Šta je novo?

Merači krvnog pritiska

Zeha

... ispod radara ...
Učlanjen(a)
01.09.2007
Poruke
12,327
Poena
785
Moja oprema  
CPU & Cooler
i5 13600K, Deepcool AG620 - CPU hladnjak
Matična ploča
Asus ROG MAXIMUS Z790 HERO
RAM
Kingston DDR5 32GB (2x16GB) Fury Renegade KF564C32RSK2-32
GPU
Asus TUF-RTX3070-O8G-V2-GAMING
Storage
Sasmung NVME 990PRO 1TB, Sasmung NVME 970EVO plus 2TB, Seagate hdd 16TB IronWolf Pro, Seagate Archive HDD 8TB
Zvuk
Sound Blaster Z, Sennheiser HD 599SE, Logitech X-230
PSU
FSP Hydro PTM PRO Platinum 1000W
Kućište
Fractal Design Define 7, 4x Be Quiet SILENT WINGS 4 140mm PWM high-speed
Monitor
Dell Alienware AW2723DF
Miš & tastatura
Logitech MX Master, Logitech Illumimated K800
Ostale periferije
HP LaserJet P1006
Laptop
Lenovo Legion 5 (82JN003EYA)
Mobilni telefon
Samsung Galaxy S21 Ultra
Pametni uređaji
LG 43UM7600PLB LED
Pristup internetu
  1. Optički internet
Da malo diskutujemo i o meračima krvnog pritiska...
Koje marke, koji modeli, koja vrsta, sta valja, šta vaši ukućani koriste, šta bi ste vi preporučili...
Da li s trakom za oko nadlaktice ili oni manji za podlakticu (iza šake)...

Mene zanima koji model(i) mogu meriti krvni pritisak kod ležećih pacijenata?
Da li merači sa manžetnom (trakom) moraju biti stavljeni na golu ruku (nadlakticu) ili ima neki model da moze meriti preko kosulje, a da je sam senzor direktno u ili iznad pregiba lakta (tako lakse, samo se zavrne rukav kosulje, ne mora da se skida odeca)?

Poželjno digitalni merači jer se lakse očita.
Kod starih analognih kad se mora slusalicom slušati početak i kraj otkucaja moze lako da se pogreši ili ne cuje dobro pa se ponavlja i vise puta, a digitalni merač valjda precizno izmeri i pokaže na ekranu.
 
Imamo neki Omron digitalni merač sa manžetnom iznad lakta. Nije loš u suštini. Takav neki su koristile sestre u KBC Bežanija i na ležećim pacijentima, video sam dok sam bio "gost" tamo 10-ak dana. Meni su znale meriti odmah u stojećem položaju kad se vratim iz šetnje (inače idem brzim hodom), a posle mi ubace u terapiju i tablete za pritisak. Pa kad sednem na par minuta pritisak mi se normalizuje i onda uzmem tabletu protiv pritiska, počne da mi se muti, srce jako da lupa a pritisak ode ispod granice. Toliko o pravilnom merenju u KBC-u.

Pravilo je sesti udobno i mirno nekih 10-ak minuta, meriti levu pa desnu ruku i uzeti srednju vrednost, tako tri puta na dan. Ma šta ko mislio, živini toplomeri su tačniji od digitalnih, tako je i sa meračima pritiska. Naravno, važno je da osoba zna da pravilno očita vrednosti. Ako ne želite meriti na obe ruke, već samo na jednoj, neka to bude desna ruka. Rukav se zavrne a može da se meri i preko košulje, samo da ne bude neka debljine medveđe kože.:giggle:

Još nešto. Pošto ima nekih ljudi sa "strahom od belih mantila" koji ne mogu da se smire i koncentrišu pred merenje u ordinaciji, poželjno je to obaviti u kućnim uslovima. Međutim ima nekih koji su i u toj situaciji pomalo anksiozni, naročito postanu napeti dok im otkucava u ruci dok manžetna popušta (neki put sam i ja takav:LOL:), pa uređaj zato izbaci povišene vrednosti ili očita grešku u merenju. Poželjno bi bilo, ko je u mogućnosti, da obavi holter pritiska. Mislim da bi tako bilo najtačnije merenje, s obzirom na razne faktore koji utiču.
 
Poslednja izmena:

Ja imam ovaj godinu dana, meri preko kosulje i duksa.

Preciznije i tacnije je merenje na nadlaktici u odnosu na merenje iznad rucnog zgloba.
 
Ovi sa vec formiranom manzetnom nisu za nas misicavije (hahaha) niti za one podgojenije s debelom miškom. :oops:
 
Ne mogu vise da trazim...
Verovatno cu neki Omron, Microlife il Prizma merac uzeti roditeljima, nisam mogao da zagledam Medisana modele...
Sta mislite izmedju ovih:
https://www.rbmedical.rs/aparat-za-merenje-pritiska-bp-b3-afib/ meka manžetna
https://www.rbmedical.rs/aparat-za-merenje-pritiska-bp-a200-afib/ konična formirana kruta manžetna
https://www.prizma.rs/kucna-medicin...krvnog-pritiska-na-nadlaktici/m3-comfort.html kruta vec formirana manžetna
https://www.prizma.rs/kucna-medicin...nog-pritiska-na-nadlaktici/ye690a-aparat.html meka velika manžetna

Ima i skupljih al ovo je sasvim dovoljno.
Microlife imaju ABIB sens, Omron i Prizma nemaju, svi mere 1 ili 3 puta pa izbaci prosecni pritisak...
Svi ovi imaju napajanje baterijama i preko zidnog strujnog adaptera.

Kardilolog majci rekao da uzme neki sto se pumpa rukom 8sa balonom za pumpanje pritiska u manzetni) a merac digitalni, samo nema tog vise...
Nisam vise pametan sta uzeti
 
Kardilolog majci rekao da uzme neki sto se pumpa rukom 8sa balonom za pumpanje pritiska u manzetni) a merac digitalni, samo nema tog vise...
Je li to neki hibrid, prvi put čujem za takav?:)
Inače, našao sam ovaj naš na oglasima - Omron M3. Kad sam ugledao cenu, malo mi je falilo da ga uzmem i izmerim pritisak.o_O
Ima već deceniju staža, nije pravio nikakve probleme. Tad je bio popularniji model, danas deluje previše jednostavan. Mada to je aparat za merenje pritiska, ne treba očekivati da ima u sebi TV ili MP3 player.
 
Korekcija za post gore.
Omron M3 je regularno kupljen u radnji, oglas sam pomenuo zbog detaljnijeg prikaza. Naravno da ga nisam kupio preko oglasa, samo mi je malo šokantna ova cena.
Izvinjavam se zbog moguće zabune.
 
Ja sam roditeljima kupio Microlife bp b3 afib, a devojka ima Omron M3. Poredili smo ih i uvek su davali identične vrednosti.

@Zeha
Imaš sad i Omron modele sa tom AFIB funkcijom, valjda se mogu kupiti i kod nas. To su noviji modeli. Pogledao sam sad Omron M6 comfort i M7 inteli IT imaju AFIB detekciju.
 
Poslednja izmena:
Ja sam zadovoljan s ovim


abgvgwbkunkyzuhnfdwg.webp
 
Ja sam roditeljima kupio Microlife bp b3 afib, a devojka ima Omron M3. Poredili smo ih i uvek su davali identične vrednosti.

@Zeha
Imaš sad i Omron modele sa tom AFIB funkcijom, valjda se mogu kupiti i kod nas. To su noviji modeli. Pogledao sam sad Omron M6 comfort i M7 inteli IT imaju AFIB detekciju.
Znas li da li B3 moze meriti pritisak u lezecem polozaju ili mora da se sedi?
Bi li mogao pitati roditelje da li mogu izmeriti u sedecem polozaju pritisak pa da legnu i opet izmere, da vide da li uopste meri i ako izmeri kakav rezultat daje (tacan, malo ili znanto visi ili nizi)?

