Šta je novo?

Mehanicke Tastature

@jurodivi
A koja je razlika između v2 i običnih mmd?
Materijal kućišta?
 
"The V2 version has improved top housing molds for a more refined top-out sound, and the stem material has been changed to LY for better smoothness. The sound of the V2 is deeper and more thocky when compared to the V1."

Mislim da su oni koje sam naručio V1, avaj, nisam ni znao da ima V2. Ustvari, izbacili su i V3 koja je za nijansu skuplja...
 
Poslednja izmena:
Ova ne deluje lose.

1707254994573.png
 
mislim da je neo80 bolja :)
 
 
Izvinite ako moze neko samo kratko pomoc oko sviceva, imam mehanicku tastaturu sa Marvo Jixian Blue svicevima planiram ih zameniti zbog glasnoce za zute ili crvene e sad kako da znam koji mi odgovaraju za ovu moju tastaturu, tipa od koliko su pina i ostale karakteristike?
 
Skini kapicu i procitaj koji switch je u pitanju pa na osnovu toga mozemo da vidimo koji su kompatibilni
 
Izvinite ako moze neko samo kratko pomoc oko sviceva, imam mehanicku tastaturu sa Marvo Jixian Blue svicevima planiram ih zameniti zbog glasnoce za zute ili crvene e sad kako da znam koji mi odgovaraju za ovu moju tastaturu, tipa od koliko su pina i ostale karakteristike?
Bitno je samo da su 3 pina.
Imas ovde video sa celim modom sto je radio Dragan pa mozda ti pomogne.
 
Izvinite ako moze neko samo kratko pomoc oko sviceva, imam mehanicku tastaturu sa Marvo Jixian Blue svicevima planiram ih zameniti zbog glasnoce za zute ili crvene e sad kako da znam koji mi odgovaraju za ovu moju tastaturu, tipa od koliko su pina i ostale karakteristike?
Akko ima dobre 3-pin prekidače iz CS (Crystal) serije ako te ne mrzi da naručuješ sa Aliexpressa i čekaš. Ako ti se ne čeka, kod nas imaš na premiumgaming.rs Gateron G Pro/Phantom prekidače.

Ako želiš baš silent switcheve, ne gine ti Kina...Kailh Box Silent Pink, Outemu Silent Peach V1 (ako nađeš), Akko Haze Pink, Outemu Silent TOM...
 
Numerički deo najmanje logike ima tu gde je standardno, desno (osim ako si levoruk, možda).
Meni je i dalje Microsoft Sidewinder X6 najpismenija tastatura koju sam video i ič mi nije jasno što je niko nije iskopirao, sa sve low profile switchevima...
 
Meni je i dalje Microsoft Sidewinder X6 najpismenija tastatura koju sam video i ič mi nije jasno što je niko nije iskopirao, sa sve low profile switchevima...
Скоро сам налетео на асус тастатуру која ради сличну ствар.

 
Ja za svoju prvu mehaničku tipkovnicu mislim uzeti neku jeftinu, manju, žičanu, ali ne bih išao na manju od 75%, jer nisu praktične za pisanja i neke znakove.
Dosad sam koristio i pašu mi laptop tipkovnice, i mala Logitech MK240. Sad bi volio neku veličine MK240 sa osvijetljenim tipkama i kablom. Samo što baš i nisam našao neku takvu među membranskim. Pa mislim uzeti možda i najpopularniju jeftinu mehaničku sa Alija, Machenike K500A-B84. Dimenzije su dobre, a uspjeli su ugurati i tipke iz TKL veličine.
Znam i vidio sam na youtube da ima boljih 75%, ali ne bih davao 100€, a nisam siguran da li će mi odgovarati veća visina i duži hod tipki, koje mehaničke tipkovnice imaju.

Mislite da je ta ok ? Uzeo bih verziju sa smeđim prekidačima. Jedan je na youtube isprobao takve smeđe i crvene, i napisao je u opisu da smeđi daju veći otpor, veći feedback, pa čak i da su tiši.
Uglavnom ako slučajno poželim još tiše, uzet ću one jeftine tihe prekidače koje ste preporučili prije 4-5 stranica, valjda će moći ići na ovu tipkovnicu.

