Šta je novo?

Mehanicke Tastature

Jel neko sklapao Ergodone? Vidim da na KPrepublic ima se kupi. Ergodone PCB(Left+Right)+PCB Stabilizers $60, plasticno kuciste $50.
 
Stiglo danas. Prvi utisci su odlični. Na žalost, kasno sam skapirao da nema Scroll Lock i Pause/Break ali to joj neće umanjiti upotrebnu vrednost pošto će biti workhorse za posao.

IMG20220715123106.jpgIMG20220715124234.jpg
 
Mene nesto zezaju obje Corsair tastature na jednom PC-u (obe K95 stara i nova).
Ne znam jel problem u usb portovima od ploče ili do tastature ili čak do iCue.
Kad se sistem podigne nista tastatura je mrtva i ne rade tipke niti RGB.
Onda sam ja spojio HyperX Elite koja uredno radi.
Jedino sad preostaje da probam Corsair rtrastature na drugom PC-u.
 
Osvezio sam malo one2mini sa novim kapicama i kablom...
 

Prilozi

  • kb1.jpg
    kb1.jpg
    330.2 KB · Pregleda: 74
  • kb2.jpg
    kb2.jpg
    271.3 KB · Pregleda: 97
Jel koristi neko Logitech g915 (913, svejedno)? Kakva su dugoročna iskustva? Nisam navikao niti me nešto vuče da imam mehaničku tastaturu, ali sam došao u posed ove pa razmišljam da li da je zadržim ako je dugoročno dobra.

Bas odaje premijum osećaj, nemam zamerki.
 
Stiglo danas. Prvi utisci su odlični. Na žalost, kasno sam skapirao da nema Scroll Lock i Pause/Break ali to joj neće umanjiti upotrebnu vrednost pošto će biti workhorse za posao.

Pogledajte prilog 349919Pogledajte prilog 349923
ja nisam ni skapirao da fale ti tasteri :D jel to zato sto ima ova dva za svetlo i ovo drugo ne znam sta je neki mikrofon? ne mozes da ih reprogramiras pomocu autohotkey?

Jel koristi neko Logitech g915 (913, svejedno)? Kakva su dugoročna iskustva? Nisam navikao niti me nešto vuče da imam mehaničku tastaturu, ali sam došao u posed ove pa razmišljam da li da je zadržim ako je dugoročno dobra.

Bas odaje premijum osećaj, nemam zamerki.
svaka mehanicka tastatura ce dugorocno biti bolja od membrane.
 
ja nisam ni skapirao da fale ti tasteri :D jel to zato sto ima ova dva za svetlo i ovo drugo ne znam sta je neki mikrofon? ne mozes da ih reprogramiras pomocu autohotkey?


svaka mehanicka tastatura ce dugorocno biti bolja od membrane.
Kako misliš da mu fale tasteri? Ovo je identična kao moja i tvoja C2, ja ne vidim da mu nešto nedostaje? Jel ti beše imaš C2 uopšte? :LOL:
 
ma ja imam c2 wired. napisa covek da mu fale Scroll Lock i Pause/Break.... ja nisam ni primetio da fale, nikad to ne koristim...
 
Tako je. Na mestu Scroll Lock-a je neki Siri/Cortana taster a umesto Pause/Break je taster kojim se menja osvetljenje. Pause mi treba u DCS World-u ali posto je necu koristiti za igranje, nije toliko ni vazno. Mozda je moguce da se trajno remapira koriscenjem SonixQMK. Koliko vidim ima podrsku za C2:


Mozda, jednog dana.
 
pa hoce :D cherry iz '85 jos radi ko sat ;) dobro, jesu kvalitetne bile. ovaj novi tres tipa razer i ekipa ne znam koliko bi izdrzao, ali i da crkne ponesto - menja se. nije kao na membrani kad crkne - bacis...
 
Uzeo sam RK84 pa imam par pitanja za ljude koji su vec zagrebali materiju:

-Da li ima smisla i da se lepi traka na PCB i gura neki silikon ili foam u tastaturu ili ako se uradi jedno nema svrhe raditi drugo. Koju traku ste koristili, na Youtubeu mi deluje kao da je klasicna krep traka koju koriste moleri i koliko slojeva.
-Da li na PCB ima elemenata koji se greju i kojima bi eventualno smetalo da se preko njih prelepi traka u nekoliko slojeva
-Da li posoji bojazan od prasine kod lubovanih tastera ili je taj mehanizam tastera takav da ne moze prasina da udje.
-Da li je normalno da tastatura ode u nekakav sleep pa mi prvi pritisak na taster ne registruje nego se budi iz sleepa, imao sam neki raspali wireless logitech do sad kod koga se to nije desavalo.
-Vidim da kad se sredjuju stabilizatori na spaceu i ostalim tasterima uglavnom se otfikare neki delovi plastike. Jel to svarno visak materijala koji samo pravi buku ili ima neku ulogu
-Jel kupovao skoro neko prelubed switcheve npr gateron pro yellow i gde.
 