Da li znas koliko kosta zamena manzetne na B3 i kakav im je servis uopste?

Osim AFIB (koji ne zeli niko da vidi kad meri sebi i svome pritisak) znas li kakvu jos opciju rada srca pokazuje B3, izuzev samog pritiska?
 
Nisam se raspitivao oko servisa i zamene manžetne, mada sam dobio garantni list na kome piše da je garancija 5 godina. Što se tiče merenja u ležećem položaju, nismo to testirali, pošto u uputstvu piše da treba da se sedi, miruje, da se ne priča, kao i za većinu drugih merača pritiska. Od funkcija nema ništa posebno, meri pritisak i puls i taj AFIB, koji srećom još nisam video.
 
Ja sam kupio Auron TMB 1112 mojoj kevi. Veoma dobar uredjaj za male pare. Koristi ga vec skoro dve godine bez ikakvih problema.
 
Može da se meri u sedećem, ležećem i stojećem položaju. Tako rade i u bolnicama. Ali treba proći bar 5 minuta mirovanja u tom izabranom položaju, bez priče i mirne glave. U stojećem i ležećem položaju ruka opušteno pored tela. U sedećem, opuštena i blago savijena u laktu. Odstupanja u zavisnosti od položaja su mala ako se uradi priprema kako valja.
 
... Od funkcija nema ništa posebno, meri pritisak i puls i taj AFIB, koji srećom još nisam video.
Meni su rekli na telefon da afib moze utvrditi ako se ukljuci MAM opcija, da meri 3x uzastopce i izbaci prosek.
Pri jednom merenju, kad nije ukljucen MAM nece nikad pokazati AFIB pa taman te drmalo svo vreme i pri svakom merenju...
Tako mi rekose (a ja malo doslikah) :)
 
Da, tako to radi i tako sam ga i podesio, sačekaš malo, ali manja je šansa za grešku kad meri tri puta.
 
Kako da meri 3x?

Osnovno je da se pritisak ne meri uzastopno jer nećete dobiti tačan rezultat

Ako vam treba često kontrolno merenje pritiska najbolje je merenje na zglobu
 
Uređaj sam meri tri puta uzastopno i izbaci prosečnu vrednost, tako se eliminišu greške u merenju. Skoro svi noviji uređaji rade tako.
 
Nisam lekar, ali to mi deluje kao još jedan nepotreban gimmick.
Lekari i dalje koriste ručne merače, sa manometrom i pumpom...
 
Najtačniji su merači sa živom, nije to nikakva tajna. Problem je što nisu praktični, moraš da znaš da ga koristiš i nezgodni su kad treba sam sebi da izmeriš pritisak. Zato su ovi digitalni zgodni.
 
Kako da meri 3x?

Osnovno je da se pritisak ne meri uzastopno jer nećete dobiti tačan rezultat

Ako vam treba često kontrolno merenje pritiska najbolje je merenje na zglobu
Kod starijih, posebno posle 60g merenje oko zgloba ispod sake moze biti od neprecizno do mnogo neprecizno zbog suzenja krvnih sudova, narocito kod onih sto imaju "hladne" ruke i noge.
Kardiolog naredio da majka i otac mi koriste merac sa manzetnom na nadlaktici.
Trazio jos da nema automatsko naduvavanje merac jer kao kad oslabe baterije (on rece posle nekoliko merenja) budu neprecizni i rece da se uzme sa rucnom pumpicom a digitalnim medenjem.
Takvih a poznatih proizvodjaca nema vise u prodaji.

Meni za sada najjaci kandidat "Microlife BP B3 AFIB", ima vise funkcije (detekcija nepravilnih otkucaja srca i AFIB), memoriju, 3x merenje, pokazuje da li je manzetna pravilno postavljena i jeftiniji je od Omron M3 koji samo meri i memorise za 2 osobe odvojeno.
Jos ako bude po ceni koju spomenu apotekar u mojoj lokalnoj apoteci... :)
 

@Zeha

Alkalne baterije od 1,7v da oslabe posle par merenja? Aparat traži 4x1,5v, ako nema baterija tu je strujni adapter. Po tom doktoru ni adapter ne valja, oscilacije na elektromreži ili šta već pa mora taj koji on predlaže.
Klasični merač je najbolji, ne treba se stalno ponavljati. Ali ako nisi obučen za njega, dobri su i digitalni. Taj što doktor preporučuje se pumpa manuelno, ali displej je elektronski. Zar displej ne ide na baterije i zavisi od njihove ispravnosti?
 
