Šta je novo?

Mehanicke Tastature

Evo moje poslednje kupovina sa Aliexpressa. Da se vidi tek jedan deo moje kolekcije. GMK 67 iliti Zuoya GMK67, hotswap sa tri moda i RGBom naravno. Baterija solidno traje za sad, nekih 2-2.5 nedelje, osvetljnje je belo sa varijantom osvetli se taster pri pritisku. Na njoj su Keychron K Pro Silver switchevi i Womier Black and White kapice.

U pozadini je Aula F3068, sa razocaravajucim BT ali solidne izrade za plasticnu tastaturu. Mislio sam da mi nece nikad prijati 65% ali za sad nemam problema i bez F tastera.
 

Prilozi

  • IMG_9362.JPEG
    IMG_9362.JPEG
    222.4 KB · Pregleda: 122
  • IMG_9363.JPEG
    IMG_9363.JPEG
    306.1 KB · Pregleda: 84
  • IMG_9364.JPEG
    IMG_9364.JPEG
    341.8 KB · Pregleda: 99
Kad smo kod GMK67, trenutno je neka rasprodaja na Aliju i može da se pazari za ispod 45 evra. Pa eto, kome treba za nov projekat :)
 
Istražujući temu u potrazi za novom mehaničkom tastaturom u ceni za oko 100-tinak €, najviše mi se svidela Cooler Master CK720. Lep mi je dizajn, malo izdvojene strelice, točkić i što je hot swapable.
Da li znate gde se može kod nas kupiti? Ako je nema kod nas koja bi bila alternativa takvoj tastaturi, da je 65%, da ima volume knob, i da je hot swapable i da košta oko 100€?
 
Istražujući temu u potrazi za novom mehaničkom tastaturom u ceni za oko 100-tinak €, najviše mi se svidela Cooler Master CK720. Lep mi je dizajn, malo izdvojene strelice, točkić i što je hot swapable.
Da li znate gde se može kod nas kupiti? Ako je nema kod nas koja bi bila alternativa takvoj tastaturi, da je 65%, da ima volume knob, i da je hot swapable i da košta oko 100€?
Sve zavisi koliko si spreman da cekas, ja sam placao oko 100ak evra skoro sve moje buildove racunajuci hot swap tastaturu, switcheve i kapice. Ja imam Gamakay LK67 (ne svidja mi se baterija kod nje, ali jako lepog dizajna) imam GMK67 gore na slikama koju mozes da vidis i imam Fantech Maxfit67, ona je kupljena polovna pa je ispala oko 8k. Inace znam da je nova oko 14k.
 
Pogledao sam sad i tu Fantech Maxfif67. Sviđa mi se. Da li si zadovoljan kvalitetom? Košta 12,5k din, što je ok ako je solidnog kvaliteta u toj klasi.
 
Jesam, ima nekih falinki na mom modelu, gde su srafovi izbili na gornju plastiku ali to ne mora da bude na svakom modelu, ali zuti switchevi su odlicni. Kapice mogu da prodju, okej su kvaliteta, samo sam ih ja zamenio jer imam dosta setova.
 
Poz , Tastaturra mi kuca dva slova a jednom kliiiknem . Na nekim slovima vise na nnekim retko .Da lii problem moze da se resi ili moram da mennjam tastaturu . Braon switchevi
 
Izvini al bas sam se nasmejao na to "kliiiiknem" :D Mozda je samo prasina neka, skini kapice i dobro produvaj, mozda malo alkohola..
 
Istražujući temu u potrazi za novom mehaničkom tastaturom u ceni za oko 100-tinak €, najviše mi se svidela Cooler Master CK720. Lep mi je dizajn, malo izdvojene strelice, točkić i što je hot swapable.
Da li znate gde se može kod nas kupiti? Ako je nema kod nas koja bi bila alternativa takvoj tastaturi, da je 65%, da ima volume knob, i da je hot swapable i da košta oko 100€?
Pogledaj Keychron V4, nema volume knob ali je vrh.
 
Izvini al bas sam se nasmejao na to "kliiiiknem" :D Mozda je samo prasina neka, skini kapice i dobro produvaj, mozda malo alkohola..
Ma ne mogu stalno da brisem slova . Jel moram da skidam i switcheve ? Vec sam ja nju kompresorom izduvao i isto, al mozda bi i aklohol pomogao to mora da probam
 
key chattering

google is your firend :)
 
RREDRAGGONN?
 
u my gear mu stoji marvo k945
 
 
Stigla tastatura.

