Šta je novo?

Mehanicke Tastature

Dobro ne moram da cackam mecku, mogu i da kupim pravu mast mast :D
Msm, podmazivao sam i po kolima svasta nesto sa ovim i jos rade tako da ono :D
 
Posle večnog korišćenja membranskih rešio da pređem u mehaničke vode... neko vreme sam koristio Rapoo V500S TKL koja mi je baš preglasna i falio mi je numpad ali je bila ultra jeftina pa sam je zato i uzeo. Pre nekoliko meseci sam krenuo u potragu za mehaničkom sa bitnom stavkom da bude full-size i da ima veoma tihe svičeve i još da bude ISO raspored ako je moguće. Od raznih brendiranih dostupnih kod nas nisam našao ništa zanimljivo ili su mi bile preskupe za ono što nude. Ono što se najviše nađe po internetu kao preporuka za dobre mehaničke koje nisu od velikih brendova je uglavnom nedostupno u Evropi a još manje kod nas. Jedno vreme sam se razmišljao o HYPERX Alloy Origins sa HyperX Red Linear svičevima ali odustao. Imao sam priliku da mi se donese nešto iz EU i tu sam upao u problem da je gotovo nemoguće nabaviti bilo šta što valja u Evropi jer je sve stalno rasprodato. Hteo sam Leopold FC900PD (Blue & Grey) sa Cherry MX Silent Red svičevima, košta 125eur ali je nema na lageru mesecima. Možda može da se poruči iz Koreje direktno kod nas ali na tu cenu idu carina i PDV pa se ne isplati. Na kraju sam uzeo šta sam mogao naći na lageru a da ispunjava moje zahteve što više moguće, i završio ovako:

  • GMMK Barebones Full-Size ISO, kupljen sa candykeys.com za 77eur i free shipping u EU
  • 110x Cherry MX Silent Red svičevi, kupljeni sa reichelt.de za 60eur sa shippingom u EU
  • 125 laser etched OEM Profile PBT keycaps, Carbon Side print, kupljeni sa aliexpress-a za 22eur + 21.30eur Fedex za Srbiju + 517rsd PDV.
Sve ukupno oko 180eur i 2 meseca čekanja da sve stigne:

IMG_20210429_103319.jpg

Evo jedna slika RGB-a na ovoj tastaturi koji je odličan ali mi je na žalost nebitan jer ne sedim u mraku, a i pokriven je svičevima koji ne propuštaju puno svetlosti i tipkama koje propuštaju još manje, pa se ni ne vidi, možda jednog dana kupim neke tipke koje bolje propuštaju svetlost...

IMG_20210429_105408.jpg

I krajnji rezultat...

IMG_20210429_120504.jpg
IMG_20210429_120509.jpg

Utisci su odlični, tastatura je baš tiha čak i tiša od moje prethodne membranske, i nekako mnogo lakša za kucanje i ne pravim toliko grešaka, ali tek je početak videćemo kako će se pokazati vremenom. Ove tipke sam uzeo najviše jer sam za razne druge tipke sa aliexpress-a čitao u recenzijama da se jako brzo krene skidati farba od slova, čak i posle samo nedelju dana što je nedopustivo a ovde naravno nema šta da se skine. Tipke se najlakše menjaju, i vremenom ću naručivati još neke da vidim kakva je razlika, hteo bih da probam i neki drugi profil tipki kao što je SA ili DSA. Problem je naravno što je izbor tipki za ISO loš, i gotovo je nemoguće išta naručiti kod nas, a teško je i u Evropi... koliko sam shvatio od čitanja po netu velika je muka biti fan mehaničkih tastatura u Evropi, naročito sa ISO rasporedom zbog malog izbora tipki.
 
Jel valja sta ova MS ELITE C710?

0001183958_big.jpg


Mom braticu se jako svidja kliktanje moje Kumare, a vidim ova isto ima Outemu Blue switcheve, samo je dosta jeftinija od nje, pa bih mu je uzeo rado.
 
Gde si uzeo Pudding keyeve?
 
Pbt sa aliexpresa baš za Corsair
Oko 27 eura ali ne salju za Srbiju ja poručio na drugovu adresu u mađarsku.
 
Nažalost, layout nije odgovarajući za moju...
 
Pozdrav svima, ja se prvi put javljam, jer sam tek sada ozbiljnije zašao u svet modifikovanja tastatura :D godinu dana sam koristio Redragon Manyu, full size, a od pre par nedelja sam prešao na Redragon K530, 60% tastaturu kojom sam, iskreno govoreći, oduševljen. Originalne Outemu Brown sam zamenio Outemu Red switch-evima, koje sam kupio za zamenu i koristio i u prvoj tastaturi, umesto Outemu Blue, koji su bili preglasni.
K530 mi deluje mnogo bolje, mnogo kompaktnije (logično :D), ali generalno tasteri nemaju toliko lufta, nema tako prodornog zvuka oprugica i sveobuhvatno bolje zvuči.
No, to me ne sprečava da uđem u dalju nadogradnju, pa sam hteo da pitam vas koji ste već radili, koje ste materijal koristili za popunjavanje kućišta? Vidim da ima dosta tutorijala po YouTube-u, ali nisam siguran šta bi bilo najbolje za kupiti kod nas.
Takođe, @ericm, reče u prethodnim postovima da si podmazivao WD dry lube-om, ali kako? Jesi li otvarao switch-eve i lagano prskao na svaku komponentu ili samo pored "petiljke" u unutrašnjost?
 
ovi switchevi na huntsmanu mogu da se podmazuju bez otvaranja, samo se malo pritisnu koliko da se pojavi mali otvor u kome je opruga i tu se ubrizga sprej.
za popunjavanje kucista tastature sam koristio neku penastu samolepljivu traku.

evo jednog zanimljivog kanala koji moze da pomogne:

 
Da li si se rešio spring ping-a, ako ga je uopšte i bilo? Probao sam sada sa jednim switch-em i nisam izgubio ping, ali jeste bolji osećaj, nekako manje "grebe".
Tek nakon što sam otvorio switch i isprskao lepo unutra, preko oprugice, dobio sam zvuk bez ping-a...
Da li je neko od vas poručivao i kupovao tu teflonsku mast? Bila je negde na nekom od prethodnih post-ova... Pokušavam da nađem, ali je nabliže u Sloveniji, uz 25e dostave za bočicu od 10ml, koja košta 5e...
 
Već godinu dana koristim Redragon K569 RGB (Aryaman).

Nisam se bavio menjanjem switcheva, zapravo nikakvim modovanjem. Tastatura jeste malo glasnija. Meni ne smeta, naprotiv.....samo ukućani ponekad imaju problem :LOL: .
Mehanička tastatura - otkrovenje za mene.
 

Kupih je... Vala za 3.200 joj nemas sta zameriti. Video sam da je Bench radio recenziju MS Thunder Pro, e ova je ista ta prakticno, samo je bez numpada i drugacije brendirana.

Kompaktna, mala, lepo izgleda, malo se kliza doduse jer ima neke jadne sundjercice dole, ovo osvetljenje je lepo. ko voli maksimalnu kliktavost za najmanje para odlicna. Ako ne crkne u toku garantnog roka ja cu biti zadovoljan.
 
pozdrav drugari, imam jedno pitanje. nisam vec neko vreme pratio situaciju na trzistu mehanickih tastatura, pa mi treba savet.

imam cooler master tkl cherry mx brown, pa sam hteo da promenim na full size, clicky i wireless u isto vreme, i uzeo neku gamesir gk300 za 50 usd sa aliexpress-a sa nekim ttc (?) blue switchevima. izabrao sam nju jer moze i bluetooth i 2.4ghz wireless u isto vreme i ispostavilo se da je kupovina kompletan promasaj. kao prvo zena mi glavu probi zbog blue switcheva, ili cu da izbacim nju iz kuce ili tastaturu - cim ovde pitam sad za savet znaci tastaturu :LOL: kao drugo tastatura uopste ne moze da radi povezana kablom za komp, tad se samo puni, moze samo bluetooth ili wireless. e sad ne radi uopste kako treba preko wireless-a, kuca dva puta slovo m. jos uvek ne znam da li je do tastature ili ploce (posto preko wireless-a i mis zeza logitech m720), tako da sam resio da idem full kabl sad za misa i tastaturu.

