Šta je novo?

Mehanicke Tastature

QPAD MK-80

Mislio sam da je nemoguca misija naci sledecu kombinaciju: MX Blue + US Layout + prisustvo menu tastera. Na kraju sam nasao da QPAD ima u ponudi takve tastature. Dugo sam koristio flat tastature pa je bilo potrebno navikavanje. Sada se osecam kao pre 20+ godina kada sam dobio svoj prvi PC AT koji je tada dosao sa nekom no-name tajvanskom click tastaturom (sto je tada bila normalna stvar). Tastatura ima PS/2 konektor ali dolazi i sa adapterom na USB i ima dodatni USB konektor verovano za USB hub i osvetljenje kao i konektore za slusalice i mikrofon. Za sada nisam nasao neke velike mane osim sto sam uspeo da polomim palm rest (svojom krivicom, srecom moze da se poruci rezervni) i sto se prilikom restarta (ili preciznije, inicijalizacije) osvetljenje iskljucuje pa mora da se naknadno ukljuci. Vise bih voleo da su napravili prekidac/potenciometar ali dobro.

attachment.php

attachment.php

attachment.php

attachment.php

attachment.php
 

Prilozi

  • IMG_2249.JPG
    IMG_2249.JPG
    125.7 KB · Pregleda: 912
  • IMG_2254.JPG
    IMG_2254.JPG
    129.5 KB · Pregleda: 930
  • IMG_2258.JPG
    IMG_2258.JPG
    120.5 KB · Pregleda: 895
  • IMG_2273.JPG
    IMG_2273.JPG
    46.7 KB · Pregleda: 937
  • IMG_2277.JPG
    IMG_2277.JPG
    39.9 KB · Pregleda: 924
Reklamiras ili si stvarno dao 19k za ovo ??

Ajde nemojte opet sa pretnjama i brisanjem postova jer je neko naveo gde je kupio mehanicku tastaturu u Srbiji, gde je izbor VRLO LOS.
Razumem za Cooler Master Quick Fire, Razer Blackwidow i mozda nesto od Logitech-a, to je moguce naci.
Ali sve ostalo je vrlo retko i uvozi se na malo.

A regularna cena mehanickih tastatura (u EU) je oko 150evra. Ima i jeftinijih modela, ali ne puno.
 
Kad naši uvoznici nisu u stanju da ih uvezu i ponude (po razumnim cenama) rešite problem online kupovinom tamo gde možete. Mislim da me je baš Lukija pitao kako sam kupio Corsair Vengeance K70, pa ću ovde iskoristiti priliku da kažem ostalima pa da prekinemo sa tim jadikovanjem na temu dragocenih linkova.

Dakle provedite neko vreme na ebay u analizi cena. Zatim sačekajte da se u nekom momentu pojavi konkretan model po ceni nižoj 20%±10 čisto da osigurate investiciju u slučaju da vas dohvati carina/PDV. Tada ga poručite, pa ako vam je tastatura standardnog izgleda računajte da vam neće obračunati ni carinu ni PDV.

Redovna cena za Američko tržište je $130, a u evropi standardna cena je 130€.
Mene je koštala $95 + shipping $55. Dakle ukupno 110€ jer su naši na carini smatrali da „običnu crnu tastaturu“ ne traba cariniti niti oporezovati. Inače nema tu sentimentalnosti, za neke kablove sam plaćao PDV na vrednost dvostruko veću od toga koliko su me koštali iz prostog razloga što carinici ne gledaju svaki proizvod pojedinačno već verovatno po kategorijama. Odoh sad s teme ali da potkrepim priču, kupovao sam fluke instrumente koje su mi carinili i oporezovali jednako kao da su standardni kineski junk. Dakle instrumenti su preko $100, a bili su procenjeni na $30 pa sam plaćao samo PDV na tu vrednost.

To cut the story short, što je proizvod koji ste kupili skuplji i kvalitetniji to je veća šansa da platite manje ili da ne platite uopšte carinu i PDV (kandidat za marfija).
 
Poslednja izmena:
Samo cu da se pohvalim, stilga mi danas Razer Blackwidow Ultimate 2014 sa zelenim switchevima. Tast sveti prejako drzim je na 1 jacine osvetljenja, imao sam Logitech g15 (plavu) jos od 2005 tako da je prelazak ogroman, za sada sve naj :)
 
Mislio sam da je nemoguca misija naci sledecu kombinaciju: MX Blue + US Layout + prisustvo menu tastera. Na kraju sam nasao da QPAD ima u ponudi takve tastature. Dugo sam koristio flat tastature pa je bilo potrebno navikavanje. Sada se osecam kao pre 20+ godina kada sam dobio svoj prvi PC AT koji je tada dosao sa nekom no-name tajvanskom click tastaturom (sto je tada bila normalna stvar). Tastatura ima PS/2 konektor ali dolazi i sa adapterom na USB i ima dodatni USB konektor verovano za USB hub i osvetljenje kao i konektore za slusalice i mikrofon. Za sada nisam nasao neke velike mane osim sto sam uspeo da polomim palm rest (svojom krivicom, srecom moze da se poruci rezervni) i sto se prilikom restarta (ili preciznije, inicijalizacije) osvetljenje iskljucuje pa mora da se naknadno ukljuci. Vise bih voleo da su napravili prekidac/potenciometar ali dobro.

