Šta je novo?

Memorija nece na 3200, samo na 2133 (AMD Ryzen)

biker

Slavan
Učlanjen(a)
20.07.2005
Poruke
1,151
Poena
360
Imam problem, nikako da nateram memoriju da radi na 3200 kada su 4 modula ubacena, jednostavno se uvek resetuje na 2133.
Kada su dva (2x8) radi bez problema na 3200.
Sledeca konfiguracija je u pitanju:
Ryzen 7 2700,
MSI B450 Mortar Max,
4x8GB DDR4 Corsair Vengeance LPX 3200 (sva cetiri modula ista)

Pokusao sam da ukljucim XMP, rucno sam podesio DDR4 3200, takodje rucno postavio 16-18-18-16 1.35V, nista ne pomaze...jednostavno se resetuje na 2133.
Da li je neko imao slicno iskustvo i po mogucnoscu resio problem :) ?
 

Prilozi

  • 2021-04-16 19_12_57-HWiNFO64 v7.00-4400.png
    2021-04-16 19_12_57-HWiNFO64 v7.00-4400.png
    147 KB · Pregleda: 38
Da li su sva 4 sticka sa istim specifikacijama?

4 sticka vise opterecuju memorijski kontroler nego 2, moguce je da ne moze da izdrzi. Probaj 2933.
 


Ovde imaš čitavu pisaniju na temu.
Ja koliko sam preleteo po tekstu (a ti ćeš sigurno detaljnije čitati jer si zainteresovaniji za rešrnje problema) , krajnji rezultat je kocka, neki uspeju da nameste, neki ne...
 
Nema sanse, sve sam probao (moguce i da ne znam), ne ide preko 2133
 
jesi probao napon do 1.4v? takodje vsoc napon na 1.1-1.2v?
 
To je lutrija sa AMD-om. Nekome radi, nekome ne. Nekome radi out of the box, nekome proradi nakon podizanja voltaže, nekome ne proradi nikako. Nije da ti nešto nisi podesio kakvo valja, ili da radiš nešto loše. To je jednostavno priroda AMD platforme.
 
Ili Predator/Fury...
 
Ili Predator/Fury...
Ja sam imao Fury na mom bivšem Ryzen-u 3600, i nije htela da radi na 3200. Da stvar bude još gora, BAŠ TA memorija se nalazi na listi testiranih i podržanih memorija na MSI sajtu. Naravno, mnogo kasnije, MSI je izbacio BIOS (improoved compativility) gde ta memorija radi na 3200 uz podizanje voltaže i setovanje parametara ručno. Moje pitanje je, kako se ta memorija našla na tested i supported listi? Ili ja baš toliko nemam sreće sa AMD platformom ?
 
Nemaš sreće.

Sklopio sam mnogo Ryzen računara i gde nije hteo xmp out of the box, radilo je ručno štelovanje. Doduše, nikada nisam išao iznad 3600mhz za memoriju, pa ne znam kako se iznad toga ponaša sa radom i štelovanjem.
 
Klasika kod ryzena,mozda ti je najbolja varijanta da predješ na 2x16,a tih 4x8 prodaš.
 
Ja bih je prodao i uzeo patriot.
I ja sam uzeo patriot pre neki dan i nisam se lepo proveo.
Imam konfiguraciju,

CPU: Ryzen 7 2700x ASUS TUF B450M-PLUS GAMING (Poslednja verzija BIOSa)

Crkla mi je RAM memorija DDR4 2x8GB 3333MHz CL16 Kingston HyperX Predator (HX433C16PB3K2/16)
Zatim sam kupio novi RAM od 32GB i uzeo sam Patriot Viper Steel Series DDR4 32GB (2 x 16GB) 3200MHz Kit PVS432G320C6K.
Sa memorijom Patriot od 32GB povremeni bsod u roku od 20 minuta a nekada je racunar stabilan i po 5-6 sati.
Nisam uspeo da je namestim da bude stabilna, cak mislim da mi se par puta desio BSOD na default 2400MHz.
BSOD mi se uglavnom desavao kada zavrsim neki test, tipa opteretim racunar 10 minuta (prime95) i kad prodje minut/dva desi se bsod.

XMP Profile 3200 nije ni hteo da mi radi odmah crash, pokusao sam tako sto sam SoC stavio na 1.1v i DRAM Voltage na 1.37v
Nekad radi 10/20 minuta a nekad par sati.
 
Poslednja izmena:
Ja sam imao Fury na mom bivšem Ryzen-u 3600, i nije htela da radi na 3200. Da stvar bude još gora, BAŠ TA memorija se nalazi na listi testiranih i podržanih memorija na MSI sajtu. Naravno, mnogo kasnije, MSI je izbacio BIOS (improoved compativility) gde ta memorija radi na 3200 uz podizanje voltaže i setovanje parametara ručno. Moje pitanje je, kako se ta memorija našla na tested i supported listi? Ili ja baš toliko nemam sreće sa AMD platformom ?
Zavisi balkanskim forumima kruze mitovi tipa uzmi fury,uzmi tomahawk,uzmi ryzen.Onda kad neko nahebe trci se naiste forume gdje se to isto preporucivalo.
 