misa cu da uzmem cooler master m711 (zbog toga sto svi kazu da je kabl mnogo lagan), a za tastaturu mi treba pomoc. zbog iskustva sa ovom gamesir gde jedan taster zeza voleo bih da uzmem hot swappable, da mogu lako da zamenim jedan taster ako pocne da zeza. voleo bih takodje da bude i compact full size. jedina koju sam nasao da ispunjava to je ova vec pomenuta keychron k4. vidim puno ljudi na forumu je ima i zadovoljni su.

pitanje koje sam hteo da pitam pre nego sto sam poceo da smaram je kakvi su ovi gateroni u njoj? blue ne dolazi u obzir :cry: imam izbor izmedju red i brown. koja je razlika izmedju gateron red i brown u tisini? da li se cuje taj taktilni bump u brown switchevima? ja nesto pretezem na red, zato sto verujem da vremeom kako se brown trosi sve je manji i manji taktilni bump i onda ce postati red fakticki, samo sto ce neki taster vise da se izlize, neki manje dovodeci tako u situaciju da imas nejednako iskustvo u kucanju. da li je to slucaj i da li je onda bolje uzeti red? silikonske gumice sam vec kupio, utisacu tastaturu skroz. drugo pitanje je kakve su ove abs kapice sto dolaze uz nju? kupio sam set pbt kapica sa side printom, ali njih cu da prebacim na neku tastaturu koja nema svetlo, ovo mi je retardirano da imam svetlo a ne mogu da koristim (nije mi problem da kucam napamet, nego mi je problem u mraku da nabodem tacno odredjen taster dok igram wow - m za mapu, i za inventar i tako dalje...)

e neka sam smorio :D
 
Koristim duze vreme, tastatura je od aluminijuma. Ima plave switcheve. Rgb. Neunistiva i nije skupa :)

71350359_4688894590.jpg
 
pozdrav drugari, imam jedno pitanje. nisam vec neko vreme pratio situaciju na trzistu mehanickih tastatura, pa mi treba savet.

imam cooler master tkl cherry mx brown, pa sam hteo da promenim na full size, clicky i wireless u isto vreme, i uzeo neku gamesir gk300 za 50 usd sa aliexpress-a sa nekim ttc (?) blue switchevima. izabrao sam nju jer moze i bluetooth i 2.4ghz wireless u isto vreme i ispostavilo se da je kupovina kompletan promasaj. kao prvo zena mi glavu probi zbog blue switcheva, ili cu da izbacim nju iz kuce ili tastaturu - cim ovde pitam sad za savet znaci tastaturu :LOL: kao drugo tastatura uopste ne moze da radi povezana kablom za komp, tad se samo puni, moze samo bluetooth ili wireless. e sad ne radi uopste kako treba preko wireless-a, kuca dva puta slovo m. jos uvek ne znam da li je do tastature ili ploce (posto preko wireless-a i mis zeza logitech m720), tako da sam resio da idem full kabl sad za misa i tastaturu.

misa cu da uzmem cooler master m711 (zbog toga sto svi kazu da je kabl mnogo lagan), a za tastaturu mi treba pomoc. zbog iskustva sa ovom gamesir gde jedan taster zeza voleo bih da uzmem hot swappable, da mogu lako da zamenim jedan taster ako pocne da zeza. voleo bih takodje da bude i compact full size. jedina koju sam nasao da ispunjava to je ova vec pomenuta keychron k4. vidim puno ljudi na forumu je ima i zadovoljni su.

