatno ce ti trebati neko poznavanje kompjutera.
Ovi GA uglavnom koriste neki Garmin (430, 530, G1000)





General Aviation

Za ove Dzonatan Beket ima lepo objasnjene tutorijale za manje avione i pocetni let:

Cessna 152

Cessna 172 autopilot
 
Poslednja izmena:
Commercial Aviation
Sa default avionima u igri na konzoli, izbor se svodi uglavnom na Airbus A320 i Boeing 787, mada ce vecina tu igrati sa A320.

Bitna napomena je da sada imas dva A320 aviona.
Prvi je default verzija koji je dosao uz originalnu igru, i dosta je los sa opcijama.
Drugi je IniBuilds A320, mislim da ga oznacavaju sa v2, tako koristi taj.


Sto se tice tutoriaja, mozes da gledas vecinu, jer je ovaj IniBuilds dobro pokriven opcijama. Za PC postoji placena verzija Fenix A320, kao i community mod FlyByWire A32NX tako slobodno mozes i te tutorijale da gledas jer su uglavnom iste procedure. Mada postoje razlike u detalju implentacije za neke naprednije opcije.

Ako se odlucis za letenje sa A320, jedna od najvaznijih stvari je da znas osnove autopilota jer automatizacija veliki deo ovde.



Od ostalih tutorijala:
  • Engine start from cold and dark (ovo je opciono ako hoces veci nivo simulacije. Ako spawnujes na pocetak piste, avion ce biti automatski podesen za let)
  • MCDU (programiranje plana leta)
  • Takeoff
  • Cruise, Autopilot Modes
  • Descent
  • Approach and Landing - ovde ces uglavnom raditi neki ILS (Instrument Landing System) prilaz

Za tutorijale, dobar je kanal 320 Sim Pilot pa pogledaj gore navedene stavke za neki npr. Fenix ili FlyByWire A32NX



A330 Driver isto ima celu plejlistu za Inibuilds A320 od pocetka i startovanja aviona sve do sletanja:




Ako vise volis pisano upustvo, FlyByWire mod ima dobru dokumentaicju koja je isto primenjiva. Opet, nije u pitanju isti model kao iz igre gde je IniBuilds, pa mozda nece postojate sve opcije kao tamo, ali je isti postupak

 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno