Šta je novo?

Mehanicke Tastature

Kako mislis ne rade na AMD-u?

Skoro 12 godina koristim bežičnu Logitech tastaturu (tačnije wireless komplet), preko 6 godina u kombinaciji sa bežičnim A4 R7 Bloody mišem, i sve je radilo ok na 4 različite konfiguracije, 2 Intel i 2 AMD.
Mislio sam da će možda biti nekih problema na relaciji wireless Logi vs A4 tech, jer su ipak različiti uređaji u pitanju, ali stvarno sve radi normalno.

E sad, moguće je da ima i nekih ''sukoba'' bežičnih konekcija i ko zna kakvih sve fantomskih problema sa periferijama, zato te i pitam šta se to desilo, baš me zanima.
 
nisam siguran sta je u pitanju, mis secka, tastatura nekad radi, nekad ne radi, nekad secka... mozda ih i wifi zeza jer sam prinudjen da ga koristim, mozda preko lana ne bi bilo problema
 
porucih jos jednog leopolda fc660c topre silenced verziju u beloj boji za drugu masinu i mislim da sam se napokon skrasio sa tastaturama :)
 
hvala ericm :)

huntsman_mini.png
 
imam male sake :)

salim se, jedino sto vidim kao nedostatak je arrow keys, ali navikavam se na Fn + XXX (TKL nek stoji u rezervi)
zato su ljudi izmislili i 65% :D
 
ja sam koristio neko vreme cooler master cherry brown tkl, i jako mi se svidela, kvalitet izrade, cherry prekidaci... ali toliko mi je falio numpad... da sam konacno morao da predjem (vratim se nazad) na full size tastaturu

cestitam na kupovini inace! da te lepo sluzi :)
 
@illidan
Cestitke na prinovi.
Ja isto vozim neko vreme Razer Huntsman Mini sa red v2 - za gaming je odlicna, kao i lakse kucanje gde zavrsava posao ali svakako se oseca nedostatak arrow tastera.
Izrada i plastika nisu bas na nivou koji se ocekuje od tastature sa cenom od 100-120e, ali je zato po pitanju akustike odlicna i tu me je najvise odusevila.
Inace te "Razer" red v2 switcheve - u pitanju je rebrand nekog kineskog OEM-a za Razer i A4tech, za sada nemam zamerki za ovaj tip red prekidaca, ostaje da se vidi dugotrajnost.
 
hvala :)
akustika je odlicna za taj novac :) ova je jos modovana, lubed, koliko sam razumeo erika :)
 
Poslednja izmena:
Ja sam poceo polako da se lecim i uzeo tastature za koje je nemoguce naci kapice :)
 
Razmišljam se da uđem u klub i da nabavim mehaničku tastaturu, ali imam par dilema:

Isprobavanjem tastatura otprilike sam shvatio da mi se sviđaju MX Brown tasteri, sviđa mi se ozbiljni tamni izgled, brušeni crni aluminium je plus, RGB može i ne mora, ali voleo bih bar da ima osvetljene tastere.
Dakle, treba mi ozbiljna kvalitetna tastatura, za kucanje i programiranje.

  • navikao sam na YU raspored i to mi je trenutno najveći problem - da li postoje tastature sa YU rasporedom? (vidim da su postojale neke Gigabyte i Rampage, ali više nisu dobavljive)
  • da li mogu da se nabave tasteri sa yu slovima kroz koje prolazi svetlost (jedino šta sam ja našao je na WASD, ali su štampani a ne doubleshot PBT)
  • šta je trenutno preporuka za kupovinu (cena nije ograničavajući faktor - ja se čak razmišljam o Das Keyboard 4 Professional u ISO rasporedu + wasd keycaps, ali onda nemam osvetljenje)

Vaša razmišljanja?
 
bilo koja nemacka tastatura ti je yu raspored. sad da li ces naci yu double shot pbt tastere? tesko. ali vrv nije nemoguce. kontaktiraj neke prodavce sa zahtevom pa ce ti reci da li mogu da ti nabave to ili ne.
 