pitanje koje sam hteo da pitam pre nego sto sam poceo da smaram je kakvi su ovi gateroni u njoj? blue ne dolazi u obzir :cry: imam izbor izmedju red i brown. koja je razlika izmedju gateron red i brown u tisini? da li se cuje taj taktilni bump u brown switchevima? ja nesto pretezem na red, zato sto verujem da vremeom kako se brown trosi sve je manji i manji taktilni bump i onda ce postati red fakticki, samo sto ce neki taster vise da se izlize, neki manje dovodeci tako u situaciju da imas nejednako iskustvo u kucanju. da li je to slucaj i da li je onda bolje uzeti red? silikonske gumice sam vec kupio, utisacu tastaturu skroz. drugo pitanje je kakve su ove abs kapice sto dolaze uz nju? kupio sam set pbt kapica sa side printom, ali njih cu da prebacim na neku tastaturu koja nema svetlo, ovo mi je retardirano da imam svetlo a ne mogu da koristim (nije mi problem da kucam napamet, nego mi je problem u mraku da nabodem tacno odredjen taster dok igram wow - m za mapu, i za inventar i tako dalje...)

e neka sam smorio :D
Imam hot-swapable keychron k6 sa Gateron Browns i PBT keycaps, i mogu da kazem da su Browns dosta tihi i velika je razlika sa plavim svitch-evima.Gateron Reds su okej linears ali mnogima su mnogo "laki" jer imaju mali actuation force (samo 45g).Preporucio bi vam da uzmete Gateron Brown verziju i posle kupite Gateron Yellow switcheve koje mnogo ljudi hvale pogotovo za typing jer imaju malo veci actuation force,jos su i mnogo jeftini (20-25€ za 100 komada.)
 
hvala puno za odgovor i preporuku! koristio sam cherry brown, kapiram da je ovaj gateron jako slican. svakako sam hteo da uzmem bar jos jedan set switch-eva, mozda to bude bas yellow.

koje si pbt keycaps-ove uzeo za keychron? ja imam set blanko capsova ali ne bih da ih koristim vise jer logicno ne propustaju svetlost, trebaju mi neki fini double shot. mogli su u ovu cenu da ukljuce i pbt keycaps-ove, ali dobro.... za pocetak cu koristiti stock, samo cu staviti silikonske gumice. red ili brown + gumica bice to tiha tastatura.

btw, k6 je bas mala... kako se bre ljudi naviknete na toliko male tastature. ja sam se okurazio da kupim jednu TKL i to mi je bio jedan od losijih poteza u zivotu :D
 
Aj na pp gde nabavljate te oringove za tastere.
 
ne mora na pp, ok je da se kaze ja mislim, zanimace jos nekog u temi vrv. ja sam moje kupio na aliexpress-u za par usd, imaju dve debljine, tanji i deblji. odma da vam kazem ako ne znate koje da narucite uzmite tanje, jer deblji smanjuju hod tastera i mene licno nervira, a tisina je podjednaka. nije kao da su deblji tisi...

u srbiji sigurno ima da se kupi u bilo kojoj radnji sa alatom, ljudi su prijavljivali da su kupovali na buvljaku takodje...

ja bih rekao da je mnogo bolje sa njima, uvek svima preporucujem. cak i kad imas clicky tastaturu, u stvari pogotovu kad imas clicky switcheve, jer onda cujes samo klik, ne zbujuje te zvuk bottoming-a. mnogo dobra stvar, zaista.
 
koje si pbt keycaps-ove uzeo za keychron? ja imam set blanko capsova ali ne bih da ih koristim vise jer logicno ne propustaju svetlost, trebaju mi neki fini double shot. mogli su u ovu cenu da ukljuce i pbt keycaps-ove, ali dobro.... za pocetak cu koristiti stock, samo cu staviti silikonske gumice. red ili brown + gumica bice to tiha tastatura.

btw, k6 je bas mala... kako se bre ljudi naviknete na toliko male tastature. ja sam se okurazio da kupim jednu TKL i to mi je bio jedan od losijih poteza u zivotu :D
Gateron Browns su mnogo bolji po meni od Cherry MX Browns i Gateron pravi bolje switcheve.Ja koristim HyperX Pudding keycap set zato sto je jeftin i lepo prolazi kroz njega RGB,jedino sto nema zamenske tastere za desni shift,desni ctrl i fn1 i fn2 tastere ali meni ne smeta da ta 4 tastera koristim stock.Vi mozete da uzmete YMDK PBT Pudding Keycaps tu imaju 1u ctrl,fn1,fn2 taster kao i 1.75 u shift koji nema u Hyperx Pudding setu. Mozete da nadjete na Aliexpressu ili Amazonu koliko se secam
 
nisam znao da je gateron toliko dobar! nisam nikad imao iskustva sa njima! negde se pominju gateron optical switches kao dobra opcija, sta je to? kapiram da ako tastatura ne dolazi sa njima, da mogu da se dokupe i stave?