Mislite da su mehaničke osjetljivije i sklonije kvarovima od membranskih, ne znam možda se prašina lakše zavuče kontakte pa ih treba čistiti ili nešto tako ?
 
Poslednja izmena:
Meni bi isto značio info za Machenike tastature sa tim da mi je interesantniji model koji je qryak okačio u temi pre jedno 20 strana, tj model Machenike K500W. Taj model ima praktično sve što mi treba uključujući i numpad kao i wireless povezivanje jer često tastaturu kompletno udaljim od stola da bih dobio više prostora na stolu za druge hobije.

Da li se isplati poručiti ovakvu tastaturu, ili neku drugu do nekih 70-80e, sa Ali-a ili je ipak bolje ići na nešto dostupno na našem tržištu ako imamo u vidu da mi vreme čekanja nije problem?
Vidim da su se u temi od tastatura u tom cenovnom rangu spominjale Redragon koje izgleda nemaju baš zavidnu reputaciju i modeli Royal Kludge RK96 i RK100 koji su preporučivani.

Sa druge strane od kineskih se svako malo spomene GMK67 ali ako sam dobro shvatio to je samo osnova i bilo bi potrebno dokupiti switcheve i kapse gde postoji dobra šansa da nešto zeznem, a i svakako nema numpad.

Tastatura bi se prevashodno koristila za rad, mada znam ponekad i da odigram nešto. Plavi switchevi nisu opcija.
 
Meni bi isto značio info za Machenike tastature sa tim da mi je interesantniji model koji je qryak okačio u temi pre jedno 20 strana, tj model Machenike K500W. Taj model ima praktično sve što mi treba uključujući i numpad kao i wireless povezivanje jer često tastaturu kompletno udaljim od stola da bih dobio više prostora na stolu za druge hobije.

Da li se isplati poručiti ovakvu tastaturu, ili neku drugu do nekih 70-80e, sa Ali-a ili je ipak bolje ići na nešto dostupno na našem tržištu ako imamo u vidu da mi vreme čekanja nije problem?
Vidim da su se u temi od tastatura u tom cenovnom rangu spominjale Redragon koje izgleda nemaju baš zavidnu reputaciju i modeli Royal Kludge RK96 i RK100 koji su preporučivani.

Sa druge strane od kineskih se svako malo spomene GMK67 ali ako sam dobro shvatio to je samo osnova i bilo bi potrebno dokupiti switcheve i kapse gde postoji dobra šansa da nešto zeznem, a i svakako nema numpad.

Tastatura bi se prevashodno koristila za rad, mada znam ponekad i da odigram nešto. Plavi switchevi nisu opcija.
Ako sam barebone kit nije krš, nema šta da zezneš ako ne ubacuješ prekidače i keycapove siledžijski...ubodeš ih i to ti je to. Petljanje sa stabilizatorima, PCB-jem, penama i slično je opciono, to uvek možeš kasnije.
Na jednom našem sajtu možeš da nađeš pristojne Keychron tastature i kitove, mada su dosta skuplji nego u inostranstvu. Ne znam koliko si spreman da platiš?
Recimo, Keychron K10 je popularan i dobar model, full tastatura sa wireless modovima i hotswap i RGB ali košta 18k...ili K5 Pro sa niskoprofilnim switchevima (15k), ili C2 (samo žična, hotswap, belo svetlo, 12k) ili V5 barebone kit (žična, 96% layout, hotswap, RGB) koji je sada 8k i mislim da je solidna kupovina...
Ili Royal Kludge RK98 i 100 modeli koji su oko 10k. Možda može i da se upeca nešto na KP...

Ako te ne mrzi da čekaš sa Alija, može da se nađe svašta. Ja sam uzeo CIY Tester/Novice 100 za 30 i kusur evra, za te pare odličan budžetski kit...dodaš set switcheva po želji od 20-25€ i keycapove iste cene i imaš pristojnu tastaturu po svom ukusu za 80-100€...
 
Imam Keychron k2 na kojoj jedanput u 10 klikova dugme "s" ili "d" kao da ne registruje, ne umem da utvrdim do cega je. Ne mogu da zamenim switch jer je soldered, sta mogu da uradim da provalim do cega je problem i kako da je popravim? Ne treba mi tastatura jer imam nuphy halo65 tako da mi ova samo zauzima mesto na polici u kutiji.

Bukvalno bih je stavio na kupujemprodajem samo da potvrdim da li je zapravo 100% ok ili ne.
 
moze switch da se odlemi i zameni sa drugim koji se zalemi
 
Ako sam barebone kit nije krš, nema šta da zezneš ako ne ubacuješ prekidače i keycapove siledžijski...ubodeš ih i to ti je to. Petljanje sa stabilizatorima, PCB-jem, penama i slično je opciono, to uvek možeš kasnije.
Na jednom našem sajtu možeš da nađeš pristojne Keychron tastature i kitove, mada su dosta skuplji nego u inostranstvu. Ne znam koliko si spreman da platiš?
Recimo, Keychron K10 je popularan i dobar model, full tastatura sa wireless modovima i hotswap i RGB ali košta 18k...ili K5 Pro sa niskoprofilnim switchevima (15k), ili C2 (samo žična, hotswap, belo svetlo, 12k) ili V5 barebone kit (žična, 96% layout, hotswap, RGB) koji je sada 8k i mislim da je solidna kupovina...
Ili Royal Kludge RK98 i 100 modeli koji su oko 10k. Možda može i da se upeca nešto na KP...

Ako te ne mrzi da čekaš sa Alija, može da se nađe svašta. Ja sam uzeo CIY Tester/Novice 100 za 30 i kusur evra, za te pare odličan budžetski kit...dodaš set switcheva po želji od 20-25€ i keycapove iste cene i imaš pristojnu tastaturu po svom ukusu za 80-100€...
Taman sam skoro presekao da uzmem Royal Kludge RK98 sa naslonom za ruke, realno tastatura ima sve što mi treba a sigurnija je opcija od kine jer često zna da mi se "izgubi" paket u Srbiji ....a onda si mi ubacio ozbiljnog rovca sa Keychron i sad sam upao malo u vrzino kolo šta uzeti.
I da sam se bar zalepio za neku klasičnu tastaturu nego za modele sa Alice layoutom(V10, Q10) jer mi se dopada potencijalni ergonomski benefit. Inicijalno, pre nego što sam iščitao temu i postavio pitanje, sam čak razmišljao i o split tastaturi ali su me cene istih i dostupnost sa ove strane bare brzo ohladili.

Da li neko iz teme koristi ili je probao Alice layout i kakvi su mu utisci? Ne mislim samo na ergonomski momenat nego uopšteno. Znam da postoji period navikavanja i to mi je ok, ali za sve ostalo su informacije na netu prilično pomešane, često i kontradiktorne.
 
Da li neko iz teme koristi ili je probao Alice layout i kakvi su mu utisci? Ne mislim samo na ergonomski momenat nego uopšteno. Znam da postoji period navikavanja i to mi je ok, ali za sve ostalo su informacije na netu prilično pomešane, često i kontradiktorne.

Po meni nema bolji layout, naviknes se jako brzo, stvarno je rasterecenje za zglobove, i jos kad se naviknes da ti je pola space-a ustvari backspace... tvojoj sreci nema kraja.
Topla preporuka
 

Prilozi

  • IMG_20240213_221613.jpg
    IMG_20240213_221613.jpg
    220.2 KB · Pregleda: 70
Treba navikavanje i ne leži baš svakome...jeste više ergonomski, doduše, i lakše će te naučiti pravilnom kucanju ako ti je stalo do toga. Ali, ponovo, treba navikavanje.

Cidoo ABM066 je pristupačna Alice tastatura i može se naći kao barebone kit ili kompletna tastatura sa pristojnim silent prekidačima ali nema numpad i F tastere...
 
@kizanbg123 Moram da priznam da si me ubedio.

@jurodivi Da izgleda da nijedna Alice tastatura nema numpad i on će mi verovatno malo faliti, ali valjda ću smisliti neku udobnu varijantu uz pomoćni taster i desni deo slova. F-ove malo koristim tako da oni tek mogu da idu uz neku kombinaciju.