To je izgleda OEM verzija daleko poznatijeg:

Rosewill Apollo RK-9100xB Blue Backlit Mechanical Keyboard
 
Interesantno. Hvala za find. Inace Rosewill je bio na listi zelja kao i Tt eSports Poseidon Z ali je problem bio u nabavci iz USA. QPAD je iz Svedske i rade shipping worldwide.
 
Poslednja izmena:
Lukija, ako nije tajna, koliko si platio tastaturu i slanje?

Možeš i na pm, ukoliko ne bi javno o tome.

Hoću da apgrejdujem moju crnu udovicu, a slaba ponuda ovde.
 
Pozdrav drugari "mehaničari". Da se priključim temi malo.

Pre mesec dana iz dosade ukucah Cooler Maste Mech + oglasi i na moje iznenađenje naletih na oglas u kome se prodaje pomenuta aluminijumska grdosija pa smešnih 75 eur. U mint stanju. Jedini problem što je u Banja Luci. Posle cimanja par ljudi uspeo sam da je nabavim i prebacim za BGD.
Inače ovo mi je 3. mehanička tastatura u zadnjih 2 godine.

Prvo sam nabavio QuickFire Pro sa crvenim tasterima, koja mi je za igranje bila odlična ali za posao ne preterano. Srećom posle nekog vremena počeo je da zeza kabl na njoj, pa sam je "zamenio" putem reklamacije za QuickFire TK sa brown tasterima, koja se pojavila u međuvremenu.
QuickFire TK po meni je zbog brown tastera mnoogo bolje all around rešenje i stvarno na nju nisam imao zamerki osim na zgurane kursorske tastere, koji umeju da smetaju ponekad (excel i sl).

E sada Mech sa plavim swich-evima za 75 eur je jedna od boljih kupovina u poslednjih par godina. :)
Definitivno su mi plavi tasteri najbolje rešenje kako za posao, tako i za igranje. Jeste da su bučni ali baš me briga. Žena se ne buni, a ni pas preterano. Komšije još nisam pitao. :D
Zamerki na nju nemam, eventualno odmorište za dlanove bi moglo da bude izrađeno od metala komplet, jer jedan dlan uglavnom je oslonjen na metalni deo, a drugi na plastično odmorište.

Da ne zaboravim, kablovi definitivno nisu jača strana CM-u, jer je i na ovoj počeo da zeza posle nekog vremena USB High Speed 3.0. :)
Kupio novi i rešio problem, ali da na 2 od 3 CM-ove tastature zeza kabl mi je prosto neverovatno. Ne savijam ih, niti ih koristim za bilo kakve druge aktivnosti, tako da fizičko oštećenje ne dolazi u obzir.

QuickFire TK će verovatno na doboš u skorije vreme.

Nego, ima li neko informacija o kvalitetu zvučne karte u mech modelu? Probao sam je ali nisam nešto impresioniran, pa mi je njena upotrebljivost upitna.

Slike nema potrebe da kačim, sve su dobro poznati modeli u pitanju. :)
Ako nekoga interesuju neki detalji slobodno neka pita.

:wave:
 
Naravno da nije nešto posebno, kada je to samo usputna funkcija. Da neće za te pare da ugrađuju vrhunsku zvučnu? I gde bi je smestili u kućištu tastature pored svih mehaničkih tastera?
 
Tu negde. Zavisi koja integruša.
 
'Ajd i ja da se ''zapljunem'', CM Storm Quickfire Ultimate (mx brown, red backlight), užitak izuzetan :)
 
Genius SlimStar i250 :)
 
To su neki novi switchevi?
Bas ih oni (Matias) prave?
 
Review.
Valjda ih oni prave na osnovu ALPS prekidača. Deluje jako zanimljivo, ali nije baš jeftino...
 
Ne znam meni mehanicka + silent i nema neku svrhu, upravo je poenta u tom " sound-u " i fora. Onda mozes lagano neki logitech membrane silent, em jeftino em silent ?
 
Naravno da nije fora samo u zvuku, prelazak na membrane bio bi agonija. A i jeste, svaki put kad na poslu moram da iskucam par rečenica na nekoj mejnstrim odvratnosti :)
Drugo, ovi prekidači imaju zanimljiv hod i aktivaciju pri vrhu, to što je tiša od ostalih (čitaj: Cherry) prekidača je samo jedna od specifičnosti.
 
[youtube]iHun25uWY_8[/youtube]

samo cena...
 