Nisu mitovi. Znam mnogo konfiguracija tog tipa gde sve radi kako treba. Čak sam i sam setovao parametre na dobrom delu njih. Ja mahom preferiram Fury i nikada nije bilo problem sa MSI pločama i Ryzenom. Plus je bolja kompatibilnost Ryzena 3000 serije i Kingston memorija. Jeste da je bilo situacije gde nije htelo da radi iznad predviđenih okvira (3000mhz memorija na 3200mhz i slično) ali to je nešto drugo.
 
Zavisi balkanskim forumima kruze mitovi tipa uzmi fury,uzmi tomahawk,uzmi ryzen.Onda kad neko nahebe trci se naiste forume gdje se to isto preporucivalo.

Pa evo pogledaj post iznad mog. Smehoteka. Čovek mora da naglasi da to nije mit. On je naglasio da "zna mnogo konfiguracija gde sve radi kako treba". To je kao kada bi kupio nov auto, i onda počneš da se hvališ kako si seo u njega, upalio ga, i on ide. U jeeeee. Zamisli. Nov auto, a može da se vozi. Tuga. Samo pogledajte koliko postova ima na bench forumu gde se ljudi žale na razne probleme. Kad neko napiše "ne radi mi memorija na 3200" ili "random BSOD" odmah znam da je Ryzen platforma u pitanju bez da čitam OP.

Laughing in intel.
 
A kakvi su slucajevi sa Samsung B-Die ?
Citao sam da dosta dobro odgovaraju zen i zen+.
 
Ryzen 5800x + 1x16GB Kingston Fury 3000 RGB (Hynix) + MSI B550M Mortar WiFi
Radi out of the box, jedino sam morao da flešujem BIOS grafičke sa nVidia DP patch-om da bi mogao da uđem u UEFI ploče, pošto nije bilo slike preko DP port-a na monitoru.
I u UEFI-ju je memorija prepoznata i setovana onako kako treba.
Memorija je na listi podržanih za ovu ploču i to u sve 3 kombinacije: solo, dual i quad.
 
Pa evo pogledaj post iznad mog. Smehoteka. Čovek mora da naglasi da to nije mit. On je naglasio da "zna mnogo konfiguracija gde sve radi kako treba". To je kao kada bi kupio nov auto, i onda počneš da se hvališ kako si seo u njega, upalio ga, i on ide. U jeeeee. Zamisli. Nov auto, a može da se vozi. Tuga. Samo pogledajte koliko postova ima na bench forumu gde se ljudi žale na razne probleme. Kad neko napiše "ne radi mi memorija na 3200" ili "random BSOD" odmah znam da je Ryzen platforma u pitanju bez da čitam OP.

Laughing in intel.
Baki-sine, ja sam ih pakovao i stavljao u rad. Da nešto nije radilo, odmah bi me zvali jer se radi dizajn (mahom Autodesk i Adobe programi) gde se redovno memorija ispunjava do kraja.

Problemi moraju da postoje, to stoji. Jer ne postoji savršen sistem, ali i ovde (na forumu) ti je situacija gde se ljudi žale samo ako ne radi, dok kad radi... "pa to je valjda to - radi, šta ja tu imam da javljam." Zato i ima takvih poruka, gde se ljudi javljaju samo ako ne radi. A šta ćemo sa hiljadama drugih gde sve radi kako treba?
 
Baki-sine, ja sam ih pakovao i stavljao u rad.


tenor.gif
 
A kakvi su slucajevi sa Samsung B-Die ?
Citao sam da dosta dobro odgovaraju zen i zen+.
Kingston Fury 3600MHz mi i sada radi punom parom a isto tako je radila i sa 2700x. Kingston HyperX KHX3600C17D4/8GX U stvari radi i bolje nego što XMP piše.
1625427879373.png
1625428017901.png
 
Uz podesavanja mogu da stavim na 3200 2700X, ali ne moze da radi stabilno. Nema teprije na Zen1 da samo stavis 3200 i da radi:p
Vidi onaj program za podesavanje parametara za RAM za Zen, tako ces moci doci do toga sta treba nasetovati...
BTW, program se zove dram calculator for ryzen, ne znam da li smem binarije da kacim na forum?
 
Uz podesavanja mogu da stavim na 3200 2700X, ali ne moze da radi stabilno. Nema teprije na Zen1 da samo stavis 3200 i da radi:p
Vidi onaj program za podesavanje parametara za RAM za Zen, tako ces moci doci do toga sta treba nasetovati...
BTW, program se zove dram calculator for ryzen, ne znam da li smem binarije da kacim na forum?
Koji ram imas ?
 
Nisu mitovi. Znam mnogo konfiguracija tog tipa gde sve radi kako treba. Čak sam i sam setovao parametre na dobrom delu njih. Ja mahom preferiram Fury i nikada nije bilo problem sa MSI pločama i Ryzenom. Plus je bolja kompatibilnost Ryzena 3000 serije i Kingston memorija. Jeste da je bilo situacije gde nije htelo da radi iznad predviđenih okvira (3000mhz memorija na 3200mhz i slično) ali to je nešto drugo.
Pisao sam u zurbi nije mit ryzen ploca koja radi sa ramom visoke frekven.Nego je mit da te tomahawk fury i ostale babaroge cine sigurnim od bsoda i crah-ovanja jer je neko procitao negdje na redditu itd..
 
Nazad
Vrh Dno