1678378815986.jpg

Za sada testirao samo sa Bluetooth-om, radi fino. Naravno sledi privikavanje, do sada radio sa braon i black na mojoj staroj MagicForce 68.
Crveni prekidači, neki no-name (Zixian ili tako nešto)
Moglo je da se bira samo plavi ili crveni i nisu bile ni sve boje tastature sa svim prekidačima, postoje 4 varijante boje tastera, bež, svetlije civo i tamnije sivo kombinacije.
Tastatura plačena 32 dolara na ebay-ju jer je Ali krenuo da naplaćuje poštarinu. Dolpatio u pošti jos za carinu jos 550 dinara. Ukupno do 4000.
Naručena 10 februara, stigla za osmi mart. Od toga skoro dve nedelje je šetala po Kini gore dole.
Hotswap isprobao sa nekim starim Otemu plavim što sam iskopao u ladici, radi.
Sami tasteri su tanani, tanka plastika, na staroj MF imam dojam da su duplo deblji.
Od svetla ima samo crveno za CapsLock i tasteri QWE plavo za povezivanje, svetle diode u switch-u. Blinkaju kad je baterija pri kraju.
Ali sami tasteri su neprozirni pa se slabo primeti.
Tastatura ima ok 550 grama, nisam siguran da ima metalni backplate.
Stablizatori za space su Cherry bez žice.
Očigledno je da je ušteđeno gde god se moglo, od stabilizatora, tastera, prekidača, korišćenje običnih AAA baterija, itd. Ali lično mislim da ništa nije od presudnog značaja toliko da je tastartura loša.
Sledeći koraci su da ubacim gumice kada guram taster do kraja, imam neke omotače za utišavanje, pa onda zamena switch-eva i tastera.

Malo više slika ovde
 
Da javim da sam donekle resio problem sa duplim slovima. Sa sipanjem alkohola u svaki swich . Ima i neki program koji brise duplo slovo njega uklucim kada kucam i onda radi ok . Program je Keyboard Chattering . Nek izdrzi jos malo pa idem na nesto kvalitetnije do 200eu ... al nisam jos odlucio koju cu , ima vremena
 
Pre nekih 6 meseci možda i manje sam uzeo Corsair k60, izbor koji je bio solomonsko rešenje, menjajući staru mehaničku tastaturu...I manje više sam bio zadovoljan kako funkcioniše...Međutim u zadnjih dva meseca sporadično imam problem samo sa desnim shift-om koji nije respoznivan ili pak radi ponekad...Prilično iritanta stvar, nije do bilo kakvih mehaničkih prepreka, jednostavno svaki put kada "resetujem" corsair tastaturu ovo reši problem. Ono što gnjavi što je to prilično sporadično se ponavlja, toliko, da razmišljam i da vratim tastaturu (mada ovo mogu da utvrde i da se ne dešava, evo sada recimo je sve ok)...Update je firmware tako da ne znam da li postoji još neka mogućnost da rešim ovo...
 
Da javim da sam donekle resio problem sa duplim slovima. Sa sipanjem alkohola u svaki swich . Ima i neki program koji brise duplo slovo njega uklucim kada kucam i onda radi ok . Program je Keyboard Chattering . Nek izdrzi jos malo pa idem na nesto kvalitetnije do 200eu ... al nisam jos odlucio koju cu , ima vremena

200evra ti nece resiti chattering. Imao isti problem sa 2-3 tastature pre nego sto sam krenuo sam da ih sklapam. Prva Razer druga Corsair sa cheri brown (obe su bile 150-180e), trece se vise i ne secam. Chattering se kod kod mene javljao relativno brzo (posle 1-1.5 god koriscenja uz redovno ciscenje na par meseci) zbog nenormalne prasine u stanu (kucni ljubimci, komp do prozora/pusacka prostorija) i isto tako sam uspevao delimicno da resim detaljnijim ciscenjem switcheva kao i ti, ali nikad 100% (sredis jedan, krene drugi posle par nedelja i tako u krug). Ono sto sam uspeo da nadjem po netu i sto za sada radi pouzdano vec 4-5 godina je da box switchevi jedino pomazu sa ovim problemom. Prvu tastaturu sam sklopio sa Kalih Box switchevima, drugu sa Gateron Box Inks. Ni jedna jos uvek nema problem. Cak sam Gateron Box-ove terao u ekstreme i nisam je cistio par godina, ni ona nije imala problema.

Evo kakvo je bilo stanje gateron inkova posle par godina kada sam resio da je ocistim :D poprilican masakr (dlakice od terijera, prasina i pepeo koji vremenom nadje put...) al' je radilo bez problema

1678441162423.png

Druga opcija su po meni ove nove ploce sa switchevima koji nisu zalemljeni (ako imas zeludac za tu vrstu pcb-a) pa kupis 10tak komada i samo menjas kad krene da preskace. Takodje dosta pomaze i tastatura koja nije zalepljena sa svih strana pa prasina nema nacina da izadje iz case-a (neki otvor sa donje strane, ili teg koji moze da se skine).
 