inace, video sam u jednom review-u da ova keychron k4 ima mnogo visoku prednju ivicu, jel to tacno? ja ne koristim nikakav palm rest, nikad nisam koristio to i nisam navikao, da li je stvarno deal breaker? koliko je visa u odnosu na "normalnu" tastaturu? zapravo koliko sam video sve keychron tastature su na tu foru, i ostale su jako visoke. kakvi su utisci sto se toga tice? takodje ispade da je ova aluminium verzija jos visa od normalne plasticne... imajuci u vidu da je taj aluminium samo okolo tastature, ne vidim neku poentu za njim, mozda uzmem normalnu tastaturu, jeftinija par usd... nije mi zbog cene, ali ako je ta aluminiumska nezgrapnija zbog toga, sta ce mi to...

edit: ako se neko pitao oni te forsiraju da uzmes aluminium ako hoces hot swap + rgb :cautious: ne znam da li da se odreknem rgb u korist "nize" tastature, ili ona nije stvarno niza.

edit2: jos jedna opcija, ovaj epomaker gk96s. cak je daju sa pbt keycapsovima za 115usd + free shipping sto je 15 usd jeftinije nego keychron (keychron k4v2 je 115usd + 15 usd shipping). zapravo razlika izadje jos veca ako na to dodamo cenu pbt keycapsova koje bih morao da dokupim za keychron. kakva su iskustva sa njom? koliko vidim pbt keycaps na njoj nisu providni, tako da sumnjam da rgb osvetljenje znaci nesto u mraku, a nisu ni double shot. steta.
 
Poslednja izmena:
edit2: jos jedna opcija, ovaj epomaker gk96s. cak je daju sa pbt keycapsovima za 115usd + free shipping sto je 15 usd jeftinije nego keychron (keychron k4v2 je 115usd + 15 usd shipping). zapravo razlika izadje jos veca ako na to dodamo cenu pbt keycapsova koje bih morao da dokupim za keychron. kakva su iskustva sa njom? koliko vidim pbt keycaps na njoj nisu providni, tako da sumnjam da rgb osvetljenje znaci nesto u mraku, a nisu ni double shot. steta.
evo kako izgleda u mraku:


bas bezveze :rolleyes:
 
nisam znao da je gateron toliko dobar! nisam nikad imao iskustva sa njima! negde se pominju gateron optical switches kao dobra opcija, sta je to? kapiram da ako tastatura ne dolazi sa njima, da mogu da se dokupe i stave?

inace, video sam u jednom review-u da ova keychron k4 ima mnogo visoku prednju ivicu, jel to tacno? ja ne koristim nikakav palm rest, nikad nisam koristio to i nisam navikao, da li je stvarno deal breaker? koliko je visa u odnosu na "normalnu" tastaturu? zapravo koliko sam video sve keychron tastature su na tu foru, i ostale su jako visoke. kakvi su utisci sto se toga tice? takodje ispade da je ova aluminium verzija jos visa od normalne plasticne... imajuci u vidu da je taj aluminium samo okolo tastature, ne vidim neku poentu za njim, mozda uzmem normalnu tastaturu, jeftinija par usd... nije mi zbog cene, ali ako je ta aluminiumska nezgrapnija zbog toga, sta ce mi to...

edit: ako se neko pitao oni te forsiraju da uzmes aluminium ako hoces hot swap + rgb :cautious: ne znam da li da se odreknem rgb u korist "nize" tastature, ili ona nije stvarno niza.

edit2: jos jedna opcija, ovaj epomaker gk96s. cak je daju sa pbt keycapsovima za 115usd + free shipping sto je 15 usd jeftinije nego keychron (keychron k4v2 je 115usd + 15 usd shipping). zapravo razlika izadje jos veca ako na to dodamo cenu pbt keycapsova koje bih morao da dokupim za keychron. kakva su iskustva sa njom? koliko vidim pbt keycaps na njoj nisu providni, tako da sumnjam da rgb osvetljenje znaci nesto u mraku, a nisu ni double shot. steta.
Optical switchevi su nesto drugo,i izbegavaj ih ako mozes jer nisu kompatibilni sa normalnim switchevima i ima ih malo.