Neko iskusniji će ti odgovoriti, mene zanima kakvi su ti utisci sa RK84 u unmodded stanju?
 
Pa meni su utisci ok ali pre ovoga sam samo u par navrata koristio red dragon sa plavim switchevima i to je sve sto sam probao od mehanickih tastatura.

Ova moja ima braon switcheve i generalno je ok osecaj kad se kuca ali mi npr. pravi problem mnogo veci hod tastera u odnosu na prethodnu tastaturu sto mi remeti igranje arcade igara tipa street fighter, shadow dancer i ostali biseri sa MAME. Space je na mom primerku tastature OK a vidim po netu da je ljudima bas los ali npr. enter zveči bas je bez veze.

Sve ovo smatram da posle dve nedelje nece biti problem kad se naviknem, nego sada pogledao 100 klipova gde ljudi sa modovanim tastaturama imaju savrsen zvuk pa ja kao sad primecujem mane.

Vise bi voleo da mogu da je sprecim da ode u taj sleep jer me bas nervira da moram da zveknem prvo taster da je probudim pa onda da kucam, ok je da posle nekog vremena pogasi LEDove ali mi ovo smeta. Trenutno je koristim preko BT konekcije, nisam probao wired ili preko donglea.

I da tastatura je bas malecka to npr kad sam gledao reviewove nisam primetio. Da li vecina Youtubera ima metar i po, ali stvarno mi na snimku delovala vece :)
 
Pa meni su utisci ok ali pre ovoga sam samo u par navrata koristio red dragon sa plavim switchevima i to je sve sto sam probao od mehanickih tastatura.

Ova moja ima braon switcheve i generalno je ok osecaj kad se kuca ali mi npr. pravi problem mnogo veci hod tastera u odnosu na prethodnu tastaturu sto mi remeti igranje arcade igara tipa street fighter, shadow dancer i ostali biseri sa MAME. Space je na mom primerku tastature OK a vidim po netu da je ljudima bas los ali npr. enter zveči bas je bez veze.

Sve ovo smatram da posle dve nedelje nece biti problem kad se naviknem, nego sada pogledao 100 klipova gde ljudi sa modovanim tastaturama imaju savrsen zvuk pa ja kao sad primecujem mane.

Vise bi voleo da mogu da je sprecim da ode u taj sleep jer me bas nervira da moram da zveknem prvo taster da je probudim pa onda da kucam, ok je da posle nekog vremena pogasi LEDove ali mi ovo smeta. Trenutno je koristim preko BT konekcije, nisam probao wired ili preko donglea.

I da tastatura je bas malecka to npr kad sam gledao reviewove nisam primetio. Da li vecina Youtubera ima metar i po, ali stvarno mi na snimku delovala vece :)
Uradi sve modove koje si naveo, primetićeš ogromnu razliku, za igranje uvek koristi kabal, response time će ti svakako biti bolji
 
Pozdrav svima, treba mi pomoć ako je neko voljan da odvoji malo vremena.

Neki od vas znaju, pravim sa drugarom mehaničke tastature koje imaju kućište od drveta i sada samo u potrezi za kućištem koje je lepšie, kvalitetnijie i "zvučnijie" . Što se tiče kavaliteta i izgleda nekako smo suzili izbor na ova 4 drveta:
Iroko
Terma koto
Niangon Radial
Isa Seltis

Jedan od faktora koji nam je takodje bitan jeste i kako se "čuje" tastatura. Napravili smo uporedni test sa istim setom switcheva i keycapova u različitim kućišptima, snimljeno sa dva mikrofona. Test smo snimili i okačili na google formu gde će ljudi moći da poslušaju i ostave ocenu.

Ako imate vremena poslušajte i ocenite. Hvala unapred!!!

Evo linka
** Redosled testova nema veze sa redosledom drveta koji sam ovde napisao!!!
 

Prilozi

  • viber_image_2022-08-01_20-39-17-365.jpg
    viber_image_2022-08-01_20-39-17-365.jpg
    210.3 KB · Pregleda: 52
Da li neko ima iskustva sa Logitech G915 Lightspeed, GL Linear? Kakva je za kucanje.
Treba mi neka bezicna, mehanicka, full size, uglavnom za rad.
 