Hocete da kazete da su mehanicke tastature podloznije tom problemu nego regularne? Nikad nisam imao problem sa obicnim tastaturama da ponavljaju slova, a neke sam imao i po 10 god..
 
Kakva su iskustva sa Keychron k3? Slabo se igramo, red switches?
 
Hocete da kazete da su mehanicke tastature podloznije tom problemu nego regularne? Nikad nisam imao problem sa obicnim tastaturama da ponavljaju slova, a neke sam imao i po 10 god..
Ove gejmerske razer, corsair, hyperx, asus (mozda je ova nova od 300+ € ok), redragon i ostale…. da
Custom mehanicke sa kvalitetnim switchevima, ne
 
Ja sam mislio da su sve mehanicke dosta kvalitetnije od rubber-dome tastatura, da je to cela poenta, pored "lepseg osecaja" kucanja.
 
jesu, ali to kosta :)

cheap mehanicka je po meni waste of money, ali svako gleda sta ce da kupi za svoj novac
 
Ja sam mislio da su sve mehanicke dosta kvalitetnije od rubber-dome tastatura, da je to cela poenta, pored "lepseg osecaja" kucanja.
Nisu, to je mene dosta dugo odbijalo od kupovine mehaničke tastature, pored toga što sam imao i listu zahteva i budžet do 15-20k din. Skoro svaki put kada sam našao neku (meni zanimljivu) tastaturu, nalazio sam i žalbe na key chattering ili neke druge probleme koji se odnose na kvalitet izrade ili QC. I tu ne mislim samo na gaming/multimedia modele, viđao sam žalbe i na neke klasičnije pa i hajpovane custom modele.

Zato na kraju i nisam kupio neku od (na papiru) prilično kompletnih a jeftinih Redragon i sličnih, a nisam hteo ni da prsnem 20k din. sa neku precenjenu gaming tastaturu sa KP.
Scope RX sam našao za prihvatljivih 10k din. na sniženju. Ovi linerani ROG RX prekidači su se odlično pokazali do sada ali tek će se videti da li su stvarno kvalitetni i bez chattering problema. Uzdam se nekako i u IP57 zaštitu od vode i prašine, ali tek posle 2-3 godine ću moći da kažem da li je stvarno kvalitetna i bez problema.
 
Pa to su sjajne vesti :D Na kraju ispada jedina prednost u "kliku", sve ostalo u korist obicnih tastatura pa i dugotrajnost izgleda..
 
malo je teze sagledati mehanicke iz ugla dugotrajnosti jer jos uvek nisu toliko zastupljene na trzistu kao obicne, tek poslednji godina je krenuo boom da skoro svaki proizvodjac pravi mehanicku, samim tim se poovecalo i trziste razlicitih switcheva, i dan danas imamo cherry mx (nije to onaj pravi made in germany, ispravite me ako neko zna sigurnije) koji je kvalitetan, ali jako mali broj tastatura ga koristi. vecina koristi ono sto je preplavilo skoro svaka trzista, kineska roba.

ima i kod kineza kvalieteta ali treba znati.

kao sto Kiza kaze ima jeftinih i skupih switcheva, sta mislite koje stavljaju najveci proizvodjaci hardvera :)
kada covek uzme custom onda on bira koji ce switch, pa sada mozes jeftin mozes skup, mada i kod tog "skupog" ne mora da znaci da je svaki isti, QC and China....
na kraju sve dodje do nekog trial and error metoda, pa kada ubodes sta ti se svidja koristis, ali da bi video koliko je to stvarno kvaliteteno treba da prodje dosta vremena.

i dan dans mogu da se nadju cherry tastature iz 80-90tih sa originalnim switchevima koji rade. ali ovo sve danas je jos uvek mlado naspram neke membranske tastature koja se kupila pre 20 godina i radi i danas jer je postojala u milion primeraka da se kupi pre 20 godina :)

a i celo to mechanical keyboard trziste je malo posebno, nije to za vecinu korisnika racunara, cak je i manji procenat toga nego high end grafickih, a to je mali procenat :)
zato su najcesce custom kbd i tesko nabavljive (pogotovo na trzistu kakvo je Srbija), prave se u malim limitiranim serijama. evo ovaj video sto sam okacio zadnji, zamislite da Corsair napravi takvu tastaturu u ogromnoj serijskoj proizvodnji, koliko moraju da uloze u proizvodnju iste, a koliko bi ih prodali :)



edit: evo recimo kvalitetan switch

da bi stavio te switcheve na tvoju tkl tastaturu treba ti 3 paketa to je 75$ (plus shipment) a gde je ostalo :)
 
Nazad
Vrh Dno