Ja imam K6 sa aluminiumom okolo i bolje je sa njim ali sigurno ti treba neki wrist rest ja imam drveni koji moze da se dokupi sa keychron sajta ali imam i HyperX Wrist Rest koji je inace od nekog fina mekanog materijala i full size je pa bi preporucio da uzmes taj,ima u Games-u da se uzme.Generalno je bolje imati wrist rest za bilo koju tastaturu i ovaj je bas dobar.

Takodje Keychron tastature imaju najbolje stabilizers od bilo koje prebuilt tastature. Za ove pare ne moze bolje.
 
hvala na savetima i utiscima. nekako natezem ka keychron-u, ali jos uvek gledam sta ima u ponudi. ima vrhunskih pbt keycapsova koji imaju side print koji propusta svetlost, bas mi se svidjaju. ali oni bi podigli cenu za 25 usd. keychron k4 je vec solidno skup (oko 130 izadje) tako da 150 je bas dosta.

nasao sam neku hexgears na aliexpress-u, dosta su jeftine, ima raznih modela cak i sa pbt kapicama. kailh box switch. ne znam zasto taj kailh na tom box switchu stavio plastiku oko drske, oko onog krstica i onda ne mogu da se koriste silikonske gumice da se utisa bottoming...

neka preporuka za jeftinu hot swap tastaturu sa gateronima? njih mogu da utisam silikonskim gumicama i da dokupim pbt keycapsove i da ostanem ispod 100 usd ukupno?
 
hvala na savetima i utiscima. nekako natezem ka keychron-u, ali jos uvek gledam sta ima u ponudi. ima vrhunskih pbt keycapsova koji imaju side print koji propusta svetlost, bas mi se svidjaju. ali oni bi podigli cenu za 25 usd. keychron k4 je vec solidno skup (oko 130 izadje) tako da 150 je bas dosta.

nasao sam neku hexgears na aliexpress-u, dosta su jeftine, ima raznih modela cak i sa pbt kapicama. kailh box switch. ne znam zasto taj kailh na tom box switchu stavio plastiku oko drske, oko onog krstica i onda ne mogu da se koriste silikonske gumice da se utisa bottoming...

neka preporuka za jeftinu hot swap tastaturu sa gateronima? njih mogu da utisam silikonskim gumicama i da dokupim pbt keycapsove i da ostanem ispod 100 usd ukupno?
ja bi preporucio keychron i onda si siguran,ima par nekih opcija koje su jeftinije ali ja mislim da vredi malo jos dodati da se uzme keychron i onda jos te PBT keycaps i onda si miran skroz.
 
hvala na preporuci. keychron mi se svidja, ali mi se ne svidja to sto je previse podignuta napred i sto bih morao da korsitim palm rest, jednostavno ne mogu sa tim.

alternativa mu je epomaker gk96s, ali meni zapravo nit treba bluetooth, nit mi treba compact full tastatura. dovoljna mi je wired only full sized, standardna tastatura, samo da ima izmenljive switcheve. gledao sam i ovu glorious gmmk, kao inazuman iz threada, ali ne salju kod mene, a sa onog sajta gde je on kupio nema us layout. mozda jednostavno uzmem ovu jeftinu hexgears i kupim ceo set switcheva i kapica da izmenim, izaci ce me isto oko 100. kolko muke oko tastature 😑
 
Jel su razlike između ovih silnih Redragon tastatura samo u veličini/dizajnu ili su neke kvalitetnije od drugih?
 
Kvalitet bih rekao da je isti, mislim da su ove manje draconic sa braon prekidacima, sve ostale su sa plavim
 
Nazad
Vrh Dno