sad sam dosao do toga da mi tastatura stoji odmah ispred monitora i posto ima bele kapice,sad mi smeta belo svetlo koje obasjava tastaturu. bezite znaci,ovo je bolest. idealna tastatura za mene je zowie celeritas 2,sad mi je zao sto je nisam jos onda kupio. a skupa je,oko 12.000 RSD. jedina koja ima veliki enter i veliki shift,ako nekom znaci. crna boja,a svetle samo karakteri. wrist rest kratak,bas onako da ti legne ruka. full rgb ne volim i nista mi ne znaci. ZOWIE su kraljevi...stvarno su dobri i pametni. sve ostalo debili koji kopiraju jedni druge i ne razmisljaju o korisniku. sta ti znaci ovaj siroki wrist rest,koji kad stavis ruku na njega,on ti vise smeta nego sto pomaze? haj nek neko objasni takvu logiku molim vas! beskorisni komad plastike...

gta-mk853sp-1.jpg
 
Ja sam poceo polako da se lecim i uzeo tastature za koje je nemoguce naci kapice :)
Verovatno možeš da promeniš slajdere u neke Cherry kompatibilne i nastaviš da boluješ :D
Moja Novatouch (ne)srećom ima takve fabrički pa izlečenje nije na vidiku.
 
sad sam dosao do toga da mi tastatura stoji odmah ispred monitora i posto ima bele kapice,sad mi smeta belo svetlo koje obasjava tastaturu. bezite znaci,ovo je bolest. idealna tastatura za mene je zowie celeritas 2,sad mi je zao sto je nisam jos onda kupio. a skupa je,oko 12.000 RSD. jedina koja ima veliki enter i veliki shift,ako nekom znaci. crna boja,a svetle samo karakteri. wrist rest kratak,bas onako da ti legne ruka. full rgb ne volim i nista mi ne znaci. ZOWIE su kraljevi...stvarno su dobri i pametni. sve ostalo debili koji kopiraju jedni druge i ne razmisljaju o korisniku. sta ti znaci ovaj siroki wrist rest,koji kad stavis ruku na njega,on ti vise smeta nego sto pomaze? haj nek neko objasni takvu logiku molim vas! beskorisni komad plastike...

Pogledajte prilog 319602

emilija-popadic-sign-of-the-cross.gif
 
@Skamer
hahaha šta si to napravio od tastature?

edit: izvinjavam se ako nije najjasnije, ovo je iz oglasa na kp :D

nakaza.jpg
 
Poslednja izmena:
Mislis, kada uleces ne znajuci sta hoces pa pucas pare na kombinacije o kojima pojma nemas niti si ih probao/video?
Da, ne treba uzeti mehanicku u tom slucaju
 
tako volim,licna preferencija. ali sve je removable,tako da...prodajem u fabrickom stanju uz biranje crnih ili belih kapica.
 
Verovatno možeš da promeniš slajdere u neke Cherry kompatibilne i nastaviš da boluješ :D
Moja Novatouch (ne)srećom ima takve fabrički pa izlečenje nije na vidiku.
ma znam da mogu, samo se tesim i pravim da ne znam za to :)
 
Mislis, kada uleces ne znajuci sta hoces pa pucas pare na kombinacije o kojima pojma nemas niti si ih probao/video?
Da, ne treba uzeti mehanicku u tom slucaju
druze,nista ne mozes probati jer nemas gde. to i jeste najveci problem. da sam mogao sve probati,sigurno bih nasao ono sto mi odgovara. mozes gledati reviews na Youtube,ali to naravno nema veze s vezom. ne moze ti docarati ni 10% realnog.
 
membranske koje smo koristili tolike godine su nam bile super. onda su nam servirali blue clicky switch,da bi se ljudi na brzinu prevarili,dali pare i kupili,a posle ne mogu ni da prodaju dalje. blue clicky switch je nesto sto bukvalno niko nije zeleo,mozda tek 5% ljudi. pod "dobrim" zvukom tastature se ne podrazumeva blue clicky i to nikad nije ni postojalo. high pitch zvuk ne voli niko,ljudi vole deep sound,THOCK. tako da mi cak nije ni jasno ko se setio da napravi blue clicky,totalna glupost. dalje. kod membrana smo imali taktilni osecaj,ali na samom pocetku pritiska,a nakon toga kapica iznenadno propadne do kraja. to je nesto sto najvise volim i navikao sam na to. a sad su nam dali neke taktilne,kao recimo brown. gde imas nekih 1.5-2mm praznog hoda,zatim imas blagi "udarac",pa tek onda propadne do kraja. pa sta je to bre? :cautious: to nema veze s mozgom. dalje. linearni prekidaci nemaju nikakve prepreke i imaju osecaj sundjera. obican,najobicniji FEDER. gde je tu zadovoljstvo u kucanju? svaka cast ako nekom odgovara,ali meni ne. tolike godine smo cekali da ove tastature postanu "popularne",da bi nam na kraju neko uvalio glupi feder? ocekivao sam i jos uvek cekam da naprave mehanicki taster koji ima osecaj kao membrana,to se jos uvek nije desilo ali sam siguran da hoce. samo staviti na dnu prekidaca membranu umesto federa i resen problem.
druze,nista ne mozes probati jer nemas gde. to i jeste najveci problem. da sam mogao sve probati,sigurno bih nasao ono sto mi odgovara. mozes gledati reviews na Youtube,ali to naravno nema veze s vezom. ne moze ti docarati ni 10% realnog.

