Šta je novo?

merenje kvaliteta internet veze

Salac UE

IPTV Guru
VIP član
Učlanjen(a)
06.09.2014
Poruke
4,343
Poena
535
Moja oprema  
Laptop
LENOVO IdeaPad Gaming 3 15ARH05
Mobilni telefon
Motorola Edge 30
Pametni uređaji
Huawei Watch GT2e; HOMATICS Box R 4K plus
Pristup internetu
  1. Kablovski internet
Момци, с којом апликацијом или програмом могу да тестирам проток или квалитет свог интернета? Не говорим о спидтест да ми прочита максималну брзину, него постоји ли нешто чиме могу да тестирам неких 15 минута / пола сата, да видим шта се ту дешава? Чини ми се да повремено имам падове брзине.


mod: izdvojeno iz ove teme
 
Poslednja izmena od urednika:
Момци, с којом апликацијом или програмом могу да тестирам проток или квалитет свог интернета? Не говорим о спидтест да ми прочита максималну брзину, него постоји ли нешто чиме могу да тестирам неких 15 минута / пола сата, да видим шта се ту дешава? Чини ми се да повремено имам падове брзине.
Mozda ima takva opcija u admin podesavanjima rutera ili modema.
 
Mozda ima takva opcija u admin podesavanjima rutera ili modema.
Nebi bas rekao da tako nesto postoji u ruteru, to sto se meri speedtestom je merneje izmedju uvezanih servera i to je max koji se izvlaci jer su ti serveri blizu i imaju genericke fajlove kojima se testira. Brzina varira zavisi od udaljenosti servera, zavisi da li je fajl vec dovucen na server sa kojeg svi provajderi pristupaju, zavisi od jacine serevera i koliko hopova ima do ciljanog servera.
 
Poslednja izmena od urednika:
Момци, с којом апликацијом или програмом могу да тестирам проток или квалитет свог интернета? Не говорим о спидтест да ми прочита максималну брзину, него постоји ли нешто чиме могу да тестирам неких 15 минута / пола сата, да видим шта се ту дешава? Чини ми се да повремено имам падове брзине.
Jedino da stavis nesto da se skida, mozes sa stima npr. i da vidis oscilacije.
 
Optika SBB 900/90Mbps
Realno prema svetu
Selection_037.png
 
Na Orionu imam optiku 1Gbps/200Mbps i preko kabla izvučem maksimum 940/190 a na wifi sam jedino na telefonu uspeo da dobijem oko 400 Mbps a ostali uređaji oko 250-300. Ne znam kako ovde neki izvuku više na wifi, viđao sam da su neki kačili rezultate koji idu skoro do maksimalne brzine, naročito na SBB mreži.
 
Очигледно да многи не разумеју шта желим. Знам како се мери брзина преко спидтест сајта или апликације за андроид.
Говорим о СТАБИЛНОСТИ и КВАЛИТЕТУ интернета.
 
Pingplotter
 
@Salac UE Kako misliš to da pratiš bez upotrebe download-a, upload i slanja ping zahteva?

Automatizuj speedtest.net testove na svakih XY minuta, čuvaj rezultate i vizualizuj ih u vidu grafikona i eto imaćeš kao nekakvu ideju kako se "protok" ponaša u toku dana.

Ja za tu svrhu koristim speedtest.net CLI app + InfluxDB (baza u koju se skladište rezultati speed testova) + Grafana (za grafikone, pravi ih čitajući podatke iz InfluxDB), svo troje instalirani na Raspberry Pi 4 koji radi 24/7 & 365 dana u godini.

Screenshot_2022-06-26-15-07-21-323_com.android.chrome.jpg

Kod:
https://speedtest.net/apps/cli
https://www.influxdata.com/products/influxdb/
https://grafana.com/grafana/download?edition=oss
 
Druze, univerzalni alat cini mi se da ne postoji. Mozda ce ti biti smesno ali, meni najbolji alat za proveru internet konekcije je net graph iz kantera 1.6 :)
 
Druze, univerzalni alat cini mi se da ne postoji.
Postoji. pfSense ima sve što je potrebno i mnogo više od toga.

1656250331010.png
Pluginovi kao što su darkstat i BandwidthD daju mogućnost eksportovanja podataka na dnevnom, mesečnom i godišnjem nivou sa sve grafikonima. Sarže ping, jitter, IP adrese, MAC adrese, interfejs koji se nadgleda, i naravno bandwidth.

1656250497928.png
Na žalost, za ovo je potreban dedicated hardware ili virtualna mašina.
 
Ne treba mu puna brzina. Treba da kontinuirano salje i prima pakete da vidi gde se gube.
Ja sam imao punu brzinu po speedtest-u ali gubio pakete preko 20%.
Preko WinMRT se ispostavilo da se gube na provajderovim medjuserverima. Tek prosledjivanjem ss od Win MRT su poceli da mrdaju jer iako sam prijavljivao problem, boze moj, imas full speed...
Isti alat koriscen nedavno kada je net poceo da brlja, takodje sa full speed, rezultat je da su 3 modema zamenuli i tek sa zadnjim je sve bilo ok.
 
To je bio tvoj slučaj, jer si ti imao packet loss. U takvim scenarijima kontinualni ping može da prikaže problem, dok trace route može da prilaže na kom hop-u dolazi do gubitka ako se ceo proces skriptuje. Brzina neta može da opada i bez gubitka paketa. Kontinualni ping od pola sata njemu može da prođe bez problema a da problem i dalje bude prosutan. Kontinualni ping može da bude polazna tačka, i ništa više od toga. A može da bude i false positive ako se javlja neko zagušenje na njegovom računaru.
 
Poslednja izmena:
Postoji. pfSense ima sve što je potrebno i mnogo više od toga.

Pogledajte prilog 348187
Pluginovi kao što su darkstat i BandwidthD daju mogućnost eksportovanja podataka na dnevnom, mesečnom i godišnjem nivou sa sve grafikonima. Sarže ping, jitter, IP adrese, MAC adrese, interfejs koji se nadgleda, i naravno bandwidth.

Pogledajte prilog 348188
Na žalost, za ovo je potreban dedicated hardware ili virtualna mašina.

Nisam znao za ovo. Jel moze da se prati UDP?
 
Очигледно да многи не разумеју шта желим. Знам како се мери брзина преко спидтест сајта или апликације за андроид.
Говорим о СТАБИЛНОСТИ и КВАЛИТЕТУ интернета.
Pogasi sve sa mreže, ostale uređaje. Postavi da se skida neki Ubuntu sa zvaničnog servera i odvrni na MAX.
Samo taj torrent fajl skidaj, ostali off ako kostiš torrente.
uTorrent mislim da ima prikaz brzine u nekom razumnom periodu. Biće oscilacija ali malih ako je veza stabilna.

Dobićeš solidan prikaz brzine downloada ako ništa drugo.


*test za kućne uslove
 
Nisam znao za ovo. Jel moze da se prati UDP?
Naravno. Potrebno je napraviti firewall rule koji će propuštati samo UDP traffic na interfejsu koji se nadgleda. Na ovaj način si siguran da neće uleteti TCP, ICMP, ili neki drugi tip saobraćaja. Izdvajanje UDP saobraćaja iz ukupnog saobraćaja, može sa pluginovima DarkStat i NtopNG. Onda dobijaš statistiku ukupnog saobraćaja po protokolu koji se koristi.

1656266660883.png
 
Hvala. Probacu sa vise lan kartica i na sbb i mts optici, da vidim koliko je merodavno.
 
Nazad
Vrh Dno