Preskupa tastatura za kvalitet koji nudi, pogledaj neke Keychron modele, recimo K3 je bezicni i niskog profila. Koliko sam video Logitech ne nudi mogucnost mapiranja tastera osim FN reda, sto je po meni glavna prednost mehanicke tastature da mozes bilo kom tasteru da dodelis bilo koju funkciju. Kod miseva je Logitech dobro odradio posao sto se tice softvera, mozes bilo kom dugmetu da dodelis funkciju i jos imas G-Shift kao dodatni lejer.
 
Da li neko ima iskustva sa Logitech G915 Lightspeed, GL Linear? Kakva je za kucanje.
Treba mi neka bezicna, mehanicka, full size, uglavnom za rad.
Dosta ljudi se generalno zale na QC kod Logitech modela. Pocevsi od otkazivanja LED dioda, pa preko problema sa space tasterom, itd… Ja sam na kraju odustao zbog toga najvise od Logitecha.
 
Zna li neko gde mogu da nabavim ovu tastaturu osim preko Keychron sajta? Vidim da je još uvek nema na ipon.hu…

 
Ima na KP, ako se dobro secam lik od koga sam kupio RK84 je imao i K8pro. Cena je dosta jaka doduse.
 
170€… previše traži…
Slazem se, to je jedino ako nemas nacina da ti neko donese odnekle jer bilo koja varijanta da se ukljuci i prevoz do Srbije ako je uopste moguce nece izaci mnogo jeftinije i lik je toga svestan pa zacepi toliko.

Eventualno da sacekas da se pojavi kod Madjara verovatno ce biti jeftinija.

Ja sam za malo prelomio da je uzmem za te pare,ali sam na kraju odustao pa resio da idem na varijantu RK84 koju cu malo da modifikujem kako bi dosao do necega sto mislim da zelim, a sto ce u ukupnom zbiru verovatno skoro prici toj slicnoj cifri od 170e. Treba da mi stignu Gateron CJ za desetak dana i jos da nekako dodjem do nekih gotivnih Xda keycapsa i to ce biti to.
 
120eur je na keychron sajtu, medjutim ne salju u Srbiju tako da i da je 50 dzaba...
a i da salju recimo da je 20eur shipment, mada oni znaju da naplate i vise, to je 140 plus carina i porez izadje preko 170, onda bas i ne trazi previse
 
Ja čekam krajem nedelje da mi stigne crna gmmk 2 65% barebone i gateron cap v2 yellow prekidači, keycaps imam već nove bele, pa da sklopim prvu custom tastaturu. U budućnosti još durock stabilizatore na šrafljenje i više od toga neću da idem u hobi 😁

Na temu keychron, ozbiljno sam razmatrao q2, ali prebuilt ima samo plava oko 200e, a barebone crna/siva su opet oko 200e. I hajde i cenu da progutam, ali nešto gledam dimenzije, preveliki okvir ima za 65% tastaturu, gotovo da je dužine q3 koja je tkl, a čak i ona, q3, ima tanje ivice. Inače, gmmk2 96% je dimenzija tkl-a, a ima numpad, kome je potreban.
 
Ja čekam krajem nedelje da mi stigne crna gmmk 2 65% barebone i gateron cap v2 yellow prekidači, keycaps imam već nove bele, pa da sklopim prvu custom tastaturu. U budućnosti još durock stabilizatore na šrafljenje i više od toga neću da idem u hobi 😁

Na temu keychron, ozbiljno sam razmatrao q2, ali prebuilt ima samo plava oko 200e, a barebone crna/siva su opet oko 200e. I hajde i cenu da progutam, ali nešto gledam dimenzije, preveliki okvir ima za 65% tastaturu, gotovo da je dužine q3 koja je tkl, a čak i ona, q3, ima tanje ivice. Inače, gmmk2 96% je dimenzija tkl-a, a ima numpad, kome je potreban.
Kako si nabavljao keycapse
 
ROG Strix Scope NX Wireless Deluxe ili keychron v5?
Ni jedno, ni drugo 🙂
Moj savet ti je da se drzis MX switch-eva (cak izbegavati i lowprofile) ukoliko zelis "mehanicku tastaturu". Pre svega zbog kucanja, a i zbog servise (zamene keycapova i switcheva), pouzdanosti, kvaliteta...
 
Nazad
Vrh Dno