na youtube imas onaj video "drag clicking every mouse in the store". valjda u Evropi i Americi mozes probati sve miseve koje imaju u radnji,verovatno i tastature. ali dok to dodje ovde kod nas,ostaricemo i nece nas vise zanimati. kako smo jadni ja ne verujem... bukvalno u gigatronu sam im trazio da mi otvore 2-3 tastature,oni radnici to rade toliko plasljivo i nevoljno... rekli mi da im je naredjeno da se ne smeju kutije otvarati i da nije pozeljno. pa onda naredjajte na policama 10 tastatura i isto toliko miseva i nek probaju ljudi. ne mogu da verujem da niko tamo nema sluha za ovakve stvari,mozda ne bi bilo lose da kontaktiramo vlasnika gigatrona i zamolimo za ovo. 😠
 
ti ne shvatas problem membranskih tastatura, a to je da posle nekog vremena se odredjeni tasteri trose vise od drugih i imas neujednacen osecaj pri kucanju, odnosno ne znas kad je koji taster otkucao. cela poenta mehanickih tastatura je u tome da je tastatura uniformna. blue switchevi imaju svoju namenu a to je da imas zvucni signal kada je taster aktiviran, to je jako bitno i po meni su to najbolji prekidaci. veliki je problem kada ukucani to ne tolerisu, pa onda imas dve opcije ili da budes bezobrazan i terorises sve oko sebe, ili da kupis tisu tastaturu.

sam osecaj koji daje membranska tastatura koji si opisao: otpor pa onda naglo propadne je kompletno neuporediv da ne kazem glup u poredjenju sa time sto daje mehanicki taster. da ne govorim o modularnosti

veliki retaileri u svetu su na bogatom trzistu gde ljudi kupuju i kupuju i ne zale pare i ne pitaju. njihov promet dozvoljava luksuz da imaju izlozene tastature i miseve. u srbiji to nije moguce. ti prvi ne bi kupio tastaturu koju si platio kao novu a neko je pre tebe cackao i skinuo nalepnicu sa kutije. zato oni to rade plasljivo i nevoljno jer znaju da posle to moraju da prodaju nekom, kad se ti izigras.

puno stvari ne razumes i - naporan si :(
 
Ako nevidis razliku izmedju gumicarki i mehanicarki onda trosis pare na pogresne stvari. Kao sto ja veoma dobro znam zasto pucam pare na razlomljenu tastaturu tako i ti treba da znas sta ti prija ili ne. Necitaj ono sto drugi govore nego idi za svojim ukusom i ono sto tebi prija.
E sad kad smo kod prednosti @Skankhunt42 je fino objasnio jednu stvar. Neujednacenost koja je narocito problem kod onih koji kucaju sa svih 10 prstiju. Ako nabadas kaziprostom onda neces toliko primetiti ovaj problem. Drugi problem kojim se resava mehanickim tasterima je bottoming i RSI (repetitive stress injury). Cilj je da cim dodje do registrovanja pritiska tj. taj taktilni osecaj i onda propadanje da nedodje do udaranja u dno tastature prekidaca.
Mehanicke tastature uzimaju igraci zbog kvaliteta, uniformnosti ali i zbog nkro elektronike kontrolera koje jeftinije tastature vecinom nemaju. Koriste i osobe koje kucaju sa svih 10 pristiju i kojima ta uniformnost znaci MNOGO. Za mene pored toga je isto takav vazan i raspored tastera tj. da je tastatura razlomljena ali i neke druge stvari koji prevazilazi temu trenutnu (pogledaj na pocetku ovog thread-a gde sam objasnjavao neke stvari). Ima tu jos mnogo sto sta sto se moze reci ali sustina je da ako nevidis nikakve benefite onda nemoj ni ulaziti u tako nesto jer onda takva tastatura nije za tebe.
 
Nazad
Vrh Dno