Pa to i ja kontam...
Bio je prizmin jedan bas s tom pumpicom samo nema nigde tog vise.
Da, uz ovaj B3 daju kao dodatak trenutno i strujni adapter, inace nije standardno u paketu s njim...
A jeste u pravu za merenje na podlaktici i na nadlaktici, definitivno je bolje i preciznije na nadlaktici.
 
taj doktor se nalupao posteno, a i ljudi od 60 godina bas i nemaju suzene krve sudove, nije to neka velika starost.
moji roditelji imaju 75 godina, otac ima visok pritisak i vise puta u toku dana meri na zglobu, to je najjednostavnije i najbrze merenje koje postoji, kada mu doktor izmeri razlika bukvalno ne postoji

I nemamo nikakvo cudo tehnike vec dva digitalna omron meraca (jedan je star 20 godina) na zglobu koja ne mere 3x nego samo jednom, a dve alkalne baterije koje aparat koriste traju duze od 6 meseci
pa cak i kada aparat prijavi da su prazne moze jos dugo da se koristi bez uticaja na tacnost merenja.

imamo i jedan na naduvavanje na podlakticu to je zivi smor koristiti...pa stoji u ormanu, kakva crna pumpica to ni u bolnicama vise ne koriste.

Inace omron besplatno bazdari aparat i ako treba menja manzetnu cak i kada vam istekne garancija, to ovi drugi sumnjam da rade.
 
Pritisak se meri na nivou srca (sa razlogom), zato se ne koriste aparati na podlaktici. Iz istih razloga se rade pritisci na obe ruke, iz istih razloga se rade dopler indeksi...
Suženje/plak/kruti krvni sudovi mogu napraviti veliku razliku. Video sam lično kako to izgleda na pacijentima.

Svi automatski imaju sertifikate i to sa ručnim pumpanjem je možda bilo istinito ranije, ali već makar 5 godina (ako ne i više) to nije tačno. Svaki takav aparat kad oslabine pokazuje rezultat, već pokazuje grešku (video i to na Omron modelima). Uostalom, lako se i to proveri, stavi slabija baterija, izmeri sa njom, pa sa adapterom. Ako nema razlike ili je zanemarljiva, eto odgovora ;)

Po specifikaciji formirane manžetne (makar Omron) mogu na veći obim ruke od običnih.

P.S. Koje su to alkalne baterije od 1,7V?
- Koliko ja znam u Srbii su takve samo Energizer Ultimate Lithium koje su paprene.
 
Koje su to alkalne baterije od 1,7V?
Mislio sam na bilo koje nove a kvalitetnije alkalne baterije. Iako piše da su 1,5v zapravo imaju 1,7v ili nešto više kad izmerim unimerom (bez i sa opterećenjem). Duracell mi je jednom pokazala 1,82 i zaista je dugo trajala. Da su stvarno tačno 1,5v, vrlo brzo bi mi aparat pokazivao praznu bateriju jer odmah reaguje kad ode ispod te granice. Zato punjive baterije od 1,2v nisu dobre, mogu da idu preko 1,5v ali brzo padne ispod.
 
Poslednja izmena:
Za 24h holter nijedne osim ovih koje sam naveo nisu izdržale 24h, a ni Unimerom nijedne nisu bile 1,7 pa zato pitam.
Posebna vrsta holtera je bila u pitanju (veći broj uređaja, tako da nije do kvara na njemu), dok ove po našim bolnicama izdrže i više od 24h sa onim iz Jysk-a.
 
Nazad
Vrh Dno