Još samo ovo pitanje i neću više daviti - Da li je pametnije uzeti već fabrički napakovanu Keychron V10 tastaturu ili uzeti barebone kit i za tu razliku u ceni (oko 4000din) izabrati neke switch-eve i keycap-ove iz ponude "Premium" radnje koji su u tom slučaju 20% jeftiniji? Ako biste sami birali šta biste mi tačno preporučili?

Da podsetim ovo mi je prva mehanička tastatura, koristiće se pretežno za posao i povremeno igranje i plavi tasteri zbog buke nisu opcija.
 
Imam Keychron k2 na kojoj jedanput u 10 klikova dugme "s" ili "d" kao da ne registruje, ne umem da utvrdim do cega je. Ne mogu da zamenim switch jer je soldered, sta mogu da uradim da provalim do cega je problem i kako da je popravim? Ne treba mi tastatura jer imam nuphy halo65 tako da mi ova samo zauzima mesto na polici u kutiji.

Bukvalno bih je stavio na kupujemprodajem samo da potvrdim da li je zapravo 100% ok ili ne.

@kizanbg123 Moram da priznam da si me ubedio.

@jurodivi Da izgleda da nijedna Alice tastatura nema numpad i on će mi verovatno malo faliti, ali valjda ću smisliti neku udobnu varijantu uz pomoćni taster i desni deo slova. F-ove malo koristim tako da oni tek mogu da idu uz neku kombinaciju.

Još samo ovo pitanje i neću više daviti - Da li je pametnije uzeti već fabrički napakovanu Keychron V10 tastaturu ili uzeti barebone kit i za tu razliku u ceni (oko 4000din) izabrati neke switch-eve i keycap-ove iz ponude "Premium" radnje koji su u tom slučaju 20% jeftiniji? Ako biste sami birali šta biste mi tačno preporučili?

Da podsetim ovo mi je prva mehanička tastatura, koristiće se pretežno za posao i povremeno igranje i plavi tasteri zbog buke nisu opcija.
Ima za 160e
 

Prilozi

  • -515036492-435169783.jpg
    -515036492-435169783.jpg
    579.4 KB · Pregleda: 59
@kizanbg123 Moram da priznam da si me ubedio.

@jurodivi Da izgleda da nijedna Alice tastatura nema numpad i on će mi verovatno malo faliti, ali valjda ću smisliti neku udobnu varijantu uz pomoćni taster i desni deo slova. F-ove malo koristim tako da oni tek mogu da idu uz neku kombinaciju.

Još samo ovo pitanje i neću više daviti - Da li je pametnije uzeti već fabrički napakovanu Keychron V10 tastaturu ili uzeti barebone kit i za tu razliku u ceni (oko 4000din) izabrati neke switch-eve i keycap-ove iz ponude "Premium" radnje koji su u tom slučaju 20% jeftiniji? Ako biste sami birali šta biste mi tačno preporučili?

Da podsetim ovo mi je prva mehanička tastatura, koristiće se pretežno za posao i povremeno igranje i plavi tasteri zbog buke nisu opcija.
Koji barebone kit bi uzeo? Na tom sajtu imaš V5 koji je 8000 ali nije wireless i V serija je manje kvalitetna od K serije...imaš V10 (Alice, nije wireless) za 9200, imaš K4 Pro od 12800 koja jeste bežična i iz te bolje K serije.

K10 Pro dolazi sa Keychron K Pro Brown switchevima za koje sam prilično siguran da su rebrandovani Gateron G Pro koje takođe imaš tamo. Prekidači bi te koštali 2800-3200 i još 4500 za one njihove Doubleshot PBT OSA keycapove koji nisu loši...ili traži neke na KP.
Idealno, naručio bi to sa Alija i imao mnogo veći izbor ali čekao bi mesec dana minimum...

Cenovno ti barebone varijanta dođe slično ili malo skuplje, zavisno od tastature koju izabereš. Ako ti brown prekidači na K10 Pro nisu problem, možda ti je bolja varijanta, ionako je hotswap i možeš uvek da zameniš prekidače...

Pročešljaj i oglase na KP, verovatno može da se iskopa neka tastatura.
 
Nazad
Vrh Dno