Ova ima slicnu " manu " kao i 6Gv2 a to je " no room for pinky finger " :) Taj deo mora da bude " siri za nekih mozda 2 cm jer ko koristi " wasd " a vecina koristi ima problem oslonista. A tastatura nema odmoriste za dlan kao ni osvetljenje. Ali verovatno je ugodjaj odlican. S obzirom da je izasla Corsair rgb koja je btw i jeftinija, stvarno ne vidim kupce za ovo osim fency " new keys stuff " ili klasicno razlikovacu se od ostalih. Meni se cak ona Rapid-i vise svidja zbog fore sa osvetljenjem.
 
Poslednja izmena:
Uzeh iz fiirme Cherry-jevu mehanicku tastaturu sa DIN konektorom. Koliko sam na brzinu video ima black switcheve. Valja li to cemu i ima li kod nas da se nabavi DIN na USB ili DIN na PS2 nastavak?
Mislim da je ova u pitanju...
F2GOYGOGVUS2NV8.LARGE.jpg
 
Adapter imaš u mikroprincu, a tastatura normalno da valja, naravno ukoliko ti sami svičevi odgovaraju.
 
Моја Peacock има баш овакав распоред тастера само што није удубљена по средини како ми ова делује. Није ни IBM а има плаве свичеве. Када сам ја набавио ту, колега је из представништва фирме "отео" 2-3 IBM које су отприлике овакве, имале су капице на тастерима па када их скинеш, добијеш све бланко тастере. Ипак, мислим да те његове нису биле механичке колико сам запамтио из приче.

Адаптера ваљда има, ја их и даље користим а чак сам сада морао да дуплирам адаптер пошто нова плоча има један PS/2 а мени су потребна два. Са тастатуре на DIN->PS/2 а онда то на 2PS/2->PS/2.
 
Da li mozda neko koristi tenkeyless + externu numericku?
 
@ppredrag
@calexx
To je IBM model M mehanicka tastatura na slici a i ono sto je calexx objasnjavao. Cherry tastature su totalno drugacije. Sve je objasnjeno u prvih par stranica sa datim linkovima ka enciklopediji gde se moze lako naci info dali je mehanicka ili ne. Isto tako na tih prvih par stranica naci ce te i info o razlikama izmedju mehanickih switcheva. Citajte ljudi od pocetka sta je napisano jer je zato i postovano. Model M i cherry switchevi su dosta razliciti i tek nakon dugotrajne upotrebe mehanickih shvaticete koliko znaci 10-20-30 gr razlike u pritisku na duze staze ali i razliciti osecaji "prelamanja" pojedinih switcheva, propadanje, bottoming, izgled i velicina tastera, polozaji....
Na sve se moze navici na kraju ali nije isto jesti neku podrigusu salamu ili prsut.
PONOVO PROCITAJTE OD POCETKA AKO ZELITE DA STVARNO UDJETE U OVE VODE I DA NADJETE NAJBOLJE ZA VAS JER IZBOR JE INDIVIDUALAN, zato je ZAKON PROBATI a ne citati reviewe kakav je osecaj tastatura (osim nekih generalija koje su slicne svima kao i pouzdanost istih - govorim o osvetljenju, elektronici, kablovima, keytopovima i stampi na istoj...)....
ps. nabavite prvo jeftine polovne pa ih lako mozete prodati za istu cenu ako vam se nesvidja. Ove tastature se nabavljaju da traju minimum 10 godina...

Sto se tice adaptera tesko se nalaze i pogledajte u elektro radnjama tipa Mikroprinc u BG ili tehnotronik u NS i sl. radnje. Inace mogle su se naci i medju obicnim prodavnicama racunarske opreme mada u zadnje vreme retko. Ako nema onda cesljajte limundo/kupindo i slicne oglasnike.
PS. Kupite vise adaptera jer em sto su relativno jeftini em se teze nalaze a po Marfiju obicno bas onda kad vam zatreba nece ga biti...
 
Poslednja izmena:
Pogresio sam sliku. Tacna oznaka moje tastature je cherry g80-1000
 
http://deskthority.net/wiki/Cherry_G80-1000
Podigni keytop i pogledaj koji je switch...

PS. Jedan od razloga da se kupi polovna jeste i da se navikne na mehanicku tastaturu a onda odabir vrste switcha ce biti znatno laksi a procena istih brza. Za razliku od korisnika koji predju sa membranskih (gumicarki) na mehanicke. Naravno ako neko nadje nesto povoljno ili ima para njegov je izbor a i prednost jer naci polovne mehanicke u Srbiji je retkost (a i imace za konkurenciju verovatno sve pratioce ovog threada a i dosta drugih koji znaju vrednost mehanickih)...
PS. nacuite da kucate sa svih 10 prstiju inace oseticete malu razliku nabadajuci ali necete shvatiti prednost mehanickih dok nebudete je znali max iskoristiti kako treba...
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno